2021 İl içi atama başvurum okul müdürü tarafından reddedildi!

Kodla Büyü
Hocam hakken ve yasa yoluyla bir düşünün il merkezinde bir okula atamanız gerçekleşiyor. Bulunduğunuz şehirde deprem felaketi oluyor (okulum Elazığ da zaten) ve okulunuz yıkılıyor. Sizi 30 km uzakta bir okula tercihe sunulmadan hadi orası boş kalmasın diye gönderiyorlar. Bu durumda önceki kurumda geçen süre ve yeni kurumda geçen süre hesabıyla mı başvuruya dahil edilirsiniz? İl merkezinde bizim branştan 81 kişi depo kadro olarak bekletiliyor. Onları bile bir yere gönderemezken bana böyle bir tasavvuf uygulanıyor ve il içi tayine başvuramazsınız deniliyor . Öyleyse Meb e yeni bir tayin çıkarma usulü ortaya atmış olursunuz ki bu hiç de mantıklı gelmiyor bana. Bu arada geçen sene il içi atamaya nasıl başvuruda bulunabildim? Ta bakanlığa kadar gitti değerlendirmeye de tabi tutuldu fakat benden 24 puan üstünlü biri atandığı için yerleşemedim ve geçen yıl ki klavuzda aynı madde yine aynı yerde ve aynı kelimelerle vardı.
Sizin ilk mesajinizdaki savınıza(c bölümü madde 3) istinaden yazdım. Yine yazıyorum ilgili maddeye göre hakkınız yok. Ama hakkaniyet açısından beni isteğim dışında istemediğim bir kuruma resen atadılar dolayısıyla bana şu an il içi hakkı vermeliydiler diyebilirsiniz. Lakin gördüğüm kadarıyla klavuzdaki maddeye dayandıramazsınız. O nedenle bizim sizin burda hakkaniyet açısından hakkınız var dememizin hiç bir anlamı yok. Ya emsal bir mahkeme kararı bulup ya da bu konuda bilgisi olan bir avukat bulup danışıp öyle yola çıkmanızı tavsiye ederim. Ki burda dava edeceğiniz bakanlığın yayınladığı klavuz olacak. Çünkü; kanaatimce müdürünüzün uygulaması klavuzdaki maddeye göre(c bölümü 3) doğru. Hakkaniyet açısından tartışılır.

Sizi yayınlanan kılavuz değil yönetmelik bağlar eğer ilde üç yıl ve daha fazla çalışmışsanız ve resen atamanız olduysa sizin il içi hakkınıza kimse engel olamaz...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA

VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM​

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DOKUZUNCU BÖLÜM

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

İsteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 52 –
(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

Son düzenleme:
Bizim kurumda değişmişti hocam resen. Geldiğiniz kurumla şu an çalıştığınız kurumun toplam süresine bakılır. Toplam 3 sene olmamışsa iliçi tayin isteyemezsiniz hocam.

Sizi yayınlanan kılavuz değil yönetmelik bağlar eğer ilde üç yıl ve daha fazla çalışmışsanız ve resen atamanız olduysa sizin il içi hakkınıza kimse engel olamaz...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA

VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM​

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DOKUZUNCU BÖLÜM

İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri

İsteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 52 –
(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.

Değerli hocam, öncelikle şunu belirteyim. Arkadaşımız isteği açısından haklı olabilir lakin kılavuz ve yönetmelik açısından müdür reddetmekte haklı. Dava açarsa kazanır, kaybeder diyemem. O nedenle de mutlaka gerçekten bilen bir avukata danışmalı ya da emsal mahkeme kararı bulmalı. Kılavuzdaki madde ile sizin paylaştığınız yönetmelik maddesi arasında bir fark yok.

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Yönetmelik maddesinde "il de çalışılması gereken süre hesabında" ifadesinin geçmesinin nedeni aynı maddenin hem il içi hem iller arası yer değiştirmeyi kapsayacak şekilde yazılmış olmasıdır.

