Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

24 Ekim'de ek ders alınır mı?

Konu, 'Mevzuat-Yönetmelik' kısmında btformatör tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  22-23 ekim'de diğer öğretmenler bayram tatilinden dolayı haftalık zorunlu ders saatini dolduramadıkları için ek ders alamadı fakat bizim görevlendirmemiz olduğu için biz ve idareciler 2 günde ek ders aldık...
  24 ekim (arefe günü) de normalde yarım gün çalışacaktık ama sonradan o günde tatil edildi ama o gün idari tatil yapmışlar, bu yüzden idareciler yine yarım gün ek ders aldı.
  Bizim müdür bana 22-23'ün de ek ders alabileceğimi fakat 24'ünde benim ek ders alamayacağımı söylüyor...
  Bu durumu açıklayabilecek olan var mı???
   
 2. mebbis

  mebbis Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  546
  Beğeni:
  4
  Dün okula yazı geldi yozgatta 24 ekimde tüm öğretmen ve idarecilerin ekdersinin hesaplanması için. önümüzdeki aya yansıtacaklar
   
 3. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  Normalde yazılması gerekmiyor mu zaten 22-23'ünde ek ders yazılıyor 24'ünde neden yazılmıyor bunu anlayamadım...
  29 ekim'de idari tatil değil mi? O günde tüm öğretmenlere yazıldı ek ders...
   
 4. spring

  spring Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğeni:
  2
  24 idari tatil Sizler Artık formatör değilsiniz o yüzden o günü alamazsınız hocam.. okula gelmedik çünkü ogün eğer eski formatörlük esasları geçerli olsaydı okula yarın gün gelip ekders alıcaktık ...
   
 5. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  Hocam yarım gün idari tatil yapıldı ve yöneticilerde dahil zaten kimse okula gelmedi... Ayrıca biz daha BTR'ye geçmedik o yüzden hala formatörüz...
   
 6. esariaslan

  esariaslan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2007
  Mesajlar:
  309
  Beğeni:
  0
  24 eger idareci veya görevlendirilen ogretmen okuda iş başı yaptıysa ödenir ..
   
 7. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  Hocam "idari tatil"
  İdarecilerde okula gelmedi ama yarım günün ek dersini aldı...
   
 8. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  Memurlar.net'te de şöyle bir açıklama var...

  Bayram tatili ve ekders ücretleri

  Kurban ve Cumhuriyet Bayramının bir araya gelmesi nedeniyle ek ders ücretlerinin nasıl hesaplanacağı konusunda bir çok soru gelmektedir. Memurlar.net olarak konuyla ilgili bir açıklamayı 09/10/2012 günü yapmıştık. Bu açıklamaya rağmen oluşan tereddütleri gidermek 7 soruda bayram tatillerinde ek ders ücreti konusunu yeniden ele alıyoruz.

  Bu açıklamaya rağmen oluşan tereddütleri gidermek için soru ve cevaplarla konuyu açıklayacak olursak;

  Soru 1: Kurban Bayramı tatilinin başladığı 24 Ekim 2012 gününü içine alan haftada ücret nasıl hesaplanacak?

  Cevap 1: 24 Ekim 2012 Çarşamba günü Başbakanlık tarafından yarım gün idari izin ilan edilmiştir. 24 Ekim günü yarım gün eğitim öğretim yapılacakken idari izin nedeniyle ders yapılmamıştır.

  Bu konuda toplu sözleşmede mutabık kalınan;

  “Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

  Maddesi gereği o gün yarım gün derse gelinmiş gibi değerlendirilmelidir.
  (Sehven yapılan hatayı düzeltiyoruz.)

  Soru 2:28 Ekim 2012 günü görevli olan yönetici ve öğretmenlere ek ders ödenir mi?

  Cevap 2: Bu konuda yani milli bayramların hafta tatiline denk geldiği durumlarda görevli öğretmen ve yöneticilere ek ders ödenmesine ilişkin bir düzenleme bulunmadığından aksi bir düzenleme yapılmadan ödeme yapılması mümkün değildir.

  Soru 3: 29 Ekim 2012 günü görevli olup törene katılan öğretmen ve idarecilere nasıl ücret ödenir?

  Cevap 3: Ders ücretlerine ilişkin esasların;

  “b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

  Hükmü gereğince Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır. Yani hesaplama yapılırken yönetici okula gelmiş öğretmenlere ise derse girmişler gibi işlem yapılacaktır.

  Soru 4: 29 Ekim 2012 günü görevli olmayan ve okula gelmeyen öğretmen ve idarecilere nasıl ücret ödenir?

  Cevap 4: Yine yukarıdaki yer alan “...ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” ifadesi gereği bu öğretmenler de okula gelip ders yapmış gibi işleme tabi tutulacaklardır.

  Soru 5: Görevli olup törene gelen ile hiçbir suretle görevli olmadığı için gelmeyen öğretmen ve yöneticilere aynı ücretin ödenmesi haksızlık değil midir?

  Cevap 5: Bu sorunun muhatabı idare olmakla beraber okul yöneticilerinin yada amirlerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlanmamasına yönelik tasarrufları bulunmadığını değerlendirdiğimizi belirtelim...

  Soru 6: Gerek 24 Ekim gerekse 29 Ekim günlerinde üzerlerinde ders dışı egzersiz çalışması bulunan öğretmenlere bu ücret ödenir mi?

  Cevap 6: Düzenleme sadece “aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini” kapsadığından ders dışı egzersiz çalışmaları için ücret ödenmesi mümkün değildir.

  Soru 7: Ders ücreti karşılığı görevlendirilen Ücretli öğretmenlerin 24 ve 29 Ekim günlerinde ücretleri nasıl hesaplanır?

