Acer Aspire 5930G Sistem Kurma Hatası

Kodla Büyü

SheqiL_

Üye
Merhaba;

Elimde bulunan Acer Aspire 5930G marka modelli laptopa hdd'yi silip tekrar sistem kurmak istediğimde makina reset atıyor. Win7' de ilk grafik (mavi) ekranı geldiğinde, XP'de Aygıtlar Yükleniyor(34) sırasında, Win8' de ilk ekranda makina resete düşüyor. Sorun HDD diyip yeni HDD aldım. Fakat halen devam ediyor. Yardımlarınızı ve önerileriniz bekliyorum.

Teşekkürler.

Hocam sorun anakartta emin ol. Senin problemini ben de yaşadım. Ne ram degistirmek ne hdd degistirmek işe yaramadi. Özellikle xp yüklemeye çalışıp aygıtlar yükleniyor kisminda bazen 34 dakika bazen 32 dakika bszen 20 küsür dakikalarda makine reset atıyor. Masaustu olsa su cozumler var. Anakartta kondansator degistirmek işe yarayabilir. Bi de işlemci degistirmeyi denemedim. Belki islemci degistirmek de işe yarar.

Yükleme gerektirmeyen bir Linux dağıtımı ile sistemi çalıştır bir hocam. Eğer sıkıntısız çalışıyorsa sabit disk sorunu olabilir belki. BIOS'tan SATA Operation Mode'u değiştirmeyi vs. deneyebilirsiniz.

Hocam;
Bugün işlemci bulup taktım. Win7 kurdu. Şuan makinaya yükleniyorum kapansın diye kapanmıyor. Orjinal işletim sistemini (Vista) kuracağım. Eğer kapanmazsa sorunun işlemciden kaynaklanıyor diyeceğim. Teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi masaüstü olsa arızasını bulmak daha kolay ama notebook olunca süreç uzuyor.

Hocam tekradan restart attı. ama bu sefe windows acılıyor, gezgindeyken atıyor. Ubuntu var elimde onu çalıştımayı deneyeceğim. Ayrıca acer marka başka bir laptopta var elimde ondaki işlemciyi taktım formatı attı sistemi açtı. ekran kartını ve RAM'i de taksam mı diye saçma düşüncelere daldım :)

Geri