23 Mayıs iş bırakma eylemi anketi

Kodla Büyü

23 Mayıs grevine katılma anketi

• Ben kesinlikle iş bırakma eylemine katılacağım.

Oy: 398 76.5%
  • Kararsızım

Oy: 54 10.4%
  • Faydalı olacağını düşünmediğimden katılmayacağım.

Oy: 68 13.1%

• Kullanılan toplam oy
    520
ses' Alıntı:
ben de katılacağım eyleme, sendikalı değilim ama ilk eylemim olacak, yararlı olacağına inanıyorum... :+1:

hocam sendikalı değilsen mutlaka sevk al hocam. soruşturma açılacağı için kendini kurtar. sendikalı olanların sevk almalarına gerek yok. ifadelerinde sendikam iş bırakma kararı aldı. ben de iş bıraktım demeleri yeterli olacaktır.

SENDİKALARIN BT ÖĞRETMENLERİNE DUYARSIZLIĞINI VE EYLEMSİZLİĞİNİ, EYLEMSİZLİĞİMLE BOYKOT EDİYORUM ve İŞ BIRAKMA EYLEMİNE KATILMIYORUM.

illo' Alıntı:
SENDİKALARIN BT ÖĞRETMENLERİNE DUYARSIZLIĞINI VE EYLEMSİZLİĞİNİ, EYLEMSİZLİĞİMLE BOYKOT EDİYORUM ve İŞ BIRAKMA EYLEMİNE KATILMIYORUM.

:) büyük puntolar zaten düşüncelerinizi ifade ediyor. ama zaman birbirimize kızma zamanı değil tepki gösterme zamanı..bu sefer daha büyük ses getirecek bu eylem.sendikasızım ama katılıcam

sendikalıyım hiç bi işe yaramayacağını düşünsem de katılıyorum bende
saçma bir günlük grevmi olur neyse genede birliktelik olsun

Sendikasızım, eyleme KATILIYORUM... Bu arada Eğitim-Bir Sen'i de tebrik ediyorum.

EĞİTİM-İŞ' in İş Bırakma Bildirisi

Hükümet, 2012 yılı için kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 3.5+4 zam önerisinde bulunarak, kamu çalışanlarının taleplerini ve yetkili kamu çalışanları sendikalarını ciddiye almadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Bu teklif kabul edilebilir bir teklif değildir.

Aslında 4688 sayılı Kamu Çalışanları Sendika Yasası ile sözde toplu sözleşme masalarında haklarımızı almanın olanağı yoktur. Acilen yapılması gereken İLO koşullarına uygun, anti demokratik maddelerden arınmış, çalışanların, demokratik, meşru eylem ve etkinliklerini engellemeyen, içerisinde “grev ve toplu sözleşme” olan bir sendika yasasının çıkması için mücadele etmektir.

Yüzde 3.5+4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 55-75 TL arasındadır. Yüzdelik artış oranında buçuklu artış yapan Hükümet, kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, kamu çalışanlarının emeklerini yok saymaktadır. Hükümeti, bir an önce bu yaklaşımından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Kişi başına düşen ulusal gelirin 10 bin doları aştığını, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğumuzu, her yıl yüzde 10 civarında büyüdüğümüzü övünerek söyleyen Başbakan, kamu çalışanlarının haklı talepleri karşısında Yunanistan’ı örnek göstermektedir. Yunanistan’da krizin faturasını emekçilerle birlikte politikacılarda öderken, ülkemizde ise Başbakan faturayı yalnızca emekçilere ödetmek istemektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

AKP Hükümeti, 2012 ve 2013 yılları için yüzde 7 ve yüzde 6’lık zam artışlarını hangi enflasyon istiaresine yatarak belirlemiştir? Sendikaların ve kamu çalışanlarının taleplerini yok sayan bu anlayışın toplu sözleşme yapmakla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu tamamen köleci ve dayatmacı bir yaklaşımdır.

