Acronis ağdan imaj yükleme kadı sorunu? Çözüldü

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ,

Faz1leri ağ üzerinden klonlamaya çalışıyorum.

İmajı oluşturup ana bilgisayara attım. İmaj dosyasını windows 7 üzerinden paylaşıma açtım.

öğrenci bilgisayarını acronis 9.1 boot cd ile başlatıp recovery etmeye çalışıyorum.

Ağı görüyor

Ana bilgisayarı görüyor

Ancak paylaşılmış klasörlere ulaşırken kullanıcı adı ve şifre soruyor. Geçerli bilgileri girmeme rağmen imaj dosyasına ulaşamıyorum haliyle.

Windows 7'deki paylaşımdan kaynaklanıyor galiba.

Windows 7 de paylaştığım dosyaları xp yüklü bütün bilgisayarlar parola sormadan görebiliyorlar.

Ne önerirsiniz?

----
Çözüm :
Acronis true image home 2010 başlangıç cd si ile sistemi başlatınca windows 7 deki paylaşımları sorunsuz olarak görebildim.

Sorunun çözülmesinde katkılarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim.

Acronis 2010 başlangıç cdsini gönderen @elrond hocama ayrıca teşekkür ederim

Re: Acronis ağdan imaj yükleme kadı sorunu?

Hocam sanırsam tüm bilgisayarlarda paylaşıma tam izin vermen gerekiyor...

Tam izin vermek sıkıntıya yol açar. Virüs dolu bir ağdan bahsediyorsak özellikle

Hocam daha önce denemiştim. imaj D diskindeyken görmemişti ama C ye alıp paylaştığımda sorun çıkmadı.

Erişim izinleri için everyone için ayarlaman gerekir.

Erişim izinlerinde everyone ve guest oturumları için okuma izni verdim ama sonuç değişmedi.

c diskine almayı da denedim ancak sonuç alamadım.

başka önerisi olan var mı?

hocam kullanıcardan ortak(public) klasörüne atın xp de paylaşılan denk geliyor paylaşım ayarlarını yaptıysanız sorun olmaması lazım parolakrumalı paylaşımı kapatın yeterli bence

parola korumalı paylaşım kapalı

public içerisine atarak da denedim ama sonuç yok maalesef.

Başka önerisi olan var mı?

Win 7 öğretmen bilgisayarı , diğerleri faz 1 sınıf için imaj dağıtma önerilerinizi bekliyorum.

Windows 7'de güvenlik duvarını kapatırsanız çözülebilir bir deneyin.

D:\ ye bir klasör içine koy hem D:\ yi hem de klasörü paylaşıma aç bakalım olacak mı. olmazsa D:\ nin paylaşımını kapat tekrar dene...

hocam çalışma grubunu aynı yapman lazım

Hocam eğer illa ağdan yapacam diye bir sıkınıtın yoksa flash diskten yapabilirsin ben usbmultibootla bir tane flash diski xp kurulm cd si yaptım onunla başlatıp format attım sonra format bittiği anda bilgisayarı resetledim ondan sonra diğer flash diskede acronis ile bootlu yapıp backup dosyasını attım bilgisayara resetledikten sonra o flash diskle açıp bilgisayarları kurdum 3 4 tane flash disk 2 3 tanede akıllı öğrenci bulursan yarım 1 saate kalmadan 20 bilgisayarı kurarsn.

DotCom' Alıntı:
parola korumalı paylaşım kapalı

public içerisine atarak da denedim ama sonuç yok maalesef.

Arkadaşın dediği doğru bu şekilde ağdan kuruyor ben 1.5 saat zamanda hepsini kurdum.

- Bilgisayarların çalışma grupları aynı olmalı
- Ortak ağ için ağ bulmayı aç işaretli olmalı
- Ortak ağ için dosya ve klasör paylaşımını aç işaretli olmalı
- Ortak ağ için ortak klasör paylaşımı açık olmalı
- Ortak ağ içi parola korumalı paylaşım kapalı olmalı

Hocam yukardaki ayarları yaptığınızda acronis ağ üzerinden kurulum yapıyır. Acronis 10 kullanıyorum.