İl içi atama dönemi olduğu için kılavuza doğal olarak "eğitim kurumunda çalışılması gereken süre" ifadesini görüyoruz.
2021 İl içi Kılavuzu:

C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler
3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri,

Bakınız 2020 iller arası kılavuzunda yer alan aynı madde:

C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler
3-) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen iller arası görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları ilde ve daha önce görev yaptıkları ilde geçen hizmet süreleri, birlikte değerlendirilecektir.

Velhasıl-ı demek istediğim aynı duruma kendimi koyuyorum. İstediğim bir okuldan resen istemediğim belki evime çok daha uzak başka bir yere atanıyorum. Doğal olarak tekrar istediği bir okula gitme arzusunda olan arkadaşımızı haklı buluyorum ama kılavuz - yönetmelik maalesef tersini söylüyor. Okul müdürü şu şartlarda ben olsam ben de reddederim. Çünkü; görevim kılavuza, yönetmeliğe uymak. Yorumda bulunarak şu açıdan haklı v.s. diyemez. Müdürün suçu yok. O nedenle de ısrarla gitmeli ve bir hukukçuya ciddi şekilde danışmalı diyorum ki boşa kürek çekmiş olmasın. Yine de kendisi bilir.

Son düzenleme:
Hocam yönetmelik bağlayıcıdır kılavuz değil yönetmelik ne diyorsa o... Yönetmelik açık net yazılmış müdür haklı falan değil geçiniz bu söylemi....

Hocam, Resen atama / kurum kapatılması, norm fazlalığı vs... bu şekilde yer değiştiren öğretmenler için; ayrıldığınız okul + gittiğiniz okulda toplam 3 seneyi doldurmuşsanız tayin isteyebilirsiniz.

Öncelikle kurban bayranınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor ve mesajlarınızla bilgilendirmelerinizden ötürü tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Öyle bir zamana denk geldi ki bu atama dönemi. Elim kolum bağlı duruyorum ne yazık ki. Hayırlısıyla kurumlar bir açılsaydı öğrendiğim bilgiyi sizlerle paylaşacağım.:(

Son düzenleme:
Sizi yayınlanan kılavuz değil yönetmelik bağlar eğer ilde üç yıl ve daha fazla çalışmışsanız ve resen atamanız olduysa sizin il içi hakkınıza kimse engel olamaz..
Bu arkadaşa katılıyorum. eğer ilde 3 seneniz dolmuşsa ve resen atamanız gerçekleştiyse size her koşulda il içi hakkı verilir. Çalışma süreleri ve ilgili maddeyi ekleyerek okula dilekçe verin,reddedildiği takdirde kaybedilecek tüm haklardan kendilerinin sorumlu tutulacağını da iliştirin. Müdürünüzün onaylayıp topu ilçeye atacağına eminim.​

Bu arkadaşa katılıyorum. eğer ilde 3 seneniz dolmuşsa ve resen atamanız gerçekleştiyse size her koşulda il içi hakkı verilir. Çalışma süreleri ve ilgili maddeyi ekleyerek okula dilekçe verin,reddedildiği takdirde kaybedilecek tüm haklardan kendilerinin sorumlu tutulacağını da iliştirin. Müdürünüzün onaylayıp topu ilçeye atacağına eminim.​
Hocam "ildeki 3 seneye" il dışı tayin için bakılıyor. İl içinde son çalıştığı (varsa isteksiz yer değiştirmesi, önceki kurumile birlikteki toplam) süreye bakılır. Ben de anladığım kadarıyla isteğe bağlı yapılan atamadan (21.01.2020) sonra 3 yıl geçmemiş. 1,5yıl geçmiş. Yanlışsam düzeltin tabi :)

Hocam yolunuz uzunmuş. Ne yazık ki bazılarımız böyle uzun yollar çekiyoruz mesleğimizde. Bazıları da (2010dan önce) mahallesine atanıp rahatına bakıyor . Neyse geçmiş olsun hocam. Hayırlısı olsun diyeyim.

Geri