  Cevap 7: Bu öğretmenlerimize fiilen girilecek dersler için ödeme yapıldığından bayram programlarında görev verilmiş olsa dahi ücret ödenemez.

  Son söz olarak; gerek bayram kutlamaları gerekse ek ders ücretleri konusunda ivedilikle ülke genelinde keyfiyete ve haksızlıklara yer vermeyecek şekilde düzenleme yapılarak bir standarda oturtulması gerekmektedir. Çünkü önümüzde gününde kutlanması zorunlu olan 10 Kasım Atatürk”ü anma ve gününde kutlanması bakanlıkça emredilen 24 Kasım Öğretmenler günleri vardır ve bu iki gün de hafta tatili olan Cumartesi gününe denk gelmektedir.

  Düzenleme yapılırken memurlar.net olarak daha önce de belirttiğimiz gibi

  “Arife gününün de tatil edildiği 22-28 Ekim haftasında iki gün ders işleneceğinden öğretmenler bu hafta süresince ek ders alamayacaklardır. Bu konuyu daha önce de defalarca ele almıştık. O hafta içerisinde iki gün okula gelen ile her hangi bir nedenle (izinli, raporlu) olup okula hiç gelmeyen öğretmenler arasında ek ders yönünden bir farklılık olmayacaktır. 2006 sonunda yapılan düzenlemeyle mağduriyete yol açan bu durum henüz düzeltilmemiştir. 2006 öncesinde öğretmenler günlük bazda değerlendirilirken, 2006 yılından sonra haftalık bazda değerlendirilmektedirler. Mevcut bayram durumunda 2006 öncesi düzenlemeye göre Sınıf öğretmeninin o hafta okula geldiği 2 gün için 4 saat ücretini alacakken, 2006 sonunda yapılan düzenlemeye göre bu ücretten mahrum bırakılarak eşitsizlik yaratılmaktadır.”

  Konusu mutlaka değerlendirilmelidir.

  Maksut BALMUK
  Eğitim Yöneticisi

  http://www.memurlar.net/haber/300417/
   
 9. orebro

  orebro Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  577
  Beğeni:
  0
  formatörlük varsa 74 saat ders ücreti almamız gerek bu ay için... dün çizelgeyi kontrol ettim 24 ekim gününe 2 saat işlenmiş... bu arada formatörlük devam ediyor..
   
 10. spring

  spring Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğeni:
  2
  bizim idareciler geldi ..ama yeni bir yazı geldi ödenmesine diye.. şimdi aşağıda değişiklik yapıyorlar
   
 11. btformatör

  btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  868
  Beğeni:
  1
  Yanlışım varsa birisi düzeltsin lütfen... Yukarıda Soru 1 ve Cevap 1 e göre verilmesi gerekiyor... Yozgatta tekrardan yazı gönderilmiş verilmesi için diğer yerlerde haberi olan var mı acaba?
   
 12. serol45

  serol45 Site Gezgini

  Kayıt:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  67
  Beğeni:
  0
  idari izin olduğu için ödenmesi gerekiyor aslında ama bizde alamadık önümüzdeki aya yansıtılır mı bilmiyorum..
   
 13. btnotlari

  btnotlari Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.151
  Beğeni:
  34
  bızde almadık
   
 14. sisss

  sisss Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2010
  Mesajlar:
  801
  Beğeni:
  0
  yarım gün çalışılmış gibi ek ders yazılması gerekir
   
 15. spring

  spring Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  901
  Beğeni:
  2
  ankarada da yazı geldi..
   
 16. sirius2006

  sirius2006 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  277
  Beğeni:
  18
  Okula gitmedik Lakin idari izin sayıldığı için 2 saat ek ders aldık. Bu ay toplamda 74 saat alınması gerekiyor.(Btr yada formatörler için)
   
 17. caesai

  caesai Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  0
  Ek ders alan birisi çizelgeyi paylaşabilir mi?
  Ben mesela 65 saat ek ders aldım. 44 alan da var 74 alan da... eklenen haftalara bakılıyor.
  Çizelgem şu şekilde:
  Ekim 1'den itibaren
  4-3-4-3-4
  4-3-4-3-4
  4-3-4-3-4
  4-3-4-0-0
  0-0-0 ( 29 Ekim baştaki "0" olan)
  Anladığım kadarıyla 29 Ekim'i yazmadılar, sonraki aya devretmek için...Malum yarım kalan haftaları sonraki aya aktarıyorlar genelde ama her ilde ve ilçede aynı değil.
   
 18. xyuxexesx

  xyuxexesx Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  131
  Beğeni:
  0
  alırısn hocam 4 saat. eğer btr değilsen alırsın
   
 19. bilisim64

  bilisim64 Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2012
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar BTR ve formatörler ek ders yönetmeliğinin 16. maddesine göre ek ders alırlar.
  Ek ders yönetmeliğ 16. maddesi 2. fıkrası;
  (2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.
  Dolayısıyla 22 ve 23 ekim günleri için ek dersini alırlar. genelde 4+3=7 dir bu.
  Gelelim 24 ekim ek dersine kamu görevlileri hakem kurulu kararı ;

  Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
  Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.
  24 ekimy yarım gün idari izinli olduğumuz için yarım ücret yani 2 saat ücret ödenir. 29 ekim günü tam ücret yani 4 saat ücret ödeniir.24 ekim tam ek ders verenler veya hiç vermeyenler yanlış yapmış olurlar..Benim yorumum bu şekilde.
   
 20. tayinci42

  tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  26 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğeni:
  0
  evet..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal