Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Abbas Güçlü döktürmüş

Konu, 'Basında BT' kısmında acer50 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  347
  Beğeni:
  38
  Her öğrenciye kodlama öğretilemez: doğru bir tespit. Öğrencilerin ilgi, beceri ve isteklerine göre olur. Her öğrenci bunu almak istemez. İsteksiz yapılan işten hayır gelmez. Bu sadece kodlama için değil birçok ders için geçerli bir durum, lakin kodlama ve bunun içindeki robotik çok daha ilgi ve beceri gerektirir. Yeterlilikleri vardır.

  Gerçekten kodlama dillerini bilen öğretmen sayısı binde 1 seviyesindedir. : Kısmen katılıyorum. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olarak bu eğitimi eğitim fakültelerinde ve teknik eğitim fakültelerinde aldık. Çok sayıda öğretmenimiz bu konuda uzman. Burada kurslara baktığımızda, Fen ve Teknoloji öğretmenleri, teknoloji tasarım öğretmenleri bu işin çok içindeler. Kodlama ve elektronik konusunda herhangi bir eğitim almamış branş gruplarıda bu işin içine dahil edilmeye çalışılıyor. Yeterlilikleri olmayan branş grupları bu işin içine çok fazla entegre olmaya başladı. Burada bulunduğum ilde bir fen bilgisi öğretmeni Lego robotlarını kullanarak her yıl bir proje geliştiriyor. Aslında yaptığı sadece bir firmanın tüketicisi olmak. Burada esas olan müfredat ve bu müfredatın dersin içine konması. Kurslar halk eğitim merkezlerinin hobi ve elbecerileri kurslarından öte birşey değil.
   
  adebrum ve posteki bunu beğendi.
 2. penewitz

  penewitz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  428
  Beğeni:
  27
  çok doğru yazmış kimse kimseyi kandırmasın ülkemizde robotik çalışmaların yüzde 99 u kopyala yapıştır mantığıyla yürüyor
   
  asiboteli35 ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
 3. nosTRa

  nosTRa Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.228
  Beğeni:
  27
  "1901’de elektronun Thomson tarafından keşfedilmesiyle elektronik cihazlar üretim sürecine dahil olmaya başladı. Lambalı devreler, diyot, transistör, entegre, mikroişlemci derken 1980’lerde kişisel bilgisayarlar sistemi kuşatmaya aldı. 2000’lerden sonra kompakt (küçültülmüş) akıllı elektronik kartlar her cihazın içine girdi. ABD, Almanya, Çin, G. Kore, Fransa, İtalya, Finlandiya, vb. ülkeler öğretim örgülerine yazılım ve entegre kodlama derslerini dahil ettiler. Türkiye, bu konuda da kopyalama, gösteriş yapma noktasının ötesine geçemedi.

  - Okullardan bilgisayar dersleri yüzde 90 oranında kaldırıldı.

  - 2005’ten sonra MEGEP (Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi) başlatarak meslek liselerinin ana dersleri yok edildi.

  - Sendikalar, okulların yönetim düzenini altüst etti. Liyakat kenara itildi.

  2018 yılı itibarıyla 81 vilayetin tümüne yakınında kodlama, robotik adı altında temelsiz çalışmalar devam ediyor. Bu yapay çalışmaların ana ekseni şu: Her öğrenciye kodlama öğretilmeye çalışılıyor. Ancak bu temelsizdir. Sadece arabayı kullanma öğretiliyor. Direnç, diyot, kondansatör, bobin, entegre nedir öğretilmeden kopya kodları entegreye yüklemeyi öğretmek fayda sağlamaz.

  Japonlar, ilkokul çocuklarına önce basit devreleri kurduruyor. Bizde devre kurma becerisi üzerinde duran yok. Hazır kartlara kopya edilmiş kodları yüklemek, bunu anlamadan yapmak hiçbir patent/buluş sağlamaz."

  Kısmına imzamı atarım...
   
  adaş, COBOL ve Must@f bunu beğendi.
 4. spider23

  spider23 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.621
  Beğeni:
  63
  2 saatlik Temel elektronik dersi bu yıl müfredattan kaldırıldı...

  Bilişim teknolojileri bölümü öğrencileri için temel elektronik dersi gereksiz görülmüş. NOKTA.
   
