5.sınıflardan dersim kaldırıldı..

Kodla Büyü
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Daha önceden takip ediyordum, üye olmak bugüne nasipmiş..
MEB in yönetmeliğinde bir açık kapı varmış, şöyle ki 5.sınıflar seçmeli derslerinin hepsini ingilizce olarak seçerlerse bilgisayar, müzik ve resim dersleri kalkıp yanlızca mat. fen, sosyal, Türkçe, din kültürü ve ingilizce dersi görebiliyorlarmış. Yani yine olan bize oldu !

Aynen oldu hocam. Yönetmeliğin 6.maddesi hatta. Ama yönetmeliğin sayısını hatırlamıyorum. 5 ve 6lara zorunlu oldu diye sevinirken bütün moralim ve hevesim sıfırlandı.

yeni çıkan ortaokul yönetmeliği imiş. müdür bey de sağolsun velileri böyle bir seçim yapmaları konusunda ikna etmeye çalışmış ve sonuç olarak 4 şube de bunu kabul etmiş. Öğrenciler isyanda biz bu kadar ingilizce görmek istemiyoruz, velilerin kendilerine sormadan karar verdiklerini söylüyorlar..

Galiba bu 4+4+4 hikayesinde bahsedilen din agırlıklı,dil agırlıklı,fen agırlıklı ortaokul geyiğiyle ilgili o...
Din ağırlıklılar imam hatip şeklini aldı zaten ama diğerleri daha tam şekillenmedi...Sizin bahsettiğiniz olay dil ağırlıklı ortaokul bence, ama aynı durum fen ağırlıklı için de olabilir bence..Mesela tüm 5 ler seçmelilerin fen ve mat üzerine seçerse resim,müzik,bil yine iptal olur..

nasıl oluyormuş hocam bu
seçmeli dersler arasında değil ki bu dersler zorunlu olarak görünmesi gerekir
garip bir durum ama hepimizi sıkıntıya sokabilir
bunun yönetmeliğini paylaşabilir misiniz acaba

evet sonu çok tehlikeli bunun, Veliler ingilizce kursuna göndermektense okulda alsın dersi diye düşünerek bu seçimi yapıyorlar, okulda ingilizce öğretmenleri yetmezken bilgisayar öğretmenleri mahvoluyor.

ttkb nin çizelgesinde zorunlu dersi nasıl olurda seçmeli olarak gösterilirki bence olmaz böyle şey

müdürünüze dersinizin seçmeli değil zorunlu olduğuna dair bi dilekçe verin ek olarak ta haftalık çizelgenin yeni güncellenmiş halini tutun , dilekçenize cevabı bekleyin o dilekçeyle ister tanıdık bi müfettişe gidin isterseniz bi sendikaya uğrayın tabi yaparım bunları dıyorsanız

hayır bakın yanlış anlaşılma oluyor, benim dersim seçmeli olmuyor zorunlu ders olduğu doğru fakat yönetmelikteki maddede haftalık 11 saate kadar ingilizce dersi alınabileceği yazıyor hatta dersleri de belirtmişler yönetmelikte. fen matematik sosyal Türkçe ve din kültürü zorunlu dersler 11 saat de ingilizce diye. dilekç ile falan çözülecek birdurum değil yani

Google da ortaokullarda yabanci dil agirlikli sinif diye arama yaparsaniz ilgili haberlere ulasabilirsiniz

ilk olarak ortaokul yönetmeliği diye bir şey yok, şu an esas olan TTK çizelgesidir.

sizin bahsettikleriniz ömer dinçer döneminde gündeme gelen şeylerdi diye hatırlıyorum.

garip_bilgisayarcı' Alıntı:
pazartesiden itibaren uygulanmaya başlıyor bizim okulda. maalesef tüm bunlar gerçek

hocam zorunlu dersleri kaldırmak değiştirmek kimsenin yetkisinde değil, esas olan TTK çizelgesidir ve aynı türde eğitim veren tüm kurumlar buna uymak zorundadır. Böyle bir şey olsaydı çizelgede bu durum not olarak yer alırdı zaten..

ptesi bu yanlış uygulama belki başlar ama geri de döner..

garip_bilgisayarcı' Alıntı:
http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/ortaokul_birinci_sinif_hazirlik_olacak.html burada bahsediyor

Tamam da burada sizin durumunuzu anlatabilecek, diğer derslerin kaldırılabileceğine ilişkin birşey yazmıyor...
Müdür şuan bunu neye göre uyguluyor???

Şuan seçmeli derslerde İngilizce'den başka Fransızca, Arapça, Almanca vs. seçilebiliyor ama bütün sınıf aynı yabancı dili seçince zorunlu dersler nasıl kaldırılıyormuş? Bunu açıklayacak bir madde göremedim henüz...

yadigartbaykal' Alıntı:
Çizelge ilk yayınlandığında böyle bir muhabbet dönmüştü arkadaşlar.. Maalesef ttkbnin yeni çizlgesinde bu durum mevcut. Önemli olan okul müdürünü ikna etmek.
Bu durumda size müdürünüze elinizden geldiği kadar yardımcı olmamak kalıyor.

6. Madde
evet işte bu 6. madde. Vendetta hocam okuyun lütfen

Garip_bilgisayarcı nickli arkadaşım, daha dün kayıt olmuşsun foruma ve de yanlış bir haberle paylaşımda bulunuyorsun, sen ortalığı karıştırmaya nabız yoklamaya çalışıyorsun sanırım. Dersimiz zorunlu ders , bu yazıdaki açıklamada zorunlu ders kaldırılıp yerine yabancı dil seçilir diye bir ibare yoktur. Tekrar okuyunuz .

Geri