6. Sınıflarda Programlama Ünitesinde Hangi programı Kullanacaksınız?

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ilk defa bu sene kodlama anlatacağım. Okulum kenar mahalle okulu. Öğrencilerinde ehhhhhhhhh işte. :) Programlama ünitesinde 6. Sınıfta giriş seviyesi için hangi programi kullanmalıyım? Siz hangi programi anlayacaksınız?

Laboratuvar ı olmayan ama etkileşimli tahtası olan bir okulda çalışıyorum. Bu anlamda scratch etkinlikleri ve aurdio olabilir. Tabikibunlar öğrenci seviyesine göre değişebilir.
6. sınıflar için düşündüğüm kitapta böyle yapmayı düşünüyorum.
Tabiki farklı fikirler olursa duymak isterim.

scratch 2 tavsiye ederim. eğer internetin varsa scratch.mit.edu'ya üye yap çocukları hem oradaki oyunlarla eğlenirler, hem de kendi uygulamalarını paylaşırlar. internet yoksa offline editor'u kur bilgisayarlara.

ders içeriğine gelince; animasyon ve hareket ağırlıklı anlat. "sürekli tekrarla" içinde "kenara geldiysen sek", "10 adım git" gibi basit komutlarla başla, çocukların öğrenme hızına göre karışık komutlara geç. bir arkadaşım olayı programlama mantığıyla anlatmak istemiş, ideal boy-kilo hesapları falan, öyle görsel olmayan şeylere fazla bulaşma, hele hele değişken kullanımını anlamakta zorlanıyorlar, değişkenleri sonraya bırak.

code.org başlangıç için iyi olacaktır. Projeksiyonla yansıtıp öğrencilerle birlikte uygulayabilirsiniz hocam.

http://tospaa.org/
Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Oyunu ile başlayabilirsiniz ,

sonra keşfet projesi şiddetle tavsiye ederim

devamında code org etkinlikleri devam edebilirsiniz (tek pc bile olsa ya da akıllı tahta gösterip yaptırma etkili bence )

baktınız çocuklar sevdiler evlerinde internet var imkanları var scratch gösterebilirsiniz

Eğer bilgisayar donanımları iyiyse çocuklara kodu game lab dan da bahsedip farkındalıklarını heveslerini arttırabilirsiniz.

Tavsiyem yeni müfredat tanıtımlarını inceleyin , orada üniversite hocalarının çok güzel sunumları vardı , çok güzel ve farklı uygulamalar var , eminim işinize yarar

İyi çalışmalar ...

Geri