Acronis İle Ağdan İmaj Yükleme

Kodla Büyü

bilo

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bu şekilde imaj atan arkadaşlar özellikle sizden cevap bekliyorum...ben 1 tane öğrenci pc sinin D: sürücüsüne imaj aldım..diğer pclere nasıl aynı anda imaj atarım..sırasıyla anlatırsanız çok iyi olacak valla..tek tek bayağı uğraştıyor....

hocam o imajı ağdan aç,her pc nin d sürücüsüne al o imajı.boot yapıp d den her pc i e yükle ...tek ağdan yapamassınız...

Acronis enterprise server yada workstation sürümü ile bir bilgisayardan toplu geri yükleme yapılabildiğini teorik olarak biliyorum fakat denemedim. Ghost ile denemiştim geçen yıllarda onda olmuştu.

Yapılabilecek olan imajın olduğu pc'yi paylaşıma açın, imajı yükleyeceğiniz pcden ağ konumunu gösterip yükleyin, tabi birkaç pc den sonra ağ trafiği hepsine yetmeyebilir.

Kod:
Acronis® Backup & Recovery™ 10 Management Console

Merkezi bir yönetim konsolu aracılığı ile ağınızda bulunan tüm bilgisayarlara, domain veya workgroup yapınıza bakmaksızın, tek bir noktadan ulaşılabilir. Bu konsol ile sunucu, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınıza yükleme ve yedekleme ile ilgili her türlü işlemi yapabilirsiniz. Acronis® Backup & Recovery™ 10 Agent kurulumu yapabilirsiniz. Yine bu yönetim konsolu ile agent yüklü Windows bilgisayarlarda imaj alma ve geri yükleme işlemlerini yönetebilirsiniz.

Acronis® Backup & Recovery™ 10 Agent for Windows

Acronis® Backup & Recovery™ 10 Management Console aracılığı ile Windows temelli sistemlerin uzaktan yedeklenip, geri yükleme yapılabilmesi için istemcilere kurulması gerekli olan agent’tır.

the_korsan' Alıntı:
Acronis enterprise server yada workstation sürümü ile bir bilgisayardan toplu geri yükleme yapılabildiğini teorik olarak biliyorum fakat denemedim. Ghost ile denemiştim geçen yıllarda onda olmuştu.
Yapılabilecek olan imajın olduğu pc'yi paylaşıma açın, imajı yükleyeceğiniz pcden ağ konumunu gösterip yükleyin, tabi birkaç pc den sonra ağ trafiği hepsine yetmeyebilir.
Hocam Peki Bu images Alma ve Geri yükleme işlemini yaparken dos Altından mı yapıyoruz???(windows kapalı iken)
hocam birde acronis dvd (images+boot lu dvd) de dvd yi görmüyor images seçmek için..ne yapmalıyım??

ağdan yükelemede işlemler windows altında yapılıyor. yukarıdaki agent programcığı bunu sağlıyor.

acronis dvdsi görmüyor sorununuzda ise image dvd oluştururken imageyi içine nasıl gömdünüz?
mesela ultra iso vb gibi iso dosyayı düzenleyebilen programlarda ilave edip kaydederek isoyu öyle mi yazdırdınız? eğer böyle yapmayıpta direk boot dosyaları ve imageyi yazdırdıysanız görmemesi normaldir.

the_korsan' Alıntı:
ağdan yükelemede işlemler windows altında yapılıyor. yukarıdaki agent programcığı bunu sağlıyor.

acronis dvdsi görmüyor sorununuzda ise image dvd oluştururken imageyi içine nasıl gömdünüz?
mesela ultra iso vb gibi iso dosyayı düzenleyebilen programlarda ilave edip kaydederek isoyu öyle mi yazdırdınız? eğer böyle yapmayıpta direk boot dosyaları ve imageyi yazdırdıysanız görmemesi normaldir.

mesela ultra iso vb gibi iso dosyayı düzenleyebilen programlarda ilave edip kaydederek isoyu öyle mi yazdırdınız?
aynen bu dediğiniz gibi yaptım hocam?ama görmedi nerde eksik var anlamadım..
Acronis boot cd sinin imajını açtım onun içine pc min amajını aldım.sonra kaydettim..yazdırdım.yazdırırken dvd disk seçtim o kadar ama boot cd sadece hdd yi görüyor :(

the_korsan' Alıntı:

..
yok hocam doğrudan acronis cd ile boot edip server dan imaj dosyasını çektirebiliyorsunuz.
bunun için acronisde biraz düzenleme yapmanız gerekiyor. birde modemde
.
+ öncelikle modemin DHCP server özelliği aktif olmalı ve makinalar otomatik ip alabilmeli...
.
..
yarın imkan bulabilirsem okulda dener size söylerim...

