Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Abbas Güçlü döktürmüş

Konu, 'Basında BT' kısmında acer50 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. acer50

  acer50 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.238
  Beğeni:
  68
  Adam harika bi yazı yazmış, valla bravo

  http://m.milliyet.com.tr/yazarlar/a...br9FbcPAYMKdlDsXwL-7drEgFi4FCqX6lG8dV4wDCoEfY


  Teknolojiyi tüketen değil üreten bir gençlik için (1)
  02.01.2019 Çarşamba
  Bilim ve teknoloji her şey mi?

  Elbette değil.

  Ama bu, dün ve bugün de çok önemliydi, yarın da öyle olacak.

  Peki, bu konuda gerekeni mi yapıyoruz yoksa göz mü boyuyoruz?

  Mevcut tabloyu daha iyi anlayabilmek için işte sizinle paylaşacağımız yazılardan ilki: “1500’lerde uzak kıtaların keşfi, bol hammadde sağladı. Ardından Batı’da endüstri hareketleri başladı. Hıristiyanlığın bilim üzerindeki baskısı, Protestanlık mezhebinin doğuşuyla zayıflamaya başlayınca bilimsel buluşlar ardı ardına geldi.

  Buhar makinesi, matbaa, tekstil cihazları, elektrik enerjisi derken 1900’lere ulaştık.

  1901’de elektronun Thomson tarafından keşfedilmesiyle elektronik cihazlar üretim sürecine dahil olmaya başladı. Lambalı devreler, diyot, transistör, entegre, mikroişlemci derken 1980’lerde kişisel bilgisayarlar sistemi kuşatmaya aldı. 2000’lerden sonra kompakt (küçültülmüş) akıllı elektronik kartlar her cihazın içine girdi. ABD, Almanya, Çin, G. Kore, Fransa, İtalya, Finlandiya, vb. ülkeler öğretim örgülerine yazılım ve entegre kodlama derslerini dahil ettiler. Türkiye, bu konuda da kopyalama, gösteriş yapma noktasının ötesine geçemedi.

  - Okullardan bilgisayar dersleri yüzde 90 oranında kaldırıldı.

  - 2005’ten sonra MEGEP (Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi) başlatarak meslek liselerinin ana dersleri yok edildi.

  - Sendikalar, okulların yönetim düzenini altüst etti. Liyakat kenara itildi.

  2018 yılı itibarıyla 81 vilayetin tümüne yakınında kodlama, robotik adı altında temelsiz çalışmalar devam ediyor. Bu yapay çalışmaların ana ekseni şu: Her öğrenciye kodlama öğretilmeye çalışılıyor. Ancak bu temelsizdir. Sadece arabayı kullanma öğretiliyor. Direnç, diyot, kondansatör, bobin, entegre nedir öğretilmeden kopya kodları entegreye yüklemeyi öğretmek fayda sağlamaz.

  Japonlar, ilkokul çocuklarına önce basit devreleri kurduruyor. Bizde devre kurma becerisi üzerinde duran yok. Hazır kartlara kopya edilmiş kodları yüklemek, bunu anlamadan yapmak hiçbir patent/buluş sağlamaz.

  MEB, 10 yıldır ders kitaplarını parasız veriyor. Bu kitapların çoğu bilimsellikten uzak! Öğretmenlerin tümüne yakını MEB’in verdiği kitapları yetersiz gördüğü için kullanmıyor. Başka eserleri tercih ediyor. Her yıl 150 milyondan fazla kitap dağıtılıyor. 8 ay sonra bunlar hurdaya gidiyor. Her şey özelleştirilirken ders kitapları devletleştirildi!

