5.SINIFLARDA BİLGİSAR DERSLERİMİZİ ALIYORLAR.

Kodla Büyü

çayanlı

Üye
08.03.2017 tarihinde yayınlanan ilk-ortaokul haftalık ders çizelgesi doğrultusunda 7. maddeye istinaden seneye 5 sınıflarda 11 saat ingilizce dersi konulacağını söyledi idare. ve 20 saat ana dersler 4 saat seçmeli dersler kalacak diğer dersler yerine ingilizce konulacakmış . yani 5. sınıflardaki derslerimiz gitmiş olacakmış. bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı . yapılabilir mi bu. 20 saat dersim vardı şimdi 10 saate düşecek. (7. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.)

çayanlı' Alıntı:
yani 5. sınıflardaki derslerimiz gitmiş olacakmış. bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı . yapılabilir mi bu.
Sizin okul geç kalmış bizde hazır yapılmışı var. Hem de sadece 5. sınıflar değil 6. sınıflar da aynı bizim. 24 saat dersim olacakken şu an okulumda hiç dersim yok.

Bizim müdür geçen sene bir şube ile denedi. Baktı faydası yok vazgeçti.
Kendi kendime dedim iyi oldu ama MEB bakanının bu işi deneyeceğini düşünmemiştim...

Şu anda yanlış bilmiyorsam Balıkesir pilot il. Orada tüm 5ler yabancı dil sınıfı olması lazım.

erkna' Alıntı:
Bizim müdür geçen sene bir şube ile denedi. Baktı faydası yok vazgeçti.
Kendi kendime dedim iyi oldu ama MEB bakanının bu işi deneyeceğini düşünmemiştim...

Şu anda yanlış bilmiyorsam Balıkesir pilot il. Orada tüm 5ler yabancı dil sınıfı olması lazım.

Yazık ederler ki ne kadar çok yazık ettiler.

boteakif' Alıntı:
çayanlı' Alıntı:
yani 5. sınıflardaki derslerimiz gitmiş olacakmış. bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı . yapılabilir mi bu.
Sizin okul geç kalmış bizde hazır yapılmışı var. Hem de sadece 5. sınıflar değil 6. sınıflar da aynı bizim. 24 saat dersim olacakken şu an okulumda hiç dersim yok.
SİZİN NORM NE OLDU

böyle bir uygulama birkaç yıldır vardı zaten. türkiye geneli uygulanacak diye bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum.araştırmak lazım.olsa bizimkilerde yapardı

Hocam matematik 18 saat olsun sonra çocukların devreler yansın...
5. sınıf öğrencisine haftada 18 saat bilişim de olmasın.
Çocuk adı üstünde. Resim yapsın, müzik dinlesin, zihin alıştırmaları yapsın, hayal etsin, düşünme gücünü geliştirsin... Düşünebilsin...
Ama yok... Bizim sistemde bu iş çoook zor...

bu yeni bir uygulama değil.daha önce de buralarda konuşulmuştu.3-4 yıldır birçok okulda uygulanıyor. Bazı sınıflar ingilizce hazırlık 5.sınıf oluyor. o sınıflarda da bilişim dersi malesef yok. tamamını hazırlık sınıfı yapan olmamıştı şimdiye kadar.ancak bakan bütün sınıflarda uygulanacağını birkaç defa söyledi. bu anlamda 5.sınıflar gözden çıktı neredeyse. çözüm olarak en kötü 7.sınıflarda seçmeli seçtirmek kalıyor.

İmam Hatip ortaokullarında dil ağırlıklı sınıflar var. Arapça ve İngilizce ağırlıklı sınıflar bunlar. Bu sınıflarda BT, Beden Eğitimi Müzik vb. dersler yok. Sonuç: çocuklar daha fazla film seyrediyorlar. :D

boteakif' Alıntı:
çayanlı' Alıntı:
Bizim okul müdürü de bir toplantıda bunu dile getirmişti. Ben söz alarak birçok öğretmenin bu durumda norm fazlası olacağını söylemiştim ve birkaç arkadaş daha bununla ilgili konuşunca geri adım atılmıştı.
5. sınıfları duymuştum da 6. sınıfları neye göre zorunlu bir dersi vermiyor sayın @boteaktif öğretmenim?

Devletin bu İNGİLİZCE'deki ısrarını anlamıyorum. İngilizce bilmemenin veya öğrenmemenin nasıl bir zararı var? Neden bu kadar üzerine gidiliyor, bilen var mı?

VY_Canis_Majoris' Alıntı:
Çocukların dil gelişimi için kritik dönem. :)
Başarılı olması için şöyle olmalı : Çocuk anasınıfı dahil olmak üzere 1'den 6 sınıfa kadar dersleri komple ingilizce görmeli.
Örneğin hayat bilgisi öğretmeni hayat bilgisi dersini ingilizce anlatmalı. Matematik öğretmeni matematik dersini ingilizce anlatmalı. Bilişim Öğretmeni dersini ingilizce konuşarak-yazarak anlatmalı.
Bunun için o kademede görev alacak öğretmenin de ingilizce biliyor olması gerekli.(Ona göre atama yapılacak)
Çocuk dil gelişimi döneminde anasınıfı dahil 7 yıl full ingilizce ile meşgul olacağından dil öğrenme işini halletmiş olacak 7 ve 8 sınıfta normal müfredatı uygula gitsin. :)
Bu sistemi uygulayacak açık fikirli bir yönetici ben meb'de göremiyorum onlar el yazısı ,düz yazı ve din dersleri ile uğraşsınlar :)
Çok fazla üzülmeyin milletler hak ettikleri şekilde yönetilirler.
Meb bakanı : Denizcilik fakültesi hukuk fakültesi mezunu
Müsteşar : siyasal bilgiler fakültesi mezunu
bakan yrd. : iktisadi bilimler fakültesi mezunu
müsteşar yrd.'ları :ilahiyat,sosyoloji,mühendis ..vs. sadece 1 tanesi eğitim kökenli kalanları hep başka alanlarda uzman.
ne bekliyorsunuz ki
Tamam çok iyi üniv. mezun olmuş olabilirler ama alanları eğitim değil ki.
Bu şuna benziyor ziraat mühendisi mezunu birini bilgisayar mühendislerinin başına atamak ve onları yönetmesini beklemek.
Şimdi hepsi de görevini çok iyi yaptıklarının bilincinde yapamadıklarının farkında değiller zaten farkında olsalar 1.dk. durmaz istifa ederler. İşi yapamadıklarını bilmeleri için işin uzmanı olmaları gerekir. Adamların uzmanlık alanları farklı.
Yani bu bir kısır döngü.

