Açılışta Bios ekranında takılıyor.. sizce sebep-çözüm?

Kodla Büyü

the_myth

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar. labaratuvarda ana bilgisayarda bi sorun oluştu. garantisi bittiği içinde benim ilgilenmem lazım sorun şu: bilgisayar açılıyor bios bölümü geliyor ve takılıyor. press F2 to enter setup yazıyor sadece. ilerlemiyor. F2 ye bastığımda da bios ekranına girecek gibi oluyor ama orda takılıp kalıyor. kilitleniyor. ilk denediğim anakartı resetlemek oldu. elektrik kablosunu çektim bios pilinide çıkartıp güç düğmesine basıp basıp çektim. ama faydası olmadı. yine aynı problem devam ediyor. yarın bios pilini değiştirmeyi deniyecem. başka deneyebileceğim bşy varmı sizce? sorun nerde olabilir ve çözümü ne olabilir?

1. Klavye yada klavye bağlantı girişinde sorun olabilir.
2. Ram Arızalı olabilir. Farklı bir Ram ile Tekrar deneyin.
3. Kasa içine basınçlı hava vurun.

Benim labdada böyle sorun oldu bende aynı sizin gibi işlermleri sıradan geçirdim fakat olmadı.. İşin ilginç olanı ise 1 saat kada bekleyip tekrar başlattığımda ise bu sorun geçmişti :)))

hocam klavyede sorun yok çünkü F2 ye basıyorum algılıyor Entering Setup yazıyor ama orda takılıp kalıyor. Ram la ilgili olsa hiç açılmazdı yanılmıyorsam. bende bi süre sonra kendisi düzelir diye tahmin ettim ama bi kaç gün denedim aynı sorun. başka fikri olan :(

Hocam bios pilini değiştirmek inşallah derdinize çare olur ancak zannetmiyorum..
Anladığım kadarıyla herşeyi denemişsiniz, birde dos üzerinde Bios update deneyin diyeceğim ama oraya kadar bile açılmıyor sanırım..
hiç bir yol fayda vermezse okul idaresine söyleyip yeni bir anakart için girişimlerde bulunmaya başlayın derim.

Bugün benimde 2 güç kaynağı yanmış, idareye çarşıdaki bilgisayarcıya söyleyin 2 güç kaynağı getirip taksın dedim
Onlarda aramışlar, karşıdakide ya makineleri getirin yada gelin 2 güç kaynağını alın takın demiş.. Demekki artık onlarında paraya ihtiyacı yok..

Birgün şase yapacak ya ne zaman Allah bilir.

Anakart parçaları söküp sadeceişlemciyi takıp güç bağlantılarını yaparak çalıştırın, nereye kadar gidecek?Bu şekilde parçaları sırasıyla takın ve arızalı bir parça varsa tespit etmeye çalışın bence.Hatta lab'da sizin makinenin donanım parçalarında aynı başka bilgisayar varsa anakart dışında diğer bilgisayarın parçalarını takın acaba sorun sizin anakartta mı vs. değişik kombinasyonlarla hatayı bulmaya çalışın.Bir de anakartta cmos clear jumper'ı varsa onunla biosu sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Bios yazılımını güncellemek sanırım sorunu çözecektir. üreticinin sitesini kontrol ederek bios yazılımını güncel olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Kolay gelsin.

hocam bilgisayara takılı disket, cd veya usb lere takılı flash varsa onları çıkarıp yeniden başlatın.

tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar. coderfree hocamızın tavsiyesini deneyerek sorunu tespit ettim. gerçi dün parçalardan ram lari çıkarıp denemiştim ama ram larla ilgili bi sıkıntı yoktu. bugün geldiğimde başka bi bios pili denedim oda işe yaramadı. sonra hard disk in kablosunu çıkarıp denedim ve normalde takıldığı yeri geçti. yani sorun hard diskteymiş. sanırım buna müdahale etme imkanımız yok. :) idareye yeni bi tane aldırmak lazım artık. formatör olduğum için bununla ilgili bi belge doldurmam gerekiyormu acaba? arıza tespit tutanağı gibi bşy. elinde olan varmı acaba bu tür bi belgeden?

Geri