5 yıl sonra öğretmenlik mesleği olmayacak

Kodla Büyü
b%C4%B1km%C4%B1%C5%9F-bilgisayar-%C3%B6%C4%9Fretmenleri.jpg
upload_2021-2-14_17-38-47.png

5 yıl çok erken, benim öngörüm zamanla öğretmen ihtiyacının azalacağı yönünde. Bunu sadece öğretmen olarak değil de sağlık, savunma, adalet gibi alanlarla da genişletebiliriz. Örneğin yapılan tahlillerinizi yapay zekaya sahip bir robot yorumlayabilir. Buna göre bir doktorun gözünden kaçan bir hastalık böylelikle teşhis edilebilir. Savunma sanayisinde asker ihtiyacı azalabilir, sınırlarınızı koruyan robotlar hayal edin ve bir sınır ihlalinde otomatik olarak havalanan drone'ları düşünün. Adalet ha keza, geçmiş davalarla alakalı bir makine öğrenmesi ile artık yeni davaların sonuçlarının bir robottan elde edilebileceğini hayal edebiliriz.(evet bu şu an için çok abartı oldu :), ama neden olmasın )

Eğitim-öğretimde de bir dönüşüm/değişim şart. Okul, öğretmen ve öğrenci kavramlarının baştan ele alınması gerekiyor. Okullardan başlarsak okul'un bir "ekol" olmaktan çıkarılması ve bu kavramdan kurtulması, bir nevii sıyrılması gerek. Okullar ilim yuvası olmalı, bir sistemin ekolünün dayatıldığı ve standart bireylerin yetiştirildiği yerler olarak düşünülmemeli. Öğrenci kavramı da değişmeli, talebe kavramına dönülmeli, zorla bir insana bir şey öğretilemeyeceğinden yola çıkarsak "talep" edenlerle yola devam edilmeli. Okul ve öğrenci kavramları değişiyorsa da sıra iğneyi kendimize batırmaya geldi, öğretmenler kendilerini geliştirmesi sağlanmalı, gerekirse kendisini geliştirmeyenlerle yollar ayrılmalı, deyim yerindeyse öğrencinin dizini kırıp ilim öğreneceği kişilere dönüşmeli öğretmenler. Tabi bu bahsettiğim değişimlerin size göre boşta kalan çok noktaları olabilir, ulan bu da olur mu diyebilirsiniz, ama çok detaylandırmaya gerek te duymadım, illa ki bu düşünceler çerçevesinde çözümler bulunacaktır.
O zaman insana da ihtiyaç kalmayacaktır ve fazla nüfustan kurtulmaya çalışacaklar

Arkadaşlar sahibinden ögrencisiyle satılık okul ilanları görmeye başladık.
Digital dünyaya geçiş için planlanan covid sonrası, özel okul olmayacak çünkü kapanmak zorunda kalacaklar.
Hizmet sektörundeki birçok işi robotlar yapmaya başladı bile.Çinde avmlerde bir çok işi şu an robotlar yapıyor.
Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. 1 yıl sonra tamamen uzaktan diyecektir.
Peki öğretmenler ne olacak onu henüz bilmiyorum ama mesleğimiz yok olacak çünkü genç artık eğitimini isterse online olarak istediği yerden tamamlayıp sinavlara girecek.
Eğitim uluslarüstü şirketlerin eline geçip bu benim verdiğim kurslarıma katıldın mı deyip seni işe o sekilde alacak.Yani devlet küçülüp maaş veren değil artık şirletlerin devlet olduğu yeni bir döneme girdik.
Covidi hala pandemi sanan aman bulaş olmasın uzaktan olsun diyen dunyadan bihaberlere de duyurulur.
Söylediklerine katılıyorum.. Tamamen bitmese bile hiçbirşey eskisi gibi olmayacağı kesin. Nasıl geçmişte rönesans, fransız ihtilali, sanayi devrimi gibi tarihi olaylardan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmadığı gibi bu salgın dan sonrada dünyanın vizyonu Tamamen değişti. Biz öğretmenler olarak bu değişime ne kadar çabuk adapte olursak gelecek nesillerimizide buna göre hazırlar ve ülkemizi bu geri kalmışlıktan, bağnazlıktan, sahte dincilikten kurtarıp teknolojinin, bilimin en önemli yeri haline getiririz. Umarım bu kafa yapısı bir an önce yok olur önemli olanın muhafazakarlık değil insanların birbirine olan saygısı, insani vicdan, ahlal ve etik değerlerin olduğunu anlayan bir toplum oluruz... Ama bunun tek bir yolu vardı bunu da başaracak olan önderimiz Atatürk yapabilirdi ki yapamadan bu dünyadan göç etti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlerleyen zaman ve değişen şartlarla birlikte elbette eğitim için birçok değişiklik yaşandı ve yaşanacak. Pandemi sürecinde okulsuz ve öğretmensiz eğitim simüle edilmiş oldu. Gördük ki okulsuz ve öğretmensiz eğitim emekleme aşamasında ve çok büyük soru işaretleri var. Her şeyi geçtim çocukların sosyalizasyonu açısından okul ortamı olmazsa olmaz. Öğretmensiz okulsuz eğitim deneyen ülkeler çıkacaktır ama uzun vadede nasıl bir sonuç çıkacağını göreceğiz. Benim şahsi düşüncem teknolojiyle birlikte asosyal duruma gelen çocukları birde okullardan alarak tamamen izole hayatlara mahkum etmek eğitim olamaz. Karma sistemler gelecektir.

