250gblık hardiski 130gb olarak görüyor?

Kodla Büyü

bilisimci61

Süper Üye
Süper Üye
yeni bir hard disk aldım 250gb lık bilgisayara takıp format atarken, disk bölümleme kısmında 250lık diski 130gb olarak gösterdiğini farkettim bu nas ıl oluyor ve neden kaynaklanıyor, nasıl düzeltebilirim?

Hocam disk yönetimine gir windows bilgisayarım->yönetim->disk yönetimi->ordan bölümlenmemiş olan HDD bölümünü sağ tıkla ve oluştur geri kalan 120 GB lık alanı

Anakartınız eski bir anakart ise olabilir. Bu gibi anakartlar yüksek disk kapasitesini (tanımıyor) kullanamıyor. Bunun için Bios güncellemesi yapmanız gerekiyor.

anakartım eski değil 3 senelik bilgisyar daha, biosta baktığımda 250gb olarak görüyor ama windows yüklemeye gelince 130 olarak gördü bir başka bilgisayara takıp deneyecem birde...

eğer biosta güncelleme yapmam gerekiyorsa sanmıyorum çükün biosta 250 olarak görüyordu, bios güncelemesini nasıl yapacam?

bilisimci61' Alıntı:
anakartım eski değil 3 senelik bilgisyar daha, biosta baktığımda 250gb olarak görüyor ama windows yüklemeye gelince 130 olarak gördü bir başka bilgisayara takıp deneyecem birde...

eğer biosta güncelleme yapmam gerekiyorsa sanmıyorum çükün biosta 250 olarak görüyordu, bios güncelemesini nasıl yapacam?

Hocam bios guncellemesi tehlikeli bir iş, eger yanlis islem yaparsanız biosu ucurabilirsiniz, ilk olarak
bilen biriyle yapın derim. hard diski ise baska bir makinaya takıp formatlayın isterseniz once.

kullandığınız XP CD si SP2 den önceki bir sürüme aitse aynı sorunu yaşayabilirsiniz. SP2 ya da SP3 lü bir CD den kurmayı deneyin. BIOS ta 250 GB gördüğüne göre güncellemeye gerek yok.

5 yıl önce böyle bir sorunla karşılaştım.xp yi kurduktan sonra görünmüyordu. hatta format programları ile bile düzelmedi.xp kurulum cd ile format attım düzelmedi.
açılış disketi ile format attığım zaman düzelmişti.
şimdi disket yok ama bu tür cd ler (hiren's bootCD gibi) var. bunlar ile sabitdiskine format atarsan umarım düzelir.

diskin tamamını görüyor sorun halloldu kendiliğinden, ama şimdide başka sorun var, 4 tane ayrı xp cd sinde denedim ki cdlerde problem yok daha birkaç gün öncesinde biriyle başka bir bilgisayara format atmıştım. sorun şu ki xp yüklerken dosya kopyalama bölümünde birçok dosyada kopyalama hatası verdi, cd de problem var deyip başka cd lerde denedim ya yine kopyalamada hata verdi yada kopyaladıktan sonra tekrar bilgisayarı başta başlatıyor ve yükleme yapıyor ya işte o yükleme bölümüne bir türlü gelemedim bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra takılıp kalıyor ya ekran kararıyor ya mavi ekran hatası veriyor ya da farklı hatalar veriyor dosya ya da dizin çalıştırılamadı gibi...(hatanın fotosunu çektim gönderiyorum) sizce sorun nerde, acaba cd sürücüde sorun olabilir mi, ya da cd lerdemiydi sorun, ya da harddisk te mi, bu arada hard diski yeni aldık. dün 4-5 defa bu yüklemeyi denedim artık olmayınca bıraktım kafayı yedirtecek bana,

Ekli dosyalar

• IMG0072A.jpg
    IMG0072A.jpg
    254.5 KB · Görüntüleme: 418
Hocam soyle deneyebilirsin hard diskini baska makinaya tak, windowsunu kur, donanımları tanıtma sadece,

getir kendi bilgisayarına tak bakalım. istersen bir de boyle dene.

hirens boot cd veya erd commander programlarıyla açılış yapın. oradaki harddisk tool lara bir tarama yapın. fakat harddiskin bozuk olma ihtimalini de göz önüne alın.

aakcakaza hocam son birkezde onu deneyecem, aklımda o zaten, ama başka yapacak bişeyimde yok götürsünler bilgisayarcıya yükletsinler...

Geri