Açık Öğretim Sınavında Sıkıntı

Kodla Büyü

KaRuB

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Açık Öğretim Lisesi sınavında optik formlarda teknik bir hata vardı . Bu mağduriyet nasıl giderilir?
"
Açıköğretim kurumları sınavlarının 31 Mart – 1 Nisan tarihlerinde yapılmakta olan 2. dönem sınav oturumlarında 4’ten fazla dersten sınava giren adayların cevap kağıtlarında teknik bir hatadan dolayı 4 ders için kodlama alanı ayrılmıştır.

4’ten fazla dersten sınava katılan adaylara yönelik, cevap kağıtları eksik basılan dersler için, 21 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da telafi sınavı yapılacaktır.

Konu ile ilgili açıköğretim kurumları öğrencileri herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır. Yapılan bu teknik hata nedeniyle bütün öğrencilerimizden özür diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." Yeterli midir?

21 Nisan 09:30'da telafi oturumu yapılacağı söylendi. Tek oturum olacakmış, eksik derslerin sınavı yapılacakmış.

Yeterli midir derken? Eleştiri anlamında mı süylüyorsunuz?

Yeterli midir derken? Eleştiri anlamında mı süylüyorsunuz?
Evet. Binlerce kişi tekrar planlarını gözden geçirip o güne tekrar sınav salonlarına gitmek zorunda kaldı. Zaten ertelemeli olarak yapılan bu sınav bir de hatalı olması üstüne tuz, biber oldu gibi...

Evet. Binlerce kişi tekrar planlarını gözden geçirip o güne tekrar sınav salonlarına gitmek zorunda kaldı. Zaten ertelemeli olarak yapılan bu sınav bir de hatalı olması üstüne tuz, biber oldu gibi...

Ayrıca şube müdürlüğü sınavında yanlış soru numarası yazımı, Bu gün için ise KBS üzerinden ödenen sınavlara giren öğretmenlerin bilgilerinin Mebbisten alınamaması, 2000 göstergeli Yardımcı Engelli Gözetmen'in sınav listelerine Salon Başkanı olarak girilmesi...

Hocam ben de sana şöyle bir durum anlatayım..Cumartesi ikinci oturumda görev aldığım halde müdür yardımcımız beni arayıp diyor ki; sınav görevine gitmemişsin.. Neye dayanarak böyle bir şey diyorsunuz dedim: 14.03 te Mebbis üzerinden bakmış, göreve gelmemişim gözüküyormuş.. Düşünün sınav 14.00 te başlıyor adam 14.03 te sisteme bakıyor ve pazar günü..
Dedim ki ben imzladığım sınav evraklarını merkezden isteyeceğim ona göre bakalım...
Sonra da ya tamam falan filan...
Bir sürü liyakatsiz memur-amir var anlayacağın.. yaşadığına şükret hocam..

Hocam ben de sana şöyle bir durum anlatayım..Cumartesi ikinci oturumda görev aldığım halde müdür yardımcımız beni arayıp diyor ki; sınav görevine gitmemişsin.. Neye dayanarak böyle bir şey diyorsunuz dedim: 14.03 te Mebbis üzerinden bakmış, göreve gelmemişim gözüküyormuş.. Düşünün sınav 14.00 te başlıyor adam 14.03 te sisteme bakıyor ve pazar günü..
Dedim ki ben imzladığım sınav evraklarını merkezden isteyeceğim ona göre bakalım...
Sonra da ya tamam falan filan...
Bir sürü liyakatsiz memur-amir var anlayacağın.. yaşadığına şükret hocam..

ona mı kalmış gidip gitmemem? ilçe gerekli sorusturmayı yapar sorun varsa

Sınava girmedim ama açıklamaya gelecek olursak, bu ülkede her hatadan sonra yapılan açıklamaya eyvallah deyip geçmeyi öğrendik.

Eyvallah da demiyorum ama artık umursamıyorum da hiçbir şeyi. Sistemli olarak bunalttılar beni. Sisteme mobbing davası mı açsak!