Gönül isterdi ki benim bakanım, müsteşarım eğitimdeki tüm yöneticilerim eğitim fakültesi mezunu y.lisans ve doktorasını da eğitim alanında yapmış olsun amaaa nerdeee.
Bütün bunlar günümüz türkiyesi'nde hayal...
Ha bütün bunların sorumlusu kim yine biz. :roll:
neyse konudan çok uzaklaştık, baştan birinci smile ve ikinci smile arasında kalan yazı önemli.

Oldu olacak İngiltereden öğretmen de getirelim hocam bu ne demek şimdi bu ülke Hindistan gibi mi olsun. Ben sizin dediğiniz bu iğrenç yöntemle İngilizce Matematik dersi alıp tümüyle bildiklerini de unutan biri olarak böyle saçma iş olmaz diyorum.

Benim öğrencilik yıllarımda anadolu liseleri diye bir şey vardı. 5. sınıfta sınavına girilir, kazanırsan 6. sınıfı hazırlık okurdun. Çok süper de ingilizce öğrenirdin, konuşurdun. Önce onları yok ettiler zaten.
Bizim okulda (imam hatip) bu uygulama geçen seneden beri yapılıyor. 5. sınıflar güya dil ağırlıklı. Ne gerçekten arapça ne de ingilizce öğrenebiliyorlar. Ben de 6larda 20 saat derse giriyorum. Ama şu an sınıflar 20 kişi ek binadayız. Ana binaya geçince sınıflarda öğrenci sayısı artacak dolayısıyla max 14 saat derse düşecek benim de. Seneye de ek binadayız bakalım ama ondan sonra ne yapacağım meçhul. Ya formatörlük isteyeceğim ya da tayin :?

Aşağıdaki de bir seçenek:
Her ilden 2 sınıf öğrenciye aşağı yukarı 30 öğrenciye iyi derecede tabii ki en başta Türkçe olmak üzere, Arapça ve İngilizce de öğretilebilir. Onun dışında herkesin y.dil bilmesine gerek yok. Bir sürü çevirmen olsun kaliteli. Her ilden her sene 30 tane yeter. Bunlar mezun olunca istihdam edilsin. Mühendisler ve Doktorlar için gerekli ve ilgili makaleleri maaş karşılığında ücretsiz çevirirler. Bu çevirmenler belli alanda uzmanlaşa da bilir. Ha bu arada herkesin iyi derecede Türkçe bilmesi gerekir. :idea:

ne ingilizce merakı bu anlamıyorum.üstad Oktay SİNANOĞLU'nun kitaplarını okuyun önce. kaldı ki daha bu çocuklar kendi dillerini zor konuşuyor, zor yazıyor. Zannediyoruz ki hemen herkes ingilizce öğrenecek. hem neden herkes öğrensin? Çocuğun bu konuda ne bir becerisi ne de isteği var. zaten birçok şeyi yanlış bir şekilde zorla verirken neden birde ingilizceyi zorunlu kılıyoruz? avrupa birliğine falan girsek, ya da milyonda 1 alma ihtimalleri olsa yine tamam. tamamen yanlış bir uygulama bence...

ahmetfx' Alıntı:
Devletin bu İNGİLİZCE'deki ısrarını anlamıyorum. İngilizce bilmemenin veya öğrenmemenin nasıl bir zararı var? Neden bu kadar üzerine gidiliyor, bilen var mı?
öğrenciler ilkokul 2. sınıftan neredeyse lise sona kadar İngilizce görüyorlar ve "hello, what's your name?" seviyesinden mezun oluyorlar. eminim %95 i bir daha hiç İngilizceye ihtiyaç duymuyor. ihtiyaç duyan da zaten dil kurslarında öğreniyor. bence hiç gerekli değil.

3 yıldır uygulanıyor bizim okulda, 2 tane hafızlık sınıfı var yabancı dil olarak arapça, 2 tane ingilizce sınıfı var. 44 saat dersten bu sene 32 ye kadar düştük. Norm fazlası da oldum bu yüzden.

Hep aynı muhabbet.bi anda ne oluyoruz diye bi giriyoruz.zaten 2013te ttkbnin yayınladığı yazıdaki uygulamanın muhabbeti sanki yeni çıkmış gibi ifadeler.arkadaşlar 2013ten beri isteyen okulların imamhatip ya da normal ortaokul şartlar oluşturulduğu takdirde hazırlık sınıfı yapabiliyorlar zorunlu bir durum değil.ilerde zorunlu olabilir gibi duruyor o ayrı.

Geri