Acronis Universal İmage Alma

Kodla Büyü

imercan

Aktif Üye
Selam arkadaşlar.
BT sınıfımda 4 farklı PC çeşidi var.Ben bu bilgisayarlara Acronis ile (sanırım Universal Restore ile oluyor) tek imaj alarak bütün pc leri recovery nasıl yapabilirim.Bunun için Acronisin hangi versiyonunu kullanmam gerekiyor ve hangi işlemleri yapmam gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

imercan' Alıntı:
İstediğim cevabı lamış değilim henüz.

Hocam acronis in universal restore sürümü ile imajı alacaksınız. Daha sonra yine bu sürüme ait cd ile imajı geri yüklersen universal seçeneğini işaretleyeceksiniz. Ben bu yöntemle yapmış olduğum 3 tane flash bellek ile okuldaki tüm bilgisayarları bu şekilde kuruyorum özelliği donanımı ne olursa olsun farketmez

Net olarak sonuç alanlar burda paylaşırlarsa sevinirim. Bu arada universal image olayında driver lar sonra mı kuruluyor. Biraz açıklayabilir misiniz?

hocam bunu kendinizde hazırlayabilirsiniz.intel sistem kullandığınızı varsayarak tercihan intel çipsetli veya VIA çipsetli bir anakart kullanarak
1-onboard bileşenleri(ses,lan ) biostan disable yapın.
2-XP yi veya win7 kurun .eğer win7 kuracaksanız craklama yapmayın,yada kendinden aktivasyonlu olan sürüm bir win7 kullanın.
3-DRIVER KURMADAN sadece gerekli programları kurun.
4-hirens kullanarak Ghost ile D partisyonuna C nin bir imajını oluşturun.
5-oluşturduğunuz GHO dosyasını hirens ISO suna Ultraiso programı ile ekleyin.bunu bir DVD ye yada USB belleğe yazdığınız zaman içinde GHO imajı olan bootable bir hirens diski elde etmiş olursunuz.
Bu diski kullanarak tüm intel sistemlere direk imaj açarak ,normal XP kurulumundan çok daha kısa bir sürede sistem kurulumu yapmış olursunuz.Tek yapacağınız şey aygıt sürücülerini kurmak olacaktır.İmaj aldığınız anakart dışında bir anakarta imaj açarsanız sistem ilk açılışta bir süre yeni donanım bularak yeni aygıtları yükler.bunu aygıt yöneticinizi o sırada açarak takip edebilirsiniz. Kütüphanede olmayan aygıtlar muhtemelen ses,ağ,ve ekran kartı sürücüleri ni sizin daha sonraki açılışta elle yüklemeniz gerekecek.bu iş içinde anakart CD si yooksa Driver pack lerden faydalanabilirsiniz.
Bu iş için USB bellek kullanıyorsanız aşağıdaki uygulamayı yaptıktan sonra GHO dosyasını direk USB bellek içine atabilirsiniz.
image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/usb-bellekten-hiren-s-3-adimda-cok-basit-t63708.html

Win 7 ile universal imaj alıp farklı özellikteki bilgisayarlara kuran var mı? Böyle bir şeyi yapabilir miyiz?

bu işin tantanası çok hocam..
sinaat hocamın yazdıgına bakılırsa :)

en iyisi hocam şu:
win7-vista-xp lerin olduğu bir usb hazırla. hatta driver packli ios lar bile var...T13 e yani 13.dakikaya katılımsız programlar bile hazırlayabilirsin.
tak fişi bitir işi tek adımda...

Arkadaşlar laboratuarda 2 farklı özellikte bilgisayar var.ben de bir haftadır acronis ile aldığım yedeği bilgisayarlara atmaya çalışıyorum ama sıkıntı yaratıyor.. yedeği acronis 2009 ile almıştım, recovery işlemini ise acronis plus pack 2013 cd si ile yapıyorum.. Universal restore işlemi ondan dolayımı olmuyor acaba??

Universal restore özelliği için acronis 2013 programını kurup, sonra acronis plus pack 2013 eklentisini kurduktan sonra mı bilgisayarın yedeği alınmalı??

Acronis kullanan arkadaşlar nasıl yaptıklarını açıklarlarsa sevinirim.....

Arkadaşlar laboratuarda 2 farklı özellikte bilgisayar var.ben de bir haftadır acronis ile aldığım yedeği bilgisayarlara atmaya çalışıyorum ama sıkıntı yaratıyor.. yedeği acronis 2009 ile almıştım, recovery işlemini ise acronis plus pack 2013 cd si ile yapıyorum.. Universal restore işlemi ondan dolayımı olmuyor acaba?? = EVET

Universal restore özelliği için acronis 2013 programını kurup, sonra acronis plus pack 2013 eklentisini kurduktan sonra mı bilgisayarın yedeği alınmalı?? = EVET ve de bu yedeği hedef PC'ye yüklemek için, hedef bilgisayarı plus pack kurulu True Image ile oluşturduğunuz Bootable Media ile açmalısınız.

