5 gün full okuldayız ama nöbet ve kulüp ekdersi verilmiyor.

Kodla Büyü

gölova

Site Gezgini
bütün hafta okulda kal her işe koş ama ekders almaya gelince 18 saat başka yok. Nöbet ve Sınıf-Kulüp ekdersi ödenmiyor bize maalesef. İşin ilginç yanı bizim branş öğretmenleri aman nöbet de tutmayayım ekdersi de almayayım modunda. Ama olay alıp almama değil olay bizim hakkımız olan ekdersi neden vermemeleri.
Okulda tüm öğretmenlerin boş günü var ama BT rehber öğretmeni btün hafta hazır kıta okulda bekliyor. Ama ekders çizelgesinde en altlardayız. Açıkçası şu sistemde okullarda pek de yerimiz yok. Çünkü üreten değil test çözen insan istiyor sistem.

BT rehberliği normu isteyen arkadaşlara duyurulur.
Dersimiz olmadığı sürece değişen hiçbirşey olmayacak. Müzik, Beden , Görsel Sanatlar öğretmeni bile(aşağılamak için değil ana branş olmadıkları için) haftasonu kursları ile 1200, 1300 lerde ek dersleri. Ana dersleri söylemek bile istemiyorum.

Bizler tek ses olup dersleri bastırmadığımız sürece aylık 600-700 e talim eden memur olacağız.
Haa şunu da söyleyeyim yakında derse girmiyorsunuz eğitim ödeneği bile almayın diyebilirler.
Sınav bile vermiyorlar artık bazı illerde

O yüzden geçici BT görevlendirmelerine ya da normuna hiç bel bağlamayın.
Fatih projesi dendi yıl oldu 2017 hala tahta, altyapı olmayan okullar mevcut.(Başlama yılı 2010)
Seneye ne olacağı belli değil.

O yüzdendir ki tek çıkış yolumuz dersler diyorum 10 sene boyunca dediğim gibi :!:

Kesinlikle doğru ders olmadığı sürece bu böyle gidecek. BT Rehber görevlendirme si çok saçma bence okula gidip oylece bekliyoruz bi okulda ne kadar is olabilir ki bunun yerine her ilçeye üç beş tane bilgisayar teknisyeni alsalar tüm işleri hallederler. Biz öğretmen olacağız diye bu bölümü okuduk. Ama gelinen noktada bekçiler dahi her işi yapıyoruz. İnsan ve zaman israfı bu.

Kendi adıma bu dönem sadece derse gireceğim btrehberliği istemeyeceğim

Nöbet görevi verilemez mi bize ya da sınıf?

BTR olmadığımız zamanlarda nöbet tutup sınıftan ek ders ücreti alabiliyor muyuz?

Zizu_' Alıntı:
Dersimiz olmadığı sürece değişen hiçbirşey olmayacak. Müzik, Beden , Görsel Sanatlar öğretmeni bile(aşağılamak için değil ana branş olmadıkları için) haftasonu kursları ile 1200, 1300 lerde ek dersleri. Ana dersleri söylemek bile istemiyorum.

Bizler tek ses olup dersleri bastırmadığımız sürece aylık 600-700 e talim eden memur olacağız.
Haa şunu da söyleyeyim yakında derse girmiyorsunuz eğitim ödeneği bile almayın diyebilirler.

Fatih projesi dendi yıl oldu 2017 hala tahta, altyapı olmayan okullar mevcut.(Başlama yılı 2010)

O yüzdendir ki tek çıkış yolumuz dersler diyorum 10 sene boyunca dediğim gibi :!:
aynen hocama katılıyorum tabıki de bende 6 yıllık tecrübeme dayanarak ve olan bıtenı goren bırı olarak bızım dersin TEOG yada benzerı sınavlarda cıkmayacak eksığımız ne .. durum boyle olunca sadece 5 tane ders one cıkıyor ve onlar kurs acar onlar test dağıtır gerısı ne yaparsa yapsın bole bı anlayıs olmamalı ve çözüm ne nasıl aşarız bılemıyorum yanı eylemmı yapmk gerek yoksa üst konumdakılere bu durumu belırtmek mı bılemıyorum artık kafam cok karısık.

