Sınav Soru Örneklerinin Forumda Paylaşımı Doğru mu?

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Sayın arkadaşlar bugün gözlerimle şahit oldum, öğrenciler Google dan bilgisayar sınav soruları aratiyorlar şak diye buradaki sınavlari indiriyorlar, lütfen buraya ya da herhangi bir platforma hazırladığınız sınav sorularını yüklemeyin. Adminlerden ricam tüm sınavları silmesi.

hocam ben 40 soru veriyorum 20 tanesini soruyorum 10 alan bile çıkıyor.
Paylaşılsın bence, önceden soruları bulduğunu zannedip çalışırken 3-5 soru öğrense kârdır
Hocam siz 20 soru verip 10 soru soruyormuşsunuz.. Ben kağıtları dağıtmadan önce sınav sorularının konularını hızlı bir şekilde özet geçmeme rağmen çocuklar yapamadı.. Düşünün durumun vehametini yani..

Hocam ben iki gün arayla ayni sorulari farkli şubelere soruyorum çocuk gitsin araştırsın öğretmen bu sınıfa hangi soruları sordu diue o bile yok. Keşke bizim öğrencilerde araştırıp bulsa

Eğer çocuk araştırıp soruları bulup calisiyorsa onu tebrik etmeli. Geçen yıl düşük aldılar diye aynı sorularla bir hafta sonra sınavı yeniledim. Hâlâ 20-30 alanlar vardı. Bırakın arasin bulsun çalışsın böyle ogrenciniz varsa tebrik edin:). Teşvik edin hatta.

Çocuklar aslında soruları bulunca cevapları da öğrenmiş oluyorlar :) Bu da güzel. Ama çoğu arkadaşın dediği gibi bir sınıfı sınav yapınca öteki sınıftakiler öğretmen ne sordu diye bile bilgi almıyorlar.

hocam bende diyorum ki. gerçekten öğrenci google da bunu aratacak kadar bilinçli ise gelsin benim sınav sorumu bulsun. 100 alsın helali hoş olsun. vallahi öyle öğrenci bulsam alnından bile öperim. performansına da 105 veririm.
çocuğa diyorum ki bu soru çıkacak öyle bakıyor çalışmıyor. diyorum ki doğru cevap bu olacak demeye getiyorum ya hocam değiştirmek istemiyorum tekrar diyor. alın böyle kağıdımı diyor.

Bunlar tablet ve facebook bebeleri.Araştırsınlar yapsınlar.Daha iyiler zaten kodlama merak sarıyor hedefini belirliyor.

Kıymetli Hocalarım hepinizin görüşleri birbirinden değerli, kıymetli. Bu konuda her iki fikir de tabiki değerlendirmeye değer.

Ancak biz; kanuna, genel ahlak kurallarına ve forum içi saygı, hoşgörü ve nezaket kuralları dışına çıkılan durumlar ile spam mesajlara karşı duyarlı olmak dışında müdahale etmemeyi daha doğru buluyoruz. bbnet hepimizin ortak değeri. bize düşen foruma sahip çıkmak:) tüm gece kuşu hocalarıma iyi geceler dilerim:)

Çok ilginç bir istek. Hayır anlamadığım nokta eğer böyle bir isteğiniz varsa buradaki hazır sınavları aynen kullanıyor olmanız gerek, bu durumda oturup kendi sınavınızı hazırlarsınız olur biter. Yok buradaki sınavları kullanmıyorum diyorsanız o zaman bu sorular sizin öğrencilere sınava hazırlık sorularından öteye geçmez.

Araştıran öğrenciye helali hoş olsun. Bunu yapan öğrenci zamanla kendini aşacaktır. Kendini geliştirecektir diye düşünüyorum.

ben de sınavı google docs tan yapmıştım 1 hafta süre verdim interneti olanlar evinden yapabilir dedim yarısı 50 nin altında almıştıı.:)
evde yaparım deyip sınavı yapmayanlar oldu. 1 hafta daha verdim hiçbirşey değişmedi. okulda en düşük ortalama bilişim çıktı.:p müdür bana hesap sordu.:D

Çok ilginç bir istek. Hayır anlamadığım nokta eğer böyle bir isteğiniz varsa buradaki hazır sınavları aynen kullanıyor olmanız gerek, bu durumda oturup kendi sınavınızı hazırlarsınız olur biter. Yok buradaki sınavları kullanmıyorum diyorsanız o zaman bu sorular sizin öğrencilere sınava hazırlık sorularından öteye geçmez.
Tam ben yazacaktım siz yazmışsınız hocam. Elinize sağlık.

paylaşmak güzeldir herkes öğrensin ..soru paylaşmak sıkıntı değil araştıran çocuk zaten işi biliyordur

Ben sorularımı kendim hazırladım. Sınavlarımız erken olduğu için. İlk defa Bilgisayar Bilimi dersi anlattığımız için de bayağı zorlandım soru hazırlarken. Ama sonra burada paylaşan arkadaşların soru örneklerine baktım. Orjinal sorular var. Siz de kendiniz hazırlarsınız sınavınızı o zaman hocam. Ya da buradan yararlanıp değiştirirsiniz

Nerde öyle not kaygısı taşıyan, sınavdan önce kopya hazırlamak için bile olsa defterini açıp not çıkartan...:rolleyes:

sınavlar için konu konu kazanım kazanım soru havuzumuz var mı, havuzdan sınav kağıdı oluşturan programımız var mı

Vallahi helal olsun o çocuğa ,yolu buraya düşebiliyorsa bırakın öğrensin..
Birde aklıma şu takıldı bu sitede soru skalası çok geniş çocuğun kendi sınavının aynısını bulması imkansız.Keza ben buradan faydalansam da asla alıp aynı sınavı yapmıyorum..

Burası bir paylaşım ortamı olduğuna göre soruların olması gayet doğal. Ama sorularla beraber cevaplar verilmemeli, hazıra öğretmen de dahil konulmamalı. Gitsin araştırsın öğrenci, öğretmen de cevabını bilmediği soruyu sormasın. Ama buradaki sınavı, okul adını değiştirip aynen yapan da öğretmenliğini sorgulamalı, kimse kusura bakmasın.

Sinav sorularimi kendim hazirladigim icin bu tarz bir sorun yasamiyorum:)) Kaldi ki arastirmalari zaten iyi bir durum, en azindan sinavi onemsedikleri sonucu cikiyor buradan:) calisma kadigi dagitiyorum calismadan gelen var, diger subeye de ayni sorulari soruyorum sinavda ne cikti diye birbirlerine sorduklari bile yok. Sadece bizim ders icin gecerli bir durum degil bu. Cocuklarda genel olarak bir bosvermislik sallamamazlik durumu var.

Nesil her geçen gün geriliyor mu bana mı öyle geliyor? Sınavdan önce detaylı bir şekilde neyi nasıl soracağımı ve bunun nasıl çözüleceğini anlatıyorum ama sınavda sorunca “Hocam bunu nasıl yapacağız?” diye soruyorlar. Gene anlatıyorum anlaMAmakta ısrar ediyorlar. Hepsi böyle değil tabi ama her geçen yıl bir önceki yılın öğrencilerini mumla arıyorum. Eğer burdan soru ve cevaplara bakıyorsa bir öğrenci bence “helal olsun” ona. Hiç olmazsa araştırma kapasitesi var. Sınavı ya da yüksek not almayı ciddiye alıyor demektir. Tabi bu benim fikrim.

Ayrıca sınavımı her zaman kendim hazırlarım. Bunu da eklemek istedim.

Geri