5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmen Rehberi ve Materyalleri

Kodla Büyü
Google'a teşekkürlerimi sunuyorum. Google'ın elinin değdiği o kadar belliki.. Bizim TTKB bu işin altından uzun yıllardır kalkamadı kalkamazdı da..

çok güzel olmuş inşallah devamı gelir kitabı okurken çok keyif aldım.evet süreler kısa ama biraz hızlanırız yetişmeyen konularda kalır amaç etkili ve zevkli bir ders işleyebilmek.

Güzel etkinlikler var fakat çok yoğun bir kazanım listemiz var. Bu da doğal olarak bazı etkinlikleri hızlı bir şekilde yapılmasını zorunu hale getirecek.
Soruyorum. 80 dk. dersin 80 dk.sını tamamen ders işleyebiliyor musunuz?
Hiç yoklama yapılmıyor veya sınıfta en ufak bir sorun dahi olmuyor mu?
Hele içindeki bazı etkinlikler öğrencilerin boş bakışlarıyla sonuçlanabilir.
Başlangıç için çok güzel. Ama öğretim programımızın yoğunluğu ne yazık ki sıkıntı çıkarıyor.
Ders saatimizin arttırılması lazım.

• Beğen
Tepkiler: H_M
Güzel etkinlikler var fakat çok yoğun bir kazanım listemiz var. Bu da doğal olarak bazı etkinlikleri hızlı bir şekilde yapılmasını zorunu hale getirecek.
Soruyorum. 80 dk. dersin 80 dk.sını tamamen ders işleyebiliyor musunuz?
Hiç yoklama yapılmıyor veya sınıfta en ufak bir sorun dahi olmuyor mu?
Hele içindeki bazı etkinlikler öğrencilerin boş bakışlarıyla sonuçlanabilir.
Başlangıç için çok güzel. Ama öğretim programımızın yoğunluğu ne yazık ki sıkıntı çıkarıyor.
Ders saatimizin arttırılması lazım.

Aynen hocam. Kılavuzda öğrencilerin bilgisayar konusunda bazı şeyleri bildiği varsayılmış. (klavye tuşları gibi, windows, başlat, masaüstü vs gibi) Kazanımlar yoğun, kitap olmadığı için de her hafta bir önceki haftanın hızlı bir tekrarını yapmak gerekiyor. Bunlar eklenince süre de yetmiyor doğal olarak.

Evet çok güzel bir adım. Ama kitabı incelediğimizde görüyoruz ki ders saatimiz az ve ilkokulda dersimiz kesinlikle olmalı..

ya şimdi seneye 5.lerde ingilizce ağırlıklı sistem olunca bu kitap çöp mü olacak ?? yetkililer nerede aceba bizi duyan gören var mıdır?
Bu kadar planda kazanım yoğunluğu sadece 5 ve 6 larla olacak iş mi yoksa 4-5-6-7. sınıflarda da Madem ingilizce gibi yeni çağın yabancı dili kodlama ve bilişim eğitiminin olması gerekmez mi .. Nedir İngilizce hayranlığı madem bu kadar dil önemli kodlama dili nedir??

Umarım bizim zümrede bir birlik olunur ve sesimizi duyurmak değil net sonuçlar alınır yoksa kitap güzel tamam ama sonuç? -belirsizlik.

İnanılmaz mutlu oldum incelerken duygulandım elimde olmadan. Hep fen matematik sosyal bilgiler kitaplarına imrenerek bakıyordum. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Çok güzel olmuş gerçekten. Heyecan verici... Fakat kazanımlar için verilen süreler az geldi bana da.

Bu yıllık plana göre günlük plan hazırlayan oldu mu ? Varsa paylaşabilir mi?

Çok güzel olmuş gerçekten. Heyecan verici... Fakat kazanımlar için verilen süreler az geldi bana da.

Özellikle sınıfça yapılan etkinliklerde süre daha da az. Çocuklar gruplara ayrılsın, birleşsin, aralarında kağıtları değişsin filan. Bunlar çok hızlı gerçekleşmiyor maalesef. Kimi konularda ise resmen cümleyi okuyup geçin denmiş.

watchdogs oyunundaki gibi ana görevler ve ek görevler öğrenciye verip her başarılı görevde puanlama sistemi ile olcsek falan bana pragmatizm göre mantıklı geliyor.gorevler ise işine yarayacak tarzda olmalı...konuyla söyle alakası var yaşamla içiçe eğitim felsefesi ona göre de kitap.konular az aksiyonu fazla olan.aksiyon burada yaşamında genelde işe yarar bilginin uygulanması.pratikte zor gibi ama battı balık yan gider deneyelim.zaten kötüyüz eğitimde.. daha ne kadar kotu olabilir ki.

Özellikle sınıfça yapılan etkinliklerde süre daha da az. Çocuklar gruplara ayrılsın, birleşsin, aralarında kağıtları değişsin filan. Bunlar çok hızlı gerçekleşmiyor maalesef. Kimi konularda ise resmen cümleyi okuyup geçin denmiş.
Ahmet Hocam bu kitap çok yönlü olarak oluşturulmuş. Yani sınıfın durumu (LAB olup olmadığı), internet erişimi olup olmadığı, öğretmenin branşı (Bilişim Teknolojileri öğretmeni mi yoksa farklı branş mı?) gibi durumlar dikkate alınmış. O yüzden tanımlar, alternatif etkinlikler bilinçli olarak verilmiş. Buda bence güzel bir düşünce...

Geri