3. Aşamaya geçiyoruzzz Toplu üyelik arkadaşlarrr destekk...

Kodla Büyü
arkadaşlar ben türk eğitimsenliyim. temsilcim genel başkanla görüştü az önce. muğladan da aranmış bu durumla ilgili oraya da aynı yanıt verilmiş. Bilişim Öğretmenlerinin geçmişteki, şuandaki durumları ve ne olması istendiğine dair bir rapor istiyorlar. böyle bir rapor hazırla biz de imzalayıp yollayalım dedi temsilci. ben de maillerde dile getirdğimiz konuları toparlayarak yazacağım. atlanmasını istemedğiniz noktaları yazarsanız işim biraz kolaylaşır.

10.000 BİLİŞİM ÖĞRETMENİ SENDİKANA ÜYE OLMAYA HAZIR
Son günlerdeki "Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine" yapılan haksızlılardan haberiniz olduğunu umuyorum.Bilgi çağında olan dünyamızda,malesef ülkemiz nasibini almak istemiyor.Bilgi ve İletişimde başı çeken bizler "Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri" nedense Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pek de önemsenmiyoruz.Bunu giderek azalan ders saatlerimizden ve netleşmeyen çalışma koşullarından,hiç okula gelmemiş bir insan bile rahatlıkla anlayabilir.Bizler,okuduğumuz fakültelerimizde 4 yıl-5 yıl Bilişim üzerinde eğitildik ve MEB bünyesinde çalışmak üzere güdüldük.Ancak bugüne baktığımızda malesef bizim "ÇALIŞAMAMAMIZ" için sağolsunlar ellerinden geleni yapıyorlar.

Bizler de geçtiğimiz günlerde toplandık ve bazı gündemler belirledik ve bunların üzerine kararlar aldık.Ancak aldığımız kararları TEK BİR SENDİKA üzerinden gerekirse TOPLU ÜYELİK yaparak sesimizi duyurmak istiyoruz.Eğer siz sendikanız olarak bizim sesimizi duyuracağınıza dair söz verirseniz,gerekli hukuksal süreç tarafınızdan başlatılırsa,lütfen bakınız http://www.bilgisayarbilisim.net bu forumdaki yüzlerce Bilişim Teknolojileri Öğretmeni sendikanıza üye olmaya hazır.Gerekirse forum yöneticileri değerli hocalarımla da görüşebilirsiniz.

Size çalıştayımızın sonuç bildirgesini sunuyorum,istediğimiz şartlar bunlardır.
CEBIT FUARINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BBNET BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Cebit fuarında 09.10.2010 tarihinde düzenlenen çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirmişlerdir.
Ders sayılarının azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla dolaylı olarak formatör olmaya zorlandıklarını belirten BT Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri derslerinin 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat zorunlu ve notla değerlendirilmesi gerektiğini kararına varmıştır. İlk olarak zorunlu formatörlüğe daha sonra ders sayılarının azaltılması ile formatörlüğe zorlanmaya çalışılan BT Öğretmenleri, okullarda artan BT ekipmanlarının doğal sorumlusu ve bu cihazların doğal tamircisi gibi görülmeye başlanmıştır. BT formatörleri iddia edildiği gibi eğitim fakültesi mezunu eğitim teknoloğu gibi değil teknik lise mezunu teknisyen muamelesi görmektedirler.
Şuan ki haliyle BT Öğretmenleri formatörlük maskesi ile gizlenmeye çalışılan, çalışma saatleri belli olmayan, diğer öğretmenler ve öğrenciler için değerli olmayan, uygulanması tamamen idarelerin inisiyatifine ve vicdanına bırakılan teknisyenlik görevini değil atama kararnamelerinde yazdığı gibi öğretmenlik mesleğini yapmak istediklerini ısrarla ifade etmişlerdir.
Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duydukları konusunda fikir birliğine varılmıştır. Nasıl ki Türkçe konuşabilen çocuklarımız için Türkçe dersi gereksizdir, dört işlem matematik bilen çocuklarımız için Matematik dersi gereksizdir, şarkı söyleyebilen çocuklarımız için Müzik dersi gereksizdir, sokakta futbol, basketbol, voleybol oynayan çocuklarımız için Beden Eğitimi Dersi gereksizdir diyemiyorsak yalnızca sohbet ve eğlence amacıyla bilgisayar kullanabilen öğrencilerimiz içinde BT dersi gereksizdir demek sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.
Sonuç olarak bizler okullarımızdaki diğer branş öğretmeni arkadaşlar gibi eğitim fakültelerinden mezun olduk ve onlarla eşit şartlarda öğretmenliğimizi yapmak ve yaşamak istiyoruz. Okullarda teknik servis memuru muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler derslerimizi 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2 saat, zorunlu ve degerlendirme not ile olacak şekilde geri istiyoruz. Eğer gerekli ise formatörlüğe çalışma saatleri, statüsü, yetkileri düzenlenerek idarecilik gibi isteğe bağlı olmasını istiyoruz.

