Acil: Lütfen Yardım Edin - RAID Harddisk Sorunu

Kodla Büyü

gokay_b

Üye
Arkadaşlar RAID özelliği olan 1 sabit diske format attım. Sabit disk 2 bölümden oluşuyordu. C ve D . D'de yedekler vardı. Çok iyi biliyorum C'ye format attım. Ama şimdi D bomboş. Hiç birşey yok D de.Bütün bilgiler buhar olmuş sanki. Bu RAID olmasından kaynaklanan birşey mi. D'de ki bilgileri nasıl kurtarabilirim. Lütfen o bilgiler çok önemliydi biri yardım etsin. Allah rızası için.

Teşekkür ederim arkadaşım. Ancak ben verinin nasıl kaybolduğunu da merak ediyorum. D'ye format atmadığımdan adım gibi eminim. Ama nasıl D'deki bilgiler silindi. RAID özelliğiyle ilgili birşey mi?

Evet ilk denediğimde raid sürücüsünü bulamadığı için yarım kalmıştı. Yani kuruluma başlamamıştı. Sonra anakart cd sinden raid disketi oluşturup kuruluma başladım. Sonra C'ye format atıp kurdum. Ben D'yi göstermeden nasıl format atar ona anlmadım.

gokay_b' Alıntı:
Evet ilk denediğimde raid sürücüsünü bulamadığı için yarım kalmıştı. Yani kuruluma başlamamıştı. Sonra anakart cd sinden raid disketi oluşturup kuruluma başladım. Sonra C'ye format atıp kurdum. Ben D'yi göstermeden nasıl format atar ona anlmadım.

hocam çok net cevabı söyleyeyim. sizden önce format atan arkadaş büyük ihtimalle işletim sistemini D: sürücüsüne kurmuş. tabi bilgisayar bu yüzden D yi C, C yi D olarak göstermiş. format ekranına gelince de size normal olarak C ve D yi göstermiş. tabi siz C yi seçince aslında D yi seçmiş oldunuz.

daha yeni az kalsın başıma geliyordu. boyutların uyuşmadığını farkedince format atmadan çözmüştüm olayı. geçmiş olsun sizede.

imsiyat' Alıntı:
gokay_b' Alıntı:

hocam çok net cevabı söyleyeyim. sizden önce format atan arkadaş büyük ihtimalle işletim sistemini D: sürücüsüne kurmuş. tabi bilgisayar bu yüzden D yi C, C yi D olarak göstermiş. format ekranına gelince de size normal olarak C ve D yi göstermiş. tabi siz C yi seçince aslında D yi seçmiş oldunuz.

daha yeni az kalsın başıma geliyordu. boyutların uyuşmadığını farkedince format atmadan çözmüştüm olayı. geçmiş olsun sizede.

bencede böyle. Benimde başıma geldi direk c'ye kurdum açılırken iki işletim sistemini görünce "eyvah" dedim ama iş işten geçmişti. Bana güzel bir tecrübe oldu.

hakanotuken' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:
gokay_b' Alıntı:

bencede böyle. Benimde başıma geldi direk c'ye kurdum açılırken iki işletim sistemini görünce "eyvah" dedim ama iş işten geçmişti. Bana güzel bir tecrübe oldu.

biliyorsunuzdur bilgisayar işinin büyük kısmı tecrübedir hocam :)

Arkadaşlar bir noktada yanılıyorsunuz ama. Ben işletim sistemini kurduktan sonra sadece C'de işletim sistemi dosyaları vardı D'de hiç birşey yoktu. Boştu yani. Eğer siszin dediğiniz gibi olsaydı C ve D'de Windows dizini olurdu .

benim anladığım kadarıyla olay şu:
raid disklerde bildiğim kadarıyla 8 kelime yazınız varsa, ve kayıt ederseniz, bunun 4 kelimesini bir diske diğer 4 kelimesinide diğer diske yazıyor, görünürde birbirinden bağımsız gibi görünen iki partitation aralarında ilişkili olabilirler.yani c ye format attığınızda 4 kelime gidince diğer 4 kelime anlamsız kalmış olabilir.biraz karışık oldu ama tahminim bu :) easy recovery ile kurtarmayı deneyebilirsiniz ama şu mantıkla, c ye windows kurulduğu için varolan verilerin üzerine başka veriler yazıldı,kurtarma olmayadabilir. kolay gelsin

Geri