2020-2021 Çerçeve Öğretim Programları

Kodla Büyü
hayırlı olsun, küçük bir inceleme yapmama rağmen aşırı beğendim.
şimdi geriye çözülmesi gereken 3 sorun kaldı.
1. Bu içerikleri uygulayabileceğimiz fiziki ve maddi yeterlilikler.
2.Bu içerikleri uygulatabilecek yeterlilikte öğretmen
3. Bu içerikleri uygulayabilecek yetenekte öğrenci

hayırlı olsun, küçük bir inceleme yapmama rağmen aşırı beğendim.
şimdi geriye çözülmesi gereken 3 sorun kaldı.
1. Bu içerikleri uygulayabileceğimiz fiziki ve maddi yeterlilikler.
2.Bu içerikleri uygulatabilecek yeterlilikte öğretmen
3. Bu içerikleri uygulayabilecek yetenekte öğrenci
O kadar da yeterliliğe sahip olmayan öğretmen de geliştirsin kendisini hocam artık. Temel dersler eskinin aynısı, seçmelilerde yeniler var şu. İnşallah iyi olur. Tek kafama takılan mödül tabanlı olmadığı için mödül yüzdeleri, 40/32 gibi süreler yok öğretmen sanırım konu ve öğrenci özelliğine göre mi dağıtacak yıllık planlara konuları acaba?

Derslerin değişmesi gerekiyordu. Olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Okul interneti üzerindeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Udemy, Btk Akademi,
youtube sağolsun nasil olsa eksiklerimizi kapatırız. Önemli olan bu yenilikçi dersleri anlayabilecek hazırbulunusluğu iyi öğrencilerin okullarımızı tercih etmesi alanımızı tercih etmesi. Tabi nitelikli işletmeler bulmak da önemli.

Paylaşım için teşekkürler. Modüllerle ilgili bir gelişme yok sanırım. Teknik resimde çizim programı için fikir belirtenler vardı. Çok sancılı bir dönem ve önümüzdeki 2-3 yıl sıkıntılı olacak meslek liseleri adına. Hayırlısı olsun...

Paylaşım için teşekkürler. Modüllerle ilgili bir gelişme yok sanırım. Teknik resimde çizim programı için fikir belirtenler vardı. Çok sancılı bir dönem ve önümüzdeki 2-3 yıl sıkıntılı olacak meslek liseleri adına. Hayırlısı olsun...
Ders kitapları hazır dediler. Ama yayınlanmadı. Teknik resim adı değişmiş. Kitap örneğini atmışlar
http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/1338/0/U_0_27_07_2020_14_35_40_942.pdf

Derslerle ilgili yeni yazılımlar bunların yüklenmesi ve bu programları bilgisayarların kaldırıp kaldıramayacağı gibi sorunlar da olacak. Lisans vb. Sorunlar da olacaktır.
Mesela mobil uygulamalar android studio ile görünüyor. Bu program her bilgisayarda çalışmıyor. Gayet yüksek özellikte bilgisayar istiyor.

Derslerle ilgili yeni yazılımlar bunların yüklenmesi ve bu programları bilgisayarların kaldırıp kaldıramayacağı gibi sorunlar da olacak. Lisans vb. Sorunlar da olacaktır.
Mesela mobil uygulamalar android studio ile görünüyor. Bu program her bilgisayarda çalışmıyor. Gayet yüksek özellikte bilgisayar istiyor.
hocam 2 sene sonraya o ders ozamana birşeyler ayarlar okul idareniz inşallah

Teşekkür ederim Hocam. O ders veri tabanı dalında bu yıl 12. Sınıflarda da var hocam. Inşallah çözülür. Her okulun donanım yeterlilikleri aynı değil çünkü

O kadar da yeterliliğe sahip olmayan öğretmen de geliştirsin kendisini hocam artık. Temel dersler eskinin aynısı, seçmelilerde yeniler var şu. İnşallah iyi olur. Tek kafama takılan mödül tabanlı olmadığı için mödül yüzdeleri, 40/32 gibi süreler yok öğretmen sanırım konu ve öğrenci özelliğine göre mi dağıtacak yıllık planlara konuları acaba?
Hocam ders bilgi formlarında konu yuzdelikleri verilmiş. Kitap yazım duyurusunda 10. Sınıf derslerinin bilgi formları mevcut. Orada daha detaylı içerik ve konu yuzdelikleri mevcut.