 5. otherm

  otherm Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğeni:
  8
  Tamam iyi güzel yazmışta bunu dillendirmek çözüm getirmiyor ki. Yeni MEB Bakanımız Ziya SELÇUK ta çok kıymetli bir akademisyen ve söylemleri çok güzel. Sanırım siyaset farklı bir şey Ziya hocamız da "Kodlamayı çaya atılmış şeker gibi vereceğiz" dediğinde umutlanmıştık ama elle tutulur bir şey yapıldığını göremiyorum. Gören varsa bana da göstersin lütfen. Sanırım gerçeklerle siyaset farklı bir şey eminim Abbas GÜÇLÜ'yü MEB bakanı yapsalar o da böyle güzel güzel konuşur ama birşeyler yapamaz. Sanki özellikle MEB de öğrenciler ve toplum yararına olacak birçok şey yaptırılmıyor. Ben ümidimi yitirdim :(
   
  Must@f bunu beğendi.
 6. tababa

  tababa Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2018
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  6
  "Ülkenin Felsefesi" dediğimiz şey aslında ülkelerin sahip olduğu geçmişin yansımasıdır.Son 3 yüz yıl osmanlı devleti yıpranmışlığın bir sürü akımın ve ihanetin pencesi altında olmuştur.Buna neden bir sürü yanlışlar falan .tarihten ders çıkarmamak vs ..Çözüm olarak getirilen ise insanımız tekdüzeliğe itiliyor.Bunun nedeni ayrılıklar....Yani kimse kimseye güvenmiyor .din,milliyetcilik,vatanseverlik hep kendi menfaatlerini saglamaya çalışanlar yüzünden sömürülmüş.Şuanda eğitim düzelmesi için çeşitli sistemler getiriyoruz.işte sorun çağdaş sistemlerin getirilmesi ile çözülmüyor.Birlikte yaşamayı kabullenmemiz gerek.(bazıları için çok zor )Farklılıklara saygılı olmalıyız.Ermeni tohumu,bilmem ne yahudisi falan değil.Herkesin düşüncelerini sorguladığı fakat kişilik haklarına saldırmadığı bir ülke felsefesi olmalı.Sonra eğitim sistemi de düzelecektir zamanla.Klancılık var ülkede .Hani beylik sistemi de değil.Klancılık insan sayısının az olduğu dönemlerde mantıklıydı fakat şimdi pek uygun değil bidondaki suyu bardağa sığdırmak 100 de 99 heba oluyor kısaca.Lisede felsefe kitapları okurdum anlamazdım sizde anlayamacaksınız.En iyisi deli gibi davranmak :D
   
  Must@f bunu beğendi.
 7. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  347
  Beğeni:
  38
  Ders çeşitliliği azaltılmalı. Bazı dersler diğer derslerin alt üniteleri olmalı. Bir dönem içindeki ders çeşitliliğinin fazla olması, öğrencilerin bazı dersleri bırakmasına sebep oluyor. Yada o derse yeterli zamanı ayıramamasına yol açıyor. Çok çeşit ders yerine o derslere ait ünite ve kazanımların diğer derslerin içine eklenerek, ders saati sayısının artırılması daha doğru olur. Uygulamalı derslerde 2 ders saati yeterli olmuyor. Dersin büyük bir kısmı malzemeleri kurup kaldırmakla geçiyor. Kalabalık sınıflarda bu tüm sınıfın malzemeleri kurup deneyi, ölçümü yapmasına zaman kalmayabiliyor. Tabi işin teorik seviyede kalmadan uygulamalı olarak yapılması esas. Yoksa kağıt üzerinde herkes mühendis, mimar, öğretmen olabilir, ama üretime bir katkı sağlayamaz, birşey üretemez.
   