Sınava girmedim ama açıklamaya gelecek olursak, bu ülkede her hatadan sonra yapılan açıklamaya eyvallah deyip geçmeyi öğrendik.
İşte üzüldüğüm konu da bu zaten Hocam. Bu kadar basit olmamalı. İnsanız tabiki hata yapabiliriz. Ama bu bir komisyon bir sürü kişi tarafından inceleniyor! Hatalarına bakılıyor!

Yapılan hatanın büyüklüğüne bakılacak olursa bu işin başındaki Genel Müdürün direk istifa etmesi gerekir. Öyle teknik hata lafiyla felan gecistirilecek bir mevzu değil. Ama ne olur derseniz, hiçbirşey olmaz. Yarından itibaren unutulur gider.

ona mı kalmış gidip gitmemem? ilçe gerekli sorusturmayı yapar sorun varsa
Mesleğimde 12.yılıma girdim , şu ana kadar birçok okulda çalıştım lakin ilk defa böyle bir idare ile karşılaştım.. Adamlar bağnaz, cahilliğin dibi.. neymiş pazar günü ek dersleri de yapayım demiş.. Ya kardeşim sen pazar günü ek ders yapsan da resmi çalışma gününde bu evrakları onaylaman lazım..
Hem ne utanç verici bir durum böyle bir ithamda bulunmak.. MEBBİS dediğin yapı, bilişim teknolojisi ürünü.. Sen onu mu ölçüt alıyorsun.. Sınav evraklarında bir sürü imzam var onu görsene be adam!
İşte hep diyorum yine diyorum: Liyakatin olmadığı yerde lakaytlık başlar..

Yapılan hatanın büyüklüğüne bakılacak olursa bu işin başındaki Genel Müdürün direk istifa etmesi gerekir. Öyle teknik hata lafiyla felan gecistirilecek bir mevzu değil. Ama ne olur derseniz, hiçbirşey olmaz. Yarından itibaren unutulur gider.

Bu kişilerin vebaline girmektir işte.

hocanın biri iğne ile açarken naylonu yırtmış anında müfettiş gelmiş anında jet hızıyla kınama verilmiş gittiğin okulda müdür olayı anlattı.Boyle durumlar için yedek poşet olur yani bir önlem alınabilir.

sabah 2 dakika geciken öğretmeni almadı yüce müdür, öğleden sonra tanıdığı öğretmeni (ismiyle hitap ettiği) 10 dakika sonra aldı. benim jeton geç düştü sınıfa geçince aklıma geldi. hadi ben dalgındım 30 - 40 öğretmen vardı bir tanesi de çıkıp ne yapıyon sen demedi.

• Beğen
Tepkiler: omd
Ben geçen sene hiç görev almadım bu sene 600 puan yapıncaya kadar görev isteyeceğim sonra hayatta almam bu son.Bu sınavı bir 23 inch monitör almak için istedim.Temmuz son.

deyelim ki Açık öğretim sınavı için tamam konsantre haline getirildi, 3 oturumluk sınav 1 oturumda tamamlandı. ancak aynı gün MTSK yazılı sınavı var. Açık lisede okuyan adaylardan MTSK sınavınada girenler olacaktır. Açık liseden çıkıp koşturarak MTSK yazılı sınavına gidecekler ne diyeyim bu işler dua ilede çözülmez ancak yöneticilere Allah Akıl versin.
Aslında dışardan bakıldığında basit bir hata gibi ancak yaşanan mağduriyetler açısından önmeli bir konu, örneğin cumartesi günleri özel sektörde çalışanlar için hiçbir şekilde tatil olmuyor genellikle çalışıyorlar, adaylar mecburen iş yrinden izin alarak belkide ücretlerinden kesilerek sınava katıldılar, ayrıca telafi içinde aynı zorlukları yaşayacaklar, zamanın değeri ise tartışılmaz alınıp satılacak veya bir meta gibi düşünülemez, bu sınavlar nedeniylee oluşan zaman kayıpları ve ek sınav ile oluşan maddi yükler... bunlar kamu zararı olarak tüm sisteme yansıyacak. vb...