Ülkemizde açlık sınırı bugün 1050 TL, yoksulluk sınırı ise 3200 TL civarındadır. Kamu emekçilerini, insan onuruna yakışır bir yaşam standardına kavuşturmak için yapılması gereken zam oranı 2012 için en az yüzde 25 olmalıdır. Ayrıca, ek ödemeleri düzenleyen 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yaratılan ücret adaletsizliği giderilmeli, eşit işe eşit ücret ödenmelidir. Bu bağlamda, öğretmenlere ve akademisyenlere en az 300 TL ek ödeme yapılmalıdır.
Hükümetin resmi rakamlarına göre, son 9 yıldaki ekonomik büyüme, yüzde 48.3 olmuştur. Ancak kamu çalışanları bu ekonomik büyümeden hiç pay almamıştır. Dolayısıyla bugün itibarıyla en düşük dereceli memur maaşında yaklaşık 400 TL büyümeden kaynaklı ücret kaybı olmuştur. Bu miktarın da en kısa zamanda maaşlara yansıtılması gerekmektedir.
Öte yandan, yıllardır maaşlarında herhangi bir iyileştirme yapılmayan, açlık sınırında yaşayan memur emeklileri de unutulmamalı, aylıklarına insanca yaşayacakları oranda zam yapılmalıdır.
Eğitim-İş, tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin haklarını savunmak, insanca yaşam standartlarına kavuşmalarını sağlamak için yarın (23 Mayıs 2012) diğer emek örgütleriyle birlikte üretimden gelen gücünü kullanacak ve iş bırakacaktır. Grev, kamu çalışanlarının hem iç hukuktan hem de uluslar arası hukuktan kaynaklanan en meşru hakkıdır. Kamu çalışanlarının bu demokratik hakkını engellemeye çalışan hükümet yetkililerini hukuka uymaları konusunda uyarıyoruz.
Haklarımızı elde etmenin tek yolu, emek mücadelesinde birlikte hareket etmekten geçmektedir. Tüm konfederasyonları taleplerini ortaklaştırarak, alanlarda eylem birlikteliği yapmaya, grev hakkını kullanmaya davet ediyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

635603HAKLARIMIZ%20%C4%B0%C3%87%C4%B0N%20%C4%B0%C5%9E%20BIRAKIYORUZ.JPG

bende katılıyorum arkadaşlar. daha önceki tüm eylemlere katıldım.hiç bişey olmadı. sadece bi kere savunma verdim. o da tısss çıktı. onlardan korkan onlar gibi olsun. bu arada bizim okulda eğitim-birsen lilerde eyleme katılıyor. ve bunlar bana daha önceki eylemlere katıldığım için anarşist ve provakatör demişlerdi. bende bugün yandaşlar bu eyleme katılmanız kararıyla gözlerimi yaşarttınız dedim. rahatladım:)

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun 17 Mayısta Yaptığı Açıklama

Bugün siyasal İktidarın 4688 sayılı yasadan kaynaklanan, 3+3 dayatması ile karşı karşıya kalınmıştır. 2002 yılında iktidara geldiklerinde yaklaşık 2584 dolar gayri safi milli hasıla olduğunu, 2012 yılında ise bunun yaklaşık 4 kat artarak 10.444 dolara geldiğini ve ülkenin rekorlar kırarak büyüdüğünü iddia eden siyasi iktidar, iddiaları doğru ise emekçilere büyümeden ve kalkınmadan pay vermelidir. Bu durumda kalkınma payı % 400 zam olarak memura, emekliye işçiye ve tüm çalışanlara yansımalıdır. Ancak bu kalkınmanın sanal olduğu, üretimden kaynaklanmadığı ve borç alınarak gerçekleştiği ve borçlarımız 2002 ye göre azalmamış, aksine katlanarak artmış ise Bütçede memura, emekliye, çalışana verecek para kalmamış ise; Bu durumda halk kandırılmakta, topluma doğru bilgi verilmediği anlaşılmaktadır.

Ülkede üretime dayalı kalkınma durmuş, sıcak para politikaları ve dış borçlarla halkımıza sanal bir büyüme görüntüsü verilmiştir. Halkımızın büyük çoğunluğu asgari ücretle köle olarak çalışmakta, tarım işçileri açlık sınırında karın tokluğuna çalıştırılmaktadır. Emekli ay sonunu getirememekte ve torunlarına harçlık verememektedir. Memur kredi kartları ve bankalarla boğuşmakta, Okullar da çocuklara dağıttığı sütü bozuk çıkan AKP, olan biteni sadece seyretmektedir. Demokratik tepkisini dile getiren kitlelere GAZ vermekte, coplamakta ve açıkça faşizan, antidemokratik, dikta bir yönetim sergilemektedir.

Birleşik Kamu İş olarak biz 3+3 teklifini şiddetle reddediyoruz. Elektiriğe, doğalgaza ve temel ihtiyaç maddelerine yapılan zam oranı kadar, yani en az %25 oranında zam verilmesini ve bu zammın asgari ücrete, memura, emekliye, işçiye ve tüm çalışanlara yansıtılmasını istiyoruz. Diğer konfederasyonları derhal bu oyunun parçası olmaktan uzaklaşmaya ve masadan kalkmaya çağırıyoruz. Siyasal iktidar kendi yazdığı oyunu, yalnız başına oynamalıdır. Konfederasyonlar bu oyuna ortak olmamalıdır.