 8. memole

  memole Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2011
  Mesajlar:
  298
  Beğeni:
  19
  Yazının katıldığım yerleri olsa da bazı yerleri resmen tabiri caizse cahilce yazılmış. Birincisi elektronik bilgisi ile kodlama bilgisini birbirinden ayırmak gerek ikisi bambaşka konular. İkisi apayrı profesyonellik gerektiren işler.Bir elektronikçiden sensör yapmasını bekleyebilirsiniz ama kodlama yapacak kişinin sensörün nasıl çalıştığını bilemesi, nasıl değer aldığını bilmesi yeterlidir. Kodlama bilgisi sadece if ve else den oluşanlar "Direnç, diyot, kondansatör, bobin, entegre nedir öğretilmeden kopya kodları entegreye yüklemeyi öğretmek fayda sağlamaz." cümlesini kuruyor.

  Konu öyle bir hal aldı ki(maalesef pek çok öğretmen arkadaşın olduğu forumlarda da bu var) elektronik bilgisine sahip arkadaş robotik bir kart hazırlıyor (burası çok güzel sonuna kadar destekliyorum) kodlama olarak bildiği tek şey if bloku ve sadece if bloku kullanarak yazdığı kodu elektronik olmadan robotik olmaz diyerek savunmaya çalışıyor. Hazır kartla robotik çalışma yapılmasına atıp tutuyor. Hazır kartla yapılan çalışmaya ne bu sadece montaj diyor çünkü kodla denilen şey onun için if bunu yap else bunu yaptan ibaret.

  Bence robotik kodlama iki ayrı süreç ve yapılması gereken ELEKTRONİKÇİYİ AYRI YAZILIMCIYI AYRI YETİŞTİRMEK AMA BİRLİKTE ÇALIŞMASINI SAĞLAMAK. Yazılımcı sistemin algoritmasının nasıl işleyeceğini, sistemin nasıl çalışacağını bilecek, motorun nasıl çalışacağını, hangi sensörün nerede kullanılacağını, değerlerin nasıl tutulacağını, döngü mü kullanılacak, array mi kullanılacak, nasıl bir method yapısı kullanılacak vb. gibi konulara hakim olacak olayı elektronikçiye açıklayacak. Elektronikçi oraya nasıl bir motor takılmalı, kaç amperlik motor sürücü takılmalı, kondansatör mü gerek, diyot mu gerek,ne tür bir sensör kullanılacak, devre kartı nasıl çizilecek, kaç avg kablo kullanılacak onu bilecek.

  En büyük eksiğimiz kişilerin birlikte çalışmaktan kaçıyor olması herkes kendi bildiğini en kıymetlisi zannediyor.
   
  aslise ve Kobe bunu beğendi.
 9. Ulubatlı_Hasan

  Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2014
  Mesajlar:
  271
  Beğeni:
  78
  Burada bir olay yanlış anlaşılmış .. Abbas güçlünün söylemek istediği şey şu : Hazır kitlere hazır setlere kod yükleyerek bu iş olmaz çünkü bu iş bir noktadan sonra oyuncak oynamaya döner... Hazır kitlere yaptırabileceğiniz iş ve işlem sınırlıdır...

  Bir öğrenci ya da öğretmen hazır kitler ile ne yapabilir ? Hazır kitler Stem'in amacına uygun mudur sizce ?

  Burada adam öğrenci diyot, direnç. Potansiyometre, vb. devre elemanlarını yapsın demiyor bunların ne işe yaradığını nasıl çalıştığını bilsin kendi devresini kendisi yapsın kendi sistemini kendisi oluştursun ki ileride kendini daha da geliştirebilsin..

  Kimse kimseyi kandırmasın, hazır kitler bir noktaya kadar kodlamayı öğretebilir ancak o bile o kitin size izin verdiği kadardır. Hazır kitler bir noktadan sonra öğrenciyi hiçbir şekilde geliştirmez iş oyuncak oynamaya döner.. Halbuki temel devre elemanlarını bilse devre kurmayı öğrense kendi devresini kendisi yapsa yapabileceklerinin sınırı yok.

  Bu yazıda öğrenilmesi istenilen ve bahsedilen elektronik bilgisi üst düzey bir bilgi değil TEMEL ELEKTRONİK bilgisdir.Bence..

  Adam kısaca diyor ki Elin yaptığı arabayı sürmeyi öğreneceğine, kendi arabanı kendin yap, kendi yaptığın arabayı sür diyor neresi yanlış ....!

