8.sınıf planlarında genel yanlışlık var !

Kodla Büyü

muzyonur

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hazırlanan planların altına hep şöyle bir not düşülüyor.

"Not: Bu plan, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 05/09/2012 tarih ve 150 sayılı kararıyla kabul edilen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programına göre hazırlanmıştır"

Peki bu karar yazısında neler var. aşağıda 3tırnak içinde paylaşıyorum
"""
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 03.09.2012 tarih ve 14975 sayılı yazısı üzerine Kurulumuzda görüşülen Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ( 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programının, 2012-2013 Öğretim Yılından itibaren 5. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere ekli örneğine göre kabulü,
Söz konusu programa göre ders kitabı hazırlanmaması,
Kurulumuzun 28.08.2006 tarihli ve 347 sayılı kararı ile kabul edilen İlköğretim Seçmeli Bilgisayar Dersi (1-8. Sınıflar) Öğretim Programının, 2012-2013 Öğretim Yılından itibaren 1-5. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması
kararlaştırıldı.
Ömer DİNÇER
Millî Eğitim Bakanı """

renkli kısmı dikkate alırsak o zaman şöyle olmuyor mu? bu program
2012-2013 Eğitim-öğretim yılında sadece 5.sınıflarda
2013-2014 Eğitim-öğretim yılında sadece 5. ve 6. .sınıflarda
2014-2015 Eğitim-öğretim yılında sadece 5. 6. ve 7 .sınıflarda uygulanacak

Yani bu yıl 8. sınıflar için önceki-eski öğretim programına göre hazırlanacak. 2012 de çıkana göre değil. ( o öğretim programını birileri paylaşabilirmi bulamadım)
Yani not kısmındaki açıklama yanlış olmuyor mu? hatta planın içerisinde düzeylerden bahsediliyor. eski programda ise düzeyler değil basamaklar vardı. eskisi gibi olması gerekmiyor mu?

Re: 8.sınıf planlarında genel yanlışlık yok mu?

bir müfettiş çıkıp benim yukarda öne sürdüğüm fikirlerle teftiş etse haklı olmaz mı? ben mi yanlış düşünüyorum ?

Bir kişi haklısın veya yanlış düşünüyon desin :)
ben 8. sınıf planımı eski BT programına göre hazırlıyorum.

Hocam müfettiş o kadar inceler mi bakalım. zaten seçmeli kitap yok. sonuçta boş geçmiyoruz bir şekilde plan program var ve ona göre eğitim vermeye çalışıyoruz.

bütün müfettişler sizin gibi düşünse yanmıştık.
ayrıca şimdiye kadar planınız hala hazır değil mi?
kaldı ki yıllık planları meb vermez.öğretmen meb in yayınladığı öğretim programı doğrultusunda hazırlar.bizimkiler netten indirdikleri için ilk kaynağı nerden pek bilemiyorlar. öğretim programına göre istediğiniz kazanım cümlelerini planınıza yazar hazırlarsınız.
ben lisedeyim tam bilmiyorum ama ilköğretimin öğretim programındaki değişiklik ne oldu ki?

8.sınıflar seçmeli BT dersi yıllık planları 28.8.2006 tarih ve 347 kararıyla kabul edilen İlköğretim Seçmeli Bilgisayar (1–8. Sınıflar)Dersi Öğretim Programına göre yapılacak. Bana göre doğrusu bu.
Aşağıda da bu öğretim programının linkini veriyorum bilgisayarından silmiş olanlar için..

http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx/pr ... m=1&kno=21

"Bir şekilde plan program var" mantığı bütün planları kafana göre yapma durumunu getirir ki böyle bir şey düşünülemez. ayrıyeten biz Müfradat programımız hakkında dahi bilgi sahibi olamazsak haklarımızı zor savunuruz.

hocam bende sizin gibi algıladım durumu kademeli geçiş olduğu için ama. Daftere ayrı şey yaz, başka şey işleden bıktım o yüzden 8lere yeni prgrama göre plan hazırlayacağım. Planımın gecikmesi hep şu not varmı yokmu olayından oldu bu arada.

Bi plan yaptım ama sıktı. İlk 2 haftasını yeni programdan yazdım. deftere öyle işledim çünkü. müfettiş sorarsa izah ederim.

Ekli dosyalar

• 5 -6 - 8 yıllık plan2014-2015.rar
    262.9 KB · Görüntüleme: 193
Hocam ben bu seneki sekizlere daha önce 6.basamak ve 7.basamak konularını vermeye çalıştım ancak çok bi ilerleme kaydedemediler.Çocukların seviyesi çok kötü zaten o yüzden bu sene 8.basamak yerine 4. basamak seçsem bir sıkıntı olur mu?8.basamak mümkün değil anlamazlar zaten :(

bilkimya' Alıntı:
Hocam ben bu seneki sekizlere daha önce 6.basamak ve 7.basamak konularını vermeye çalıştım ancak çok bi ilerleme kaydedemediler.Çocukların seviyesi çok kötü zaten o yüzden bu sene 8.basamak yerine 4. basamak seçsem bir sıkıntı olur mu?8.basamak mümkün değil anlamazlar zaten :(
hiçbir sıkıntı olmaz siz seviyeyeye göre seçeceksiniz zaten

Geri