Acronis kullanan arkadaşlar nasıl yaptıklarını açıklarlarsa sevinirim....

Hocam Acronis 2013 indir.. Demo da olsa işini görür..
Arayüzü çok basit.. Tüm driver ve programları yükeldikten sonra imaj al..
Sonra kendine bootable media yap bir flasha
sonra bilgisayar açılırken o flashtan başlat imajını da göster 10 dakikada hazır...
Doya doya ye.. Afiyet olsun..

yataylimit' Alıntı:
Arkadaşlar laboratuarda 2 farklı özellikte bilgisayar var.ben de bir haftadır acronis ile aldığım yedeği bilgisayarlara atmaya çalışıyorum ama sıkıntı yaratıyor.. yedeği acronis 2009 ile almıştım, recovery işlemini ise acronis plus pack 2013 cd si ile yapıyorum.. Universal restore işlemi ondan dolayımı olmuyor acaba?? = EVET

Universal restore özelliği için acronis 2013 programını kurup, sonra acronis plus pack 2013 eklentisini kurduktan sonra mı bilgisayarın yedeği alınmalı?? = EVET ve de bu yedeği hedef PC'ye yüklemek için, hedef bilgisayarı plus pack kurulu True Image ile oluşturduğunuz Bootable Media ile açmalısınız.

Acronis kullanan arkadaşlar nasıl yaptıklarını açıklarlarsa sevinirim....

Teşekkürler hocam pazartesi bu şekilde yapayım bakalım...

https://www.youtube.com/watch?v=qbe8yTOaVGg

bu videoda yazanları harfiyen uyguladım.

uniq pc'den imaj aldım.
casper ve dell olmak üzere iki farklı pc'ye attım.
fakat iki pc de kasıyor, takılıyor.
nerde hata yaptığımı anlamıyorum.
kafayı yemek üzereyim arkadaşlar. :?

lütfen yardım edin

lütfen

Üniversal imajı otomatik atan bir usb oluşturabilsek, çok hoş olurdu.
Lakin ortada bir tane üniversal imaj iso tib yada gho dosyası dahi yok.

universal imaj sıkıntı yaratıyor galiba? ben o işe hiç girmedim

Re: Ynt: Acronis Universal İmage Alma

En iyisi üniversal imaj aslında.

Sürücüsüz olarak;
Format işi en az 20 dk.
İmaj 5-6 dk

En temiz ve en hızlı şekilde bootable usb den nasıl win7 64 bit kurulur.
Tüm mesele bu.

ben de tahtalar için imaj almıştım 45 gb yer kaplıyor sırf bunun için okula 64 çikabayt bellek aldırdım...
tahtalara imaj yüklerken 1 saat zaman geçiyor..gerekli tüm programları yükledim anca bu kadar oldu

XP kullandığımız yıllarda şunu yapmıştım:

** intel çipsetli bir anakart bul biostan bütün onboard yongaları kapat (audio+lan..vs)
** C ye temiz bir xp kur
** isteğe göre program kur ama Sürücü kurma
** ghost ile imaj al , *.gho dosyasını al bir bootable belleğe yada dvd ye (örneğin hirens) ekle istediğin pc de kullan (amd sistem hariç)
** imajı yeni makinaya açtıktan sonra ilk açılışta aygıt yöneticisini aç ve sistemin yeni donanım bulmayı bitirmesini bekle ,çıkan pencerelere iptal de, PC yi yeniden başlat ve sürücüleri kur.

bunu yıllarca farklı donanımlarda kullandım hiç bir sorun yaşamadım.5 dk da XP , programlarda artısı.
win7 de buna gerek yok bence çünkü kurulum zaten kısa sürüyor ve sürücü tanıma olayı fena değil.ama isterseniz aynı olayı 7 ve 8 içinde uygulayabilirsiniz...

Acronis 2014 de universal restore tümleşik geliyor.
Kod:
http://www.bilgisayarbilisim.net/windows-isletim-sistemi-f84/usb-format-win7-8-8-1-xp-hirens-acronis-ademhoca2014-t119044.html

bununla usbyi hazırla.
https://cloud.mail.ru/public/cd27901f40c1/ademhoca2015lite4.rar
bunuda usb içinde oluşan iamges klasörünün altına kopyala. menüden acronis 2014 ü seç tamamdır.
https://cloud.mail.ru/public/6115a2bee5b0/ACTI14.ISO

http://www.tnctr.com/topic/236099-acronis-true-image-kullanymy/

Geri