CEBIT FUARINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BBNET BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI ALINAN KARARLAR

1. Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4-5- 6-7-8 sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi
2. İsteğe bağlı olarak Bilişim teknolojileri formatör öğretmenliğin devam ettirilmesi, yönetmeliklerle görevlerinin kesin ve net bir şekilde belirlenmesi
3. Formatör öğretmen çalışma saatleri 09:00-15:00 olsun. (Rehber öğretmenler gibi) Eğer çalışma saatleri arttırılırsa bunun ücreti ayrı ekstra mesai üzerinden değerlendirilmesi
4. Dersin içeriğinin daha geniş kapsama yayılması
5. Dersler de not ile değerlendirme olması (özellikle 6-7-8. Sınıflarda)
6. İlçelerde bilişim teknolojileir teknik işlerinin bakımını üstlenecek birimlerin kurulması
7. Bilişim teknoloji sınıflarının yenilenmesine ve kurulmasına devam edilmesi
8. Gerektiğinde bilişim Teknolojileri dersi için sınıfın ikiye bölünüp ayrı laboratuarlarda derslerin iki öğretmen tarafından işlenmesi. (Teknoloji tasarım dersleri gibi)
9. Sözleşmeli bilişim teknoloji öğretmenlerine de formatör olma imkânı verilmesi kararı alınmıştır.

Lütfen öncelikle çocuklarımızın,sonrada tüm toplumumuzun çağa ayak uydurabilmesi için bize yardımcı olun.

Cevabınızı ve tepkinizi sabırsızlıkla bekliyorum,bekliyoruz...

İyi çalışmalar dilerim...

bu metinde düzenlemeler yapılabilir

vikvik' Alıntı:
Son günlerdeki "Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine" yapılan haksızlılardan haberiniz olduğunu umuyorum.Bilgi çağında olan dünyamızda,malesef ülkemiz nasibini almak istemiyor.Bilgi ve İletişimde başı çeken bizler "Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri" nedense Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pek de önemsenmiyoruz.Bunu giderek azalan ders saatlerimizden ve netleşmeyen çalışma koşullarından,hiç okula gelmemiş bir insan bile rahatlıkla anlayabilir.Bizler,okuduğumuz fakültelerimizde 4 yıl-5 yıl Bilişim üzerinde eğitildik ve MEB bünyesinde çalışmak üzere güdüldük.Ancak bugüne baktığımızda malesef bizim "ÇALIŞAMAMAMIZ" için sağolsunlar ellerinden geleni yapıyorlar.

Bizler de geçtiğimiz günlerde toplandık ve bazı gündemler belirledik ve bunların üzerine kararlar aldık.Ancak aldığımız kararları TEK BİR SENDİKA üzerinden gerekirse TOPLU ÜYELİK yaparak sesimizi duyurmak istiyoruz.Eğer siz sendikanız olarak bizim sesimizi duyuracağınıza dair söz verirseniz,gerekli hukuksal süreç tarafınızdan başlatılırsa,lütfen bakınız http://www.bilgisayarbilisim.net bu forumdaki yüzlerce Bilişim Teknolojileri Öğretmeni sendikanıza üye olmaya hazır.Gerekirse forum yöneticileri değerli hocalarımla da görüşebilirsiniz.

