~7000 TL bütçe ile robotik-kodlama atölye kurulumu.

Kodla Büyü

subversaa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
15 bilgisayarlı BT sınıfım var.
Uygulama olarak code.org-scratch-sketchup-kodugamelab-photoshop çalışmaları yapıyoruz.
Geçtiğimiz yıl 7 adet Arduino başlangıç seti temin edip 7-8'lerle Arduino çalışmaları yaptık.
Sınıf mevcutlarım 10-15 aralığında. BT sınıfında yeterli alanım da var masa-dolap bakımından.

Okul olarak atölye için 7000 TL civarında bütçe oluştu.
En verimli nasıl harcayabiliriz diye fikir istiyorum arkadaşlar.
https://www.robotistan.com/baslangic-seviyesi-ortaokul-robotik-kodlama-laboratuvari
Şöyle bir set var;
6 Mbot
2 Mbot Ranger
2 Mbot 6 Bacak eklenti
2 Mbot servo eklenti
6 Arduino süper başlangıç seti
3 kitap
Set halinde fiyatı, tek tek toplamaktan 600-700 TL daha uygun oluyor. Bunlardan bir kaç Arduino ve 1-2 Mbot azaltsam bütçe denkleşir ama mantıklı bir seçim olur mu?
Farklı hangi ürünleri ekleyebilirim? Ortaokul kullanımına yönelik olacak. Mbot kullanmadım daha önce, halısı, masası, pili vs başka bir ihtiyacım olur mu?
Arduino'da çalışmaları somutlaştırmak için, https://www.robotistan.com/4wd-cok-...ic2VhcmNoSWQiOiIxNTk4NTU1MjU4eUxTanV0OXNqVSJ9 gibi bir ürün önerir misiniz? Bunu da kullanmadım daha önce.
Bunlara ek Lego setleri istesem de, hem fiyat, hem öğrenciye ulaşabilirlik adına elemem gerek sanırım.

Mutlaka listeye eklemelisin diyebileceğiniz ürünler varsa tavsiye alabilirim öğretmenlerim.

3d yazıcı da ekleyebilirsin hocam. 1600-1700 tl ye creality ender3 pro var. F/p olarak uygun.
Ne yazık ki hiç kullanmadım ama merak ediyorum aslında.
Bu cihazla çok ince detayları olmadan küçük bir anahtarlık bile tasarlayıp çıktı alabiliyorsak, öğrenciler için anlamlı bir atölye ürünü olacaktır. 3D yazıcıya da yer açayım ben teşekkürler.

Mbot-Mbot Ranger için tavsiyesi olan var mı arkadaşlar?

Hangisi tercih edilmeli, MakeBlock ürünlerini de kullanmadım. Ranger sanki biraz daha zorlu yer koşulların çalışan bir robot gibi geldi.
Mbot ve yanında Servo ile 6 Bacak eklentileri yeterince uygulama imkanı sunar mı?
Ayrıca BT sınıfında Cihaz ile iletişim sorunu olmaması için bluetooth değil de, 2.4 Ghz versiyonu alınmalı sanırım doğru mu?

Hocam tavsiyem Mbot alma çünkü bir işlevi olmuyor. Sadece oyuncak gibi duruyor sök tak aynı şey elde ediliyor o kadar para vermenin bir anlamı olmuyor. İlla robotluk malzeme almak istiyorsanız lego evo 3 gibi ürünler alın, tanıdığım bir yerde 8 tane mbot aldı öğrencilerle kuruldu sonra süs gibi kenarda kaldı. Oyuncak niyetine oynuyor. Benim asıl nacizane tavsiyem;
https://www.robotistan.com/tinylab-maker-kit
parça parça arduino setlerinden daha mantıklı kaybolmaz sök-tak daha kullanışlı...

Adsız.jpg

Şöyle bir liste çıktı arkadaşlar. Sınıf mevcutları 10-15 civarı olunca 3-4'lü gruplar ile sınıfa hakim olabiliyorum. Bütçe doğrultusunda eksik fazla öneriniz olursa yine değişiklik yapabilirim. Fikirleriniz için teşekkürler.
@aykut2t hocam mbot 6. sınıflar için uygun olur diye düşünüyorum. Kullanımı görece kolay sanki. Tinylab ise 4-5 adet alamayacak kadar pahalı geldi ve biraz devre mantığı da olsun istiyorum. Bağlantı şemaları, 8'lerin ilgisini çekmişti en azından sınıfta. Yine de teşekkürler, TinyLab'ı tanımış oldum.
@turkuaz45 3D yazıcı videoları heyecanlandırdı. Umarım keyifle kullanabiliriz, teşekkürler.

Son düzenleme:
Geri