Adsl den fibere geçme

Kodla Büyü

zekicey

Site Gezgini
Okulda bilişim öğretmeni ve btr olmadığı için azçok anlıyorum diye idare ilgilenebilir misin diye rica etti, okuluma yardımcı olabilmek adına sizlere bikaç soru sormak istedim.
Bu hafta okulumuza fiber bağlanmış, bir gün sonra öğrendim bende,santral odasına baktığımda dışarıdan çekilmiş fiber kablosu cihaza bağlanmış, o cihazda birçok dağıtıcısı bulunan bir cihaza bağlanmış. Sormak istediğim şu: fiberi bağlantısını yapan yetkili bi kablo çekeceksiniz ondan sonra kullanabilirsiniz demiş. Açıkçası ben birşey anlamadım. Eski santral odamızda adsl modemden çıkan enternet kablosu fatih ağ yapısına bağalı ve yanılmıyosam okulun tüm internetini bu sağlıyordu. Çünkü modeme telefon hattı bağlı ( öyle değilse doğrusu nedir?) Şimdi ben adsl modemden çıkan enternet kablosunu fatih ağından ayırırsam fiber bağlantısı gerçekleşir mi yani devreye girer mi? Veya fiber bağlantının devreye girmesi için ne yapmam lazım. Çünkü adsl i iptal edeceklermiş. Açıkcası iptal etmeleri yanlışsa en azından iptal etmemeleeini sağlarım. Bu arada fiberin bağlı olduğu makine ve dağıtıcı makineler çalılır durumda yani ışıkları hep aktif.

Hocam fiber internet devreye girmişse Adsl modemden (eski modem) kabinete giren kabloyu çıkarın ve tahtalarda internet var mı kontrol edin. Eğer varsa eski adsl yi iptal ettirip yeni fiberi kullanırsınız ama fiber bağlanmasına rağmen sorun varsa fatih projesi ilçe koordinatörü ile irtibata geçip bilgi alabilirsiniz.

Geri