CEBIT FUARINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BBNET BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Cebit fuarında 09.10.2010 tarihinde düzenlenen çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirmişlerdir.
Ders sayılarının azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla dolaylı olarak formatör olmaya zorlandıklarını belirten BT Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri derslerinin 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat zorunlu ve notla değerlendirilmesi gerektiğini kararına varmıştır. İlk olarak zorunlu formatörlüğe daha sonra ders sayılarının azaltılması ile formatörlüğe zorlanmaya çalışılan BT Öğretmenleri, okullarda artan BT ekipmanlarının doğal sorumlusu ve bu cihazların doğal tamircisi gibi görülmeye başlanmıştır. BT formatörleri iddia edildiği gibi eğitim fakültesi mezunu eğitim teknoloğu gibi değil teknik lise mezunu teknisyen muamelesi görmektedirler.
Şuan ki haliyle BT Öğretmenleri formatörlük maskesi ile gizlenmeye çalışılan, çalışma saatleri belli olmayan, diğer öğretmenler ve öğrenciler için değerli olmayan, uygulanması tamamen idarelerin inisiyatifine ve vicdanına bırakılan teknisyenlik görevini değil atama kararnamelerinde yazdığı gibi öğretmenlik mesleğini yapmak istediklerini ısrarla ifade etmişlerdir.
Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duydukları konusunda fikir birliğine varılmıştır. Nasıl ki Türkçe konuşabilen çocuklarımız için Türkçe dersi gereksizdir, dört işlem matematik bilen çocuklarımız için Matematik dersi gereksizdir, şarkı söyleyebilen çocuklarımız için Müzik dersi gereksizdir, sokakta futbol, basketbol, voleybol oynayan çocuklarımız için Beden Eğitimi Dersi gereksizdir diyemiyorsak yalnızca sohbet ve eğlence amacıyla bilgisayar kullanabilen öğrencilerimiz içinde BT dersi gereksizdir demek sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.
Sonuç olarak bizler okullarımızdaki diğer branş öğretmeni arkadaşlar gibi eğitim fakültelerinden mezun olduk ve onlarla eşit şartlarda öğretmenliğimizi yapmak ve yaşamak istiyoruz. Okullarda teknik servis memuru muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler derslerimizi 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2 saat, zorunlu ve degerlendirme not ile olacak şekilde geri istiyoruz. Eğer gerekli ise formatörlüğe çalışma saatleri, statüsü, yetkileri düzenlenerek idarecilik gibi isteğe bağlı olmasını istiyoruz.

CEBIT FUARINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BBNET BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞTAYI ALINAN KARARLAR

1. Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4-5- 6-7-8 sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi
2. İsteğe bağlı olarak Bilişim teknolojileri formatör öğretmenliğin devam ettirilmesi, yönetmeliklerle görevlerinin kesin ve net bir şekilde belirlenmesi
3. Formatör öğretmen çalışma saatleri 09:00-15:00 olsun. (Rehber öğretmenler gibi) Eğer çalışma saatleri arttırılırsa bunun ücreti ayrı ekstra mesai üzerinden değerlendirilmesi
6. İlçelerde bilişim teknolojileir teknik işlerinin bakımını üstlenecek birimlerin kurulması
8. Gerektiğinde bilişim Teknolojileri dersi için sınıfın ikiye bölünüp ayrı laboratuarlarda derslerin iki öğretmen tarafından işlenmesi. (Teknoloji tasarım dersleri gibi)
9. Sözleşmeli bilişim teknoloji öğretmenlerine de formatör olma imkânı verilmesi kararı alınmıştır.

Lütfen öncelikle çocuklarımızın,sonrada tüm toplumumuzun çağa ayak uydurabilmesi için bize yardımcı olun.

Bence 10 numara olmuş :) :alkis: :++:

vikvik' Alıntı:

evet ben de cebit i ve diğer mailleri takip etmiştim bunları düzenleyip yollayacağım hocam sağolun

bence çok güzel ve özetleyici olmuş fakat 4-8 arası dersimizi 2 saat ve zorunlu yapmaları bana hayal gibi geliyo 6-8lerde 1 saat zorunluya bile razıyım kendi adıma

Durumumuzdan bahsederken mebin yaptığı bazı mantık hatalarına da yerverilebilir mesela bizim okulumuzda 8 ve 7 lere ders seçildiğinde 13 saat ders oluyo ben formatörüm eğer olmasam maaş karşılığını dolduramayacağım yani bir okula bir bilgisayarcı bile fazla gelecek. fakat norm durumuna da bakarsa okulun bt öğretmeni normu 2 gözüküyor. norm fazlası bt öğretmenlerine bizim okul açık gözüküyordu kafayı yiyecektim. olmayan derse kimi görevlendiriyosunuz ne yaptıklarından haberleri bile yok.

Bence de çok iyi b işey olur. Ben sendikaya üyeyim ama hangi sendika olduğu farketmez.Bize destek olacak sendika hangisiyse ona geçelim..

arkadaşlar soylemedi demeyin durumumuz suistimal edilecek.... 1 yıl once sendikamdan istifa ettim sadece suistimal durumlarından dolayı. sorun cozulecektir mutlaka ama burası Türkiye bunu unutmayın.... baska bi yolla yada cebit teki gibi bi yolla devam etmeliyiz derim ben...