  Not : Her öğrenci Kodlama bilecek, her öğrenci robotik bilecek diye bir şey yok olamazda, her okuldan ciddi anlamda 10-15 öğrenci çıksa fazlası ile yeterde artar bile..
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2019
  asiboteli35, Must@f, COBOL ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 10. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.951
  Beğeni:
  111
  Uçak alıyoruz burnundaki radarı söküp milli olanı takıyoruz.Kanatlarina milli füze takıyoruz.Yabancilar bu modifiyenin lisans parasını yüklüyorlar.Yada kabindeki yazılımı milli yapacaksın habersiz yaparsan bir daha parca satmıyorlar.Biz size teknoloji transferi yapalım birlikte çalışalım deyip tonlarca para alıyorlar.Yani ne yaparsan yap kardeşim işin çekirdek yazılımını ele geçirmiyorsan hiç birseyi tam kontrol edemezsin.
  Bu yüzden robot veya bilgisayar bakanlığımız bu işi önemli görmeli artık.Yarin öğleden sonra atölye kurup da burada karton boyama boncuk dizme işleri bırakılmalı ciddi ciddi bu işin temeli verilmelidir.
   
 11. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  999
  Beğeni:
  73
  anlatılmak istenen budur. tebrikler hele son cümle karton boyama boncuk dizme olayına tamamen katılıyorum
   
 12. oyungezer

  oyungezer Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.469
  Beğeni:
  29
  Katıldıgım ve katılmadığım noktaları olan bir yazı olmuş. Fazlaca derinliği olmasa da yine de değindiği konu itibarıyla ciddiye alınası bir yazı.
   
  Must@f bunu beğendi.
 13. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.951
  Beğeni:
  111
  Ben sinifciyim hocam.Fazla dikkate almayın öylesine yazdım.Bunu da geçtim oyun teknolojisi gelişmeli.Oyun firmalarımız trilyonlara gidiyor bir bir.
   
 14. specialist362

  specialist362 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  587
  Beğeni:
  33
  yav arkadaşlar valla burayı okuyunca ben başka ülkede öğretmenlik yapıyorum diyorum kendi kendime..yanlış anlaşılmasın birçok robotik eğitime de katıldım ama YARIN GİDİP 5. SINIF ÖĞRENCİLERİME FAREYİ DOĞRU TUTMAYI KLAVYE TUŞLARINI ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİM.MÜFREDATIN ALGORİTMİK DÜŞÜNME BÖLÜMÜNDE DE HALA KENDİM ROBOT OLUYORUM DERSLERDE.SİZE ARDUİNO KİTLERİNİZLE BAŞARILAR...

  Cem Yılmaz ın espirisi gibi isim müthiş :ROBOTİK KODLAMA.Zaten hep öyle olmaz mı...Robotik Kodlama diye ortaya attılar temeli olmadan bodoslama daldık sorsan herkes kart programcısı, herkes robotikçi... Bu kafada gidilirse Robotistan Amazonu geçecek. Sonuç yazarın dediği gibi 2 yıla kalmaz kit çöplüğüne döner ülke.Peki ya üretim? Ortaya katma değer üreten ne koyuyoruz?

  Bursa'nın göbeğinde çalışıyorum...Sınıf 36 kişi...Öğrencilerin yarısı Suriyeli...Dil yok...Lab yok öğrencilerin yüzde 90 ının evinde bilgisayar yok ...Okulda para yok....YOK YOK YOK.

  Olmaz mı?Olur...Robotik eğitimlerinden birini özel bir okulda aldım. Okullarımız bu özel okul(STEM labları,Bilg.labları,kodlama Atölyesi herşey vardı.) gibi; öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyi de eğitimi aldığım özel okul öğrencileri gibi olursa tabi olur. Valla sizi bilmem ama biz hala 8. sınıf öğrencilerine okuma yazma öğretmeye çalışıyoruz.

  Size ROBOTİK KİTLERİNİZLE iyi çalışmalar benim öğrencilerim beni kapıya yönlendiren algoritmayı etkileşimli tahtaya çizsin bana yeter.Sanırım Abbas Güçlü de bunu diyor.
   