Öğretmenlik mesleği bitmezde bu pandemide de bizim dersin önemini anlamadılar ya daha da anlamazlar

Tabiki bir üyemizinde dediği gibi ülkemizin çoğu muhafazakar ve insanlarımız öyle örümcek kafalı olmuşki dindar insanın bilimle özrllikle teknolojiyle bir araya gelmesi resmen haram olarak bakılıyor. .
Hocam öyle bir cevap verirdim ki forum yöneticileri beni forumdan atar, sizinle mahkemelik olurduk. Muhafazakar insanlara örümcek kafalı diyerek hakaret edemezsiniz. Atatürk'ün heykelini koysanız belediye başkanı olarak seçilir batıdaki çoğu şehirde, ama belediye hizmeti yerlerde, geçenlerde de Atatürk'ün koltuğunu işgal eden zata, İzmirli bir vatandaş burası 30 senedir böyle minvalinde sözler söylemişti. Sağ görüşlü insanlar okumuyorsa sol görüşlü insanlar da sorgulamadan okuyor, karşı cenah ne diyor diye bakmıyor, işiniz gücünü hakaret, bi bitmediniz be! Ondan sonra bunlara kim oy veriyor diye çemkirirsiniz sağda solda, sizin gibiler olduktan sonra hükümet yıllarca hükümet kalır. Önce millete hakaret etmemeyi öğreneceksiniz.
Evet forumda siyasete karşıyım, ama en önce hakarete karşıyım. Saygıdeğer forum yöneticileri, haksızsam atın beni forumdan, haklıysam bu hakareti yapan kişi özür dilemeli muhafazakar insanlardan.

Digital dünyaya geçiş için planlanan covid sonrası, özel okul olmayacak çünkü kapanmak zorunda kalacaklar.
Hizmet sektörundeki birçok işi robotlar yapmaya başladı bile.Çinde avmlerde bir çok işi şu an robotlar yapıyor.
Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. bir kaç yıl sonra da belki tamamen uzaktan denebilecek bir döneme girdik.
Peki öğretmenler ne olacak onu henüz bilmiyorum ama mesleğimiz yok olacak çünkü genç artık eğitimini isterse online olarak istediği yerden tamamlayıp sinavlara girecek.
Eğitim uluslarüstü şirketlerin eline geçip bu benim verdiğim kurslarıma katıldın mı deyip seni işe o sekilde alacak.Yani devlet küçülüp maaş veren değil artık şirletlerin devlet olduğu yeni bir döneme girdik.
Covidi hala pandemi sanan aman bulaş olmasın uzaktan olsun diyen dunyadan bihaberlere de duyurulur.

