Açılmayan Etkileşimli Tahta(faz1) sorunu

Kodla Büyü

conem

Aktif Üye
iyi günler arkadaşlar.
bir anadolu lisesinde görev yapmaktayım. Başlıkta belirttiğim gibi Etkileşimli tahtaların hepsi faz1.
Bu sene tahtalarda açılmama sorunları başladı. Her ay ortalama 1 tanesi açılmıyor. Açılmama problemi ise şöyle; açma tuşuna basınca opsden fan sesi geliyor(bazen gelmiyor) hemen sonrasında çıt diye bir ses gelip tahta açılmıyor. Bir kaç tanesini servise gönderdik. Sorunun 5 volt devresinden dolayı olduğunu, 5 volt devresini değiştirdiklerini söylediler(160 TL).
Daha sonra aynı problemli bir tahtayı okulda yaptılar ve gözlemlediğim kadarıyla sadece bios pilini değiştirdiler(jumperı sökerek). Taktıkları bios pili de şu şekildeydi.
https://urun.n11.com/batarya-pil/ve...a-kablolu-soketli-bios-pili-5-adet-P516019608

Bende bu ürünü alıp alıp kendim değiştirsem olur mu? (Bir öğretmen arkadaş bios pilini değiştirmiş ve sorunu çözemediğini söylemişti.). Sorun başka nerede olabilir.

not: İlçede çalıştığım için arızalı ops yi götürüp tamir edip getirmeleri 1 haftadan uzun sürüyor. Bu geçen süre zarfında tahtalar kullanılmadığı için dersler aksıyor. Bu durumu sıkıntıyı asgari seviye getirmeye çalışıyorum.

Arıza yapan tahtanın OPS 'ini söküp çalışan bir tahtaya takın çalıştırdıktan sonra tekrar söküp geri arızalı tahtaya takın. Eğer donanımsal bir sorun yoksa çalışma oranı çok yüksek. ( Yine arıza yaparsa yine aynı şekilde yapın )

Sizin bu anlattığınız sorunu aynısını bende yaşadım. Servisi aradım. Servis geldi OPS'i söküp götürdü. Telefonda bana hardisk arızası olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler. Bende onay verdim. Ops bana hardiski değiştirilmiş şekilde geldi. Takıldı tahta yine aynı hatayı verdi. Bunun üzerine OPS 'i söküp başka bir çalışan tahtaya taktılar ve tekrardan denediklerinde tahta çalıştığını gördüm. O an aklıma aslında arızanın hardiskten olmadığını anlamıştım ama en azından HDD haridski SSD ile değişmiş oldum. Bu da tahtanın hızına etki etmiştim. Bu yüzden problem etmedim. :)

iyi günler arkadaşlar.
bir anadolu lisesinde görev yapmaktayım. Başlıkta belirttiğim gibi Etkileşimli tahtaların hepsi faz1.
Bu sene tahtalarda açılmama sorunları başladı. Her ay ortalama 1 tanesi açılmıyor. Açılmama problemi ise şöyle; açma tuşuna basınca opsden fan sesi geliyor(bazen gelmiyor) hemen sonrasında çıt diye bir ses gelip tahta açılmıyor. Bir kaç tanesini servise gönderdik. Sorunun 5 volt devresinden dolayı olduğunu, 5 volt devresini değiştirdiklerini söylediler(160 TL).
Daha sonra aynı problemli bir tahtayı okulda yaptılar ve gözlemlediğim kadarıyla sadece bios pilini değiştirdiler(jumperı sökerek). Taktıkları bios pili de şu şekildeydi.
https://urun.n11.com/batarya-pil/ve...a-kablolu-soketli-bios-pili-5-adet-P516019608

Bende bu ürünü alıp alıp kendim değiştirsem olur mu? (Bir öğretmen arkadaş bios pilini değiştirmiş ve sorunu çözemediğini söylemişti.). Sorun başka nerede olabilir.

not: İlçede çalıştığım için arızalı ops yi götürüp tamir edip getirmeleri 1 haftadan uzun sürüyor. Bu geçen süre zarfında tahtalar kullanılmadığı için dersler aksıyor. Bu durumu sıkıntıyı asgari seviye getirmeye çalışıyorum.
Bios pilini değiştirme ile çözemezsiniz

Aynı sorunda Vestel servis elemanı şöyle dedi "fişi tahta altındaki akım korumalı priz yerine şebeke prizine takarsanız, anakart arızası olur ve açılmama sorunu ortaya çıkar" Bu yüzden faz1 anakarti değiştirdiler.