Bencede güzel olmuş. Sendika kanalı ile basına ve bakanlığa daha kolay ve etkili ulaşırız.

arkadaşlar o zaman harekete geçelim Ankara'daki arkadaşlar.bir sendika üzerine uzlaşalım v e 3-4 kişilik heyetimiz oraya resmi olarak başvursunlar.ayrıca bu başlık altından haberleşelim daha rahat olsun konuşmamız..

bende sendikalı değilim ve üyeliğide düşünmüyorum ama bu meseleyi halletsinler hemen üye olurum arkadaşlar sizlerden ricam siyasi ve ya ideolojik olarak düşünmeyelim hangisi halledecekse sorunlarımızı o sendikaya üye olalım

aslında maddelere "Ünvanımızın Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni" olması da eklense kötü olmaz son aşamada.
birde ilçelerde bilişim teknolojileir teknik işlerinin bakımını üstlenecek birimlerin kurulması maddesinde de,o birimde çalışanların "bilişim öğretmeni" olmaması da eklenebilir.ben biliyorum ilçe memleri öyle birşey olsa hemen yüklenirler bize :)

hocam sendika mail adresleri bir arkadaştaydı o verirse adresleri hemen yollayalım illaki dönüş yaparlar.

başlık çok etkili

Arkadaşlar bazen öyle mesajlar yazıyoruz ki sanki meb bize sormuş demiş ki sizin hakkınızda bir iyileştirme yapacağım neler istersiniz demiş!!! Adamların sorunlarımızı taktığı bile yok sanki yukarıda yazdıklarımızı harfiyen yapacak da haa bak bi Bt teknik destek kurulursa ilçelerde ordada ben çalışmam bunu öz önünde bulundur diyelim. Hayal görmeyelim pazarlık yapabiliciğimiz bi durumda değiliz bence gönderilicek yazı gayet makul olmuş. Herkesin bireysel öneri üretmesindense zaman kaybetmeden yazıyı yerine ulaştıralım.

zokkay10' Alıntı:
Arkadaşlar bazen öyle mesajlar yazıyoruz ki sanki meb bize sormuş demiş ki sizin hakkınızda bir iyileştirme yapacağım neler istersiniz demiş!!! Adamların sorunlarımızı taktığı bile yok sanki yukarıda yazdıklarımızı harfiyen yapacak da haa bak bi Bt teknik destek kurulursa ilçelerde ordada ben çalışmam bunu öz önünde bulundur diyelim. Hayal görmeyelim pazarlık yapabiliciğimiz bi durumda değiliz bence gönderilicek yazı gayet makul olmuş. Herkesin bireysel öneri üretmesindense zaman kaybetmeden yazıyı yerine ulaştıralım.

hocam sen pazarlık yapmayı bilmediğin için konuşuyorsun,pazarlık yapacak konumda değiliz de ne demek ya ?ne olarak hissediyorsun sen kendini okulda?ben kendimi okulda biricik hissediyorum,çünkü benim kadar teknolojiden anlayan,bilgisayar ve internette usta,hızlı çalışabilen okulumda başka bir öğretmen yok.buda beni yani BİZİ okullarımızda üstün kılıyor...yanlış mıyım?
örnek vereyim,müdür yardımcılığı yaparken birgün tüm müdürler ildeki halk eğitim merkezine toplantıya gitmişlerdi.ancak ilçe memin hatası ile cevap verilmesi gereken yazı için yanlış tarih atılmış yani o gün cevap istiyorlardı.müdür bey aradı hocam böyle böyle..hemen cevap yazdım üst yazıya iliştirdim 2 nüsna..o iş tamam.ertesi gün ilçe milli eğitim müdürü okulu aramış teşekkür etmiş telefona istedi beni hocam size helal olsun,FARKINIZI ORTAYA KOYDUNUZ,sadece sizin okuldan cevap geldi ilçede,yazınızın şablonunu da bundan sonra kullanacağız dedi..
bu yani olay :)

hocam ben fark ettiyseniz olayı kişiselleştirmedim sizin mesajınızı da alıntı olarak almadım sözlerim size ona bana ve cümlelerimi de biz diye kurdum. Şu an ki mebdeki değerimiz ortada hissettiklerimizle değil gerçeklerle hareket etmeliyiz. Farkımızı biz biliyoruz fakat bakanımızın gözünde ise herkesin kendi kendine öğrenebileceği bir dersin öğretmeniyiz. Keşke istediklerimizin hepsi olsa fakat daha kurulması bile öneri aşamasında olan tenik birimlerde bizim çalışamıcağımızı da eklemek çok komik geliyor bana.