Öğretim uzaktan olur belki ama eğitim uzaktan olmaz. Internette sağda solda görüyorum, aradaki farkı bilmeyen öğretmenlikle ilgili abuk sabuk yorum yapıyor.
Okul sadece 2+2=4 ün anlatıldığı, B harfının nereden başlayarak yazıldığını öğreten bir yer olsaydı; evet ilerde okul olmayacak diyebilirdik. Fakat biz insan yetiştiriyoruz (bazılarımız bunun farkında olmasada). Özellikle erken kademelerde çocukların hayatlarına bir öğretmenin ne kadar dokunduğunu fark etmiyorsak yazık bize.

Asıl önemlisi bu süreçten geriye dönüş yok bakanda açıkladı uzaktan eğitim, yüzyüze ile birlikte kalıcı olacak dedi. bir kaç yıl sonra da belki tamamen uzaktan denebilecek bir döneme girdik.
Efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir.

Hocam öyle bir cevap verirdim ki forum yöneticileri beni forumdan atar, sizinle mahkemelik olurduk. Muhafazakar insanlara örümcek kafalı diyerek hakaret edemezsiniz. Atatürk'ün heykelini koysanız belediye başkanı olarak seçilir batıdaki çoğu şehirde, ama belediye hizmeti yerlerde, geçenlerde de Atatürk'ün koltuğunu işgal eden zata, İzmirli bir vatandaş burası 30 senedir böyle minvalinde sözler söylemişti. Sağ görüşlü insanlar okumuyorsa sol görüşlü insanlar da sorgulamadan okuyor, karşı cenah ne diyor diye bakmıyor, işiniz gücünü hakaret, bi bitmediniz be! Ondan sonra bunlara kim oy veriyor diye çemkirirsiniz sağda solda, sizin gibiler olduktan sonra hükümet yıllarca hükümet kalır. Önce millete hakaret etmemeyi öğreneceksiniz.
Evet forumda siyasete karşıyım, ama en önce hakarete karşıyım. Saygıdeğer forum yöneticileri, haksızsam atın beni forumdan, haklıysam bu hakareti yapan kişi özür dilemeli muhafazakar insanlardan.
İstediğin cevabı verebilirsin. siyaset yapmam demişsin beni solcu kendini sağcı yapmışsın. konuyu oy vermeye hükümete getirmişsin. derdin belli ama neyse o yola girmem ben. Sen sanırım yazımı okumuşsun ama okuduğunu anlamamışsın.. Yazımda hakaret içerikli bir yer göster özür dileyeyim. Kafanda bşrşeyler kurmuşsun ona cevap veriyorsun. Sen ve senin şn gibi okuduğunu anlamayanlarla tartışmaya bile girmem ayrıca ben siyaset yapmam siyaset tartışması ada girmem.. Benim anlatmak istediğim muhafazarlara laf atmak değil o düşüncedeki çoğu insanın teknolojiden uzak kalması ülkemiz için hiç iyi birley değil yanlış yapıyorlar onu anlatmak istedim. Neyse çok tartışmaya girmek istemem kırdıysam özür dilerim. Şimdiye kadar kimseye kasti hakaret etmedim etmemde yanlış anlaşıldıysam kusura bakma

Son düzenleme:
İstediğin cevabı verebilirsin. siyaset yapmam demişsin beni solcu kendini sağcı yapmışsın. konuyu oy vermeye hükümete getirmişsin. derdin belli ama neyse o yola girmem ben. Sen sanırım yazımı okumuşsun ama okuduğunu anlamamışsın.. Yazımda hakaret içerikli bir yer göster özür dileyeyim. Kafanda bşrşeyler kurmuşsun ona cevap veriyorsun. Sen ve senin şn gibi okuduğunu anlamayanlarla tartışmaya bile girmem ayrıca ben siyaset yapmam siyaset tartışması ada girmem.. Benim anlatmak istediğim muhafazarlara laf atmak değil o düşüncedeki çoğu insanın teknolojiden uzak kalması ülkemiz için hiç iyi birley değil yanlış yapıyorlar onu anlatmak istedim. Neyse çok tartışmaya girmek istemem kırdıysam özür dilerim. Şimdiye kadar kimseye kasti hakaret etmedim etmemde yanlış anlaşıldıysam kusura bakma

