7, 8. sınıflarda DYK niye yok?

Kodla Büyü

mert_aylan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Her yerde bir kodlama furyası almış başını gidiyor yeni kitap bile basılıyor ama 7-8 lerde kurs açılmıyor. Yani 5,6 da öğret gerisi yok.

kulağı tersten tutun diyorlar. kodlamaya twrsten başlayalım. egzersiz başvurusu yapıyoruz. onaylanırsa yapacağız. onaylanmasada amerinkaya hayırrrr.

Ben şunu bilip şunu söylerim. Bu zamanda bizim branşa ön yargısı olanın , ülkeye karşı bir ön yargısı var demektir :(

7 -8 de kurs açılmaması dostlar bizi alışveriş de görsün demek gibi bişe. mesela köprü yapılır diye sevinilir ama asfalt olan yol yok neredeyse heryer çukur..bu durumla benzer:) yapacak bişe yok

teknofest te birkaç yetkiliye durumu belirttim ve fakat boş girişim. yetkili yetkisizler en üsttekiler. bilgisayar ve internet çağını çoktan kaçırdık. sevgili dostlar galiba Robot çağınıda kaçırıyoruz. malum kafalar bilgisayar çağı öncesinde kalmış. yazık yazık yazıklar olaun.

Arkadaş DYK da velisi öğretmeni tutturmuş bir temel ders lafı (matematik Türkçe sosyal İngilizce fen) bizimki dersten bile sayılmıyor. Devir degisti hala kafalar değişmedi.

hocam klavuzda zorunlu derslerden kurs açılabilir yazıyor,bizim ders seçmeli olduğu için 7-8lerde seçmeli olduğumuz için açılamıyor.ama işin garip tarafı arapça-seç peyg hayatı-yazarlık ve yazma becerileri gibi dersler de seçmeli olmasına rağmen onlardan rahatça kurs açılabiliyor.
kimseye kodlamanın önemini de anlatamayız,insanlar bilmedikleri şeyden korkuyorlar.
ya biz çocukların ufkunu açarsak?ya başlarına icat çıkarırlarsa?
temel ders olayı önemli,mat olmadan çocuk bizde de bişe yapamıyor ama anlamıyorlarki bizimle manıksal değerlendirmeyi öğrenecekler,kalıp ezberlemicekler,kendi çözümlerini üretecekler......
çocuğun sınavda yapamayıp yerel yerleştirmede yerleşeceği belli, çocuk yapamıyor biz onu yetenekelrine göre beden-görsel-müzik gb alanlara yönlendirelim demiyolar.aklım almıyor

Ortaokullarda branşımız maalesef ki hak ettiği önemi görmüyor. Dediğiniz gibi temel ders mantığı herkese öyle bir yerleşmiş ki mantıksal bir dersin aslında en temel ders olduğunu anlatamıyoruz hiç birimiz. Kafasını çalıştırmayı öğrenmeden çocuk ezberden öteye gidemez. Programlama da bunun en iyi çalışması olacaktır. Ama gelin görün ki senelerce ortaokulda çalışmak zorunda kalıp 'hocam yüksek not verelim'den başka cümle duymadım. Yahu bu çocuklar nasıl, kafaları çalışıyor mu, programlama kazanımları yetişiyor mu, var mı bir eksik ya da bir istek diyen idareci zaten yok. Allah ortaokulda çalışanların yardımcısı olsun.

Ben de 6 ve 7 leri istiyodum kurs icin.Sadece 5 ve 6 lara verebiliyoruz dedi ama ayni ilceden bi zumrem 7.siniflara dyk kursu veriyodu.Nasil yapmis anlamadim

Geri