Bizde de aynı sorun vardı, Bios pilin değiştir dediler sorun çözülür. Değiştirdim sorun çözülmedi.
Ancak ilginç bir durumla karşılaştım. Bios pilini değiştirdiğim ve defalarca açmayı deneyip hep aynı durumla(yukarıda ifade edilen durum) karşılaştığım tahtada daha sonra şöyle bir şey yaptım.
Açma düğmesine bastım, tam fan sesi geldiği anda fişi çektim. Fişi tekrar taktığımda tahta sorunsuz bir şekilde açılıyordu. Yaklaşık üç haftadır tahta sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bundan sonra arıza verir mi bilmiyorum.
Bu arada bios pilini, vestel servisinden tanesini 10 tl ye almıştım.

3 adet var bizde de. Öğrencilerin güç fişini fatih projesi santral odasından gelmeyen elektrik prizine taktığını farkettim. Sadece o tahtalar bozuldu. Servis tamir yapmayız, anakart değişimi dedi ve yüksek ücret çıkardı.

bizdede iki tahtada ayni sorun cikti bi tanesini sürekli acma dügmesine basili tuta tuta (nereden aklimda kaldiysa) acabildim.

Biraz komik gelecek ama bulduğum çözüm. 1+2...
Yani tahtaya ilk elektrik verildiğinde bir defa açma tuşuna basıyoruz. Bir iki saniye bekleyip tekrardan iki defa art arda basarsanız tahtanız açılacaktır. :)
Bu şekilde açamadığım bir tahta yok.
hocam çok teşekkür ederim. Dediğiniz yöntemi az önce denedim ve tahta açıldı. Şimdi sorunsuz çalışıyor. Sene başında böyle bir sorun yaşadık diye 500 lira sözde(!) tamir parası verdik.

Son düzenleme:
Sorun Bios pili bittiği için kaynaklanıyor. Dışardan aldığınız bios pilleri ile tahtanın bios pilleri nin + ve - kutupları ters bağlanmış şekilde geliyor bunları değiştirirsenin sorun düzelir.. Bu sene 5 tahtam aynı hatayı verdi şimdi sorun yok(FAZ1)

Yani tahtaya ilk elektrik verildiğinde bir defa açma tuşuna basıyoruz. Bir iki saniye bekleyip tekrardan iki defa art arda basarsanız tahtanız açılacaktır. :)
bt sınıfındaki 1 aydır açılmayan tahta bu yöntemle açıldı. çok acayip birşey..

İşte Bilişim Teknolojileri Öğretmeni farkı!
Teşekkürler Hocam... Aklımızda bulunsun. Sağ olun.

Son düzenleme:

Bios pilini falan değiştirmiştim ama açılmamıştı. Sizin söylediğiniz şekilde denedim ve aylar sonra tahta açıldı. Teşekkür ederim.

Forumda konuyu okuduktan 10 dakika sonra sorunla karşılaşıp problemi çözmek çok güzel. Teşekkürler Bilgisayarbilişim.net ailesi.

Bende düğmeye farklı şekillerde basarak bazen açmayı başarıyordum ama bunu 2+1 ile formülize etmeniz iyi olmuş

Sorun Bios pili bittiği için kaynaklanıyor. Dışardan aldığınız bios pilleri ile tahtanın bios pilleri nin + ve - kutupları ters bağlanmış şekilde geliyor bunları değiştirirsenin sorun düzelir.. Bu sene 5 tahtam aynı hatayı verdi şimdi sorun yok(FAZ1)
Hocam kusura bakmayın anlayamadım. Biraz daha açar mısınız?

İnternetten aldığınız bazı bios pillerinin kutupları ters bağlanmış olarak geliyor. Kırmızı ve siyah kablonun yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor.

Geri