Adım Adım Joomla 1.5 beta 2 Kurulumu Resimli

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Yazar : Ghost

Öncelikle belirteyim bu yazdığım 2 .çünkü ilkini yazarken yanlış bi tuşa bastım silindi.Şuan hevesim kaçmış bir şekilde tekrar yazıyorum. :(

Bilmeliyizki evimizdeki bilgisayarı yerel sunucu haline getirmek için bir sunucu programına ihtiyacımız olacak.CMS sistemleri sunucu olmadan çalıştırmak mümkün değil.Ya bir hosting alanı kiralarsınız yada bilgisayarınıza sunucu yüklersiniz.

Joomla, Php nuke, Phpbb gibi ücretsiz php tabanlı CMS sistemleri çalıştıran bildiğim en iyi hazır sunucu paketi Apache2triad...Öncelikle bu programı indirip kurmakla işimize başlayalım

apache2triad 1.5.4 ü indirmek için tıklayınız

Bu programı bilgisayarınıza kurun.Kurarken size bir şifre soracak , güvenliğiniz için bu şifrenin güçlü olmasına dikkat edin.
Kullanıcı adı ise sabit olarak root olacaktır.
Sunucuyu kurduğunuz zaman bütün sunucu ile ilgili giriş çıkışlarınız için kullanılacak

şifre : sizin belirlediğiniz
kullanıcı adı : root olacaktır.

kurulum sorunsuz bitince bilgisayarınızı restart edin ve

Yerel Sunucuda Adım Adım Joomla 1.5 beta Kurulumu na başlayalım.

İlk önce bu adresten JOOMLA 1.5 BETA2 indirin

AÇIKLAMA 16.12.2007 = eğer beta kurmak istemiyorsanız joomla 1.0.13 türkçe kararlı tam sürümünü joomla 1.0.13 tr İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ sorunlarla başetmek istemeyenler bu paketi kursun lütfen

indirdikten sonra ilk işimiz adres çubuğuna localhost/phpmyadmin yazarak .Phpmyadmin ile joomla nın kullanacağı veritabanımızı oluşturalım.

Phpmyadmine girerken size soracağı kullancı adı ve şifreyi biliyoruz değil mi ? yukarıda açıklamıştım
kullanıcı adı : root
şifre : sizin belirlediğiniz

Phpmyadmin açılınca veritabanı adımızı yazıyoruz ve git tuşuna basıyoruz.Ben bilgisayarbilisim koydum istediğiniz isimde oluşturabilirisniz.

Bu işlem tamam sıra joomla paketini sunucuya yüklenmesi kaldı.İndirdiğimiz joomla dosyasını rar dan çıkarıyoruz

ve c içerisinde apache2triad içinde httpdocs klasörü içerisinde açacağımız bir klasöre taşıyoruz.

taşıdığım yerin adresi C:\apache2triad\htdocs\bilgisayarbilisim (bilgisayarbilisim klasörünü ben oluşturdum isterseniz başka isimde klasör açabilirsiniz)

Kopyalama işlemi bitince adres çubuğuna localhost/bilgisayarbilisim yazıyoruz.
ve karşımızda joomla kurulumu..

Buradan dilimizi english seçip 3 kere next tuşuna basıyoruz ve veritabanı bilgilerimizi yazacağımız bölüme geliyoruz

database: mysql
Hostname : localhost
Username : root
password : sizin sunucuya koyduğunuz şifre
database name : bilgisayarbilisim (phpmyadmin ile bu isimde oluşturmuştuk)

NEXT tuşuna basıp devam ediyoruz... karşımıza gelen ftp bölümünü no işaretliyerek geçiyoruz

en son main configuration bölümüne geliyoruz..Burada gerekli bilgileri giriyoruz.

Admin şifrenizi istediğiniz gibi koyabilirsiniz.

ve en son tabiki finish ekranı

Buradan yukarıda yazan admin bölümüne girin

kullanıcı adı : admin
şifreniz : main configuration bölümünde koyduğunuz şifre

bu iş bu kadar kolay gelsin

ghost hocam paylaşımın için teşekkür,
ben bu sistemi kurdum değiniz bütün adımları yaptım, her şey güzel,
şimdi ben bu sistemi türkçeleştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Hocam teşekkürler,

Arkadaşlar bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarının bir SERVER'e dönüştürmüş oluyorsunuz. Yada ben yapmış oldum. Şifrenizi belirlerken hassas davranın. İnsanlık hali.