Senin yazdığın hakareti yönetici silmiş, muhafazakar insanlara örümcek kafalı diye hakaret etmişsin, neyse sen ben kavgasına girmeyelim burada. İnsanların her zaman söyledikleri kelimelerin olumsuz anlamlar taşıdığını fark edemiyor aynı insanlar. Karnı tok olan aç olanın halinden ne anlayacak! Muhafazakar dediğin o insanların çoğu asgari ücretli, işten güçten, kitap okumaya para mı bulacak. Başı kapalı olan okulda hizmetli olur sözleri olmaz, ama öğretmen olursa kamusal alan! Bakınız, hababam sınıfındaki hafize ana. başı kapalı, öğrenciler, öğretmenler, herkes çok seviyor ama aynı kadın orada öğretmen ya da başka biri olamazdı, neden? Siyasetten!
Neyseki hata yapabileceğinizi söylemişsiniz en azından, kendi adıma teşekkür ederim. Muhafazakar insanların pısırıklığından yüz buluyorsunuz biraz da, neyse konuyu kapatayım ben.

Muhafazakar insanların pısırıklığından yüz buluyorsunuz biraz da, neyse konuyu kapatayım ben.
bakın yine yapmadığım bişey için itham ediyorsunuz beni. ben kimsenin pısırıklığından veya güçsüzlüğünden yararlanmadım bu yaşıma kadar yararlanmamda dediklerinizin hiçbirini kabul etmiyorum.. evet ben örümcek kafalı diyerek hata yaptım uyardınız kendinizce muhafazarları savundunuz SİZ onlara PISIRIK diyerek benden ne farkınız kaldı... DEMEK Kİ KARŞINDAKİ İNSANI İTHAM EDERKEN ÖNCE BİR KENDİNİZE BAKMANIZ LAZIM BEN NE KADAR DOĞRUYUM DİYE.. bu son cevabım hadi iyi günler.

bakın yine yapmadığım bişey için itham ediyorsunuz beni. ben kimsenin pısırıklığından veya güçsüzlüğünden yararlanmadım bu yaşıma kadar yararlanmamda dediklerinizin hiçbirini kabul etmiyorum.. evet ben örümcek kafalı diyerek hata yaptım uyardınız kendinizce muhafazarları savundunuz SİZ onlara PISIRIK diyerek benden ne farkınız kaldı... DEMEK Kİ KARŞINDAKİ İNSANI İTHAM EDERKEN ÖNCE BİR KENDİNİZE BAKMANIZ LAZIM BEN NE KADAR DOĞRUYUM DİYE.. bu son cevabım hadi iyi günler.
O cümleyi genel anlamda yazdım, şahsınıza özgü değil hocam. Dediğiniz gibi ben de şahıslarla uğraşmam, doğrusu da bu bence.
"Pısırıklık" ile "örümcek kafalı" demenin aynı kefeye konulmasını elbette tartışmayacağım.
Neyse konu gereksiz yere uzadı. Bundan sonra hakaret eden karşılığını bulacak diyor (elbette hakaret etmeyeceğim, yanlış anlaşılacak sözler yazmamaya dikkat edeceğim, ben zaten yazdığım yazıyı 2-3 kere okumadan, imlâ hatalarını, yanlış anlamaya neden olabilecek anlatım bozukluklarını düzeltmeye çalışmadan yazıyı göndermiyorum), sağlıklı günler diliyorum.