Derslerın bı kere zorunlu olması gerek ve guzel bır planı olması lazım her sene aynı konuların tekrarı seklınde deıl tabıkı.. artı çocuklar 5-e 6 ya gelmıs adam toplama yapamıo konusamıo sımdı bız bu ınsanlara ne yapalım buna ek olarak bunlara kurs açan öğretmenlerı dusunun ve kendı okulumdan bılıyorum kursa kalanları bılıyorum .. bunların guzelce duzeltılmesı gerek ama bız ne kadar konussak oturmus bı sıstem war herkes ısını yapıo kendı kuyruğuna basılana kadar ses cıkarmıyor . durum boyle olunca bazen dıyorum kendı kendımızı geçiştirmekten ılerı gıdemıyoruz ve birlik olamıyoruz..
daha soyleyecek cok sey warda gelelım nobet konusuna. önceden yıne tutan tuyordu şimdi ücret vs olunca herkes artık tutmak ıstıyor tabıkı bızımde hakkımız bişey demıyorum ama bizim şu btr işi ve maddelerını duzenlemelerı ve normal oğretmen statusune kavusmamız gerek yoksa bıze bı maddeyı bahane ederek ıdare etme şeklinde hayatımız perişan olacak..

ilsis' Alıntı:
Kendi adıma bu dönem sadece derse gireceğim btrehberliği istemeyeceğim
hocam tamm da işte dönemlik çözüm bunlar size birşey demiyorum az önce okuldan bi hoca geldi yanıma oda şaşırdı her dönem btr ye mı başvuruyorsunuz .. yanı bu çok saçma yok oldu mu olmadı mı bekle çıkacak mı sonuçlar ne zaman olacak vali ne zaman onaylayacak. inanki psikolojik olarak saçmalatıyorlar ınsanı. ha dersın ben kafama takmıom bana zaten cıkar rahat olun ama bı sekılde aklına takılıyor ınsanı bu okulda olmazsa da gıdecegın baska ilde okulda sistem nasıl gıdıyor garantin yok..

DAha önce konuyla ilgili başlık açtım çok ilgi görmedi sendika temsilcime durumu ilettim sonra ortalık karışınca kaldı

Hepimiz çok sıkıldık 6 ayda bir onayından tut, nöbet ve kurs konusuna kadar

birlik olup bir şeyler yapmamız laızm

Aynen arkadaşlar bugün bütün bunları düşünüp durdum, BTR olmayı kabul ettiğim güne lanet ettim. belirsizlik var her durumda adamların ne istediği tam belli değil ama nedense herşeyden biz sorumluyuz, bütün bunlara rağmen de tam 1 öğretmen statüsü yok nöbet yok egzersiz sıkıntılı kurs zaten talep görmüyor. Bundan sonra kimse istememeli BTR yi akılları başlarına gelsin, bazı şeyleri düzeltsinler.

Hangi yonetmeliğe gore 18 saat ek ders alip bide ustune kulup sinif ucreti almayi bekliyorsunuz anlamak guc.
Nobet konusunda ise ihtiyaca gore alan var almayan var

Arkadaslar daha onceki gorevlendirme yazilarinda, BTR OLARAK GOREV YAPTIGI GUNLERDE NOBET VERILEMEZ gibilerinden bir madde vardi ve o zaman ben de FULL DERSIMIZIN OLDUGU GUNLERDE BTR OLARAK GOREV YAPAMAYACAGIMIZ ICIN NOBET TUTABILECEGIMIZI BELIRTIYORDUM. Ancak sube muduru buna karsi cikti ve nobet ucreti kesildi. 2. Donem gorevlendirme yazisinda ise full dersimizin oldugu gunlerde nobet verilebilecegi acik acik belirtilmis. Buyuk bir olasilikla kurs da acabilecegiz (yine son anda yukaridan engellenmezse) Egzersiz de farkli alanlarda (satranc gibi) acilabilecegini biliyorum.

