A disk read error occurred hatası

Kodla Büyü

selen06

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayarımı win 7 ultimate yükleyerek sorunsuz bir şekilde formatladım. Ardından Mini tool partition programını kullanarak harddiski ikiye bölmeye çalıştım (Daha önce başka bilgisayarlarda sorunsuz yaptım). Bu programı çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlattığımda şu hatayı verdi: A disk read error occurred press ctrl alt delete. Bu tuşlara bastığımda bilgisayar tekrar açılıyor ve yine aynı hatayı veriyor. Tekrar işletim sistemini yüklemek istedim. Olmadı. Sanırım partition programı ile işletim sisteminin yükleneceği bölümü bilgisayar her açıldığında siliyor. Bunun çözümü nedir? Lütfen bir fikir verin bana...

100 mb ön yükleme alanını silmiş olmalı. Yeniden kurulum yapmanız gerekecek bu sefer program yerine direk kendi disk yöneticisini kullanarak yapın.

Kurulumun yapın daha sonra bilgisayarım simgesine sağ tıklayın >yönet>Disk Yöneticisi
Sağda bölümler olacak sizde anladığım kadarıyla tek bölüm oda "C" bölümü bu bölüme gelin sağ tıklayın birimi daralt deyin birim küçülecek ve ham bir bölüm kalacaktır oda en sağda oraya da sağ tıklayın yeni birim deyin. Bu şekilde böle bilirsin.
Eğer garantili bir şekilde yapmak istiyorsan kaybedeceğin bir dosya yoksa format aşamasında bölümleri oluşturursan hiç sorun yaşamazsın.

Hasari hocam bilgisayar hiç açılmıyor. Kurulum yapılırken bilgisayar yeniden başladığında yine aynı hatayı veriyor. Kısır döngüye döndü olay. :(

hocam windows 7 cd si ile kurulum yaparken ihtiyacınız olduğu şekilde bölümleyin. kurulumu o şekilde tamamlayın

Win10.png

Win11.png

Win12.png

ikinci resimde yeni dediğinizde c ye kadar alan ayıracaksınız onu seçin
d için yer ayırmak istiyorsanız onu da akabinde seçin ve biçimlendirin
100 mb gibi bir bölüm otomatik oluşturur.

c olarak ayarladığınız alana kurulum yapın böylelikle c d yi kurulum sırasında hazırlamış olursunuz.

Hocam maalesef bu ekran da hiç gelmiyor. CD den önyükleme yapmak için bir tuşa tıklayın dedikten sonra yine aynı hataya dönüyor. Başka nasıl halledebilirim bu sorunu?

hocam linux sanal cd sinden girip yapıp gparted programıyla sabit diski biçimleyebilirsiniz.

selen06' Alıntı:
Hocam maalesef bu ekran da hiç gelmiyor. CD den önyükleme yapmak için bir tuşa tıklayın dedikten sonra yine aynı hataya dönüyor. Başka nasıl halledebilirim bu sorunu?
HDD eskisi mi yoksa yeni mi?

Arkadaşlar Toshiba nb200 netbook umda ben de aynı sorunu yaşıyorum. Cd Sürücüsü yok zaten flaştan format atıyordum gerektiğinde. Ama şimdi de "A disk read error occurred" disk okuma hatası veriyo. Veri kurtarmaya çalışmıyorum ama çalışır duruma getirebilirsem iyi olacak, Çözümü yok mudur.

Geri