Dışarıdan sizin o muhteşem JOOMLA sayfanızı ziyaret edebilirler. tabi, IP numaranızı tuttururlarasa.
İsterseniz siz kendi local hostunuzdan çalışma yaparken IP numaranızı messengerdan bir arkadaşınızı yollayın. anında bir baksın. :)

Arkadaşım ben buraya kadar olan kısmı tamamladım fakat burada boş bir sayfa geliyor karşıma bu sorunu nasıl çözebilirim.

joomlahakkında

öncelikle selamlar
hocam anlatımın için teş3kkürler
ben dediklerinizi yaparak pache ve jomla kurulumunu yapatım ama türkceleştiremed,m ve hiç bir şey yapamadım.
web sayfamı nasıl hazırlayacagım jomlayla .apache/php.exe hatası veriyor.eas php kurdum apache başlatılamıyor diyor.başka bir sunucu açık olduğundan .ne yapacagıı şaşırdım.bi yardm ederseniz sevinirim bandırmadan yunus
saygılar

iksi birden çalışmaz hocam çakışır. aynı portu kullanıyorlar çünkü.

neden ikisini birden kurma geregi duydunuz onuda anlamıs degilim ama illede beraber kurulu dursun diyorsanız hizmetler bölümne girin kullanmak istemediğiniz hangisiyse onu durdurduktan sonra devre dışı bırakın.

senembilgi hocam sanırım sizde boş sayfa derken tertemiz bembeyaz bir sayfadan bahsediyorsunuz. bunun haricinde bir hata mesajı vermiyormu eğer vermiyorsa veritabanı baglantınızı (bilgilerinizi) kontrol edin apachenin sorunsuz çalışıp çalışmadıgını kontrol edin.

birde sayfayı yenileyin veritabanını yükler yüklemez gelmeyebilir F5 ile sayfayı yenileyin.,

olmazsa herşeyi kaldırıp silbaştan başlayın bence.

Hocam sayfayı yenilediğimdede boş temiz sayfa değişmiyor. Hocam benim bilgisayarım 2000 yılından kalma acaba sistemden dolayı bir sorun olmuş olabilirmi? Hocam apachenin sorunsuz çalışıp çalışmadıgını nasıl kontrol edeceğim kusura bakmayın bu konuda hiç bilgim yok öğrenmek için kuruyorum.
Teşekkür ederim.

hacker hocam bu program tam olarak ne işe yarıyor söyleyebilir misiniz??(yoksa çok cahilce bir soru mu oldu... :( )

sago1760' Alıntı:
hacker hocam bu program tam olarak ne işe yarıyor söyleyebilir misiniz??(yoksa çok cahilce bir soru mu oldu... :( )

apache? sanırım bu programı soruyosuuz.
php mysal veritabanı bağlantısı için... apache local bir sunucu oluşturmak için kullanılır... apache2triad i yüklediğinde ancak php sayfaları açabilirsin. PHP sayfalar html sayfalar gibi üzerine çift tıklamayla çalışmaz.

senembilgi hocam http://localhost/phpmyadmin/
burdan phpmyadmin e girebiliyomusun?

hizmetler bölümündende apache ile ilgili uygulamaların çalışıp çalışmadıgını kontrol edebilirsin.
not : hizmetler: bilgisayarıma sag tıkla--> yönet--> hizmetler ve uygulamalar--> hizmetler

bilgisayarınızın donanımın yetmemesi gibi durum sözkonuus degildir bence. celeron 400 de bile çalışıyor çünkü. 2000 yılındansa sizin pc P4 1,6 (yada celeron 1,7) dır muhtemelen.

olmazsa hepsini kaldırın sıfırdan işlemleri tekrarlayın bence.

Arkadaşım ben buraya kadar olan kısmı tamamladım fakat burada boş bir sayfa geliyor karşıma bu sorunu nasıl çözebilirim.

Bende de aynı hatayı verdi. kaldırıp yeniden kurdum yine aynısı. sorun nerede acaba?

abi kızmayın yazanları ben okumadım daha ama
en üstte yazar :ghost yazıyor daha yorum yapmaya gerek varmı sizce doğrumu diye :)

winxp güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edin.

olmazsa birde besmele çekin deneyin. :)

semkan' Alıntı:

Bende de aynı hatayı verdi. kaldırıp yeniden kurdum yine aynısı. sorun nerede acaba?

Arkadaşım sorunu çozersen bilgi ver ben çözemedim.

bilgisayarogrt' Alıntı:

cevap:
paketi yeni kurduğunuz için boş olarak karşınıza geliyor, doldurmak size kalmış...joomla admin bölümüne girin ve boş olan siteyi doldurmak için gerekli bölümleri biraz kurcalayın..

yunu1967' Alıntı:
ben dediklerinizi yaparak pache ve jomla kurulumunu yapatım ama türkceleştiremed,m ve hiç bir şey yapamadım.
web sayfamı nasıl hazırlayacagım jomlayla .apache/php.exe hatası veriyor.eas php kurdum apache başlatılamıyor diyor.başka bir sunucu açık olduğundan .ne yapacagıı şaşırdım.

cevap:
apache türkçe karakter sorununu çözmek için

c:/ apache2triad/conf/ içerisinde bulunan httpd.conf dosyası içindeki

AddDefaultCharset ISO-8859-1 değerini
AddDefaultCharset ISO-8859-9 değeri ile değiştirin..

joomla türkçeleştirmek için anlatımdan sonra ek olarak koyduğum türkçe paket ile kurulumu yapın..