Konu: Bilişim Teknolojileri Ders Saatleri ve Öğretmenlerinin Formatör Olarak Görevlendirmeleri Hakkında

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu

T.C.

M.E.B.

Personel Genel Müdürlüğü

Mevzuat Dairesi Başkanlığı’na

Türk Eğitim Sistemine yıllardır yöneltilen en önemli eleştiri “Teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmak” yönündeydi. Millî Eğitim Bakanlığımız (MEB) söz konusu eksikliği aşmak amacıyla son yıllarda çeşitli projeleri uygulamaya koymuştur. Öğrencilerin bilgiye daha hızlı ulaşması adına ilk ve ortaöğretim kurumlarında bilgisayar laboratuarları oluşturmak bunların başında gelmektedir. Bu hedefe ulaşmak için Dünya Bankası, yerel kaynaklar ile özel teşebbüsten yararlanılarak şimdiye kadar 15 bin okula 20 bin 'bilişim teknolojisi' sınıfı kurulmuş olması memnuniyet vericidir. Her birinin 20 bin dolara mal olduğu düşünüldüğünde bakanlık ve hükümetimizce meseleye büyük bir önem atfedildiği ortaya çıkmaktadır.

Yukarıda sayılan donanıma yönelik büyük yatırımlarla çelişir şekilde Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 23/07/2010 tarihinde yayımlamış olduğu ilköğretim okulları haftalık ders çizelgelerinde Bilişim Teknolojileri alanındaki düzenlemeler şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Eğitimde Teknolojiden yararlanmak iddiasıyla Bilişim Teknolojileri derslerinin ders saatinin düşürülmesi taban tabana çelişmektedir.

Bilişim Teknolojileri dersinin ders saatinin 1 saate indirilmesi, seçmeli ders olarak okutuluyor olması, ders öğretmenlerinin ders saati azaldığı için aylık karşılığı okutacakları dersleri dolduramıyor olması, aynı liyakate sahip-aynı bölümden mezun-aynı işi yapan kadrolu ve sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerinin norm fazlası duruma düşmeleri gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Kadrolu öğretmenler formatörlük görevlendirmesi ile bu sorunu kısmen çözebilmekteyken sözleşmeli öğretmenlere -herhangi bir yasal engel olmadığı halde- böyle bir hak tanınmamaktadır.

Büyük Merkez okullarda bile 12 saat Bilişim Teknolojileri dersi kaldığı için çoğu öğretmen maaş karşılığını bile dolduramayacak durumda kalmıştır. Tam gün eğitim yapan okullarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin %90 ı maaş karşılığını dolduramayacak duruma gelmişlerdir.

Çağımızın gereği olarak yabancı dil ilköğretim birinci kademeye kadar indirilirken teknoloji yok sayılmamalıdır. Bu süreçte hem kadrolu öğretmenlerimiz hem de sözleşmeli öğretmenlerimiz mağdur edilmektedir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 01/09/2010 tarih ve 22168 sayılı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Görevlendirmesi ile ilgili açıklamasında;

“1.Sözleşmeli öğretmenler ve Branşı Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar olsa dahi asker öğretmenler Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni olarak teklif edilmeyecektir.
2.Okulda tek bir Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar Öğretmeninin olması durumunda, zorunlu olarak görev verilecektir. Kişinin görev talep etmemesi söz konusu değildir.

3.TEP1 Faz kapsamında BT sınıfı bulunan okullarda mevcut BT sınıfı farklı okuldaki öğretmenlerin görevlendirmesi yapılmayacaktır. Sadece ilgili okulun varsa kadrolu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni görevlendirilecektir. Söz konusu okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni bulunmaması durumunda BT sınıfına ait 15+1 bilgisayar faal olarak çalışıyor ise 180 saatlik Bilgisayar/Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği belgesine sahip okulun kadrolu öğretmenlerinden biri görevlendirme alabilecektir.”

Denilmektedir.

Bu yazıyla kadrolu öğretmenlere zorunlu olarak görev verileceği belirtilip, sözleşmeli öğretmenlerin ellerinden alınan hak, sadece formatörlük belgesi almış olan bir başka branştan öğretmene verilmektedir.

2010-2014 Stratejik planlarını incelediğimizde Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi, BT sınıflarının Etkin Kullanımı, Yeni BT sınıfları kurulması gibi hedefler olduğunu görmekteyiz. Bu hedeflere böyle yaptırımlarla varılamayacağı aşikardır. Bilişim Teknolojileri dersinin ders saati mutlaka arttırılmalıdır. Bu öğretim yılı için ders saati arttırılmayacaksa kadrolu ve sözleşmeli bütün bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özlük hakları da dikkate alınarak Bilişim Teknolojileri Formatörü olarak görev yapması yerinde olacaktır.

