ADALET bölümünü seçenlerimiz...

Kodla Büyü
EynelMefer' Alıntı:
eee nasıl geçti sınavlarınız :wink:
dar anlamda sınavlar iyi geçti
geniş anlamda ise cumartesi günkü sınavlar kolaydı da pazar günü epey zorlandım
burda sınava beraber girdiğimiz arkadaşlarda zorlanmışlar epey,sizin sınavlarınız nasıldı?

bir soru:
şimdi adaleti bitirdik hukuk bölümüne geçtik diyelim, onu da bitirdik...
sonrasında staj varmış bir yıl!
ve staj yaparken bir işte çalışmamamız gerekiyormuş, ücretsiz izin alsak oluyormu, yoksa istifa mı etmemiz gerekecek? bilgisi olan varmı?

EynelMefer' Alıntı:
bir soru:
ve staj yaparken bir işte çalışmamamız gerekiyormuş, ücretsiz izin alsak oluyormu, yoksa istifa mı etmemiz gerekecek? bilgisi olan varmı?
10 yıllık memura staj şartı yok hacı. mesela ben o zaman 9 yıllık olacağım tabi biterse..

faruk8542' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
bir soru:
10 yıllık memura staj şartı yok hacı. mesela ben o zaman 9 yıllık olacağım tabi biterse..
staj yapmadan direk avukat olunabiliyor yani, kesin mi :) bende 9 yıllık olacağım tabi biterse..

EynelMefer' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
bir soru:
staj yapmadan direk avukat olunabiliyor yani, kesin mi :) bende 9 yıllık olacağım tabi biterse..

hukuk fakültesini bitireyim karın tokluğuna staj yapmaya razıyım yeterki o aşamaya kadar gelebileyim.

neden o aşamaya gelemeyeceksin ki hocam, takır takır geçiyorsun dersleri maşallah, dgs ye de girer istediğin üniv e gidersin o da biter, inşaallah..

şu işi baştan biri anlatsa sınava girmeden adalet meslek yüksek okulumu okuyoruz nedir bende okuyayım bari yaaa :)

zencefil bahsedilen adalet myo değil açıköğretim adalet ancak dgs açısından aralarında fark yok

EynelMefer' Alıntı:
neden o aşamaya gelemeyeceksin ki hocam, takır takır geçiyorsun dersleri maşallah, dgs ye de girer istediğin üniv e gidersin o da biter, inşaallah..

sağol hocam , hep beraber hukuk fakültesine inşallah :)

seneye 2. sınıf sonrası dgs felan en az 3 sene daha ve sonrası genç :D hukukçu olarak mezuniyet..hedef 2017

10 yıla staj işi ütopya..mevcut yasada staj için memuurun aylıksız izin alması lazım...benim planım 1 yıl aylıksız izin sonra staj..Tabi staj hiç bi işe yaramıyor zira baroya kayıt olmadan avukatlık yapamıyoruz...Öğretmenkende baro kayıt yapmıyor..Ancak benim planım stajım bter bitmez baroya kayıt yapıp..Öğretmenliğe dönmek..Bu da risk..Çünkü baro farkederse kayıt iptal(tabi yasaya göre 5 yıl farkettirmeden takılırsak hak oluyor)... bu süreçte yasa değişirse bi güzellik olur..öle söylentiler var çalışırken staj olacak diye(en azından aylıksız izin olmaz maddi kayıp engellenir..)..velakin öğretmenken baroya kayıt o işlerde bi değişiklik yok derler.

fatherboard' Alıntı:
10 yıla staj işi ütopya..mevcut yasada staj için memuurun aylıksız izin alması lazım...benim planım 1 yıl aylıksız izin sonra staj..Tabi staj hiç bi işe yaramıyor zira baroya kayıt olmadan avukatlık yapamıyoruz...Öğretmenkende baro kayıt yapmıyor..Ancak benim planım stajım bter bitmez baroya kayıt yapıp..Öğretmenliğe dönmek..Bu da risk..Çünkü baro farkederse kayıt iptal(tabi yasaya göre 5 yıl farkettirmeden takılırsak hak oluyor)... bu süreçte yasa değişirse bi güzellik olur..öle söylentiler var çalışırken staj olacak diye(en azından aylıksız izin olmaz maddi kayıp engellenir..)..velakin öğretmenken baroya kayıt o işlerde bi değişiklik yok derler.