IIS ile Apache beraber kullanmanın yolu apache2triad portunu 81 ile değiştirmeniz veya
bilgisayarım a sağ tıklayın yönet seçin hizmetlere girin ve apache yi kapatın..veya apache kendi programıylada kapatabilirsiniz.Bunu diğer server uygulamaları ile çalıştırmak içinde kullanabilirsiniz.

Hacker' Alıntı:
abi kızmayın yazanları ben okumadım daha ama
en üstte yazar :ghost yazıyor daha yorum yapmaya gerek varmı sizce doğrumu diye :)

cevap:

eyvallah dostum :)

hacker hocam meraba bende apache kurdum, localhost/phpmyadmin dedim ve orda kaldım çünkü açılmıyor sizin dediğiniz gibi kaldırıp tekrar kurdum ama yine olmadı ne yapmalıyım şimdi?

apach2triad ı kurdum joomla yı cde apach2triad ın içine htdocs un içine bilgisayarbilisim(kendi belirlediğim ad daki klasörün) içine çıkardım ama açılmıyor joomla kurulumu başlamıyor
ne yapabilirim

arkadaş 5 kez kurdum ama hep boş ekran çıkıyoır nerede hata yapıyom anlamıyom bir yardım edin yaw
en son aşamada localhost/htpdocs içişnde oluşturuduğum klasörüe kopyqalıyom
adres çubuğuna localhost/bilgisayarbilisim yazıyom boş ekran geliyor nedennnnnnnnnnnnn

ayırca ms dos ekranında ise
bir uyarı çıkıyor
php starup: unable to load dynamic library c:\apache2triad\php\extensions\php_curl.dll devingen bağlantı kitaplığını (DLL) başlatma işlemi başarısız

değerli arkadaşlar apache2triad vista ile çalışmıyor..vistada hiç denemeyin.yada vista ile çalışan apache hazır kurulum paketi elinde olan biri sitemize yüklerse sorun aşılmış olur.

diğer konu ise "boş sayfa geliyor"...bu beta sürümü haliyle boş gelecek..dolduracak olan sizlersiniz.
eğer kurulumu bitirdiğinizde karşınıza hazır kurulu gelsin istiyorsanız şuan en stabil çalışan sürüm 1.0.12. türkçe

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

yada 1.0.13 türkçe sürümünü bulunuz....1.0.13 de hatalar çıktığından tekrar güncellenmeye alınmış o yüzden eklemedim şimdi.Ama fazla değil kısa bir süre sonra oda paylaşıma açılacaktır.

şimdiden kolay gelsin

ben web siteme kurdum site yönetimine yada anasayfaya geçince tekrar kurulum sayfasına geiyo..install klasörünü silince de hata veriyor anlamadım gitti..

config php için bilgileri doğrumu?
hocam klasörü silme sadece adını değiştir varsa root dizinde install.php dosyasını kaldır..

plack hocam eklediğin joomla klasörünün içindeki installation klasörunu sileceksin sonra sayfayı yenileyeceksin oluyor

ghost hocam şu Türkçe karakter sorununu da çözdün sen bir harikasın
böyle her şey yolunda gidince insana bişeyler yapma hevesi geliyor
çok teşekkür ederim ..

Hocam belki soru biraz basit olacak ama yeni başlıyorum Joomlaya idare edin beni şimdilik. Soru: Şimdi diyelimki ben iki ayrı site yapıyorum bu kurulumları iki ayrı defa mı yapacağım. (Çok Basit olduysa cevaplamayabilirsiniz) :)

benimde küçük bir sorum olacak arkadaşlar. joomla yı daha yeni tanıyorum. bende daha önceden IIS kurulu olduğu için çakışma olurmu diye merak ediyorum arkadaşlar. SIKINTI YAŞARMIYIM

saviola26' Alıntı:
Hocam belki soru biraz basit olacak ama yeni başlıyorum Joomlaya idare edin beni şimdilik. Soru: Şimdi diyelimki ben iki ayrı site yapıyorum bu kurulumları iki ayrı defa mı yapacağım. (Çok Basit olduysa cevaplamayabilirsiniz) :)

evet, iki servere da kurramn lazım.

mkaratas' Alıntı:
benimde küçük bir sorum olacak arkadaşlar. joomla yı daha yeni tanıyorum. bende daha önceden IIS kurulu olduğu için çakışma olurmu diye merak ediyorum arkadaşlar. SIKINTI YAŞARMIYIM

Bildiğim kadarıyla ikisi aynı anda problem verir. Php ve Asp aynı makinada problem çıkarır. biri çalışırken diğerini kapatmanız gerekir. sözgelimi http://localjhost yazınca hangisi geleck sorusuna bilgisayarın cevap bulması lazım?

Geri