256 Mb RAM de çalışan XP ????

Kodla Büyü

siyahbeyin

Üye
Arkadaşlar teknik öğretmenim ama bir köy okulunda çalışmaktayım, elimde 256 Mb RAM li makinalar var ve bu makinalarda çalıştırabileceğim XP ye ihtiyacım var . Yardımcı olursanız çok teşekkür ediyorum Tek kaynağım Bilişimci arkadaşlarım. çok sağolun şimdiden teşekkür ediyorum.

modifiyeli olanlar hariç bütün xpler çalışır 256 mb ram ile.

siyahbeyin' Alıntı:
Arkadaşlar teknik öğretmenim ama bir köy okulunda çalışmaktayım, elimde 256 Mb RAM li makinalar var ve bu makinalarda çalıştırabileceğim XP ye ihtiyacım var . Yardımcı olursanız çok teşekkür ediyorum Tek kaynağım Bilişimci arkadaşlarım. çok sağolun şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam biz şehirdeyiz biz de kullanıyoruz 256. Problem yok. 64 MB da çalışmaz XP. 128 de bile çalışır. Çalışıyor. Tek fark açılış kapanış yavaş programlar açılırken falan bekliyorsun biraz o kadar. :)

Bizde şehir merkezinde 256 mb ramlı bir ortaokuluz müdür yardımcısı sabah bilgisayarına açıl diyor ve gidip bir sigara içip geliyor :D:D:D

siyahbeyin' Alıntı:

Sen yenisin galiba o 256 mb lık makineler meb in son aldığı makineler ondan sonra ihale yapıldımı bilmiyorum türkiyenişn her yerinde o makinelerden görürsün 10 yıllık öğretmenim ilkokulda çalışan teknik öğretmen ve mebin en iyi makineleri bunlar :)

256 MB ile çalışır, 128 MB ile de çalışıyor ama adamı kanser eder. Çalışma ile verimli çalışma arasında büyük fark var.

Lite XP vardı, sanırım bu forumda paylaşılmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 100 MB civarı RAM bellek işgal ediyordu. Üzerinde çok durmadım o yüzden çok bilgim yok ama ilk kurulduğunda hızlı çalışıyordu. Üzerine program kurulduktan sonra ne olur bilmiyorum.

hocam galiba olayın boyutu değişti. 256 Mb lık makinaları okulun deposuna atılmış ve 6 yıldır üzeri çamur kaplamış kasalardan ben parçaları ve sağlam parçaları birleştirerek oluşturdum. evet 256 mb lık bir ram xp yi çalıştırır ama o bilgisayrda işlem yaparken galiba öğrenciler kendinden geçer. farklı fikir ve yorumları olan varmıdır diye yazdım :=) yinede çok sağolun .

hizmetleri services.msc'den kapatırsak. Help and Support, Indexing service gibi RAM harcayan servisleri kapatmayı ihmal etmezsek hız epey artar zaten yada XP SPEED kullanarak hızı arttırabiliriz ben bunlara gerek bırakmayan bir xp den bahsedyorum.

10 yıllık 15 yıllık bilgisayrcı olmakta bu meslekte kaliteyi göztermez ben işletim sistemi uzmanı değilim ama anlarım. iş kodlamaya gelirse ben gerek yardımı sizler için yaparım hepinize çok teşekkür ediyorum farklı fikri olan varsa paylaşırsa çok sağolun.

siyahbeyin' Alıntı:
hocam galiba olayın boyutu değişti. 256 Mb lık makinaları okulun deposuna atılmış ve 6 yıldır üzeri çamur kaplamış kasalardan ben parçaları ve sağlam parçaları birleştirerek oluşturdum. evet 256 mb lık bir ram xp yi çalıştırır ama o bilgisayrda işlem yaparken galiba öğrenciler kendinden geçer. farklı fikir ve yorumları olan varmıdır diye yazdım :=) yinede çok sağolun .

hizmetleri services.msc'den kapatırsak. Help and Support, Indexing service gibi RAM harcayan servisleri kapatmayı ihmal etmezsek hız epey artar zaten yada XP SPEED kullanarak hızı arttırabiliriz ben bunlara gerek bırakmayan bir xp den bahsedyorum.

10 yıllık 15 yıllık bilgisayrcı olmakta bu meslekte kaliteyi göztermez ben işletim sistemi uzmanı değilim ama anlarım. iş kodlamaya gelirse ben gerek yardımı sizler için yaparım hepinize çok teşekkür ediyorum farklı fikri olan varsa paylaşırsa çok sağolun.

Hocam hiç oynama sağıyla soluyla. En stabili oynanmamışı bence. Ne kadar çok oynanıyorsa o kadar sıkıntılı.

Sayın hocam bilgisayarı iyi bir şekilde optimize edip Acronis true image ile imajını alın.
1. services.msc ile gereksiz tüm servisleri kapatın(özellikle otomatik güncelleme, geri yükleme, güvenlik duvarı,görev zamanlayıcı,güvenlik merkezi...)
2. antivirüs yerine wondershare time freeze yükleyin
3. hijack this ile arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın
4. ccleaner ile temizlik ve hata kontrolü
5. disk birleştirme işlemi uygulayın
6. dizin oluşturma hizmetini devre dışı yapın
7. combofix ile taratma işlemi yapın (ne olur ne olmaz)
8. ekran koruyucu,tema ,masaüstü resmi kullanmayın.
9. internetten bulduğunuz işe yarar bir kaç püf noktası ile gerekli ayarları yapın

Baktınız sistem oturdu o zaman imaj alabilirsiniz. yalnız imaj almadan önce wondershare time freeze kurulu olmamalıdır. onu imajdan sonra kurmalısınız. Aklıma gelenler bunlar.

bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum hocam, üşenmeden tek tek yazmışsınız. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum çok sağolun.

Hocam ne yaparsan yap, temizlik, bakım vs. 256 ram ile çalışır ama çok yavaş çalışır. 512 ram taktığın anda büyük bir fark hissedersin.

Tavsiyem öğrencilerden 1'er lira toplasanız tanesi 10-15 liradan ikinci el 512 ram alırsınız. 256 mb ile 512 arasında farkı kesin hissedeceksiniz.

iyi de 3 4 yıl sonra hiç kullanılmayacak bunlar...bilgisayar sınıfı olmazsa biz ne yapacağız?...hala sorar dururum kendime

only61' Alıntı:
iyi de 3 4 yıl sonra hiç kullanılmayacak bunlar...bilgisayar sınıfı olmazsa biz ne yapacağız?...hala sorar dururum kendime
Hocam devletin fatih projesinde kullanacağı teknik amlelere ihtiyacı var... Verirler haftada 2-3 okul gider bakımlarını yaparız işten atacak değiller ya (bknz: 657 değiştiriliyor, iş güvencesi kaldırılıyor) :)

Saygılarımla...

Litle Xp vardı hocam onu bulup kullanın

s_kajmeran' Alıntı:
only61' Alıntı:
Hocam devletin fatih projesinde kullanacağı teknik amlelere ihtiyacı var... Verirler haftada 2-3 okul gider bakımlarını yaparız işten atacak değiller ya (bknz: 657 değiştiriliyor, iş güvencesi kaldırılıyor) :)

Saygılarımla...

Litle Xp vardı hocam onu bulup kullanın

:+1:

Aha bu bilgisayar öğretmenleri yata yata para kazanıyor diye halkın önüne atılıp linç edileceğiz.
Başka sitelerde 657'nin değiştirilmesi ile ilgili haberlere yapılan yorumlara bir baksanız halkın memurlardan ne kadar nefret ettiğini görürsünüz zaten.

Geri