geçen gün btr toplantısı yapıldı burada
bu konu konuşuldu
ortaöğretim yönetmeliğinde "dersinin en az olduğu güne nöbet görevi verilir" maddesi varmış ancak ortaokullar için ilköğretim yönetmeliğinde böyle bir madde yokmuş
o yüzden 7 dersin doldurulduğu gün btr görevi yürütülemeyeceğinden nöbet görevini ve ücretini alabilirsiniz dendi

Bence nöbet görevinin ücretlendiği bir dönemde bizler mağduriyet yaşıyoruz maddi anlamda
çünkü bizler de öğretmeniz ve bir gün nöbet tutup ücretini alabilmemiz lazım
zaten 5x7=35 ders süresi okulda görev yapıyoruz ve 18 ders üzerinden ek ders alabiliyoruz
buna nöbet mağduriyeti ekleniyor
en azından okulun ihtiyaç duyması halinde nöbet görevi verilebilir dense fena olmaz diye düşünüyorum
mesela teog görevi de vermez oldular.bu konuda da mağdur ediliyoruz diye düşünüyorum
teog günü btr görevimiz olmuyor ve teog dersi öğretmeni değiliz

bence bunların düzeltilmesi gerekir

Zizu_' Alıntı:

+1 BTR Aşıklarına selam olsun...

tqwert' Alıntı:
Arkadaslar daha onceki gorevlendirme yazilarinda, BTR OLARAK GOREV YAPTIGI GUNLERDE NOBET VERILEMEZ gibilerinden bir madde vardi ve o zaman ben de FULL DERSIMIZIN OLDUGU GUNLERDE BTR OLARAK GOREV YAPAMAYACAGIMIZ ICIN NOBET TUTABILECEGIMIZI BELIRTIYORDUM. Ancak sube muduru buna karsi cikti ve nobet ucreti kesildi. 2. Donem gorevlendirme yazisinda ise full dersimizin oldugu gunlerde nobet verilebilecegi acik acik belirtilmis. Buyuk bir olasilikla kurs da acabilecegiz (yine son anda yukaridan engellenmezse) Egzersiz de farkli alanlarda (satranc gibi) acilabilecegini biliyorum.

Tam gün dersimizin olduğu gün nöbet verilebilir yazısını paylaşır mısınız hocam? Elimizin altında dursun.

BTR görevi almadığımda akıllı tahtalar, bilgisayarlar ve diğer her türlü teknolojik cihazın benim üzerime kalmayacağını bilsem, yani ilgilenecek birisi olsa hiç tereddüt etmeden BTR GÖREVİ İSTEMEM. Ha diyeceksiniz ki BTR olmayınca bunlarla ilgilenme hocam, "görevim değil" de. Ama işler öyle olmuyor. Düşünün bir ders sırasında etkileşimli tahtada sıkıntı var, hoca sizden rica ediyor ve geri çeviriyorsunuz. Öğretmenin yerinde kendiniz olsanız ne yaparsınız? Okulda belki de en kötü öğretmen olursunuz. Hem benim de içim rahat etmez. Devlet tonlarca para harcıyor. Yazık. BT öğretmenleri olmasa ET'lerin sonu, BT öğretmeni olmayan okulların BT sınıfları gibi olacağından hiç şüphem yok. Tahta çökse en az 3-4 gün servis dışı kalır. İdare VESTEL'i arar. Onlar gelinceye kadar ET iptal. Kimse de elini sürmez.