Haftalık ders çizelgesinin birinci kademe öğrencilerine ayrılan bölümünde yer alan, seçmeli derslerde seçilebilecek ders saati sayısı kısmı boş bırakılmıştır. Bunun yerine, serbest etkinlik adı altında faaliyet yapılmasına imkân sağlanmıştır. 4 ve 5 inci sınıflarda serbest etkinlikler dersine 4’er saat ayrılmış ve bu saatlerde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin neler olabileceği hususu velilerin görüşleri de dikkate alınarak öğretmenler kuruluna bırakılmıştır. İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgeleri - Açıklamalar kısmının 10. maddesinde de içerik hakkında daha detaylı bilgilere yer verildiği gibi 11. maddesinde: “2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.” denilmektedir. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere Bilişim Teknolojileri dersi, serbest etkinlikler ders saatleri içinde işlenebilecektir. Söz konusu dersin kaç saat işleneceği ve bu dersi kimin okutacağı belirsizdir. Hazırlanan kitaplara göre de ders saati 2 olmalıdır. Ancak “serbest etkinliklere zaman kalmıyor” düşüncesiyle bu dersi 1 saate indiren birçok okul bulunmaktadır. Geçen sene de aynı kitap dağıtılmış ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca haftalık ders saatinin 2 olması uygun görülmüşken, bu okullarımızın haftalık ders saatini 1’e düşürmeleri uygun değildir.

Serbest etkinlikler saatinde Bilişim Teknolojileri dersini seçen okullarda, bu derse sınıf öğretmeninin mi yoksa Bilişim Teknolojileri öğretmeninin mi gireceği konusunda farklı uygulamalar olduğunu görmekteyiz. Mevcut mevzuatın eksik veya yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bu farklı uygulamaların önlenmesine yönelik bir görüş yazısı yayımlanması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, çağdaş normlarda yetişen, teknolojiyi takip eden ve teknolojiden üst düzeyde yararlanan bireyler hedeflemekte iken, ilköğretim ikinci kademede Bilişim Teknolojileri dersinin haftalık ders saatinin düşürülerek seçmeli duruma getirilmesi bizce doğru olmamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, Bilişim Teknolojileri dersinin işlenişine yönelik belirsizliklerin ortadan kaldırılması, ilköğretim birinci ve ikinci kademede bu dersin haftalık ders saatlerinin zorunluluğa bağlı olarak artırılması yönünde haftalık ders çizelgelerinde değişikliğe gidilmesi, bu öğretim yılı için bir değişiklik yapılmayacaksa kadrolu-sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerimizin formatör öğretmen olarak görevlendirilebilmesi yönündeki düzenlemelerin ivedilikle yapılması için gereğini arz ederim.

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

yazının linki burada arkadaşlar http://www.aes.org.tr/portal/haberler/1 ... -tadk.html

Arkadaslar aradıgımız destek aes den geldi. ben kendılerı ile baglantıdayım.bıze herkonuda destek vermeye hazır genel baskan.gerekırse bu konuda yetkılılerı ıle gorusme yapılabılır.uyelık konusunda gorusmelerımızı gerceklestırebılırız.