  Son düzenleme: 11 Ocak 2019
 15. asiboteli35

  asiboteli35 Site Gezgini

  Kayıt:
  6 Eylül 2007
  Mesajlar:
  41
  Beğeni:
  1
  Adama olan kişisel husumetinden dolayı söylediklerini idrak etme tenezzülünde bulunmamak... Sıkmış, atmış, temelsiz lafları... Neredeyim? dedim bi an.

  Birincisi dersimizin önemsizliği(!) ile alakalı bir cümle göremedim ben, bunu okuyan dersi kaldırır kafası sizin kafanız, başkası böyle falan düşünmeyecek. Herhalde yaşadığınız kötü deneyimlerden dolayı bu negatif düşüncelere kapılıyorsunuz. Birincisi; yeniler bilmez, zamanında bizim tüm derslerimiz SEÇMELİ iken, bildiğiniz sürünüyorken, durum şu ankinden daha kötüyken, Abbas Güçlü yaptığı programlarla, o beğenmediğiniz tavırlarıyla hepimizin sesi oldu. Bir çok milletvekilini harekete geçirdi. Bir kaç haftaya kalmadan Bakan dersimizin 5. ve 6. sınıflarda 2'şer ders zorunlu olduğunu açıkladığında, Abbas Güçlü'ye teşekkür tweetleri yağdı! O dönem bir de Fatih Portakal bu konuya yer vermişti programlarında. Kişiliğini falan hiç bilmem, ilgilenmiyorum da. Tek aklımda kalan şey bize yaptığı bu iyilik. Vefa borcumuz var. Yeni atanmış olabilirsiniz de biraz araştırırsanız bulabilirsiniz, dersimize en son ne zaman önem verilmiş, ne sayede olmuş? Yeni değilseniz de unutmamak lazım bunları.

  İkincisi; BT öğretmeni gözüyle de baksam, anne baba gözüyle de baksam yanlış bir taraf göremiyorum yazıda, evet Robotik ezbere dayalı yapılmaması gereken bir iş. Oğlum da robotik kursuna gidiyor, benim de beklentim hazır verilen yönergeyi uygulayıp "al yaptım" demesinden daha ötesi. Evdeki lego parçaları ile kendi evini, hayalindeki binaları, şehirleri tasarlayan çocukların yaratıcılıklarına bir katkısı olmayacaksa manasını yitirebiliyor. Ben de norm fazlası, okul okul gezen, BT sınıfsız okullarda çalışan bir öğretmenim bu arada, muhtemelen bir çoğunuzdan daha mağdur durumdayım. Ama bu durumun sorumlusu Abbas Güçlü değil:) Hatta dediğim gibi onun da payı olduğu için o zorunlu derslerinize girebiliyorsunuz. Düşünen kafalara saygı biraz. Bilime kafa yoran adamdan size düşman olmaz, oluyorsa sıkıntı sizdedir.
   
  Son düzenleme: 11 Şubat 2019
  yysrgn bunu beğendi.
 16. ercinc98

  ercinc98 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.976
  Beğeni:
  597
 17. elrond

  elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.626
  Beğeni:
  87
  elimdeki malzemeye bakıyorum...5 ler....defterlerine bakıyorum...okunmuyor...işlemeye başlıyorum.6 da sistem biraz daha iyi,öğrencilerde artık bt sınıfı kültürü oluşuyor.tam ürüne yönelik çalışacağım hop 7 de ders yok...hadi bakalım dön 5 e. aynı şeyler tekrar tekrar....çözüm.bizim dersin ilkokulda verilerek 5 e kadar en azından bir hazırbulunuşluğu oluşsun. suriyelileri saymıyorum bile... neredeyim.ANTALYA nın göbeğinde. seni çok iyi anlıyorum hocam...kendim birşeyler yapmaya çalışıyorum kendimi geliştirmek adına.o da proje olmayınca unutuluyor....velhasıl uyduk hazır olan imama...kısmet
   
  specialist362 bunu beğendi.
 18. Demise

  Demise Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  330
  Beğeni:
  5
  Meslek lisesi ortamından uzak olduğum için bu maddeyi tam olarak anlayamadım, işin içinde olan arkadaşlar bu maddeyi biraz açabilir mi?
   
 19. acer50

  acer50 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.238
  Beğeni:
  68
  ercinc98 bunu beğendi.
 20. acer50

  acer50 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.238
  Beğeni:
  68

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal