3g interneti kablolu paylastırma??

Kodla Büyü

ozhan07

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mrblar. Halk egitimdeyim. Ana binadan farkli bi binada kurs merkezimize 12+1 bt sinifi kurduk. Switch ve ag alt yapisida kuruldu. Once telefon hatti alip internette alinacakti ancak maddi ve 2 yil kullanma sozu gibi durumlardan ve tasinma (kullanmadigimiz zamanlarda baska yerde kullanma gibi) durumlarindan dolayi 3g vinn vb modemleri kablolu switchle bilgisayarlara dagitmak mumkunmu? Verimli olur mu varsa daha once yapmis arkadaslardan tecrubelerini almak isterim. 3g modemi usb girisi olan modemlere (ozel bi cihaz var galiba aztech) takinca olabilirmis ...??

hocam ben airties air 6372 kablosuz mdem var.Superonline aboneliğimden ötürü verilmişti.arkasında USB port var.
bugünlerde lisede hem tabletleri aktive edebilmek hemde güncellemeler yapabilmek için bu modemimi kullanmak için araştırdığımda arkasına 3G dongle takılabildiğini ve gerekli pin gibi şifreleri arayüzünde ilgili yere girilerek 3g modeminizden gelen paketleri kablosuz bir şekilde diğer cihazların kullanımına açtığı bilgisine ulaştım.
bu mantıkla (tabi henüz denemedim) sanki kablolu şekilde kullanılabilir gibi geliyor.elbette denemek lazım.

bu arada mesh teknolojisi sayesinde aynı kanal ve şifreyi kullanmak şartıyla başka bir kablosuz modemden gelen sinyali alıp kendi etki alanınada dağıtabiliyormuş.yani kablo kullanmadan acccess point görevi görmüş oluyor gibi.

3g nin iyi çekmesi şartıyla denenebilir.

12 bilgisayarın 3g ağını paylaşarak internete çıkması hız açısından yeterli olmayabilir.

hocam benzer işlemi windows üzerinde de yapabilirsiniz. 3g bağlantısı kurulduktan sonra ağ bağdaştırıcısı özelliklerinde internet dağıtım ayarları vardı. o bölümde kaynak olarak 3g bağlantısını gösterdiğiniz zaman olacağını düşünüyorum. bilgisayar üzerinden bu şekilde kablosuz olarak dağıtmıştım ama kabloluyu denememiştim.

Tesekkurler arkadaslar bakalim karar veremedik. Simdi alip kullanamamak var ama once kendi telefonumdan 3g li baglantiyi yapip dagitma islemini bi deniyecem.
Avea vodafone ve ttnet(avea) herhangi bi kullanici sinirlamasi yazmamis ama turkcell de 8 kişi ayni anda baglanabilir diyor. Bi de boyle bi durum var...

hocam 3g dongle'i ana bilgisayara takin . Ethernet kablosu ( kasaya ve switche ) takili olsun.

Ag baglantilarindan 3g ve yerel ag baglantisi ( kablolu olan ) secip , sag tus - baglantilari koprule dediginiz zaman switche bagli tum pc lere net ulasmasi lazim ( win7 icin yazdm )

Xp icin bi kac ayar daha var, ya da program ile de yapilabiliyor.

Geri