  Asgari ücretliye de milyonere de bedava kitap verilmesi toplumu beleşçiliğe, emeksiz yaşamaya alıştırmaktadır. 30 yıl önce tüm okullara DOS ile çalışan bilgisayarlar kuruldu, 5 yıl sonra da çöpe atıldı. 2000’lerde yeniden bilgisayar dersi için sınıflar oluşturuldu. Bunlar da 2010’larda çöpe atıldı. Zira ortaokul ve liselerden temel bilgisayar dersleri kaldırıldı.Bilgisayarı iyi seviyede bilemeyen çocukların kodlama öğrenmesi bir fayda sağlamaz. Assembler, Basic, C gibi dilleri bilen öğretmenler okullara sokulmadığı için fen, matematik, teknoloji tasarım, vb. öğretmenleriyle kodlama öğretilmeye çalışılıyor. Sadece arabayı kullanmayı bilen kişiler robot yapar. Ama bu aygıtın bir motoru bozulduğunda arızanın nerede olduğunu teşhis edemez. Gerçekten kodlama dillerini bilen öğretmen sayısı binde 1 seviyesindedir. Sadece 2-3 robot yaparak patent, buluş, Ar-Ge, inovasyon pencereleri açılmaz.

  Siyah beyaz TV’yi, Beta videoyu, VCD’yi, DVD’yi, plazma TV’yi, LCD TV’yi, LED TV’yi aldık... Ortaya buluş çıktı mı?

  200 kadar üniversitemizin bir tanesi bile yerli işletim sistemi, kodlama dili üretebildi mi? Sırbistan, İsrail, Finlandiya, İtalya gibi ülkeler fırladı gitti. Bugün her okula giren Arduino kartları 2005’te iki İtalyan mühendis üretti. Şimdi dev bir şirket oldular... Bizde devasa şirketler var ama hâlâ eğitim amaçlı bir kart üretilmedi...

  Kodlama, robotik, STEM ilk önce modern mesleki teknik liselerde başlamalıdır. Milyonlarca dolarlık kaynak harcanarak her okula kodlama setlerinin alınması gaflettir. Kendini kandırmadır...”

  Özetin özeti: Bu konuda herkesin söyleyecek sözü olmalıdır...
   
  krtls, Hige, miagi ve 16 kişi daha bunu beğendi.
 2. designbote

  designbote Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.195
  Beğeni:
  57
  daha ne desin valla güzel özetlemiş.
  Anlayana tabiki...
   
 3. eemree

  eemree Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.143
  Beğeni:
  40
  bunu okuyan bizim dersi tümden kaldırır, kesin öyle anlarlar çünkü.
   
  ras ve aslise bunu beğendi.
 4. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  347
  Beğeni:
  38
  Ortaokullarda ve liselerde 2 saatlik ders ile olacak bir iş değil bu eğitim
   
 5. exelsior

  exelsior Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  744
  Beğeni:
  254
  Hangi Robotik ?

  Robotik, bilgisayar bilimlerini uygulamalı olarak öğrenmede mükemmel bir araçtır.

  Hazır kitleri alıp, hazır programları yükleyerek, hazır devre elemenalarını hazır şemalara göre birleştirerek anlamsızca yaptırılan bir iş olmamalıdır.

  Temel elektronik kendi başına büyük emek ve zaman isteyen bir meseleyken, hiçbir fikri olmadan şunu buna bağlamak ve hazır şeyleri ortaya çıkarmak tamamen şekilciliktir.
  Malesef ki şekilcilik birçok konuda ülkemizin kaderidir.

  Ve şekilcilik, şekilci bireyler tarafından eğitimde kıt kaynakların robotik parça pazarında heba edilmesi ile sonuçlanmaktadır. Evet, robotik şu anda ülkemizde kendi arz talep dengesini kurmuş ve kendi ekonomisini de oluşturmuştur. İş artık alacan verecen ekonomiye can verecen boyutuna gelmiştir.(KDV)

  Robotiğin iyi temellere oturtulmadan gelişi güzel ve keyfiyetle "aldık-kurduk-yaptık" şeklinde yapılması bu kısır döngü ekonomisini beslerken, sonuç bir hiç olmaktan öteye gitmeyecektir. Bunu görmek zor değildir. Bu teknolojileri üreten şirketler bu şekilcilikten büyük paralar kazanmaktadır. Şu an birçok ilimizde de bu çalışmalar gözlemlenmektedir.