Önerilerinizi yarın deneyecegim.

Çalışma grubunu gormede sorun yok. Ana pcyi goruyor.

Acronis 9.1 cdsi ile deniyorum

Acronis 2011 home edition baslangic cdsi faz 1 leri acarken resetliyor maalesef

Acronis 10 baslangic cd sini nereden temin edebilirim?

Usb ile baslatilamiyor

ana bilgisayara yeni kullanici ve sifresi tanimla. bu kullanici ile oturum ac ve paylasim ayarla. Parola sordugunda tanimlanan bu bilgilerle dene.Boyle basarili olmustum. Ogrenci ve ana bilg vista..

Güvenlik duvarını kapattım - sonuç değişmedi

Yeni kullanıcı oluşturup paylaşım izinlerini verdim - sonuç değişmedi

Acronis 9.1 içinde çalışma grubu değiştirme diye bir seçenek yok.

computer near me kısmında çalışma gruplarını gösteriyor.

d yi komple paylaşıma açıp kapatma da sonuç vermedi.

başka ne önerirsiniz?

Hocam sanırım antivirüs ağ paylaşımını engelliyor.
Bir de masaüstü bilgisayarım sağ klik yönet Himetler ve uygulamalar
hizmetler den Uzaktan erişim bağlantı yöneticisi otomatik çalışıyor mu kontrol et ayrıca
uzaktan erişim otomatik bağlantı yöneticisi varsa onu da otomatik aktif et.

Çözersen sonucu yaz ki biz de aynı sorunla karşılaştığımızda elimizde bir çözüm olsun.

Usb den başlatmak için
Hocam usb yi tak pc yi aç
bios da advanced sekmesinden usb yi enable yapıyorsun. Exit sekmesinden kaydet ve çık diye çıkıyorsun.
Yeniden başlattığında biosa girip main sekmesinde boot seçenekleri HDD altından usb diski ilk sıraya alıyorsun ve hdd ı ilk sıraya alıyorsun. exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun.
Yeniden başlatıyorsun Yalnız boot ekranı güvenlik kartı ekranından sonra gelecek olmadı sanmayın.

Antivirüs programı engellemiyor sanırım.
Eset nod 32 4.0 yüklü ve çalışıyor.

Öneilerini deneyeceğim yarın.

Hocam sanırım birşeyler buldum ama işin kesin çözümü sistemi yeniden yüklemek.
http://support.microsoft.com/kb/304040/tr

Aynı ayarlar wın 7 de "başlat denetim masası Görüntüleme ölçütünü büyük veya küçük simgeler yapın
klasör seçenekleri görünün sekmesinden paylaşım sihirbazı kullan girdisinin başındaki tiki kaldır seçili olmasın" şeklinde olması lazım.
Daha önceki mesajlarımdaki yanlış yönlendirmeler için özür dilerim.

Ana bilgisayarda Windows 7 yüklü.

Xp kullanırken paylaşım üzerinden acronsi imahjı yüklemede sorun yoktu

ftp kullanımından kısaca bahseder misiniz?

Şunu net olarak belirteyim ki konunun acronisle bir ilgisi yok konu tamamen windows 7 de dosya klasör paylaşımıyla ilgili
Yani windows 7 yüklü bir pc den paylaşıma açtığın bir klaörün içeriğine başka makinalardan (xp-vista-7) ulaşabiliyorsan acronisle de ulaşırsın.
Dolayısıyla sorunu öncelikli olarak windowsta çözüp sonra acronis kısmıyla ilgilenmelisin.

