2014-2015 Ders Kitapları

Kodla Büyü

hakan

Site Gezgini

Ekli dosyalar

• ek kitap listesi-page-055.jpg
    ek kitap listesi-page-055.jpg
    306.9 KB · Görüntüleme: 7,873
belki de olmaması daha iyidir. kitap olursa ona bağlı kalmak zorunda olacağız. işin doğrusu MEBin müfredatı pek hoşuma gitmedi. Böyle serbest takılmak daha iyi gibi geliyo bana

günlük plan istemesinler de kitapta onların olsun. Gerek yok zaten. Öyle böyle anlatıyoruz. Yazdırmak sorun sadece.Zaman kaybettiriyor.

ben bilişim tek ve yazılım dersi kitaplarının gönderilmeyeceği ile ilgili bir şey göremedim ancak gördüğüm bi şey var orda 8. sınıf yazıyor ve bu 8. sınıflarda eski kitabın kullanılacağı anlamına geliyor.Bu da 7.sınıflarda bilgisayar dersinin zorunlu olacağı gibi bir anlam çıkarılabilir.

eses' Alıntı:
ben bilişim tek ve yazılım dersi kitaplarının gönderilmeyeceği ile ilgili bir şey göremedim ancak gördüğüm bi şey var orda 8. sınıf yazıyor ve bu 8. sınıflarda eski kitabın kullanılacağı anlamına geliyor.Bu da 7.sınıflarda bilgisayar dersinin zorunlu olacağı gibi bir anlam çıkarılabilir.
8. sınıflardaki dersin adının seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi olduğu ve bu derste eski kitap ve kaynakların kullanılacağı,
5., 6. ve 7. sınıflardaki dersin adının Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olduğu ve bu dersle ilgili herhangi bir ders kitabı bulunmamaktadır sonucu da çıkmaz mı?

bote67' Alıntı:
eses' Alıntı:
8. sınıflardaki dersin adının seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi olduğu ve bu derste eski kitap ve kaynakların kullanılacağı,
5., 6. ve 7. sınıflardaki dersin adının Bilişim Teknolojileri ve Yazılım olduğu ve bu dersle ilgili herhangi bir ders kitabı bulunmamaktadır sonucu da çıkmaz mı?
:++:

Hocam az önce Meb sayfalarında gezinirken, ortaöğretim (lise) kitaplarına bir bakayım dedim.
MEB ve FIRAT yayınları olarak iki kitap var, ikisini de indirdim üç aşağı beş yukarı aynılar, bize verilen çerçeve programı ile lise kitaplarının müfredatı neredeyse birebir örtüşüyor, sadece anlatım dili biraz ağır ve konular detaylı. Neredeyse kazanımların ve ünitelerin sırası bile aynı.
Önümüzdeki sene için somut bir kitap çalışması yapılmayacaksa, öğretmen ve öğrenciler doğru düzgün bir kaynağa yönlendirilmeyecekse, benim kendi düşüncem, lise kitaplarını alıp, anlatımı ve seviyeyi hafifletip dersi ondan işlemek.
Hem öğretim programı ile, hem bu programa göre yaptığımız yıllık planlar ile uyumlu olur, hem de acaba bu hafta ne işlesem derdinden kurtulmuş oluruz.
Zaten bu sene için yapılan çalışmaları (arkadaşlarımız sağolsun) etkinlik ve sunuları arşivliyoruz, hem kaynak, hem etkinlik hem içerik yönünden rahat ederiz.

Ama gönlüm adam akıllı bir plan program dahilinde kılavuz-ders-çalışma kitapları hazırlanması, etkinliklerin belirlenmesi öğretmen ve öğrencilere dağıtılması...

gelecek yıl 7 lerde 2 saat zorunlu olacak diye bir sonuç mu çıkıyor bu yazıdan

Aralık 2011 tarihli ve 2651 sayılı Tebliğler Dergisi’nde ders kitabımızla ilgili hiçbişey yok. Orda bi yanlışlık var. Ama ifade edilen cümleden çıkan anlam, sadece 8. sınıflarda belirtilen araç gereç kullanılacak. 5-7. sınıflar için de herhangi bir kitap belirtilmediğine göre kitap hala hazırlanma aşamasındadır diye ümitlenmek istiyorum. :|

Hocam kitap olmayınca fotokopilerle uğraşıyoruz, hiç iyi olmuyor. Tam olarak kitapsızlaştırıldık yani.

Okullarda bilgisayar dersine gerek yok dendi seçmeli oldu, sonra öğretmenler için norm sıkıntısı oldu tekrar zorunlu oldu. zorunlu olunca seçmeli ders programı uymadı. uymadığı gibi kitap çıkmadı zorunlu dersi herkes kendi çabalarıyla işlemye çalıştı. ne derecede başarılı olundu bilinmez. ne doğru dürüst bir program var ne doğru dürüst müfredat var nede kitap. çok iyi ya. lab olmayan okullarda kitap olmadan ders işlemek. fotokopi dağıtacan kağıt yok, toner yok. imkansızı başarmak gibi hele birde uygulma isteyen bir ders. derslerde bir birliktelik yok. çocuklar zaten kitap olmadan dersi ders olarak algılayamıyor. en azından oradakilere çaılışr uygulamaları yaparlardı. zannetmeyinki sadece bizim dersler sıkıntılı. öğrencilerde eğitim adına hiç birşey yok. öğretimi sayamıyorum. okulun yarısı 1 almaktan gurur duyuyor. meb iyice şaşırmış durumda. allah öğrencilerin sonunu dahası geleceğimizin sonunu hayır etsin. bu işler öyle çalıştayla, toplantıyla olacak gibi değil. meydanlara inmeleri gerek okullara bakmaları gerek, dolaşmaları, dinlemeleri, öğrencileri incelemeleri gerek öğretmeni değerlendirmeyi değil. öğretmenleri dinlemeleri gerek müdürleri değil. sözün kısası kitap olsa iyi olur ama nerdeee... ülkemiz çok zengin ya kitap olmadan tablete geçeceğiz...

Geri