  Diğer yandan sadece şekilcilikle iyi ekipmanlara sahip olmak güzel ve kolay olabilir, ama donanımlı bir Bilgisayar Bilimleri öğretmenini bulmak esas zor olanıdır ve hatta en zor olanıdır. Bu başlı başına tartışılması gereken bir konudur. Gerçi bu işi bakanlığın, sınıf öğretmenlerine vermeye kadar götürmüş olması mantıkla nasıl izah edilir onu da bilemiyorum. Hadi bunu geçtiniz öğrencilerle bulunacağınız bu çalışma ortamında sizi zaman, mekan, maddi ve idari olarak destekleyecek şartlar ne durumda olacak. Hadi bunu da geçtiniz, sınav kaygısı dolu eğitim sistemimiz içerisinden iyi çalışabilecek, gelecek vaadeden öğrencileri nasıl çekeceksiniz, onlara bunun önemini nasıl anlatacaksınız, kaygılarını nasıl gidereceksiniz, zamanlarını nasıl alacaksınız? Ailelerine nasıl anlatacaksınız? Bu sadece üç ayaklı bir sac durumu değil, "ayak çok!" İstisnalar kaideyi bozmaz ama durum samimiyetle bu.

  İlk okuldaki öğrencisinden üniversitedeki akademisyenine kadar herkes robotik kodlama öğrenmek istiyor ama gerçekte ve aslında istenen, çoğu zaman sadece edinilecek bir sertifika yada elinde ışıkları yanıp sönen yaptığı bir oyuncak görmek. Ve işte yine şekilcilik, yine "mânasızca" bir iş. Sonra gösterip diyecek ki ahanda ben bu işi biliyorum, ilgili ne varsa bana verin kaymağını ben yiyeyim.

  Esas göz ardı edilen büyük bir çelişki de şudur ki bilgisayar bilimleri öyle öğrendim bitti, sertifikam var ile olabilecek bir iş değildir. Bir matematik öğretmeni, türkçe öğretmeni yada sosyal bilgiler öğretmeni olsanız durum farklı olabilir çünkü bu alanların bilgileri sık sık değişmiyor. Ama bilgisayar bilimleri sürekli öğrenmeyi gerektiren bir alan. Dezavantajı öğrenilmiş bilgilerin sürekli eskimesi iken esas avantajı ise eğer bu alanda gerçek "mânayı" kapabilmişseniz en son kaldığınız, teknolojinin en son geldiği yerden devam edebilmenizdir. İşte işin "mânasını" öğrenmenin önemi budur.
   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2019
  yysrgn, allpier, halince ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 6. Zizu_

  Zizu_ Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.937
  Beğeni:
  65
  kesin :)
  bu adam birşey diyor robot mobot. bunu tümden kaldıralım milletin kafası karışmasın daha fazla
   
  ercinc98 ve eemree bunu beğendi.
 7. sertokus

  sertokus Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.873
  Beğeni:
  148
  adam ne güzel yazmış. tam işin göbeğinde sanki. şunu niye görmezler yukarıdakiler hayret. Bilim ya işte bilim. boston dynamics in her videosunu izlediğimde hasetimden çatlıyorum. bir gün o robotlar tepemizden takla atacak haberimiz yok.
   
 8. tolgahan0010

  tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  381
  Beğeni:
  60
  bu kafayla elinizdeki 2 saat dersten de olursunuz yakında.
   
 9. mesafeli

  mesafeli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2017
  Mesajlar:
  342
  Beğeni:
  72
  Hocam kahkaha attırdın gece gece yeminle :)
   
  hastasıyız dede 01 bunu beğendi.
 10. efe21

  efe21 Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2014
  Mesajlar:
  12
  Beğeni:
  4
  Robotik Kodlamayı kurs olarak gördükçe durum bu olacaktır. Bilişim teknolojileri ve Yazılım çok yönlü bir derstir. 1 .sınıftan 12.sınıfa kadar farklı farklı konu ve kazanımlarla aslında üreten nesli yetiştirmek için önemlidir.
  Ben inatla okullarımda dersi seçtirmeye çalışıyorum. Kurs vermek maddi olarak daha iyi olabilir ama herşey para değil. Bu dersin istendiğini göstermeliyiz. Olabildiğince robotik kodlamayı da ders seçtirip vermeliyiz diye düşünüyorum.
   
