23 Mayıs iş bırakma eylemi anketi

Kodla Büyü

23 Mayıs grevine katılma anketi

• Ben kesinlikle iş bırakma eylemine katılacağım.

Oy: 398 76.5%
  • Kararsızım

Oy: 54 10.4%
  • Faydalı olacağını düşünmediğimden katılmayacağım.

Oy: 68 13.1%

• Kullanılan toplam oy
    520
Faydalı olacağını düşünmeyenler, grev kırıcılığı yaparak faydalı olacaklarını mı sanıyorlar? Derse girdiniz diye madalya mı takacaklar size?

Öğretmen dediğin eğitimcidir, duyarlı olmak elzemdir. Bari bu eylemde sesini yükseltsin öğretmenler.

sendika olayına mesafeliydim..nedeni sendikaların birlik olmaması...KESK ve KAMUSEN birlik olduktan sonra sendikaya üye oldumm....sonuna kadar destek verecem..

Bu sefer birlik olma zamanı zaten ayrışma istenilen amaç arkadaşlar . Tüm arkadaşlar Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim BirSen herkes taşın altına bari bu sefer elini koysun...

eğitim-iş de katılıyor eyleme. katılmamak için hiçbir sebep yok. sesimizi artık çıkarmalıyız.

doğum izninde olmasam kesin katılırdım
haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır; ben şeytan olmayı istemem...

her ilde ayrı ayrı mı arkadaşlar ?
kesinlikle bir günlük bütün öğretmenler olmasa bile,20 000 öğretmen bile iş bıraksa
o boş kalan öğrenciler ile ne yaparlar ?

mutluaya' Alıntı:
mutluaya' Alıntı:
Arkadaşlar eyleme sevksiz katılanların formatörlüğü iptal edilirmi?
evet cevap bekliyorum. diyelim ki iptal eidldi yaptırımı ne olur?
hocam ben daha önce katıldım sevksiz hiç bir şey almadım hiç bir sorun olmadı
fat_ser' Alıntı:
haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır; ben şeytan olmayı istemem...

peki diyelim ki katıldık sevksiz. ve dediler ki biz senin görevlendirmeyi iptal ediyoruz. nasıl bir yola başvurabiliriz.

mrtcmhr_13' Alıntı:
her ilde ayrı ayrı mı arkadaşlar ?
kesinlikle bir günlük bütün öğretmenler olmasa bile,20 000 öğretmen bile iş bıraksa
o boş kalan öğrenciler ile ne yaparlar ?

2 yıl boyunca bunun derdini çekmektense 1 gün ögrenciler boş kalsın bişe olacağını sanmıyorum. Kar tatili oldu bilmem ne tatili oldu öğrencilere bişe olmadı..

sendikalımısın arkadaşım sendikalıysan bir sorun çıkmaz bu kadar korkmayyın yaa şöle olur mu olmazmı sende sevk alıp katıl hiç degilse çok endişe ediyorsan

herkesin katılması gerekli ama bu tip kararları almak için sendikalar çok geç kalıyor. öğretmenlerin birlik olduğunu gücünü daha önceden gösterebilsek 2,5 gibi komik rakamlarla karşımıza çıkamazlar.

mutlaka herkes katılsın.en azından sesimizi duyurabileceğimiz bir fırsat.birlik olalım.sendika görüşünüzü önemli değil.ama katılmak gerek.öğretmen camiası son zamanlarda çok büyük haksızlıklara maruz kaldı.

ebs üyesi olanlar katılırsa ne olur bu eyleme.herhangi bi sıkıntı felan olur mu yada sorusturma gibi

o değilde arkadaşlar benim okulda sınavlar bitti. bugün gelen öğrenci sayısı her sınıfta 7-10 arası hatta hiç gelmeyenlerde var. bırakmamız ses getirir mi? sizde durumlar nedir?

katılım buradaki gibi %80 olursa kesinlikle ses getirir. Fakat sadece klavye bazında katılınırsa eyleme bir şey çıkmaz.

Benim sendikam yok, katılacağım kesin ama sevk almam gerekir mi bilmiyorum. Daha doğrusu sevk alırsam eyleme katılmış olunur mu düşüncem var.

repocket' Alıntı:
katılım buradaki gibi %80 olursa kesinlikle ses getirir. Fakat sadece klavye bazında katılınırsa eyleme bir şey çıkmaz.

Benim sendikam yok, katılacağım kesin ama sevk almam gerekir mi bilmiyorum. Daha doğrusu sevk alırsam eyleme katılmış olunur mu düşüncem var.

hocam Kamu-sen veya KESK üyesi değilseniz sevk alarak katılın. 657'ye göre aylıktan kesinti cezası verebilirler.

per_cey' Alıntı:
sendikalımısın arkadaşım sendikalıysan bir sorun çıkmaz bu kadar korkmayyın yaa şöle olur mu olmazmı sende sevk alıp katıl hiç degilse çok endişe ediyorsan
hocam öğrenmek için soruyoruz. birde grev anlam bulsun diye sevksiz katılmak gerekir ona göre önlemimizi alalım yada sonuçlarını bile bile katılalım bu greve. sonuçta formatörlük bir valilik görevlendirmesi. yani burda işler biraz karışıyor. o yüzden yani

memur şimdi 3,5 atıyor. çarşamba günü sıra bizde iş bırakma eylemi yapalım bir günde hükümet 3,5 atsın

arkadaşlar sendikalı sendikasız bence herkes bu greve katılmalı. greve katılanlar ceza almıyorlar alsalar ben alırdım meslek hayatımda 20 den fazla iş bırakma eylemine katıldım hiçbirinde ceza almadım. geçen dönem okulda tek iş bırakan bendim. size neden ceza alamayacağımız hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum..
1) Anayasa’nın 2. maddesi devletin sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirtmektedir.