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_15_59_437.pdf

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_14_26_743.pdf

Ders kitapları hazır dediler. Ama yayınlanmadı. Teknik resim adı değişmiş. Kitap örneğini atmışlar
http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/1338/0/U_0_27_07_2020_14_35_40_942.pdf

Bu derste kullanılacak çizim programı.

Tinkercad
https://www.tinkercad.com
https://www.tinkercad.com/join

Fusion 360
https://www.autodesk.com.tr/education/edu-software/overview?sorting=featured&page=1
Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları
Fusion 360 Toplu Laboratuvar Kurulumu Adımları

360 Toplu Laboratuvar Kurulumu Adımları
Bu sayfa laboratuvar ortamında toplu kurulum ve güncellemelerden sorumlu olan eğitimciler ve BT yöneticileri içindir. Özellikle DeepFreeze gibi yazılımların kullanıldığı ve güncellemelerin kontrollü bir şekilde yapılmak istendiği çok bilgisayarlı ortamlarda, Fusion 360 için toplu laboratuvar kurulum paketi önerilmektedir. Bireysel kurulum paketi kullanıldığı takdirde, DeepFreeze nedeniyle otomatik Fusion 360 güncellemeleri mümkün olamayacaktır. (bkz: Fusion 360 Güncellemeleri)

Aşağıda “Eğitim Kurumları için Fusion 360” adlı kurulum paketi ile laboratuvar kurulum ve güncellemelerinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.
A) Autodesk Eğitim Hesabınızı Oluşturmak ve Doğrulamak
İlk olarak, Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları sayfasının A) ve B) aşamalarında yer alan 1 ila 12 arasındaki adımları tamamlayarak Autodesk eğitim hesabınızı oluşturun ve kimliğinizi doğrulayın.

ÖNEMLİ: Rolünüzü Eğitimci veya BT Okul Yöneticisi olarak seçin. 5 nolu adımda, Personal use and Educational Institution Deployment (Hem bireysel lisanslara, hem de kurumunuz için çoklu kurulum lisanslarına erişim) seçeneğini mutlaka işaretleyin.

B) Fusion 360 Laboratuvar Kurulum Paketini Edinmek
Sisteme hesabınız ile giriş yaptıktan sonra “Fusion 360 for Educational Institutions” ürününün sayfasına gidin ve SIGN IN düğmesini tıklayarak yukarıda oluşturduğunuz hesap ile giriş yapın.

C) Yeni Kurulum Yapmak
Windows tabanlı bilgisayarlar için Download for Windows linkine tıklayın ve “Fusion Admin Install.exe” dosyasını indirin. Bu dosyayı laboratuvarda kurulum yapılacak tüm bilgisayarlara dağıtın ve her birinde yönetici hakları ile çalıştırın.

Kurulum tamamlandığında Fusion 360 kendliğinden açılacaktır. Fusion 360’a giriş yapmak için daha önce oluşturduğunuz ve Fusion 360 lisansına erişim sağladığınız hesabınızı kullanın.

Fusion 360 çalışır duruma geldikten sonra mutlaka hesabınızdan çıkış yapın ve Fusion 360’ı kapatın. Eğer DeepFreeze kullanılıyorsa, ancak bundan sonra tekrar devreye alın. Aksi halde Fusion 360 hep sizin hesabınız ile açılacaktır.

ÖNEMLİ: Fusion 360’ı kullanabilmeleri için, her bir öğrencinin ve eğitimcinin Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Kurulum Adımları sayfasındaki A, B, C ve E aşamalarını tamamlaması gerekmektedir.

Mevcut Bir Fusion 360 Laboratuvar Kurulumunu Güncellemek
Mevcut bir Fusion 360 laboratuvar kurulumunu güncellemek için, yukarıdaki likten indireceğiniz en yeni kurulum dosyasını bir betik (batch) dosyası ile birlikte çalıştırmak gerekir. Böylece bazı komut satırı parametreleri devreye girecek ve sıfırdan kurulum yerine güncelleme gerçekleşecektir.

Güncelleme için şu linkte yer alan batch dosyasını indirin ve güncel kurulum dosyası ile aynı klasöre ekleyerek çalıştırın.

