80 gblık sata harddisk biosta 0 mb olarak gözüküyor

Kodla Büyü

gulogr

Aktif Üye
Google da aradım ama işin içinden çıkamadım. Bir de size sorayım dedim. Vestel planet
bir bilgisayar geldi. İçinde 1 20 GB diğeri 80 GB olan iki harddik var. Ben bu 80 GB olanı ikiye bölüp
xp yükledim. Buraya kadar herşey normal gibiydi. Bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimde hata
vermeye başladı. Eğer CD rom içinde xp cdsi varsa açılıyor. Bilgisayarı yönet kısmından bakıyorum.
C,D,E olmak üzere üç bölüm gözüküyor. Ama D (yüklediğim bölüm)nin karşısında önyükleme yazıyor.
20 gblık harddiskte(C) ise sistem yazıyor. Cdrom da xp cdsi yoksa da ntldr eksik diyor. Biosta ise bu sata hardiskin adı:hl-dt-st-gce-8527b olarak gözüküyor ama capasity:0 mb diyor. Anladığım kadarıyla sata olduğu için tanımıyor. Ana kartım MSI 915PL Neo-V.
Kendim çok anlamadığım için size de tam anlatamadım galiba ama bu işten iyi anlayanlar umarım anlamışlardır. Ne
yapmam lazım?? Yani anakart mı tanımıyor, tanımıyorsa nasıl tanıtcam vs. vs. Şimdiden teşekkürler

Bölümlendirme tablonuzda yanlışlık var. Verilerinizi harici bir diske yedekleyin daha sonra tüm bölümleri silin (C,D) yeniden bölüm oluşturun.

Nasıl yani hocam? Kafam bayağı karışmış durumda? Nasıl yanlış bölümlendirmişim? Biraz açarsanız çok sevinirim.

2 harddisk var demiştim ya küçük olana hiç dokunmadım zaten. Onunla ilgili hiç bir işlem yapmadım.Peki yanlış bölümlendirme biosta kapasitenin 0 gözükmesine sebep olabilir mi?

hiçbişey anlamadım hocam inanın yazdıklarınızdan. ama hasari hocamın yazdıkları çözüm olacaktır.

Valla hocam ben de googleda aradım biraz. İyice kafam karıştı. Belki de basittir ama... Özetle:
xp yükledim, yüklediğim cd cdromda olduğu sürece bilgisayar düzgün çalışıyor, Cdyi çıkardığımda ntldr eksik diyor.
Ayrıca biosta xp yüklediğim harddisk 0 mb gözüküyor. Umarım biraz daha anlaşılır olmuştur.

Hocam master slave olayını biliyormusunuz sizin 1. HDD master olarak bağlanmış 2. HDD de slave bu yüzden sizde işletim sistemini D: kurunca sistem boot edeceği bölümü bulamıyor ve NTDR hatası veriyor.
Yapmanız gerek sistemi master olan 1. HDD kurmak eğer bunu yapmıyorsanız HDD jumper ayarını yaparsanız 2. HDD master olarak tanıtabilirsiniz. İşletim sisteminiz mutlaka C: bölümüne kurulsunki hiç bir sorun yaşamayasınız eğer öyle olmazsa bazı program yüklemelerinde ve boot olaylarında sorun yaşarsınız.
Biraz karıştı ama. :)

wertyu6' Alıntı:
sata harddisk-master slave? :?
Sata bölümünü kaçırmışım. :D

Düzeltme: Yukarda anlattıklarım IDE HDD içindir. Fakat 20 GB SATA HDD varmı benim bildiğim SATAların en düşüğü 80 GB. :)

:) Şimdiiiii problemi çözümleyelim:
1. Bilgisayarda 2 harddisk var.
2. Harddisklerden bir tanesi sata 80 gb( benim ikiye bölüp xpyi kurduğum harddisk)
3. Diğer harddisk ,yani hiç dokunmadığım sistem olarak tanımlanmış olan harddisk,ide, 20GB.
4. Eğer cdromda xp cdsi varsa bilgisayar açılıyor yoksa hata veriyor.ntldr eksik.
5. Sata harddisk yani 80 gb olan harddisk bios ayarlarında 0 mb olarak gözüküyor. Sata olarak görmüyor galiba bios.
Ben googledan biraz baktım ama tam anlayamadım. Sanırım satayı tanımıyor bios. Ama bu bilgisayar ben formatlamadan önce xp de açılıyordu.
Şimdi ne yaptım da açılmıyor acep??:(

Hocam bios modelinizi tam bilmiyorum ama,
menuler altında HDD Priority gibi bir ayar olması lazım. Sistem kurduğunuz SATA Hdd yi 1. olarak belirlemeyi deneyin.
Kurulum işlemi için SP3 lü bir XP CD si kullanın. Perfect XP gibi bazı SATA sürücülerinin entegre edildiği Modifiye CD leri de deneyebilirsiniz.

Elinizdeki Harddisk SATA 2, fakat anakartınız daha eskiden üretilmiş ise SATA 1 destekli olabilir. SATA 2 hdd leri SATA 1 nakartlarda çalıştırmak için jumper ayarı gerekebiliyor.
MSI 915PL Neo-V anakarın özelliklerinde SATA 2 ibaresi göremedim. SATA Harddiskteki jumperları bir kontrol etmekte fayda var.

İşletim sisteminiz SATA HDD olmalı böyle olmalı ki sistem daha hızlı çalışsın. IDE bağlı HDD de slave olarak bağlayın bu ayarı jumperdan yapmanız gerekiyor. Biostan boot menüsüne gelin birinci başlangıç bölümünü CD ikinciyi SATA HDD yapın diğerlerini disable yapın F10 ile kaydedin. CD sürücünüze Raid sürücüleri entegre edilmiş bir XP CD'si takın ve formata başlayın. Bölüm tablosuna geldiğinizde önünüze iki HDD gelecek burdan önce tüm HDD bölümleri silin ardından SATA HDD gelin ve ikiye bölün daha sonra IDE HDD tek bölüm yapın sonra SATA HDD birinci bölüme yani C: ye gelin enterlayın kuruluma başlayın.
Sistemini böyle kurarsan sorun yaşamazsın.

Eğer kafan çok karışıyorsa kasayı aç 20 GB olan IDE bağlantılı HDD sök çıkar. 80 GB olan SATA HDD yeterli gelecektir. Hadi kolay gelsin. :)

Bi daha deneyeyim söylediklerinizi. İnşallah elimde kalmaz pc. Benim değil ya korkmaktayım biraz:) Sonucu paylaşırım. Sorularım devam edebilir de. İzlemede kalın:)

Geri