valla hocam 35 yaşı geçirir de hakimlik savcılık şansını kaçırırsam öğretmenlikten bi daha dönmemek üzere istifa ederim gider avukat olurum.Yeter ki o aşamaya gelelim.

az önce, dgs ile geçsek bile 4 yıl daha okuyacaz yorumu gördüm, doğru mu bu? direk 3 ten başlatan üniversite yok mu, geçiş yapanlar bilgilendirirse sevinirim...

EynelMefer' Alıntı:
az önce, dgs ile geçsek bile 4 yıl daha okuyacaz yorumu gördüm, doğru mu bu? direk 3 ten başlatan üniversite yok mu, geçiş yapanlar bilgilendirirse sevinirim...

hocam bildiğim kadarıyla devlet ünilerinde 1. sınıftan başlanıyor,özellerde de beykent üni. 3. sınıftan başlatıyor.

çan eğrisine göre derslerin harf aralıklarını (geçen yılınkileri) görebileceğimiz bi yer var mı?

tablodanda anlaşıldığı üzere medeni usul hukuku bu dönemin en zor dersi,dikkat etmek lazım. :!:

UYAP için şifre falan alan oldu mu.Ben kitap almaya gitmedim ama sanki öyle birşeylerden bahsediyorlardı.2. dönem ugrayam mı acep.

sinerjique' Alıntı:
Hocam kitaplar kanımca 1 ay sonra gelir.UYAP şifresini ne yapacaksınız onu anlamadım?

Pratik yapmak için öğrenci şifresi gibi bişeyler verecekler diye duymuştum.
İlk dönemi sallamayla geçtim de 2. döneme ortalama yükseltmek için biraz çalışayım dedim.

ileriye dönük düşünceleriniz, planlarınız nelerdir? bölüm bittikten sonra... yada bitirenler şuan neler yapıyorlar ve nasıl gidiyor?

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
avukatlık, hakimlik, savcılık için yaş sınırı kaç bilen var mı?
avukatlık B grubu kadro 40 , diğerleri 35 diye biliyorum
4 yıl sayarsak hukuğu çabalamaya gerek var mı, 4 yıl sonra 35 yaşında olacaksak?
sürekli değişiyor ve fazlaca bilgi kirliliği var, avukat olduktan sonra hakim ve savcılık 45 deniyor, hakim yada savcı olamadıktan sonra avukatlık için öğretmenliği bırakmak doğru olacak mıdır?

EynelMefer' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
4 yıl sayarsak hukuğu çabalamaya gerek var mı, 4 yıl sonra 35 yaşında olacaksak?
sürekli değişiyor ve fazlaca bilgi kirliliği var, avukat olduktan sonra hakim ve savcılık 45 deniyor, hakim yada savcı olamadıktan sonra avukatlık için öğretmenliği bırakmak doğru olacak mıdır?
bence avukatlık için değmez. diğerleri için değer tabi ki. ama çok küçük bir ihtimal gözüküyor.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
bence avukatlık için değmez. diğerleri için değer tabi ki. ama çok küçük bir ihtimal gözüküyor.

aynı fikirdeyim hocam...

yaş 30 meslekten mutlu değilim üniversiteye geçmeyimi zorlamak lazım? başka bir bölümmü okumak lazım kararsızlıkla 8 sene geçti :(

tomreader2010' Alıntı:
yaş 30 meslekten mutlu değilim üniversiteye geçmeyimi zorlamak lazım? başka bir bölümmü okumak lazım kararsızlıkla 8 sene geçti :(
torpil bulursan ve o şehirde yaşamayı kabul ediyorsan olabilir tabi. evet kararsızlık kötü. keşke daha erken karar verseydin buna.
başka bölüm de olabilir ama epey yorucu bir süreç olur. mesela eczacılık 25000lere geriledi. ya da mat. öğrt. mimarlık vs... olabilir.
bu arada... eskiden üniversiteye girmek için ne çekmişiz be.... şimdi üniversiteye kapağı atmak çok daha kolay.

Geri