ÖNEMLİ: Güncelleme yerine üstüste kurulum yapıldığı takdirde, sistemde birden fazla Fusion 360 kurulumu aynı anda yer alarak perfomans sorunlarına neden olabilir.
Alıntı Adresi:

Autodesk fusion 360 görsel dersler
Set1: (Meb fusion360 uzaktan eğitim içeriği)
https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1Zs0mrAyzrBlch19c9BJBTKl3ED2zj-jf?usp=drive_open
Set2:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL6LZsmCI3cyBWlLTHuKvucd95NfqovyZN
Set3:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL6LZsmCI3cyAJQ2ACGysB2NTm7v6qFSjp

Son düzenleme:
Çerçeve Öğretimin uygulama esaslarında 15. madde şu şekilde:
Meslek derslerinin haftalık ders çizelgesinde belirtilen ders saati süreleri değiştirilmeden ders bilgi formlarında yer alan derse ait öğrenme birimi süreleri zümre öğretmenler kurulu tarafından belirlenir.

Bu derste kullanılacak çizim programı.

Tinkercad
https://www.tinkercad.com
https://www.tinkercad.com/join

Fusion 360
https://www.autodesk.com.tr/education/edu-software/overview?sorting=featured&page=1
Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları

Bu sayfa laboratuvar ortamında toplu kurulum ve güncellemelerden sorumlu olan eğitimciler ve BT yöneticileri içindir. Özellikle DeepFreeze gibi yazılımların kullanıldığı ve güncellemelerin kontrollü bir şekilde yapılmak istendiği çok bilgisayarlı ortamlarda, Fusion 360 için toplu laboratuvar kurulum paketi önerilmektedir. Bireysel kurulum paketi kullanıldığı takdirde, DeepFreeze nedeniyle otomatik Fusion 360 güncellemeleri mümkün olamayacaktır. (bkz: Fusion 360 Güncellemeleri)

Aşağıda “Eğitim Kurumları için Fusion 360” adlı kurulum paketi ile laboratuvar kurulum ve güncellemelerinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.
A) Autodesk Eğitim Hesabınızı Oluşturmak ve Doğrulamak
İlk olarak, Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Bireysel Kurulum Adımları sayfasının A) ve B) aşamalarında yer alan 1 ila 12 arasındaki adımları tamamlayarak Autodesk eğitim hesabınızı oluşturun ve kimliğinizi doğrulayın.

ÖNEMLİ: Rolünüzü Eğitimci veya BT Okul Yöneticisi olarak seçin. 5 nolu adımda, Personal use and Educational Institution Deployment (Hem bireysel lisanslara, hem de kurumunuz için çoklu kurulum lisanslarına erişim) seçeneğini mutlaka işaretleyin.

B) Fusion 360 Laboratuvar Kurulum Paketini Edinmek
Sisteme hesabınız ile giriş yaptıktan sonra “Fusion 360 for Educational Institutions” ürününün sayfasına gidin ve SIGN IN düğmesini tıklayarak yukarıda oluşturduğunuz hesap ile giriş yapın.

C) Yeni Kurulum Yapmak
Windows tabanlı bilgisayarlar için Download for Windows linkine tıklayın ve “Fusion Admin Install.exe” dosyasını indirin. Bu dosyayı laboratuvarda kurulum yapılacak tüm bilgisayarlara dağıtın ve her birinde yönetici hakları ile çalıştırın.

Kurulum tamamlandığında Fusion 360 kendliğinden açılacaktır. Fusion 360’a giriş yapmak için daha önce oluşturduğunuz ve Fusion 360 lisansına erişim sağladığınız hesabınızı kullanın.

Fusion 360 çalışır duruma geldikten sonra mutlaka hesabınızdan çıkış yapın ve Fusion 360’ı kapatın. Eğer DeepFreeze kullanılıyorsa, ancak bundan sonra tekrar devreye alın. Aksi halde Fusion 360 hep sizin hesabınız ile açılacaktır.

ÖNEMLİ: Fusion 360’ı kullanabilmeleri için, her bir öğrencinin ve eğitimcinin Fusion 360 Eğitim Hesabı Açma ve Kurulum Adımları sayfasındaki A, B, C ve E aşamalarını tamamlaması gerekmektedir.

Mevcut Bir Fusion 360 Laboratuvar Kurulumunu Güncellemek
Mevcut bir Fusion 360 laboratuvar kurulumunu güncellemek için, yukarıdaki likten indireceğiniz en yeni kurulum dosyasını bir betik (batch) dosyası ile birlikte çalıştırmak gerekir. Böylece bazı komut satırı parametreleri devreye girecek ve sıfırdan kurulum yerine güncelleme gerçekleşecektir.