Bence her şeyi yapay zekaya bırakırsa insanlık, ayağına sıkmış olur.(next generation 6 izleyin.)Bunun klasik eğitimde karşılıgı ;Öğretmenlik mesleği test çözerek öğretme, lgs sınavına hazırlama değildir.Bu yüzden çocuk balık tutmayı istemiyor balık önüme gelsin diyor.Gercekten zorunlu saatler gelmeseydi sizce özel okullar bizi alır mıydı?Özel okullara hiçbir zaman güvenmeyin.Mahmut hoca gibi adam olmaz onlarda.Adamların derdi 3 kuruş para.İnsanların balık tutmayı öğrenmesi işlerine gelmez.Ayrıca uzaktan eğitimi de hafife almayın hababam sınıfında ne diyorlardı?okul her yerdir.İnsan öğrenmek istediğinde dört duvar arasına girmesine gerek yok.Yeter ki serefsiz ruhlu olmasın herkes ögrenmeye açtır.Öğrenme çabası içindedir.Ekmek almak için öğrenmek gerekir.Bilmiyor mu zenginler sanki?eğer herkeste para olursa musk'un önüne kim buğdayı öğütüp sıcak ekmeği verir?

Son düzenleme:
Eğitim öğretimi kuru kuruya bilgi edinmek, sınava hazırlanmak veya hazırlatmak, test çözmek olarak gören veliler öğrenciler ve öğretmenler için öğretmenlik bitecek ama öğretmenliği insan yetiştirme, ahlak ve erdem kazandırma olarak gören veliler öğrenciler ve öğretmenler için öğretmenlik daha yeni başlıyor.

devletler sırf milli bilinçli kişiler ve yine istedikleri düşüncede kişiler yetiştirmek için bile eğitimi başı boş bırakmazlar...değilse ülkenin içinden kontrol edemedikleri düşünce tarzında insanlar çıkar...çok yersiz bir konu başlığı olmuş

devletler sırf milli bilinçli kişiler ve yine istedikleri düşüncede kişiler yetiştirmek için bile eğitimi başı boş bırakmazlar...değilse ülkenin içinden kontrol edemedikleri düşünce tarzında insanlar çıkar...çok yersiz bir konu başlığı olmuş
5 yıl sonra dediği için pek yersiz sayılmaz.1 yılda neler olur onu bile kestiremiyor insan.Teknolojiye adapte olmak gerek.Ne öğrensek kardır.

Öğrenen ve öğrenmeye istekli insanlar olduğu sürece öğretmenlik mesleği olacak. Maddi durumu olanlar çocuklarına özel ders aldırıyor, öğetmen evine geliyor ya da çocuk öğretmenin evine gidiyor. Şimdi bile özel dersler devam ettiğine göre öğretmenlik mesleği bitmez. Online platformlara kayış olsa da hiçbir şeyin aslı suretinin yerini tutmuyor, tutmaz, tutamaz. Ama öğretmenlik mesleği gittikçe teknolojiyle beraber işlenmeye başlıyor. E, böte'nin amacı bu değil mi zaten? Artık sınıfta kitaptan ders işlemek, tahtaya yazı yazmak devri hızla kapanıyor.

her şeyi bildiğini düşünen insanlar neden kendi dertlerine çözüm bulamaz

keşke şu çok bilmiş bencilliğiniz alıp bi defolup gitseniz

Bazı mesleklerin kaybolacağı, bizim ve öncemizin duymadığı; "Bundan da meslek olur mu?" diyebileceğimiz mesleklerin ortaya çıkacağı malumunuzdur ancak öğretmenlik yok olacak meslekler arasında değil maalesef. Hele bizim gibi ülkelerde bir konunun sağlam bir şekilde mürekkebini yalamadan gaza gelerek arabanın, uçağın,...bilmem ne'nin sözünü, kendi çapınızı bilmeden vermek yok mu; işte eğitimle ilgili bazı söylemler de bu heyecanla verilen sözlere benzemeye başladı. Laflar ağızdan çok kolay çıkıyor. Üzerine düşünülmüyor. Bazılarımızın öğretmenin yerine robot şunu yapacak dediği teknolojiyi ya da eğitim politikasını ABD, Çin, Rusya,... uzayda can sıkıntısından halkını hava almak için gezdirmeye çıkardığında görürüz. Ülkemizin robot ile eğitim seviyesine ne kadar uzak olduğunu ben böyle anlatabilirim -ki robot ile eğitimin bir avantajı mı var neden savunuluyor o da ayrı bir konu. Bu konu havaalanında yön tarif eden şirin aletlerle mi karıştırılıyor acaba emin değilim. Ya da ülkemizde 10 eğitimci yerine 1 robot kullanmak ve giderlerden kısmak gibi bir düşünceyle bu yapılacaksa, gerek yok, zaten bizim vergi sistemimiz var derim başka da birşey demem. Bizim vergiler o robotların ar-ge'sini de karşılar aynı eğitimcileri işinden etmeden ekmek de yedirir.

