5. sınıflar için ders içeriği sıkıntımızı nasıl çözeceğiz?

Kodla Büyü
Ben de aynı dertten muzdaribim.Kılavuz kitap yollanmadığı ve ders içeriğini kendimiz belirleyeceğimiz için ben önceki yıllarda okuttuğumuz 4. ve 5. basamak konularını birleştirerek yıllık plan hazırlıyorum.
1.ünite bilgisayar sistemi (4.basamaktan)
2.ünite tablo oluşturuyorum (4.basamaktan)
3.ünite internet adresleri (5.basamak)
4.ünite sunu yapıyorum (4. ve 5. basamak)
5.ünite yayıncılığa başlıyorum (5.basamak)

Bu konuları düzenleyerek bir yıllık plan hazırlamaya çalışıyorum. Hazırladığımda siteye yükleyeceğim. Sanırım bir problem olmaz diye düşünüyorum. İnşallah yanlış düşünmüyorumdur. Fikri olan beni de aydınlatsın lütfen.

bizim 5 ler ilk defa bilgisayar dersi aldıklarından ben 1.,2.,3. basamakları bir arada işliyorum.Şimdilik güzelde geçiyor.

ben yıllık plan hazırlamadım daha. ama bizde de ilk defa dersi aldıkları için bilgisayar nedir, donanım yazılım , parçalar görevleri diye sırayla işleyeceğim. daha sonra internet filan işlerim. yani çocuğun günlük yaşamda karşısına çıkabilecek konuları işlemeyi düşünüyorum. 1 ders ben işliyorum. 2. ders konu tekrarı yapıyorum sonrada serbest bırakıyorum.

BİLGİ TEKNOLOJİLER TEMEL KAVRAMLARI
Bilgi Teknolojisi Nedir?
Bilgi Teknolojileri Ürünleri?
Bilgisayar Nedir?
Bilgisayarın Tarihçesi?
Donanım?
Donanım Birimleri?
Yazılım?
...............................Diye devam ediyorum şimdilik..bulabildiğim tüm dökümanlardan faydalanıyorum..yalnız bilgisayar sınıfım yok okul yeni ders saatlerim seçmeli derslerin Çarşamba gününe indirgenmesi dolayısı ile 4 sınıfa yani 8 saate düştü bundan ötürü ben de BT Rehber öğretmenliği için Lise tercihinde bulundum..Müdür ben okulumu seçtim zannediyor ama dersimin olmadığı yerde anca angarya işler yaptırılır ve bu da yanıma kar kalır diyerekten kararımı o şekilde verdim..bakalım..Mevlam neyler neylerse güzel eyler.

herkes kafasına göre takılıyor galiba.....

kitapsız ders mi olur arkadaş ya :)

Geri