Güncelleme için şu linkte yer alan batch dosyasını indirin ve güncel kurulum dosyası ile aynı klasöre ekleyerek çalıştırın.

ÖNEMLİ: Güncelleme yerine üstüste kurulum yapıldığı takdirde, sistemde birden fazla Fusion 360 kurulumu aynı anda yer alarak perfomans sorunlarına neden olabilir.
Alıntı Adresi:
Hocam teşekkürler bilgilendirme için.

Beklenen büyük müfredat değişikliği geldi nihayet. Önümüzdeki bir kaç yılda en büyük sorunumuz BT sınıflarında yeni yazılımları çalıştırabilmek olacak.

Tabi BT öğretmeni olarak hiç bitmeyecek diğer sorunumuz da mesleki açıdan kendimizi sürekli geliştirmeye mecbur oluşumuz. Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Felsefe vs. nerdeyse diğer tüm branş öğretmenleri emekli olana kadar benzer konuları anlatıyorlar ama biz sürekli yeni yazılımları, teknolojileri öğrenmek durumunda kalıyoruz. Ve maddi bir karşılığı da yok bunun maalesef.

Bu arada Mayıs ayından beri bir çok hizmetiçi eğitime katıldım, katılmayan herkese tavsiye ederim.
-Bilgisayar Ağlarına Giriş (CCNA 1),
-Mobil Uygulama Geliştirme (Kotlin - Flutter),
-Bilgisayar Destekli Tasarım (AutoDesk Fusion 360),
-Yazılım Geliştirme Uzmanlığı (C#),
-Python, Nesnelerin İnterneti, Delphi, Dijital Girişimcilik, Zihin Haritaları vd.

Kurslardaki konular yeni müfredattaki derslerin içeriğiyle örtüşüyor. Bazı kursların kalitesi hiç iyi değildi ama gene de yeni müfredat öncesi iyi oldu bu eğitimleri almak.

Hocam ders bilgi formlarında konu yuzdelikleri verilmiş. Kitap yazım duyurusunda 10. Sınıf derslerinin bilgi formları mevcut. Orada daha detaylı içerik ve konu yuzdelikleri mevcut.

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_15_59_437.pdf

http://kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/0/0/P_0_14_08_2020_11_14_26_743.pdf
teşekkürler hocam. 10. sınıflar seneye o dert değil de 9. sınıfların bu yılki yüzdelikleri yok. plan yaparken onlara göre yapıyordum ama olmayınca nasıl olacak bakalım

Beklenen büyük müfredat değişikliği geldi nihayet. Önümüzdeki bir kaç yılda en büyük sorunumuz BT sınıflarında yeni yazılımları çalıştırabilmek olacak.

Tabi BT öğretmeni olarak hiç bitmeyecek diğer sorunumuz da mesleki açıdan kendimizi sürekli geliştirmeye mecbur oluşumuz. Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Felsefe vs. nerdeyse diğer tüm branş öğretmenleri emekli olana kadar benzer konuları anlatıyorlar ama biz sürekli yeni yazılımları, teknolojileri öğrenmek durumunda kalıyoruz. Ve maddi bir karşılığı da yok bunun maalesef.

Bu arada Mayıs ayından beri bir çok hizmetiçi eğitime katıldım, katılmayan herkese tavsiye ederim.
-Bilgisayar Ağlarına Giriş (CCNA 1),
-Mobil Uygulama Geliştirme (Kotlin - Flutter),
-Bilgisayar Destekli Tasarım (AutoDesk Fusion 360),
-Yazılım Geliştirme Uzmanlığı (C#),
-Python, Nesnelerin İnterneti, Delphi, Dijital Girişimcilik, Zihin Haritaları vd.

Kurslardaki konular yeni müfredattaki derslerin içeriğiyle örtüşüyor. Bazı kursların kalitesi hiç iyi değildi ama gene de yeni müfredat öncesi iyi oldu bu eğitimleri almak.
Hocam hangilerinden memnun kalıp kalmadiginizi da yazsanız güzel olurdu.