Eğitim'in geçmişteki misyonu üzerine,
Eğitimin ya da dünyada yönetimlerin dayatmaya çalıştığı kitle yönetimi üzerine,
Sanayi döneminde eğitimin amacı üzerine,
Çağımızda öğretmenlik mesleğinin misyonu üzerine,
okur, karıştırır, anlamaya çalışır, sorgular, kafa yorarsanız öğretmenlik mesleğinin tanımının değişmesi gerektiğini, okuldaki ağırlığının okul dışına ve online ortama yayılacağını ve bunun zaten gerçekleşmeye başladığını görürsünüz ancak bu mesleğin de bazı meslekler gibi kaybolması mümkün değil. 2005-2006 gibi yıllarda değişen müfredata ve yaklaşımlara bile halen bazı eğitimcilerimiz kafa tutuyorken, öğretmenlik yok olacak fikri "Şimdiden zıplamaya başla, anca gidersin uzaya" esprisini hatırlatıyor bana. Eğitim sistemimizde o kadar direnç noktası ve sistemimizin çözülmesi gereken o kadar sorunu var ki. Bu işi, fabrikalarda yumurtaları alıp tek tek dizen insanların yerine robotları koşmakla ve direnç noktalarını çıkararak çözüleceğini zannetmekle hata yaparız. Eğitim böyle bir iş değil. Öğretmeni çıkar robotu koy fikri birşeyi çözmeyeceği gibi harmanlanmış bir eğitimin bileşenlerini bile yüzde kaç çözebileceğimizi düşünüyoruz acaba ? Altyapı, İçerik, İnternete erişim imkanı,... Her açıdan dipteyiz.

Okulu reddedenlerin, okulsuz eğitimi savunanların, alternatif okul sistemi arayışında olanların yükseleceğini ve iktidar-muhalefet kavgası gibi bir kavgaya tutuşulacağını, bu olmayacaksa bile bazı kesimlerin "okulun misyonundan memnun olmaması" nedeniyle kendi cumhuriyetinde ve evindeki okulda kendi sürecinde yaşamayı seçeceğini ve okulu salla diyeceğini söylemek benim için daha mantıklı ve ulaşılır bir gelecek.

Kişisel yorumum bu şekilde.

Son düzenleme:
Okullar bitmez çalışan insanlar ufak çocuklarını nereye bırakacak? Ayrıca akran öğrenmesi diye bişey de var. Düzen neden değişsin? Okul bir eğitim ortamı düzenli ve takibi yapılabiliyor. Öyle kafaya göre sistem mi olur?

Öğretmenliğin ne demek olduğunu bilmeyen biri ancak böyle bir tez kurabilir, teknolojiden anlamayan biri 5 - 10 yıl gibi bir süre verebilir.
Konuşacak çok şey var ama işin özeti yukarıda. Öz değerlendirme yapın; öğretmenliğin ve teknolojinin neresindeyim.

Son düzenleme:
Pandemi belki de digital devrime geçiş için bir test idi.Sunu gördük ki okul binalarına, konferans salonlarına, lokantalara, kütüphanelere, üniversitelere v.s. gerek olmadığını işlerin uzaktan yapılabileceği kanıtlandı.

Eğitim öğretimin bittiği gün öğretmenlik de biter herhalde.
Öğretmenlik ancak şekil değiştirir...
Pandemide bir öğretmen düşünün kendini geliştiren, teknolojinin tüm imkanlarını kullanan yazılımlar, web2 araçları, grafik tablet vs. vs. vs.
Ama kim örnek gösterildi, masayı, buzdolabını tahta yapan....
Öğretmenlerimiz teknolojiyi kullanmalılar, kullanmak zorundalar..

Geri