6. sınıf sadece scratch anlatacağım yıl boyunca

Kodla Büyü

metkey

Aktif Üye
arkadaşlar güzel bir yıllık plan buldum Allah nasip edrse sneye tüm yıl kodlama anlatacağım algoritma yapısı code.org ve scratch şeklinde gidiyor nasıl olur sizce kodlama dersi geleceği yok zaten biz bari bir şeler yapalım

Ekli dosyalar

• (Scratch) 2016-2017 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yıllık Planı.rar
    9.6 KB · Görüntüleme: 652
Ben zaten öyle yapıyorum. Çokda güzel oluyor. Hem çocuklar hem ben keyif alarak güzelce dersimizi işliyoruz :+1:

Tüm yıl sıkılabilirler. En azından benimkiler 1 dönemde sıkıldılar. Ben biraz da tinkercad ve sketchup gibi 3d çizim anlattım ...

Öğrencilerin merakı varsa anlatılabilir ancak her sınıfta tutmayabilir. Geçen yılki öğrencilerim zevkle yaparken bu yıl 1 dönemde sıkıldılar.

1 yıl boyunca aynı programı anlatmak sıkıcı olabilir. Ama bir ay algoritma anlatıp code.org ile dönemi bitirebilirsin. 2.dönem de scratch anlatabilirsin. Ben bir dönem algoritma scratch vs. bir dönem de sketchup anlatıyorum.

hocam yıllık planı paylaşırmısın?
bende ilk dönem scratch ikinci dönem appinventor anlatmayı planlıyorum..
bu sene code.org - allcancode-lightbot-codemonkey yaptık.....

arkadaşlar kusura bakmayın biraz işim çıktı geciktim şimdi paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• (Scratch) 2016-2017 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yıllık Planı.rar
    9.6 KB · Görüntüleme: 137
günlük planlarını da yapıp paylaşacğım inşallah dönem başlamdan önce

bu yıl 2 aya yakın algoritma anlattım 6 ve 8lere gayet güzel oluyor code.org den haberim yoktu yeni öğrendim seneye 1. dönem dediğiniz gibi algoritma ve code.org ile bitirebilirim 2. dönemde scratch olabilir ama plan gönderdiğim şekilde tabi değişiklik yapılabilir.

Lİselere ne önerirsiniz arkadaşlar onlara da Scratch anlatsak mı yoksa müfredata mı gitsek bu dönem ilk kez lisede derslere girdim çok sıkıldılar office den ne yapsam :shock:

İlk dönem algoritma için code.org 5-6 hafta, ikinci dönem scratch 5-6 daha iyi olur. Tüm yıl aynı konu olursa hem sağlıksız olur hem de bayar.
Diğer konuları da öğrencinin ihtiyacına göre öğretim programından seçerseniz daha sağlıklı olur.
http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx?islem=2&kno=196 lütfen inceleyiniz

4 (+) verdim gene de tınmadılar. 2 ayda sıkıldılar. Artık bahardan mı, konu zor mu geldi bilmiyorum ama değil 1 yıl 1 dönem bile fazla. Araya sketchup çok şahane olur. Araya Office serpiştirin. Tadından yenmez. Hem siz zorlanmazsınız hem de bebeler keyifle ders yapar. Çeşit olsun. Yemesek de masada dursun :)

Öğrencilere sratchta sürekli oyun tasarlatmak bir süre sonra öğrenciyi sıkıyor. Bu durum yaklaşık 2 ay sonra yaşanıyor.
Arada farklı şeyler yaptırmak uygun olabilir.
Örneğin basit bir elektrik devresi
Görsel bir hesap makinesi. Örnekler çeşitlendirilebilir
Bundan sonra bu yöntemi de uygulayacağım.
Ben scratch ı 3 ay veriyorum yılda.
Gelecek yıl yarım dönem vermeyi düşünüyorum 6. sınıflara. Aynı zamanda 5. sınıflara ise 2 ay vermeyi tabiki. (5 lere hiç göstermemiştim daha önce)
Bir de kesinlikle kolaydan zora olması gerekli uygulamaların. Yoksa öğrencide bir müddet sonra tükenmişlik başlıyor.

Geri