Bugüne kadar yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmedim. Çevirmem de. Şimdi şunu da diyebilirsiniz. BTR olma, fakat yine de bu işleri yap. Yapmadık değil. Burada belki hemen hepimiz BTR olmadığımız zamanlarda da bu tür işleri yapıyoruz. Fakat bu kez de diğer arkadaşlar ücret alırken siz aynı işi yaparak ücret almamış oluyorsunuz ve kendinizi kötü hissediyorsunuz.

Özetle bizim iş KARIŞIK :) Öyle de olmuyor böyle de.

Şikayetlerimiz hep aynı ama maalesef bir çözüm yok. Bırakın yetiştirme kursunu edebiyatçılar ve beden eğitimi öğretmenleri hiçbir belge ibraz etmeksizin kendi branşlarında egzersiz yapabiliyorlar. Bizim daha o konuda bile herhangi bir gelişme yok. Oysaki çocuklara aktaracağımız o kadar çok şey var ki. Maalesef branş olarak harcandığımızı düşünüyorum :(

iki gün full dersim var ve o günlere nöbet görevi okulum tarafından veriliyor sıkıntı olmadı 2 yıldır

hocam aktarabileceğimiz çok şey var çocuklarımıza
çok iyi olanda çok kötü olanda bilgisayar ilgi duyuyor
ben de 14 saat dersim olduğu için mecburen btr oldum.
diyeceğim elimizden ne geliyorsa web tasarımı(html kodlama), kodlama, ardunio, görsel programlar daha bir sürü konuda gönüllü ders verelim.
Paraları ek dersleri boşverip aslında neler başarabileceğimizi gösterelim.
Onlar yine mi görmedi görmesinler çocuklarımız bizim sayemizde ülkemizi bilişim alanında uçurabilecek seviyeye çok rahat geleceklerdir.

26 saat derse giren bir öğretmen nobet kulüp vs. İle 18 saat ekders alabiliyor ve haftada bir gününü de boşaltabiliyor. Biz ise 35 saat ortaokulda lisede 40 saat okulda olmamıza rağmen anca 18 saat ekders alabiliyoruz. Bu adaletsiz bir dağılım. Yegitek o kadar tablet dagitacagina her işini yaptırdığı bilişim ogretmenlerinin bu sorununu çözsun öncelikle.
Bu forumda meb filtresini nasıl asabiliirm basliklarinda paylaşılan tüm programları engellediler umarım bu başlığın altına yazdığımız yorumlara bakarlarda bizimde sorunumuzu çizerler.

Nöbet görevi tüm gün dersin olduğu gün verilebiliyorsa bununla ilgili herhangi bir resmi yazı var mı bildiğiniz

ben destekleme kursunu geçtim ana dersi kaldırma pesinde olan bi zihniyetle ugrasıp duruyoruz. Relax olup olanları izleyip gerektiginde aktip olmak lazım baska yol görünmüyor

Bazı arkadaşlarımı anlamakta zorluk çekiyorum. Şimdiye kadar nöbet tutmuyoruz sınıfımız kulübümüz Yok diye sevinirken ne güzel derken, ne zaman nöbet ücretli hale geldi biz neden tutmuyoruz moduna geçtik. Eee ne oldu yani hakkımız mı oldu herkesin tuttuğu bizim tutmadığımız günlere ne oldu. Lütfen arkadaşlar lütfen.

Arkadaşlar 4 tane öğretmeniz. okulda 6 dersim var aynı gün. Okul nöbeti tutuyorum. Aynı zamanda sınıf Rehberliği yapıyorum. Aynı zamanda Klup bile yapıyorum öğretmen az diye. Müdür bey nöbet ücretimi yatırıyor. Ne yani 6 dersim var diye nöbet ücreti alamaz mıyım. Bu sefer 3 öğretmen kalıyor geriye :) Klup ve sınıf görevinden ücret almıyorum bu arada.

Re: Ynt: 5 gün full okuldayız ama nöbet ve kulüp ekdersi verilmi

Karışık yazıyorsunuz.
Sadece BTR lere dys ve nöbet verilmiyor sanırım.