Birleşik Kamu İş olarak AKP’yi bir kez daha uyarıyoruz ve Konfederasyonlara da çağrıda bulunuyoruz.

Gelin tüm konfederasyonlar olarak aramızdaki etnik, dini, siyasi, örgütsel her türlü farklılığı bir kenara bırakarak, sınıf temelinde birleşelim, Emek Cephesi oluşturalım, sonuç alıcı GREV’İ örgütleyelim, ILO sözleşmelerine dayalı haklarımızı kullanalım, haklarımızı meydanlarda söke, söke alalım.

Bu bağlamda; 23 Mayıs 2012 günü de, emek örgütleri ile birlikte üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyor tüm halkımızı emekçilerin bu onurlu talebini desteklemeye çağırıyoruz..

İsmail TUTOĞLU
Genel Başkan

435856SANY0057.JPG

BU EYLEME KATILMADIKTAN SONRA KLAVYEDEN İSYAN ETMENİN ANLAMI KALMAMAKTADIR...... KENDİ KENDİMİZE DÖVÜNMEK BOŞŞŞŞŞŞŞŞŞ MADEM BU KADAR İSYANKARIZ..... EN AZINDAN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK.... DERİZ İÇİMİZ RAHATLAR..... KALVEYEDEN YAZ YAZ NEREYE KADAR......... SONUÇ ÇIKMAYACAĞI AŞİKAR..

bütün sendikalar ilk defa ortak bir eylem yapıyorlar arkadaşlar, ne kadar çok insan, o kadar çok ses, hepimiz katılmalıyız

Yarınki grev, birlik olma adına müthiş.... şuana kadar hep ayrı tellerden çalındı. Öğretmenlerin de birlik olabileceğini yarın göstermeliyiz. lütfen bahanelerin ardına saklanmayalım....haklıysak hakkımızı arayalım...

Yarın gelmiyorum bu ne be hizmetli maaşları bile geçti bizi resmen dalga geçiyorlar...

Yarin meb ses cikarmaz zaten ders kitap bitti ebsnin bu zamani secmesi image tazelemedir danisikli dovus bunlar ustlerle gorusmuslerdir.var misin ek odeme icin 3 ay meb onunde oturmaya

Bütün öğretmenler katılsada gerçekten grev yapsak. Sevk vs. almadan.

Ama çürük elmalar çıkacağı için kararsızım!!!

Sendika üyesi olmadığım için sevk alarak katılmam gerekiyor, ama o da olmaz dedi arkadaşlar.Pekala beni kim savunacak herhangi bir olumsuz durumda???Ben sevk ya da 1 günlük rapor alarak katılmayı düşünüyorum.Bu sayılmaz mı arkadaşlar???

öğretmen için son bir fırsat belkide bundan sonra iş bırakma eylemi bile yapamacak çünkü bundan sonra görüşmler ağustosta olacak. ağustosta ancak ebs iş bırakma eylemi yapar.

bilöğretmen79' Alıntı:
Sendika üyesi olmadığım için sevk alarak katılmam gerekiyor, ama o da olmaz dedi arkadaşlar.Pekala beni kim savunacak herhangi bir olumsuz durumda???Ben sevk ya da 1 günlük rapor alarak katılmayı düşünüyorum.Bu sayılmaz mı arkadaşlar???
olur hocam sende sevk al önemli olan kamuda işlerin yürümesini engellemek

Yarınki eylemde de bu anketteki gibi %77 katılım çıkarsa bu işi yırtarız.
Bence bu grev çok anlamlı. Toplu sözleşme sonrası ilk hareketler. Hem hükümet için hem sendikalar için hem de biz çalışanlar için bir sınav niteliğindedir.
Nasıl başlarsa öyle gider kanaatindeyim.

arkadaşlar 2 yıllık zam pazarlığı için 3-3 gibi komik bir zam yada ek ödemesiz bir zam öğretmen ve memurlarla dalga geçmektir...eğer eyleme katılmazsanız yok olup gideriz...hep destek tam destek...

blue123' Alıntı:
bu mavi kısımdakiler salakmı

o mavi kısım konuşunca mangalda kül bırakmayan icraatta ise kaçacak delik arayanlar. artık öğretmen camiasında bu adamlardan o kadar çok ki. her dönemin apülünü yakar bu adamlar

Geri