2) 51. madde; önceden izin almaksızın sendika kurma ve bu sendikalara üye olarak bu doğrultuda etkinlik yapma hakkının bulunduğunu belirtmektedir.

3) 90. madde; milletlerarası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümlerinin uygulanacağını belirtmektedir.

ULUSLARARASI HUKUK: CEZA VERİLEMEZ

4) 151 sayılı ILO Sözleşmesi’nin 3. maddesinin 2. fıkrasında, “… Kamu makamları bu hakkı (sendikal faaliyet) sınırlayacak veya bu hakkın yasaya uygun şekilde kullanılmasına engel olacak nitelikte her türlü müdahaleden sakınmalıdır” denmiştir. (Kamu makamları sendikal faaliyetleri engelleyemez, bu faaliyetlere müdahale edemez.)

5) 87 No’lu ILO Sözleşmesi’nin 8/2 maddesinde, “Yasalar, bu sözleşme ile öngörülen güvencelere zarar verecek nitelikte olamaz veya zarar verecek şekilde uygulanamaz” hükmüne yer verilmiştir. (Çalışanların sendikal etkinlere katılması nedeniyle cezalandırılamayacağı açık bir biçimde ortaya konmuştur.)

6) Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nın “Toplu pazarlık yapma ve eylem hakkı” başlıklı 28. maddesinde; “Çalışanlar ve işverenler veya bunların ilgili kuruluşları … grev eylemi dahil olmak üzere kendi çıkarlarını korumak için ortak (toplu) eylem yapma hakkına sahiptir.” denmektedir. (Bizi de bağlayan uluslararası hukuk grevi temel bir sendikal haktır)

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ (AİHM) ; CEZA VERİLEMEZ

7) Grev geleneği olan KESK ve ona bağlı Yapı Yol Sen’in açtığı ve 27 Mart 2007 günü karara bağlanan başvurusunda (Karaçay – Türkiye) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, greve verilen ceza için “demokratik toplumda gerekli olmadığı” sonucuna vararak Türkiye’nin AİHS’in 11. maddesini ihlal ettiği kararını vermiştir.

8) Yapı Yol Sen’in açtığı ve 17 Temmuz 2007 günü karara bağlanan diğer başvurusunda (Satılmış ve Diğerleri – Türkiye) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de grev yapan çalışana ceza verilemeyeceğine karar vermiştir.

9) İş bırakma eylemine katılan öğretmenler adına açılan ve 17 Temmuz 2008 günü karara bağlanan başvuruda (Urcan ve Diğerleri – Türkiye) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuranlara uygulanan cezai yaptırımların “demokratik bir toplumda gerekli olmadığı” sonucuna varmıştır.

DANIŞTAY; CEZA VERİLEMEZ

10) Danıştay 1. Dairesinin E.2001/3307, K.2001/4415 sayılı kararında “… sendikal faaliyet kapsamında bir gün süreyle göreve gelmemesi fiilinin mazeret olarak kabulünün gerektiği, dolayısıyla 657 sayılı yasanın 125/C-b maddesinde öngörülen “özürsüz” olarak bir gün göreve gelmemek fiilinin sübuta ermediği görülmüştür” denmiştir.

11) Danıştay 12. Dairesinin E.2004/4643, K.2005/313 sayılı kararının gerekçesinde “… davacının sendikal faaliyet kapsamında göreve gelmemesi fiilinin mazeret olarak kabulünün gerektiği dolayısıyla 657 sayılı. Yasanın 125/C-b maddesi anlamında özürsüz olarak göreve gelmemek fiilinin sübuta ermediği görülmüştür.” denmiştir.

12) Danıştay 12. Dairesinin E.2005/5767, K.2008/225 sayılı bir başka kararında “… davacının sendikal faaliyet kapsamında göreve gelmemesi fiilinin mazeret olarak kabulünün gerektiği…” denmektedir.

13) Ayrıca TCK 118. maddesinde sendikal faaliyetin engellenmesi yasaklanmıştır.

BAKANLIK GENELGESİ; CEZA VERİLMESİN

14) 05.08.1999 gün ve 1999/44 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde “…Kamu görevlilerinin sendika ve konfederasyonlar şeklinde örgütlenmelerine engel olunmaması bu örgütlerin etkinliklerinin genel kolluk yetkisi kullanılarak müdahale edilmemesi, sendikal çalışmaları nedeniyle sendika yöneticilerine ve üyelerine disiplin cezası uygulanmamasının gerektiği“ belirtilmiştir.

MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ; CEZAYA GEREK YOK!

15) MEB Hukuk Müşavirliği’nin 27 Şubat 2012 tarih, 02-17848 sayılı yazısında, sendikal kararlar doğrultusunda yapılan iş bırakma eylemlerine katılımın sendikal faaliyet olarak kabul edilmesi gerektiği” belirtilmiştir.

SONUÇ…

Tüm ilgili yasa maddelerinin, genelgelerin, uluslararası ve iç hukuk kararlarının değerlendirilmesi sonucunda; sendikaların aldığı grev kararı sonucu greve katılan çalışanların herhangi bir ceza almayacağı ortadadır. Kamu emekçilerinin greve çağrısına uymalarında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.

Geri