5 e basınca v5, 6'ya basınca m6 yazıyor klavye

Kodla Büyü

piadora

Aktif Üye
Arkadaşlar klavyede 5 e basınca v5, 6'ya basınca m6 yazıyor.Aynı şekilde v'ye basınca da v5,m 'ye basınca da m6 yazıyor.Nedir ki bu ,anlamadım doğrusu :? .Sizin var mı bir yorumunuz?

Merhaba;

Farklı bir klavye takın bilgisayarınıza eğer oda aynını yapıyorsa, Dil seçeneklerinden klavyenizin yazma diline bakın veya 3. parti bir program tetikliyor olabilir (virüs, program vb.). Eğer aynını yapmıyorsa özel tuş kaynaklı olabilir, klavye üstüne sıvı teması olabilir, harici bir pogram tetikliyor olabilir. İyi çalışmalar

LAptop hocam bu.Dİl seçeneklerine de baktım q klavye seçili.acaba herhangi bir program yapıyor olabilirmiki?

Usb bir klavye takın. Bu size yol gösterecektir. Birde program tetikliyorsa sanal klavyeden de aynını yapması lazım. Sanal klavyeyi açıp deneyebilirsiniz.

Sanal klavyede yapmadı,düzgün yazdı,o zaman tuşlardan mı kaynaklanıyor demek oluyor bu ?

Bende bir öğrencide aynı problem oldu shift tuşu ile basınca normal yazıyor hocam dedi uğraştım ama olmamıştı sanırım :(

Gibi. Sanal klavye de tuş takibi yapılabiliyor mu bilmiyorum. Program yazarken test eden arkadaş varsa ve aktarırsa net cevabımız olabilir.

Eğer sanal klavyede de tuş basmayı takip edilebiliyorsa (Key_click ,press vb) sorun klavyenizden kaynaklıdır diyebiliriz (% 100 kesin demiyorum)
Eğer sanal klavyede de tuş basmayı takip edilemiyorsa harici bir klavye ile test etmenizi öneririm.

Sorununuz şu aşamada, bana göre klavyeden kaynaklı çıkacakmış gibi duruyor. İyi çalışmalar

usb girişli klavye de düzgün yazdı,o zaman laptopun klavyesinden mi kaynaklanıyor yani?

Fn ve benzeri özel bir tuş varsa ona bakın. Bilgisayarınıza klavyenizin yazılımını yükledi iseniz ona bakın. Yüklemediyseniz yüklemeyi deneyin. BU üçünden sonuç alamazsanız klavye sorunlu diyebiliriz.

Hocam laptopta numloock açıksa u=4 ı=6 o=* yazdığı oluoyr ama ben bu sorunla ilk kez karşılaştım pek bi anlam çıkaramadım ama sanırım yine öyle bir tuş kombinasyonu basılmış. klavye bozuk olamaz.

Klavye bozuk değildir bütük ihtimalle . siz özel tuşları kurcalayın. fn ve buna bağlı olarak açılıp kapanan klavye özellikleri falan. dizüstünün marke ve modelini yazın belki daha rahat yardım edebilir arkadaşlar. bol bol kurcalayın :)

model hp compaq nx6310 arkadaşlar.bu arada hp call center ı aradım,önce biosu güncellememi sonra olmadı format atmamı tavsiye etti.Faydası olur mu acaba?

Ya aslında ben de aslında bu tuşları açıp kapatan fn+ ... böle tuş kombinasyonu olduğunu düşünüyorum ama ne?daha önce fujitsu siemens bir laptopda da böyle birşey gelmişti başıma çünkü.call center 'ı o yüzden aradım ama hiç öyle birşey söylemedi.

klavyen de kısa devre var. birbirine yakın olan ve temas eden tuşlarda (yerleşim olarak değil, elektrik devresine göre) ikisine birden basmış gibi davranır. çay v.b. sıvı döküldüyse olabilir.
aynı problem masaüstü klavyesi ile başıma geldi. klavye devresi ile tuşların temas ettiği yerleri temizledim sorun çözüldü.
tabi laptop klavyesinin içini söküp tekrar geri takabilirsen :)

Geri