  kaya23 ve ercinc98 bunu beğendi.
 11. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.656
  Beğeni:
  247
  Abbas Güçlü'nün haklı olduğu taraflar var. Robotik konusunda haklı ancak kodlama becerisi için robotik devrelere gerek yok.
  Bilişsel bir süreçten bahsediyoruz. SATRANÇ GİBİ.....beyni geliştiren ve algoritmik düşünceyi besleyen bir süreç.
  Öğrenciye verilmesi gereken bu. Daha sonra çocuk spesifik eğitimlerini alarak kendini bilişim dünyasının istediği alanına atabilir.
  Okullarımızın alt yapısı zaten müsait değil o anlamda robotik sınıflar oluşturmak ütopik. Müfredat zaten ayrı bir konu.
  Benim düşüncem kodlama eğitimi 5.sınıftan 8. sınıfa kadar zorunlu olsun.
  Liselerde ise sadece bu işe yönelecek ya da sayısal alanları seçecek öğrencilere zorunlu olarak verilsin.
   
  promu, metodi, posteki ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 12. aslise

  aslise Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  7
  Abbas Güçlü'ye deger verirdim ama bu yazilarda resmen atıp tutmuş. kendi tabiri ile bunlar tamamen temelsizdir. :) Önce robotik, kodlama, algoritma kavramlarini birbirinden ayirabilecek seviyede bunlarin ne oldugunu öğrenmesi lazım.
  hangi ilde hangi calismayi yerinde görmüş de memleketin her köşesinde çocuklara faydali olmak icin kisisel çabalarıyla kendisini cevresini gelistirmeye çalışan her turlu sıkıntıya göğüs gerip okuluna 2-3 robotik set kazandirmak icin ugrasan öğretmenlerin calismalarina laf atiyor. kodlamadan girmis kitaptan çıkmış, robotigi kodlamayi birbirine karıştırmış, bir yandan Biz Türkiye olarak hep kullanıcı olduk derken obür yandan işi meslek liselerine indirgemiş.
  yazılardaki katıldığım tek nokta okullarda bilgisayar sınıflarında yaşanan sıkıntılar..
  keske böyle elestireyim de bir kaos oluşsun diye yazı yazacagina kodlama egitimini ulkemizde daha iyi nasıl verebiliriz, gayretli öğretmenleri daha iyi nasıl bilgilendirebiliriz, hazir bir farkindalik oluşmuşken kaynaklarımızı nasıl bu yönde doğru ve bilincli kullanabiliriz gibi konular üzerinde dursaymis
   
  metodi, mehmetkemal, ozdere ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 13. hastasıyız dede 01

  hastasıyız dede 01 Site Gezgini

  Kayıt:
  31 Aralık 2012
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  17
  :D;)
   
 14. mhmrky

  mhmrky Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Şubat 2017
  Mesajlar:
  65
  Beğeni:
  9
  Katılıyorum hocam. 15 yıllık meslek hayatımda ilk defa branşıma biraz olsun değer verildiğini hissediyorum. Şu an sadece 5. sınıflarda kaldı dersimiz. Robotik Kodlama biraz olsun kan,can nefes getirdi alanımıza. Hazır kod, kopyala-yapıştır diye eleştiriliyor hep ama önc taklit edip sonra belki daha güzelini yapacak öğrencilerimiz. Sonuçta bir yerden başlamak lazımdı. Robotik kavramı gelene kadar dersimiz Beden, Müzik, Resim kategorisindeydi. Gerçi şu an da TekTas ile karıştırılıyor, yarıştırılıyor (ne alakası varsa iki dersin) ama o başka bir yazının konusu. Bu arada amip gibi çoğalan heryerde açılan robotik kurslarına da gıcığım o da ayrı bi olay. Sanki tamamen ticari kaygı var işin içinde :/
   
