5 ve 6. sınıf kodlama eğitimi başlangıç

Kodla Büyü

yağmur07

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben ilk defa robotik kodlama eğitimi vermeyi planlıyorum. Ancak okulumuzda kodlama sınıfı hatta bilgisayar sınıfı dahi yok. Yalnızca akıllı tahta var. Dersi de bu şekilde işliyorum zaten. Nerden başlamamı tavsiye edersiniz. Kaynak olarak neler kullanabilirim? Ayrıca uygun fiyatlı robotik kodlama için set tavsiyeniz var mı.

http://polisablaoo.meb.k12.tr/icerikler/ders-materyalleri-ve-kodlama-kaynaklari_5629069.html
Hocam okulun sitesinde özellikle 5. sınıflara başlangıç düzeyinde sevebilecekleri oyun temelli uygulamaların adreslerini vermiştim.
Bunun yanı sıra scratch temelli gitmeniz gerekir. Sadece akıllı tahta varsa tospaa.org sitesinden de faydalanabilirsiniz. Çocukların bireysel gelişimini ölçmek için kodlabüyü ve code.org'tan hesap oluşturup en azından evde bu adreslere girip neler yapabildiğini gözlemleyebilirsiniz.

"Robotik Kodlama" ile kodlama eğitiminin anlamının bir farkı olması gerekmiyor mu?

Kodlama eğitimi denince şunu anlarım.sadece bilgisayar başında programlama dilleri ile (blok tabanlı sacratc gibiler de dahil) bir yazılım geliştirmeyi öğrenmek. bir oyun,animasyon veya ekranda yapılabilecek başka birşey.

Robotik kodlama deyince kodlama eğitimi ile beraber o yazılan kodlar-yazılım ile birlikte bir teknolojik aleti kullanma,yönetme, işlevlendirme olarak düşünüyorum.

Yukarıda cevap verenler kodlama için genelde yanıt vermişler ama bunlar robotik kodlamaya girmez.

Benim de BT sınıfım yok. Sadece akıllı tahtalar var. Bu koşullarda tobotik kodlama işine girmek bana gereksiz bir macera olarak geliyor. Boşa enerji harcanmış gibi olur. Normal müfretatı takip ediyorum. Scratch var zaten. sanırım sadece son haftalarda robotik kodlama olarak aurdinio konusu var. ama olmaazz gereksiz bence. Çünkü çocuklara srtach'i bile zor öğretebiliyoruz bu koşullarda.
Ancak hafta sonu DYK kursu olsa yapabilirim. bol masa seehpa sandalye koyup ders yapabileceğim bir alan var okulda. O da ne kadar verimli olursa...

Geri