Ben aşağıdaki eğitimleri aldım. Fikirlerimi de paylaştım.
2.01.01.02.041 - Masal Anlatıcılığı Uzaktan Eğitim Kursu: Güzel bir kurstu. Kursun yarısı çok sıkıcıydı ama Atölye kısmı güzeldi. Küçük yaş çocuklarla muhatap iseniz çok şeyler katabilir.
1.01.01.06.009 - Kotlin ile Android Mobil Uygulama Geliştirme Uzaktan Eğitim Kursu: En memnun olduğum kurs oldu. Ha öyle aman aman bir bilgi edindim diyemem ama mobil uygulama geliştirme konusunda bilgilendirici oldu. Mobil uygulama konusunda bir şeyler yapmaya karar verdiğimde kullanacağım dilin Kotlin olmasını sağladı.
Proje Danışmanlığı Semineri: Tübitak projeleri için danışman olmayı düşünenlere yönelik bir seminerdi. Çok faydalı oldu diyemeyeceğim. Slaytları paylaşsalar daha faydalı olabilirdi.
1.01.01.08.008 - Dijital Girişimciliğin Temelleri Kursu: Google'ın şu internette karşımıza çıkan kurs reklamlarındaki kurslardan biriydi. Çooook uzun ve sıkıcıydı. Kurs almış olayım diyorsanız alın.
1.01.01.06.008 - Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme Uzaktan Eğitim Kursu: Flutter hakkında temel düzeyde bilginin verildiği bir kurstu. Klasik uygulamalar geliştirirken oldukça kolaylıklar sunan, hem IOS hem de Android için uygulamalar yazabileceğiniz flutter'i tanıyorsunuz, neler yapabileceğinize ilişkin bilgi edinebiliyorsunuz. Güzeldi, memnun kalmıştım. Gerçi Kotlin kursunu alınca kotlin'le devam etmeye karar verdim.
2.01.02.04.006 - Zihin Haritaları Kursu: Güzel bir kurstu. 1 saatlik bir eğitimde zihin haritalarını elle nasıl yapılabileceği anlatılıyordu. Tavsiye olunur.
2.02.08.02.033 - Endüstriyel Görsel Programlama Kursu (Temel Düzey): Delphi'nin anlatıldığı bir kurstu. Bazı illerde çalışanlara yönelikti. Temel düzeyde Delphi öğrendim diyebilirim. Kursun amacı Delphi'yle ne yapılabileceği üzerineydi diyebilirim.
1.01.01.08.007 - Nesnelerin İnterneti (IoT) Temel Seviye Kursu: Beğenmediğim bir kurstu. Cisco'nun akıllı ev ürünlerinin tanıtımı gibi bir şey oldu. Bu konuda hiç bir şey bilmiyorsanız, az da olsa bilgi edinebilirsiniz.
1.01.01.08.006 - Siber Güvenliğe Giriş Eğitimi Kursu: Yine beğenmediğim bir kurslardan biriydi.
2.01.01.02.033 - Müze Eğitimi Kursu: Müze gezilerini kullanarak nasıl eğitim verilirle ilgili bir kurstu. Müzeleri seviyorsanız ve öğrencilerinizle bir müze gezisi planlayıp, orada da dersinizle ilgili bir şeyleri nasıl öğretirimi düşünüyorsanız sizi bilgilendirebilir. Teknoloji ile ilgili fazla bir müze olmayınca, alanımızda kullanmak zor olabilir ama yine de keyifliydi. Zamanım yok derseniz de sanırım Müze Eğitimi diye MEB'in bir kitabı var, onu bir inceleseniz yeterli olabilir.
Bilgisayar Destekli Tasarım (AUTODESK FUSION 360) Kursu: Kesinlikle alın.

Konu başlığıyla alakalı olmadığı için çok detaya girmedim o konuda ama yakuphan hocam güzel yazmış zaten değerlendirmelerini. Benim için en iyisi CCNA kursuydu. Gerisini Hizmetiçi Eğitim bölümündeki başlıklara yazsam daha yararlı olur sanırım.

Ne zaman Türk Dili ve Edebiyatı ders sayısı azaltılırsa ve ne zaman YKS'de 30 ve üzeri paragraf sorusu sorulmazsa o zaman işler çok daha iyi gidecek. Bu nedir arkadaş 9. sınıf 5 saat, 10. sınıf 5 saat, 11. sınıf 5 saat, 12. sınıf 5 saat edebiyat. Bunun kime ne faydası var? Anlayan var mı? Bu çocuklar sayısalcı olacak. Matematiği, Fiziği, Kimyayı, Biyolojiyi artır. Ya da müzik, resim, zeka oyunları vb. dersleri koy. Nedir bu edebiyat sevdası anlamıyorum ve anlamayacağım.

Geri