  Must@f ve aslise bunu beğendi.
 15. adebrum

  adebrum Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğeni:
  11
  2018 yılı itibarıyla 81 vilayetin tümüne yakınında kodlama, robotik adı altında temelsiz çalışmalar devam ediyor. Bu yapay çalışmaların ana ekseni şu: Her öğrenciye kodlama öğretilmeye çalışılıyor. Ancak bu temelsizdir. Sadece arabayı kullanma öğretiliyor. Direnç, diyot, kondansatör, bobin, entegre nedir öğretilmeden kopya kodları entegreye yüklemeyi öğretmek fayda sağlamaz.
  Gerçekten kodlama dillerini bilen öğretmen sayısı binde 1 seviyesindedir. Sadece 2-3 robot yaparak patent, buluş, Ar-Ge, inovasyon pencereleri açılmaz.
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2019
  asiboteli35 ve posteki bunu beğendi.
 16. cronos23

  cronos23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  257
  Beğeni:
  33
  Hocam değil Abbas Güçlü..Kim ne derse desin bu saatten sonra bizim braştan bir beklentim yok ileriye dönük ve pozitif anlamda. Bu ülkede bakanlar, başbakanlar konuştu, "Kodlama, Yazılım.." önsözleriyle nice nutuklar atıldı. Sonuç...? Elde var sıfır. O sebeple yıllardır olmayan duaya amin diye diye her sene daha da önemsiz hale geldik.
   
 17. dokmeefrail

  dokmeefrail Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeni:
  42
  Gıcık kapıyorum bu adamdan Allah affetsin. Tek yaptığı bulunduğu ortamda özellikle yetkili birileri varsa ona saygısızlık yaparak popülariteye oynamak . Onun eleştirisinden çok daha kaliteli eleştiri yapanlar oluyor ama sırf birinci dediğim özelliğinden dolayı sanki dahiymiş gibi algılanıyor.
   
 18. sas7979

  sas7979 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  547
  Beğeni:
  21
  Ben yazıyı gayet güzel buldum dediklerine katılıyorum..
   
  asiboteli35 ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
 19. kaya23

  kaya23 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  268
  Beğeni:
  109
  Bence dışarıdan biri olarak çok doğru tespitler yapmış.
   
  asiboteli35 bunu beğendi.
 20. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  347
  Beğeni:
  38
  Tamamen temelsiz demek biraz acımasızlık olur. Evet yazıda bazı eksiklikler var. Fakat bu yazı daha 1. bölüm gibi. Bu yazının devamı gelecek. Zaten okuyucuylarına sizinde söyleyeceğiniz bir şey ler vardır. diyor. Bu güzelce yazılmış bir yazı. Burada sadece meslek liselerine indirgemek eksik tarafıdır.

  Bu eğitimin 5. sınıftan 12. sınıfa kadar olması gerekir.

  Ağaç yaşken eğilir demişler. Bugün ortaokullarda nasıl ingilizce öğrenimi için proje sınıfları oluşturuluyorsa, buda topyekün bir projedir. Bu işin mantığını en küçük yaşlardan itibaren çocuklara öğretmeliyiz. Bu eğitim 2 saatlik Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ve Bilgi İletişim Teknolojileri dersiyle olmaz. 30-40 kişilik sınıflarda hiç olmaz. Programcılık ve elektronik konusunda uzman bilişim teknolojileri bu konuda taşın altına elini koymazsa olmaz.


  TTGV(Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) tarafından yapılan araştırmaya göre 2025 yılında gelişmiş ülkelerde yollar, hastaner, evler ve ordular şirketler akıllanacak. İnternet Of Things denilen nesnelerin interneti reel bir dünya olacak diyor. Buradan yola çıkacak olursak bu katma değeri olan reel dünyada bizde varız diyorsak ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerimizi bu dünyaya hızla ve kısa sürede entegre etmemiz gerekiyor diyor.


  Peki biz bu işin neresindeyiz. 1-2 senedir bu iş emekleme seviyesinde. Çoğu ilde kodlama projeleri adı altında okulların bir kısmında, veya bazı iller okulların tamamında kodlama ve robotik atölyeleri kuruyorlar.

  Kodlamanın okullardaki 2 saatlik derslerde öğrencilere kazandırılması mümkün değil. Heleki 30-40 kişilik sınıflarda bu hiç mümkün değil. Çünkü bu bir Atölye ve laboratuvar dersi. Öğrenci merkezli ve uylamalı bir müfredatı ve kazanımları var.

  Bunun için proje sınıfları oluşturulmalı, sınıflar teknoloji tasarım dersi gibi gruplara bölünebilmelidir. Her ilde ve ilçede en az 1’er adet Teknoloji Proje liseleri oluşturulmalıdır.
   
  Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal