8. Sınıf DYK Bilişim Yok

Kodla Büyü

blankkeyframe

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün eba kurstan kurs merkezi başvurusu yaptık. İlk dönem 8. Sınıflarda BTY vardı bu dönem koyulmamış sizlerde de öyle mi?

Lisede görev yapan bir öğretmen orta okuldaki dyk kurslarına öğretmen olarak başvurabiliyor mu ?

Seçmeli derslerin bazıları yer almasına rağmen, bilişim teknolojileri yoktu diye hatırlıyorum önceki dönemlerde. 5 ve 6'lar için acilabiliyordu. Bu dönem görmedim ekranı.

DYK nın başladığı ilk iki sene bizim ders ortaokul tüm şubelere vardı. Hatta 2. sene bilişim sınıfı kurunca 7-8 lere ben açtım kurs. Ertesi sene Bilişim Dersini DYK dan kaldırdılar; geri gelince tüm seçmelilerle birlikte bizim seçmeli kurslar da 7, 8 lerden gitti 5,6 lar kaldı.

Birinci dönem biz açtık 8. Sınıflara vardı listede ders. Muhtemelen ilçe milli eğitim yanlışlıkla açmıştır.

Kusura bakmayın da 8. Sınıftada olmasın bir zahmet. 5-6 neyinize yermiyor. Siz kendi çocuğunuzu gönderirmisiniz 8. Sınıfta bilişime beden e müziğe filan. Yapmayın el insaf

Kusura bakmayın da 8. Sınıftada olmasın bir zahmet. 5-6 neyinize yermiyor. Siz kendi çocuğunuzu gönderirmisiniz 8. Sınıfta bilişime beden e müziğe filan. Yapmayın el insaf
İlgisi becerisi olan niye gitmesin bedene muzige falan dediğiniz bizim dersimize. Anlamıyorum ben bu mantığı şu an DYK da kursa gidenlerin kaçı fen lisesi ya da seçme okullara gidecek. Yeni sınav sisteminde zaten çoğu okula sınavsız giriliyor. Ben şu an kızım ilkokul 1 de ve resim kursuna gönderiyorum. Gayet de memnunum. Ayrıca okulumuzda Resim yarışmalarında Türkiye birincisi bile çıktı.

Bu DYK kursları resmen bir kesime kazanç kapisi oldu, devlette iyi soyuluyor. MEB'i de anlamak güç hem ders saatlerini düşürecegiz diyorlar, hemde dyk kursu aciyorlar. Ogrenciler haftada 35 saat ders aldigi yetmezmis gibi birde 10 saat kursa yonlendiriliyor. Acikcasi bu kurslari bu sekilde acilmasina tamamen karsiyim. Temel derslerden ziyade ogrencilerin analitik, yaratici dusunme becerileri kazandiracak, sosyal yonden gelistirecek kurslar acilmali. Ornegin tiyatro, akil ve zeka oyunlari, drama vb.

İlgisi becerisi olan niye gitmesin bedene muzige falan dediğiniz bizim dersimize. Anlamıyorum ben bu mantığı şu an DYK da kursa gidenlerin kaçı fen lisesi ya da seçme okullara gidecek. Yeni sınav sisteminde zaten çoğu okula sınavsız giriliyor. Ben şu an kızım ilkokul 1 de ve resim kursuna gönderiyorum. Gayet de memnunum. Ayrıca okulumuzda Resim yarışmalarında Türkiye birincisi bile çıktı.
1. Sınıfa giden çocuğumu bende gönderirim. Dikkat ederseniz ben 8. Sınıfa giden çocuğunuzu gönderirmisiniz dedim. Kusura bakmayın ama Ben bu dyk olayını nöbetin parası yokken burada sayfalarca başlık açıp idare bana zorla nöbet tutturuyor diye ağlayıp akabinde nöbete para gelince bu seferde idare nöbet yazmıyor üühühhühühh diyenlere benzetiyorum. Çocukların ilgisi vb. demişsiz de şu anki dyk nın cazibesi sona erse(duble ekders,hizmet puanı vs. ) acaba diyorum ozamanda çocukların ilgisini yeteneğini şu anki kadar düşünürmüsünüz yoksa nöbet olayına mı döner? Yada niye dolambaçlı olarak soruyorsam. Kendi çıkarlarınızı menfaatlerinizi mi düşünürsünüz, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini mi?