Arkadaşlar Eğitim Bir Sen BT Öğretmenleri platformu kurmak istiyor... Katılabilenler mutlaka katılsın derim, ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi olur...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMUNU OLUŞTURUYORUZ!
Eğitim Bir Sen olarak BT Öğretmenleri’ni tek bir platformda toplamak istiyoruz. Örgütlü olmanın bilincini oluşturmak istiyoruz. Amacımız sizleri bir araya getirerek, örgütlenmenizi sağlamak. Bir araya geldiğinizde ortak bir bildiri hazırlamanızı, aranızda bir ya da birkaç temsilci seçmenizi, bu temsilcilerle Anadolu yakasında yayınlanan bütün yerel gazeteleri davet ederek beraber yemekli bir sohbet gerçekleştirmek istiyoruz. Ama burada en önemlisi tüm yerel basının aynı gün aynı başlıkla çıkılmasını sağlamak. Ulusal basını besleyen kılcal damarlar, yerel basınlardır. Yerel Basında yer aldıktan sonra hedef, ulusal basının hafta sonu eklerinde röportaj olarak yer almak.
Biz bu olaydan kesinlikle RANT sağlamak istemiyoruz. Üyem olsun –olmasın Öğretmenimin sıkıntısı benim sıkıntım. Zaten bizim rolümüz, lojistik destek sağlayarak platformu oluşturmak. Yerel-ulusal basında yer almanızı sağlamak. Sonrasında platform kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. Biz teşkilatçılığımızla, basınla olan iyi ilişkilerimizle size yardımcı olmak istiyoruz. Salı günü Memur sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Pendik’e getiriyoruz. Sizin sorununuzu bizzat görüşeceğim ve Reha Bıyık Öğretmenimizi de görüştüreceğime söz veriyorum. Eğer İstanbul genelinde örgütlenmeyi başarabilirseniz, temsilcinizi bizzat Ankara’ya götürerek, genel başkanla birlikte ulusal basına basın açıklaması yapılmasını sağlayabilirim.
Bunun için ilk adım, Çarşamba günü sayınıza göre belirlenecek mekanda, mümkün olduğunca yüksek katılımla (diğer ilçeler de katılabilir), sorunlarınızı tartışmanızı, bir bildiri hazırlamanızı ve temsilci belirlemenizi sağlamak. Saat 19.00-20.30 arası Eğitim Bir Sen olarak sizleri davet ediyoruz.

Cemal KAPAN
EĞİTİM-BİR-SEN
PENDİK TEMSİLCİSİ

gargi82' Alıntı:
Arkadaşlar Eğitim Bir Sen BT Öğretmenleri platformu kurmak istiyor... Katılabilenler mutlaka katılsın derim, ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi olur...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMUNU OLUŞTURUYORUZ!
Eğitim Bir Sen olarak BT Öğretmenleri’ni tek bir platformda toplamak istiyoruz. Örgütlü olmanın bilincini oluşturmak istiyoruz. Amacımız sizleri bir araya getirerek, örgütlenmenizi sağlamak. Bir araya geldiğinizde ortak bir bildiri hazırlamanızı, aranızda bir ya da birkaç temsilci seçmenizi, bu temsilcilerle Anadolu yakasında yayınlanan bütün yerel gazeteleri davet ederek beraber yemekli bir sohbet gerçekleştirmek istiyoruz. Ama burada en önemlisi tüm yerel basının aynı gün aynı başlıkla çıkılmasını sağlamak. Ulusal basını besleyen kılcal damarlar, yerel basınlardır. Yerel Basında yer aldıktan sonra hedef, ulusal basının hafta sonu eklerinde röportaj olarak yer almak.
Biz bu olaydan kesinlikle RANT sağlamak istemiyoruz. Üyem olsun –olmasın Öğretmenimin sıkıntısı benim sıkıntım. Zaten bizim rolümüz, lojistik destek sağlayarak platformu oluşturmak. Yerel-ulusal basında yer almanızı sağlamak. Sonrasında platform kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. Biz teşkilatçılığımızla, basınla olan iyi ilişkilerimizle size yardımcı olmak istiyoruz. Salı günü Memur sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Pendik’e getiriyoruz. Sizin sorununuzu bizzat görüşeceğim ve Reha Bıyık Öğretmenimizi de görüştüreceğime söz veriyorum. Eğer İstanbul genelinde örgütlenmeyi başarabilirseniz, temsilcinizi bizzat Ankara’ya götürerek, genel başkanla birlikte ulusal basına basın açıklaması yapılmasını sağlayabilirim.
Bunun için ilk adım, Çarşamba günü sayınıza göre belirlenecek mekanda, mümkün olduğunca yüksek katılımla (diğer ilçeler de katılabilir), sorunlarınızı tartışmanızı, bir bildiri hazırlamanızı ve temsilci belirlemenizi sağlamak. Saat 19.00-20.30 arası Eğitim Bir Sen olarak sizleri davet ediyoruz.

Cemal KAPAN
EĞİTİM-BİR-SEN
PENDİK TEMSİLCİSİ
istanbulda büyük bir katılım sağlanabilir hangi sendika olursa olsun bişeyler değişsin istiyoruz 3.yılım össye yeniden girmeyi düşünen bir sürü arkadaşım var

ben de üye olacağım sendikaya.farklı sendikalara üye olursak farklı çalışmalr yapılabilir ama ıkı üç sendikaya bölünecek kadar kalabalık değiliz. Herkes bulunduğu yerde sendikalrla görüşürsek daha fazla fikrimiz olur.