Son düzenleme:
deyelim ki Açık öğretim sınavı için tamam konsantre haline getirildi, 3 oturumluk sınav 1 oturumda tamamlandı. ancak aynı gün MTSK yazılı sınavı var. Açık lisede okuyan adaylardan MTSK sınavınada girenler olacaktır. Açık liseden çıkıp koşturarak MTSK yazılı sınavına gidecekler ne diyeyim bu işler dua ilede çözülmez ancak yöneticilere Allah Akıl versin.
Aslında dışardan bakıldığında basit bir hata gibi ancak yaşanan mağduriyetler açısından önmeli bir konu, örneğin cumartesi günleri özel sektörde çalışanlar için hiçbir şekilde tatil olmuyor genellikle çalışıyorlar, adaylar mecburen iş yrinden izin alarak belkide ücretlerinden kesilerek sınava katıldılar, ayrıca telafi içinde aynı zorlukları yaşayacaklar, zamanın değeri ise tartışılmaz alınıp satılacak veya bir meta gibi düşünülemez, bu sınavlar nedeniylee oluşan zaman kayıpları ve ek sınav ile oluşan maddi yükler... bunlar kamu zararı olarak tüm sisteme yansıyacak. vb...

Hocam söylediklerinize harfiyen katılıyorum.

sabah 2 dakika geciken öğretmeni almadı yüce müdür, öğleden sonra tanıdığı öğretmeni (ismiyle hitap ettiği) 10 dakika sonra aldı. benim jeton geç düştü sınıfa geçince aklıma geldi. hadi ben dalgındım 30 - 40 öğretmen vardı bir tanesi de çıkıp ne yapıyon sen demedi.
Demedi değil hocam o diyemedi olacak. Kolay kolay diyemezler velhasılı.

LİYAKAT (TDK)= Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, değim.
YALAKA (TDK)= Dalkavuk, Arsız, sırnaşık.
TORPİL (TDK)= Bir kimseyi kayırma işi.

vallahi ben bişey demiyorum TDK diyor :)...

Hocam bu bilinçli bir şekilde yapılmışa benziyor 5 poşette olur 10 poşette olur her poşette vardı.Birilerini koltuğundan etmek için alt kadronun yapmış olma ihtimali yüksek.

Hocam bu bilinçli bir şekilde yapılmışa benziyor 5 poşette olur 10 poşette olur her poşette vardı.Birilerini koltuğundan etmek için alt kadronun yapmış olma ihtimali yüksek.

LİYAKAT (TDK)= Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu, değim.

bunu bu sebeple yazdık zaten sayın öğretmenim. üst kadroya yada alt kadroya farketmez, KENDİSİNE İŞ VERİLMEYE UYGUNLUK tabirine uymayan kişileri yerleştirirseniz böyle durumlarla karşılaşırsınız.

Ortalığı daha da karıştırmak gibi olmasın ama bulunduğum ilçenin ebs başkanı bu işte fetönün parmağı olduğunu söyledi:)

Millet işini gücünü, ailesini, çocuğunu vs. bırakıp geliyor belki o sınavlara. Sınav için bir sürü masraf ediliyor. Bir kamuoyu açıklamasıyla kusura bakmayın deyip geçiştirmek ne kadar kolay. Poşeti yanlış açtı-kapattı diye pek çok öğretmen arkadaşım ceza aldı zamanında. Bu sınavda yapılan hatanın yanında çok komik kalıyor değil mi? Peki, bu hatayı yapanlar ceza alacak mı sizce? İkisini kıyaslayınca bunu yapanların görevden alınması lazım ama nerde bizde öyle bir sistem.

Maddi zararı kim ödeyecek.
Yapılacak telafi sınavı için onbinlerce öğretmen görevlendirilecek, sınav evrakları basılacak. 1 milyon tutar herhalde. Bu hatayı yapanları neden doğrudan görevden almazlarki.

Geri