BTR dyk ve nöbet veriliyor hocam.

Buralp86' Alıntı:
Bazı arkadaşlarımı anlamakta zorluk çekiyorum. Şimdiye kadar nöbet tutmuyoruz sınıfımız kulübümüz Yok diye sevinirken ne güzel derken, ne zaman nöbet ücretli hale geldi biz neden tutmuyoruz moduna geçtik. Eee ne oldu yani hakkımız mı oldu herkesin tuttuğu bizim tutmadığımız günlere ne oldu. Lütfen arkadaşlar lütfen.

aslında nöbet ücretini isteğe bıraksalar çözülür hersey bence, isteyen tutsun ve ücretini alsın.

Buralp86' Alıntı:
Bu kafayla hak alınmaz. Ücretsizken tutmak istemeyen gayet tabi ücretli olunca tutmak isteyebilir. Hepimiz evimize 2 kuruş fazla götürmek için uğraşıyoruz. Sizin ihtiyacınız yoksa tutmayın kardeşim.

Sayın hocam bu kafayla hak aranmaz demişsiniz. Ücretsizken tutmak istemeyen ücretli iken tutabilir diye yorum yapmışsınız. Lakin bir şeyi atlıyorsunuz. Bizim nöbet tutmadığımız zamanda formatör öğretmendik ve bu bizim için bir ayrıcalıktı. Bize sağlanmış bir kolaylıktı. O zamanlar biz de tutalım diyen bir tek arkadaşımı ben dahil hatırlamıyorum. Hak aramaya gelince size şunu söyleyeyim. Bakanlığın yazısında olmamasına rağmen soru cevap kısmında btr öğretmeni dersi olduğu günlerde nöbet tutabilir ibaresi var nasıl yorumlandığını anlamasam bile. Hak aramaktan bahsediyorsak her öğretmen arkadaşım bu şartı taşıyor ise idaresine bir dilekçe yazarak eklerini de ekleyerek nöbet tutabilir. Şuan bir çok ilde de sorun yok bu konuda.

Hocam bende size sunu hatırlatayım idare ile arasi bir sebepten bozulmamış herkes eskidende nöbet tuttu. Öğretmen yetersizliğinden rica ile gelen idareyi kimse geri çevirmedi. Ama şimdi ücretli olunca verilmek istenmiyorsa burada apaçık hak yeme var. Halada görev tanimimizda olmayan ama iyi niyetimizden yaptığımız bir suru is var. Eskidende yaptık bunları o zamanda diğer öğretmenler bizim hakkımızı mı yemiş oluyordu.

Hocam sizinle bir sürü angarya iş yaptığımız hakkında hem fikirim. Bir çoğu da iyi niyetimizden ama idarenin rica ile yaptığım bütün işlerde de çoğu zaman bana karşı da kolaylıkları oldu. Yani yaptığım işlerin çoğu bir şekilde bana döndü iyi olarak , es geçilen yeri geldiğinde aman dediğim kızdıklarıma da eyvallah dedim. Mesele nöbet hocam. Ben 9. yılımı çalışıyorum bu konuda kesinlikle taviz vermedim. Müdür yardımcısı nasıl tutmuyorsa ben de tutmam diyerek. O tutarsa ben de tutarım derim ve hiç nöbet tutmadım. Bir kez 3 aylığına sınıfım oldu onun da sebebi farklı idi. Şuan nöbet için konuştuğumuza göre tutmak istiyorsanız hocam şu anki btr yazısında hiç bir sıkıntı Yok. Yazın dilekçenizi okula nöbet tutmak istiyorum diye ve dersinizin olduğu icin. Ekleri de ekleyin size nöbet yazmak zorundalar. Keyfi istemiyorsunuz sonuçta. Bakanlığın verdiği hakkı alacaksınız. Hoş benim kafayla hak aranmaz! İyi günler hocam.

Geri