1. Sınıfa giden çocuğumu bende gönderirim. Dikkat ederseniz ben 8. Sınıfa giden çocuğunuzu gönderirmisiniz dedim. Kusura bakmayın ama Ben bu dyk olayını nöbetin parası yokken burada sayfalarca başlık açıp idare bana zorla nöbet tutturuyor diye ağlayıp akabinde nöbete para gelince bu seferde idare nöbet yazmıyor üühühhühühh diyenlere benzetiyorum. Çocukların ilgisi vb. demişsiz de şu anki dyk nın cazibesi sona erse(duble ekders,hizmet puanı vs. ) acaba diyorum ozamanda çocukların ilgisini yeteneğini şu anki kadar düşünürmüsünüz yoksa nöbet olayına mı döner? Yada niye dolambaçlı olarak soruyorsam. Kendi çıkarlarınızı menfaatlerinizi mi düşünürsünüz, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini mi?
Hayır bu 8. sınıflar hiç bir şey yapmasın da sadece ders çalışsın test çözsün mantığına sinir oluyorum. Ayrıca ben nöbet parası yokken de nöbet tutuyordum şimdi de tutuyorum hiç de ağlamadım konuyla alakasını da anlamadım. Tekrar söylediğim gibi farkettiyseniz zaten çok az öğrenci yeni sistemde sınavla okula giriyor. Ben tamamen kurslara karşıyım deseniz eyvallah ama " bilişime bedene müziğe filan" şeklinde ifadeniz tutarsız. Diğer dersler kadar bu derslerin diğer branşlar kadar bu branşların da önemli olduğunu düşünüyorum. Merak etmeyin becerisi varsa ve kendisi istiyorsa çocuğumu 8 de de lise sonda da gönderirim kursa. 5-6 neyinize yetmiyor gibi ifadeler de hiç doğru ifadeler değil. O zaman normal ek ders de olmasın ek ders hesabı da yapmayalım.

Kurs merkezi başvuru ve onay işlemleri 3 şubat tarihi itibariyle bitti. Müdürüm 5.Sınıflarda yanlışlıkla dersi seçmeyi unuttuğunu söyledi. Milli eğitimden dersi ekletme şansımız olur mu? Bilgisi olan.....

Hocam benim okulda da bilisim dersi acilmadi. Kurs basvurusunda bulunmak istedigimi soyledim. il milli egitime gidince ekletmis mudur dersimi.

Okulda açılacak olan DYK Kurs derslerini, okul idaresi ekliyor. Bu derslerde sanırım zorunlu dersler arasından seçiliyor. Seçmeli dersler sistemde olmadığı için okulda ekleyemiyor. Bu yüzden 7 . ve 8. sınıfların Bilişim dersi eklenmiyor.

Bu DYK kursları resmen bir kesime kazanç kapisi oldu, devlette iyi soyuluyor. MEB'i de anlamak güç hem ders saatlerini düşürecegiz diyorlar, hemde dyk kursu aciyorlar. Ogrenciler haftada 35 saat ders aldigi yetmezmis gibi birde 10 saat kursa yonlendiriliyor. Acikcasi bu kurslari bu sekilde acilmasina tamamen karsiyim. Temel derslerden ziyade ogrencilerin analitik, yaratici dusunme becerileri kazandiracak, sosyal yonden gelistirecek kurslar acilmali. Ornegin tiyatro, akil ve zeka oyunlari, drama vb.
Maalesef bu DYK ile sınavda sorusu çıkacak olan branşlar diğer branşlara avantajlı duruma geldi. Önümüzde zaten bir sürü sıkıntı varken bir de bu tarz sıkıntılar işimizi yapılmaz hale getiriyor :(

Gelin arkadaşlar birlik olalim, hangi yol varsa kullanin Cimer, Sendikalar vs. hem okullarda BTR kadrosu isteyelim, hemde ek derslerimizin en az %25 arttirilimli olmasini isteyelim (malumunuz teknik servis gorevi yapiyoruz ve bunu haftalim 18 saat ek ders karsiliginda yapiyoruz servis cagirsalar dunyanin parasi yeter, devlette isini biliyor ucuza kapatiyor)

Geri