acronis ile c ve d nin imajını alıp yükleme yardım

Kodla Büyü

umutozturk51

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar acronis ile ilgili bir sorum olacaktı. bt sınıfındaki bir bilgisayarın harddiskini ikiye bölüp win7 ve gerekli programları kurduktan sonra C ve D nin imajını flash belleğe alıp, aynı özelliklere sahip başka bir bilgisayara bu imajı harddiski bölmeye gerek kalmadan yükleyebilir miyim. neden böyle yapıyorsun diye soracak olursanız win7 de MBR olayı imaj işleminde problem çıkarıyor. bu konu hakkında tecrübesi, fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

hocam olmaz diye düşünüyorum çünkü acronis ile geri yükleme yaparken yüklenecek imajın hangi bölüme yükleneceği soruluyor. O kısımda mecburen daha önce bölünmüş olan bölümlerden birini göstermeniz gerekiyor. Yine de denemek lazım...

Merhaba;

Hocam bu söylediğiniz mümkündür. D diskinizide kullanılabilir hale getirdikten sonra, İmage alınacak partition seçerken orada Tüm diski seçmek için size seçenek sunuyor onu seçiyorsunuz ve image alıyorsunuz. Kurulum esnasında ise kurulacak kısım seçilirken İmage açılacak partition kısmında disk i seçiyorsunuz ve kuruyorsunuz. İyi çalışmalar.

hocam benim bildiğim kadarıyla harddisk bölümlerinin aynı özelliklere boyutlara sahip olması gerek. farklı boyutlu bölümler kopyalanamaz diye biliyorum. bilg özellikleri aynıysa işin kolay :++:

sivayseri' Alıntı:
hocam benim bildiğim kadarıyla harddisk bölümlerinin aynı özelliklere boyutlara sahip olması gerek. farklı boyutlu bölümler kopyalanamaz diye biliyorum. bilg özellikleri aynıysa işin kolay :++:

Acronis 2013 ile beraber ağ ile destek neredeyse tamamen sorunsuz çalışıyor.
Sunucu yazılımı ile doğrudan image atma işlemi yönetme vb işlemler gerçekleşebiliyor
Disk farketmeksizin kurulum yapabilirsiniz.
Anakart farketmeksizin kurulum yapabilirsiniz * Bu özellik ek paket ile geliyormuş.

Kısaca 2013 ile beraber bahsettiğiniz işlemi diskinizde veya işletim sisteminde sorun yok ise problem olmadan gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.

sivayseri' Alıntı:
hocam hiç gerek yok hd aynı omasına birinin c si 20 d si 40 diğerininki c:30 D:50 hiç farketmez. diğer özellikler tutsun yeter. hatta ben az farklılıkta ols kuruyorum dünya kadar program kurmatnasa 2 tane driver kurarım.. Hatta farklı olsada kurulur. Kurmadan önce pc nin driverlerini 2 dk yedekle. Tamamdır. :) Fazla kasmamak lazım relax olun...

ergensoft' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:
hocam hiç gerek yok hd aynı omasına birinin c si 20 d si 40 diğerininki c:30 D:50 hiç farketmez. diğer özellikler tutsun yeter. hatta ben az farklılıkta ols kuruyorum dünya kadar program kurmatnasa 2 tane driver kurarım.. Hatta farklı olsada kurulur. Kurmadan önce pc nin driverlerini 2 dk yedekle. Tamamdır. :) Fazla kasmamak lazım relax olun...

Hocam nasıl yapyıyorsunuz.. Çünkü bende bugün yapamadım.. bilgisayarlardan birinin hardiskini ikiye bölerek sitemi kurdum.. gerekli driverleri ve programları kurdum... Diğer bilgisyaara image alırken sorun yaşadım... diğer bilgisayarlarda sadece C kısmı vardı.. Ondan mı acaba sorun yaşadım....

SHİFT+DEL' Alıntı:
ergensoft' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:

Hocam nasıl yapyıyorsunuz.. Çünkü bende bugün yapamadım.. bilgisayarlardan birinin hardiskini ikiye bölerek sitemi kurdum.. gerekli driverleri ve programları kurdum... Diğer bilgisyaara image alırken sorun yaşadım... diğer bilgisayarlarda sadece C kısmı vardı.. Ondan mı acaba sorun yaşadım....

