Açık lise ders saati (detay içerir)

Kodla Büyü

alee_123

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba,
Meslek lisesinde bölüm şefi olarak görev yapmaktayım. Okulumuza yeni bt teknik öğretmen geldi ve ders sıkıntısı var çocuğun ben de haftasonu açıkliseye girebileceğini söyledim fakat sıkıntı şurada başlıyor. Açık lise 12. Sınıf işletmelerde beceri dersi 24 saat ama müdür yardımcımız 24 saati de tek öğretmene tanımlamış, bölmesini rica ettiğimde ise blok ders olduğu için 2 ayrı öğretmene veremiceğini söyledi. Haftaiçi derslerinde söylediği doğru blok dersler bölünmüyor fakat açık lisede de durum aynı mı acaba?Açık lise mevzuatında açık bir bilgi göremedim bununla alakalı. bilgilendirirseniz sevinirim.

Peki tek bir Öğretmene 24 saat ders verip 24 saat ücreti ödeyebiliyor mu? Uygulama kısmında 24 saatlik bir ders yok, haliyle 10 ve 11 de gördükleri derslerden dersler seçilerek 24 saate tamamlanıyor bunlarda bölünerek ders ismi işletmede beceri(meslek) eğitimi olacak şekilde Öğretmenlere dağıtılıyor.

Peki tek bir Öğretmene 24 saat ders verip 24 saat ücreti ödeyebiliyor mu? Uygulama kısmında 24 saatlik bir ders yok, haliyle 10 ve 11 de gördükleri derslerden dersler seçilerek 24 saate tamamlanıyor bunlarda bölünerek ders ismi işletmede beceri(meslek) eğitimi olacak şekilde Öğretmenlere dağıtılıyor.
Hocam 10 saate kadar veriliyor zaten 24 saat derse girsen de o konuda problem yok.
10ve 11. sınıfların dersi de sıkıntısız fakat i. B. E dersi tek ve 24 saat gözüküyor bunu bölebilmenin bir imkanı var mı?

Yazdığım gibi 24 saatlik bir içerik ders yok. 11. Sınıf dersleri ve 12 de olanlardan 24 saatlik bir plan yapılıyor ve bu derslerin adı ibe olarak kaç öğretmene uyuyorsa dağıtılıyor. Yani bölünüyor bölünmez diye bir şey yok. Kaldı ki 24 saat ders alıp 10 saat ücret alarak bu işi yapmak nedir? Kim niye yapar onuda anlamak zor.

Hocam bahsettiğinizin aksine 24 saatlik tek bir ders var 12. Sınıflarda, sizin dediğiniz konu içeriği olarak doğru fakat resmiyette ibe tek bir ders

Hocam bahsettiğinizin aksine 24 saatlik tek bir ders var 12. Sınıflarda, sizin dediğiniz konu içeriği olarak doğru fakat resmiyette ibe tek bir ders
Hocam arkadaşımız ibe dersinin bolunebilmesi için gerekli mantığı anlatmış. Onun söylediği gibi yaparak bölüyor diğer okullar. Başka türlü bolmeniz mümkün değil. Ayrıca ibe de öğrencinin işletmeye gitmesi esastır. Isletmeye gonderilemiyorsa okulda ders olarak verilir. Imkan varsa işletmeye göndermeniz daha faydalı olur. Hiç değilse ücret olarak öğretmenlere dağıtılabilir

Hocam eğer okulda bu dersi işleme zorunluğu varsa bu ders Mesleki açık lisesi olan köklü okullarda dediğim gibi işlenir. Ha sizin idareci dediğim gibi yapmama konusunda ısrar ediyorsa 24 saatlik tek ders diyorsa mantıken hiç bir Öğretmenin 10 saat ücret karşılığı bunu almaması gerekir buyur kendin gir biz bu şekilde girmeyiz denir. O idarecide arar başka ildeki büyük okulları işin nasıl yapılacağını öğrenir.

Hocam arkadaşımız ibe dersinin bolunebilmesi için gerekli mantığı anlatmış. Onun söylediği gibi yaparak bölüyor diğer okullar. Başka türlü bolmeniz mümkün değil. Ayrıca ibe de öğrencinin işletmeye gitmesi esastır. Isletmeye gonderilemiyorsa okulda ders olarak verilir. Imkan varsa işletmeye göndermeniz daha faydalı olur. Hiç değilse ücret olarak öğretmenlere dağıtılabilir

Hocam peki bunun MAÖL de uygulanmasında sıkıntı olur mu, şundan soruyorum müdür yardımcımız biraz kuralcı biri ve ben bu öneriyi sunduğum zaman yönetmelik ya da bunla alakalı mevzuat var mı diye sorabilir. Bu bahsettiğinizin dayandığı bir bilgi mevcut mu peki?

Hocam peki bunun MAÖL de uygulanmasında sıkıntı olur mu, şundan soruyorum müdür yardımcımız biraz kuralcı biri ve ben bu öneriyi sunduğum zaman yönetmelik ya da bunla alakalı mevzuat var mı diye sorabilir. Bu bahsettiğinizin dayandığı bir bilgi mevcut mu peki?
Hangisi için hocam dersin bölünmesi mi öğrencinin işletmeye gitmesi mi

Hocam onun yönetmelikte bölünebilir diye yazan bir açıklaması yok. Ancak bu ders içerik olarak başka derslerin birleşiminden olustugu için ve ogretmenin ücret durumu dikkate alınarak saat açısından bölünüyor. Ayrıca açık lisede maaş karşılığına veremeyeceği için 24 saat tek bir ders verip 10 saat ücret ödenmesi hem mantığa hem hukuka uygun olmaz. 14 saat ne maaş ne de ücrete karşılık gelmeyeceği için bu anayasa dahil hertürlü mevzuata aykırı olur. Bunun önüne gecmek icin de ders 8 er saatlik dilimlere bölünüp her dilime farklı öğretmen girmesi uygun olur. Ki pek çok okul bunu böyle uygular. Mevzuatta birebir yer almayan konulara yorum yoluyla çözüm getirilebiliyor.
Bu şekilde anlatabilirsiniz belki. Inşallah konu sizin istediğiniz gibi çözümlenir.

Ders olarak veriyorsanız mecbur bölünecek. Tüm okullar böyle yapıyor. Bölmenize hiçbir engel yok.

Geri