BaRBaRYaN35' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

..
yok hocam doğrudan acronis cd ile boot edip server dan imaj dosyasını çektirebiliyorsunuz.
bunun için acronisde biraz düzenleme yapmanız gerekiyor. birde modemde
.
+ öncelikle modemin DHCP server özelliği aktif olmalı ve makinalar otomatik ip alabilmeli...
.
..
yarın imkan bulabilirsem okulda dener size söylerim...
Hocam Dört gözle bekliyorum İnşallah..
Ama ne olur Unutmayın.. :(

işine yararmı bilmiyorum ama
2006 yılında adıyamanda asker öğretmenken yeni kurulan bir bilgisayar sınıfı (vestel promega olması lazım) için ağdan ghost ile imaj yüklemiştim. bunun için (hepsini tam olarak hatırlayamasamda)
http://www.nu2.nu/bootdisk/network/makedisk-old/
adresinden yardım alarak ağa bağlantı yapabileceğim dos açılış disketi oluşturdum. disket oluşturma işi biraz zahmetli bilgisayarın ethernet kartı için gereken ndis (Network Driver Interface Specification) sürücüsü yukarda belirttiğim adresten bulup indirmen gerekiyor. zaten adreste disketin nasıl oluşturulacağını anlatıyor. ben diskete kopyalamadım disket imajı oluşturup nero ile bunu boot cd si yaptım(tekrar yazılabilir cd kullanman mümkünse sanal makinalar kullanarak oluşturduğun imajı kontrol etmen daha avantaj sağlayacaktır). ana bilgisayarda ghost ile aldığım imajı paylas adında bir klasöre kopyaladım aynı klasöre ghost programınıda kopyaladıktan sonra bu klasörü paylaşıma açtım klasörün ağdaki adresi \\server\paylas şeklinde oldu. oluşturduğum diskete bi tane batch file yazdım, ağa bağlanıp server bilgisayarındaki paylaş klasöründeki ghost programını otomatik çalıştırsın diye. bilgisayarı cd den çalıştırdıktan sonra otomatik olarak ip adresi alarak ağa bağlanıyor ve ghost programını çalıştırıyordu geri kalananı elle ayarladım. yanlız birkaç bilgisayardan imaj alma işlemini başlattığımda problem çıktı o yüzden tek tek yükledim bilgisayarlara fazla uzun sürmedi 6-7 dk olması lazım bilgisayar başına. oluşturduğum cd arşivimde bulunmakta isterseniz paylaşabilirim ama kendiniz oluşturursanız daha düzgün çalışacaktır zira ben klavyeyi de f yapmıştım. kolay gelsin yeni yılınız kutlu olsun :)

acronıs ıle agdan yukleme yapabılırsınız hemde dos altında wındowsa ıhtıyac yok
olusturdugunuz imajı d surucusune atın ve surucuyu paylasıma acın
boot cd ıle dıger bılgısayarı acın
recover seceneklerınde ımaj dosyasının yerını soracak
network altından ımajın atıldıgı makınayı gosterın
yuklmee baslasın
yanlız bunda bır takım ısıntılarla karsılatıgımı soylemek zorundayım tum makınalar aynı olmadıgı taktırde ımaj dosyasının bozuk oldugunu soyluyor
bunun dısınıda aynı anda 5 makınaya ımajdan yukleme yaptım ag ustunden sorun cıkaran olmadı ama dedıgım gıbı bazen ımaj dosyaını tanımayabılıyor o durumda ıse ımajı maknaya atıp ordan kurmanız gerekecek
ımaj alırken ayar falan yapmanıza gerek yok acronıs zaten ayarları yapıyor dos altında ıse sanal bır ethernet kulanıyor

ya benim pcler neden şifre istiyor..ağdan görüyorum fakat kullanıcı adı istiyor...ne alaka ise