arkadaşlar araştırma yaparsanız daha iyi anlaşılır onun bunun söylemiyle olmaz hangi sendika şimdiye kadar elini taşın altına en çok koymuş hangi sendika ençok boyun eymemiş en çok hangi sendika haksızlıklara karşı durup öğretmeninin hakkını korumuş. ben bununla ilgili istanbulda gelişen birçok olay duydum gazetelerden eğitim-sen'in 1sene süren ve kaybettiği halde farklı farklı şekillerde davalar açıp kazandığına dair örnekler gördüm inatla peşini bırakmıyor. bence olunacaksa eğitim-sen e üye olunmalı eğitimbirsen e gelince bikere hükümetle aynı politikada karşı durmadığı ve hükümetle uzlaşıp masadan kalması gereken teklifleri onalyladığı durumları biliyorum. hükümetle uzlaşıp bizi yarı yolda bırakıcak bi sendika kesinlikle ona üye olmam ben güvenimi sarstılar bikere sendikalar hak korumak için olmalı ama bu hak biz öğretmenlerin lehine olmalı aleyhine dğeil. türk eğitimsen son dönemlerde kpss olayıyla atılım yaptı aslında ortaya çıkardı (ösym kadrosunu değiştirip torpil olayını arttırmak için yapılan bi oyun değilse türk eğitimsen de istemeden alet olmadıysa eğer) eğitimsen ve türk eğitim sen birlikte harekete geçirilebilir. eğer tek çatı diyorsanız eğitimsen omalı bence benim gibi araştırma yapan arkadaşlar benim sonucuma ulacaklardır eminim.

patik' Alıntı:
arkadaşlar araştırma yaparsanız daha iyi anlaşılır onun bunun söylemiyle olmaz hangi sendika şimdiye kadar elini taşın altına en çok koymuş hangi sendika ençok boyun eymemiş en çok hangi sendika haksızlıklara karşı durup öğretmeninin hakkını korumuş. ben bununla ilgili istanbulda gelişen birçok olay duydum gazetelerden eğitim-sen'in 1sene süren ve kaybettiği halde farklı farklı şekillerde davalar açıp kazandığına dair örnekler gördüm inatla peşini bırakmıyor. bence olunacaksa eğitim-sen e üye olunmalı eğitimbirsen e gelince bikere hükümetle aynı politikada karşı durmadığı ve hükümetle uzlaşıp masadan kalması gereken teklifleri onalyladığı durumları biliyorum. hükümetle uzlaşıp bizi yarı yolda bırakıcak bi sendika kesinlikle ona üye olmam ben güvenimi sarstılar bikere sendikalar hak korumak için olmalı ama bu hak biz öğretmenlerin lehine olmalı aleyhine dğeil. türk eğitimsen son dönemlerde kpss olayıyla atılım yaptı aslında ortaya çıkardı (ösym kadrosunu değiştirip torpil olayını arttırmak için yapılan bi oyun değilse türk eğitimsen de istemeden alet olmadıysa eğer) eğitimsen ve türk eğitim sen birlikte harekete geçirilebilir. eğer tek çatı diyorsanız eğitimsen omalı bence benim gibi araştırma yapan arkadaşlar benim sonucuma ulacaklardır eminim.

Sen de doğru söylüyorsun hocam hükümetle aynı çizgide olan sendika onlara fazla direnemez gibi geliyor bana da :(

benim de bişey dikkatimi çekiyor son günlerde; nedense cebit çalıştayından sonra durumumuzla ilgili yapmak istediğimiz çalışmalara yöneticiler hiçbir şekilde yorum yazmıyorlar. ortaya atılan fikirlere destek olacak veya eleştiricek hiç bişey yokk.. yönetimin bölümümüzle olan ilgi ve alakası sadece fuara kadarmıydı ? duruma gerçekten anlam veremiyorumm...

Yönetimin ilgi ve alakasının fuara kadar olduğunu düşünmüyorum. Yönetim elini taşın altına sokmuş ve ilk adımı atmıştır ki peşinden de zaten bu tarz yazılar yayınlanmaya başlamıştır. Yakın bir zamanda bir adım daha gelecektir.

bu başlığın kitli başlıklar arasında olması lazım bence
tam bir sayı çıkartabilirsek bence en mantıklı iş sendika işi olacak
sendikalar da somut adımlar atmalılar,
atmıyorlarsa sendikalı arkadaşlar istifa etmeli ve istifa nedenini de detaylı bi şekilde anlatmalılar diye düşünüyorum....
somut bi adım görmediğim için hiçbi sendikaya üye değilim ama sorunumuzu halledecek her sendikaya da üye olmaya hazırım...

Geri