DotCom' Alıntı:
ftp kullanımından kısaca bahseder misiniz?
windows 7 yüklü bilgisayarına filezilla serverı kuracaksın...nette kurulum ile ilgili bilgi bulursun..sonra filezilla serverda kullanıcı adı ve şifre oluşturacaksın. şifre tabiiki sana kalmış. arkasndan shared folders seçeneğinden yedeğin olduğu yeri ekleyeceksin ..daha sonra kurulacak bilgisayardan acronisi acıp create ftp connection a gireceksin...ardından ana bilgisayar adını yazacaksın ftp server kısmıana....kullanıcı adı ve şifre kısmınada filezilla da oluşturduğun kullanıcı adı ve şifreyi gireceksin...olay bu kadar...

RESİMLİ OLARAK YAPACAKLARIN
FİLEZİLLA SERVER I KURDUKTAN SONRA
1.(users a tıkla)
2.(kullanıcı oluştur)
3.(acronisle oluşturduğun yedeğin olduğu klasörü ekle---muhtemelen my backups gibi bişiydir.)

bunları yaptıktan sonra kurmak istediğin makineye geç ve acronis bootable cd si ile actıktan sonra şunları yap
"recovery kısmından create ftp connection a gireceksin...ardından ana bilgisayar adını yazacaksın ftp server kısmıana....kullanıcı adı ve şifre kısmınada filezilla da oluşturduğun kullanıcı adı ve şifreyi gireceksin"

Ekli dosyalar

• ayarlar.png
    ayarlar.png
    3.1 KB · Görüntüleme: 852
  • kullanıcıolusturma.png
    kullanıcıolusturma.png
    39.8 KB · Görüntüleme: 857
  • klasör paylaştırma.png
    klasör paylaştırma.png
    44.5 KB · Görüntüleme: 852

Windows dosya paylaşım izinlerinden kaynaklandığını tahmin edebiliyorum. Ancak şu an için bir çözüm yolu bulabilmiş değilim.

Windows 7 içindeki dosya paylaşım prosedürünü izlediğim zaman diğer windows 7 olan bilgisayarlar dosya paylaşıma kolayca ulaşabiliyor. Diğer windows xp ler ise parola doğrulaması yaptıktan sonra ulaşırken acronis ulaşamıyor maalesef.

Ağ ve paylaşım merkezindeki hemen hemen bütün seçenekleri değiştirerek deneme yaptım ama sonuç alamadım.

Ağ çeşidini ev yapıyorum , ortak yapıyorum ama nafile.

Acronis 9.1 ile denediğimi de eklemek isterim.

Açıklama için teşekkürler @elrond , yarın bu yöntemi de deneyeceğim ilk iş olarak.

rica ederim işe yaraması gerek...çünkü ben 22 bilgisayarı bu şekilde kurdum.yaklaşık 2-3 saat içinde ...sallana sallana yani :puhaha:

@elrond hocam ;

Acronis'in hangi versiyonunu kullanıyorsunuz?

Acronisde kullanıcı adı ve parolayı doğru yazdığınıza eminmisiniz. Ben sunucu makinada Administrator kullanıcısı olarak oturum açıyorum parolam 7890 acronisde bunları girdiğimde herşey görünüyor bt lab daki tüm pc ler bu yöntemle ayakta.
Bu arada ağda yinelenen pc adı olmamalı sunucu pc yi elle adlandır.

sunucu pc'yi elle isimlendirdim.

sunucu pcye ulaşmada problem yok. pc yi görüyor ancak connect ekranında kullanıcı adı ve şifresi istiyor.

sunucu pcdeki yönetici ismini ve şifresi tam ve doğru olarak yazıyorum. kullanıcı adı administrator olarak görünüyor , şifre ise sadece rakamlardan oluşuyor sizin şifreniz gibi.

DotCom' Alıntı:
@elrond hocam ;
Acronis'in hangi versiyonunu kullanıyorsunuz?

trueimage 2010 hocam...eğer sıkıntı yaşarsanız yarın sabahtan 9-10 gibi özelden mesaj atın teamviewer ile bir bakalım...

Geri