3.0 işlemcinin sıcaklığı

Kodla Büyü

tea_comp

Site Gezgini
Arkadaşlar bende p4 3.0 1mb 800fsb 478 bacaklı işlemci var.
işlemcinin sıcaklığı 60 derecenin altına düşmüyor? bu normalmi sizce..
fanın hızı 3400rpm - 3900rpm arası
yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum

hocam 50 ile 60 arasında biryerlerde seyir gösteriyorsa sorun yok.Ama 60 ın üzerinde ve işlemciyi yoran durumlarda 70 in üzerine çıkıyorsa sorun var demektir.

Fanınızı kontrol edin, çıkarıp takın sorun düzelmezse, yeni fan alacaksınız..Eğer bilgisayarınızın garantisi bitmediyse ve aldığınızdan beri bu sorun varsa, firmaya götürün garantisinden değiştirirler.

cpu sıcaklık değerlerini görmek için bu programı kullanabilirsiniz.

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Overclock falan yok.
photoshop açmaya kalktım gigabyte ın kendi prg sinde 75 dereceye gördüm.
anladığım kadarıyla yeni bir soğutucu alacam..
bildiğiniz güzel bi soğutucu bu işleciyi idare edebilecek öneri bekliyom.

hocam sürekli işlemciye yoğunlaşıyorsunuz. acaba kasanısın iç hava sürkülasyonu yeterli mi veye pc kapalı dolap gözünde mi. bence kasanın içindeki hava sirkülasyonunu kontrol edin gerekirse kasanın önüne ve arkasına birbiri ile ters çalışan iki fan takın. sonuçta işlemcinin soğutucusunun da bir şekilde kendini soğutması gerekir..
ama biraz gürültü seviyesi artabilir.. :)

hocam 60-70 derece arası normal bence. yaz sıcaklarında o sıcaklıklara ulasılabilir. problem yok ancak 75 den bahsetmişin phosop gibi uygulamalar çalışırken o sıcaklıkları ve fan degerlerini görmende normal bence.

fan sürekli hiçbi işlem yapmadanda 3000RPM üzeri ise makinende virus olabilir arka planda çalısan uygulamaları kontrol et bence.
birde setup dan cpu korumasını etkinleştir. (85 derece üstü shut down önerilir)

Re: 3.0 işlemcinin sıcaklığı acil

bazı bioslarda mümküm, bazılarında değil. genelde masaüstü bilgisayarlarda görülüyor

prescott işlemci sanırım sizdeki, bende de aynısı var o işlemci 55 derecenin altına pek inmez hocam. görev yöneticisine baktığınızda herhangi bir uygulama çalışmıyor iken işlemci kullanımı %0-5 arası değil ise virüs olabilir bilgisayarınızda bu da işlemciyi ısıtır. işlemci kullanımı %0-5 arasında iken dahi sıcaklık 65 derece civarında ise fanı ve altındaki soğutucu bloğu temizlemenizi ve termal macunu yenilemenizi öneririm.

bilmiom bn fan değiştirmeden önce pc de 87 dereceyi gördüm yalan atmıyorum p4 3200 :D fakat sonra everest cooler aldım sabitledi kendini 32 dereceye:

yani snn 60 ona göre normal

system007' Alıntı:
bilmiom bn fan değiştirmeden önce pc de 87 dereceyi gördüm yalan atmıyorum p4 3200 :D fakat sonra everest cooler aldım sabitledi kendini 32 dereceye:

yani snn 60 ona göre normal
-Bu fan her anakarta uyarmı
-Fiyatı ve gürültüsü nasıl
TEŞEKKÜRLER:

Re:

tea_comp' Alıntı:
Overclock falan yok.

hocam eğer soğutucu ve fanında bi sorun yoksa değiştirmenize gerek yok bence.İşlemciyi çıkarıp termal macun artıklarını iyce temizleyip aynı şekilde soğutucu bloğun altınıda temizledikten sonra,yeniden termal uygulayıp takınız.478 soğutucular biraz zor takılır,özellikle soğutucunun tırnaklarının tam oturduğundan ve soğutucu bloğun işlemciyi çevreleyen plastik çerçeveye temas etmeden işlemcinin üzerine tam bastığından emin olun.yukarda hocamında dediği gibi kasa içi sirkülasyon da çok önemli.yandan işlemci üzerine temiz hava ve arkadan dışarı egzos fanı kullanmak ortalama 6-7 derece fark ettirir...

Re: Re:

sinaaat' Alıntı:
tea_comp' Alıntı:
Overclock falan yok.

hocam eğer soğutucu ve fanında bi sorun yoksa değiştirmenize gerek yok bence.İşlemciyi çıkarıp termal macun artıklarını iyce temizleyip aynı şekilde soğutucu bloğun altınıda temizledikten sonra,yeniden termal uygulayıp takınız.478 soğutucular biraz zor takılır,özellikle soğutucunun tırnaklarının tam oturduğundan ve soğutucu bloğun işlemciyi çevreleyen plastik çerçeveye temas etmeden işlemcinin üzerine tam bastığından emin olun.yukarda hocamında dediği gibi kasa içi sirkülasyon da çok önemli.yandan işlemci üzerine temiz hava ve arkadan dışarı egzos fanı kullanmak ortalama 6-7 derece fark ettirir...
hocama aynen katılıyorum 3000 devir az değil hem makinanın 70 lerde resette atması lazım

Geri