Ben bu işlemi norton ghost ile yapıyorum ağ üzerinden sanırım acronics te aynı mantık üzerinden çalışıyor. Çünkü bu işlemi ilk yapan nortondu. Nortonda mantık şöyle çalışıyor. Norton boot servisi ile içinde öğrenci bilgisayarının sürücülerinin olduğu bir tana boot cd yada disket oluşturuyorsunuz. Bu cd ile o bilgisayarda boot ile başlatın multicast seçeneğini tıklatın. Bu sırada serverde yüklenecek imajı seçin ve bir isim verin. Artık öğrenci bilgisayarındaki multicast ekranındaki kutuya aynı ismi girdiğinizde otomatik olarak görecektir. Aynı işlemi bir kaç öğrenci bilgisayarında yapın. Zaten onay geldiğinde bu server ekranında görünüyor. Buradan da başlatırsanız tüm makinelerde kurulum başlayacaktır.

bilo' Alıntı:
ya benim pcler neden şifre istiyor..ağdan görüyorum fakat kullanıcı adı istiyor...ne alaka ise
hocam windows altında paylaşımlar biraz sıkıntılı. ama bu imaj işi için olayı DOS tan yaparsanız böyle bir sıkıntı yaşamazsınız :D

dostan nasıl yapacağız...biraz açarsanız sevinirim...

ve
hocam teşekkürler..NortonGost biraz karışık galiba..(Şimdilik İkinci plana alalım..)
Ama Bu Acronisi deneyelim..
Fakat hocam Ben Acronis ile İmajını İçine gömülü bir Boot cd oluşturdum ve bu cd ile içindeki imajı görmüyor..(Cd yi Seçmek için bir seçenek yok :( )bu konuda Yardımınız dokunabilir mi??

the_korsan' Alıntı:

Kod:
Acronis® Backup & Recovery™ 10 Management Console

Merkezi bir yönetim konsolu aracılığı ile ağınızda bulunan tüm bilgisayarlara, domain veya workgroup yapınıza bakmaksızın, tek bir noktadan ulaşılabilir. Bu konsol ile sunucu, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınıza yükleme ve yedekleme ile ilgili her türlü işlemi yapabilirsiniz. Acronis® Backup & Recovery™ 10 Agent kurulumu yapabilirsiniz. Yine bu yönetim konsolu ile agent yüklü Windows bilgisayarlarda imaj alma ve geri yükleme işlemlerini yönetebilirsiniz.

Acronis® Backup & Recovery™ 10 Agent for Windows

Acronis® Backup & Recovery™ 10 Management Console aracılığı ile Windows temelli sistemlerin uzaktan yedeklenip, geri yükleme yapılabilmesi için istemcilere kurulması gerekli olan agent’tır.

yukarıdaki arkadaş tam olarak anlatmış. dediği gibi imaj dosyasını paylaşıma açıp, acronis i açtıktan sonra ağ (network) gibi bir seçenek var onu seçip daha sonra imaj dosyasını seçin. bu şekilde ben aynı dosya ile 2-3 makineye birden imaj yükledim .
kolay gelsin

Ağ üzerinden Ghost ile imaj dağıtmayı denemiştim ama hızı pek tatmin edici gelmemişti bana. En hızlı olarak harici bir disk ya da dvd medyasından geri yükleme yapabilmiştim.

Acronis'in ağ üzerinden imaj yükleme noktasındaki hızını merak ediyorum. Gerçi benim p II 400 Mhz , 64 MB ramli bilgisayarlarda pek iç açıcı sonuçlar vereceğini zannetmiyorum.

hocam az önce acronis ile hem ağ üzerinden hem de kendi hddsi üzerinden 2 ayrı pcye imaj yükledim.
ağ üzerinden yaklaşık 10 dakikada , kendi hddsinden de 7 dakikada yükledi. pcler celeron 512 ram exper bilgisayarlar...

imajın olduğu bilgisayarı paylaşıma açmama rağmen hala kullanıcı adı ve şifre istiyor. bilgisi olan var mı?

Geri