Merhaba;

Image ı alırken mi sorun yaşadınız yoksa image i aktarırken mi ?

burhansenyuva' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:
ergensoft' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:

Merhaba;

Image ı alırken mi sorun yaşadınız yoksa image i aktarırken mi ?
imajı diğer bilgisayara aktarırken....

Cevap veriyorum: :D

Versiyon farketmeden bu işlemi yapmanız mümkün. İmajı alırken imaj alınacak sürücü olarak C ve D'yi aynı anda işaretlerseniz tek bir imaj dosyasına hem C hem de D'nin imajını almanız mümkün olur. Ayrı ayrı C ve D imajı almanıza gerek yok. Daha sonra diğer bilgisayarda Acronis'in Tools kısmındaki Add New Disk seçeneğini kullanarak öncelikle diskinizi C ve D olarak biçimlendirin. Oluşturacağınız bölümlerin boyutları atacağınız imajın boyutundan küçük olmadığı sürece sorun yaşamazsınız. Sonra Recovery kısmından, almış olduğunuz imajı seçince size C ve D'yi nereye atmak istediğinizi soracak, siz de uygun şekilde işaretleyerek işlemi yapacaksınız.

Eğer bir bilgisayarın imajını, konfigürasyonu farklı bir bilgisayarda kullanmak isterseniz de tercihen Acronis True Image 2013'ü (2011 de olur) ve aynı paketten çıkan Plus Pack'i kurmalısınız. Plus Pack'i kurulmuş Acronis True Image 2013 ile oluşturacağınız açlışı CD'si yardımıyla, daha önce 2011 ve üzeri versiyonlarla alınmış bir imajı apayrı bir bilgisayara yükleyebilirsiniz. Bunun için de Recovery adımlarını izlerken Use Acronis Universal Recovery kutucuğunu işaretlemeniz lazım. Plus Pack'i kurulmamış versiyonlarla oluşturacağınız açlış CD'lerinde bu kutucuk çıkmayacaktır.

Son derece başarılı çalışan bir yöntemdir ve sysprep yöntemiyle Sonuç alamadığım durumlarda bile işe yaramıştır.
Saygılar...

umutozturk51' Alıntı:
merhaba arkadaşlar acronis ile ilgili bir sorum olacaktı. bt sınıfındaki bir bilgisayarın harddiskini ikiye bölüp win7 ve gerekli programları kurduktan sonra C ve D nin imajını flash belleğe alıp, aynı özelliklere sahip başka bir bilgisayara bu imajı harddiski bölmeye gerek kalmadan yükleyebilir miyim. neden böyle yapıyorsun diye soracak olursanız win7 de MBR olayı imaj işleminde problem çıkarıyor. bu konu hakkında tecrübesi, fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
Herkes yoğurdu farklı yer ben sana sorunun sebebini söyleyim sen istediğini yap.

win 7 kurarken sistemin ayırdığı 100 MBlik bölüm önyükleme bölümüdür ve bootmgr dosyası burada olduğu için C nin imajını aldığıda bu 100 MB lik bölümü alamadığından imajı açtığın diğer disk boot olmaz.

en basit çözüm şudur: 100mb lik bu bölümün oluşmamasını sağlamak yani boot dosyalarının XP de olduğu gibi C de olmasını sağlamak.

yöntem: win7 yi kurmadan önce acronis dsik director ile diski partlara ayır ve kurmak istediğin partisyonları oluşturup formatla.
sonra w7 DVD si yada bellekten kuruyorsan kurulumu başlat ve disk bölümleme noktasına gelince daha önce oluşturduğun partisyon üzerine gel ama burada gelişmiş kısmına girip bu bölümü tekrar biçimlendir ve ileri de.
Böylece 100 MBlik bölüm oluşmayacaktır ve boot dosyalarıda C de oluşacağından senin sorunun ortadan kalkacaktır.

Geri