2013 YILI ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME

Kodla Büyü

sakgeyik_63

Aktif Üye
2013 YILI ÖĞRETMENLERİN İL İÇİİSTEĞE BAĞLI
YER DEĞİŞTİRME DUYURUSU

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il içi yer
değişikliklerinin 06/05/2010 tarihli 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim
Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri de dikkate
alınarak aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır.

1- Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan
veya bundan muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle
zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden, 31 Aralık 2013 tarihi
itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıllık çalışma süresini
tamamlayacaklar il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilir.
Dördüncü, beşinci ve altıncı hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma
yükümlüsü öğretmenlerden bulunduğu eğitim kurumunda 3 (üç) yıllık çalışma
süresini tamamlayanlar, istemeleri hâlinde il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü
öngörülen eğitim kurumlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

2- İl içi yer değişikliğine başvuracak öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında, yer
değiştirme başvurularının son günü esas alınır.

3- Norm kadro fazlası öğretmenler ile 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren
görevli olduğu okulun dönüştürülmesi, kapatılması ya da norm kadro uygulaması
nedeniyle görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerde, bulundukları
eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıl süre ile çalışma şartı aranmaz.

4- Üç yıllık sürenin hesabında öğretmenin;
a. Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda, sözleşmeli öğretmen veya asker
öğretmen olarak geçirdiği süreler dâhil, fiilen öğretmen olarak geçirdiği süreler ile
diğer eğitim kurumlarında ders okutmak ya da eğitim kurumu yöneticisi olarak
görevlendirildiği süreler,
b. 2012 ve 2013 yılında il içinde veya iller arasında yer değişikliği yapıldıktan sonra
farklı sebeplerle Bakanlığımızca eski görev yerine iade edilenlerin ise, eski ve yeni
görev yerlerindeki hizmet süreleri
birlikte değerlendirilir.

5- Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilen öğretmenler,
görevlendirmeleri sona erdirilmedikçe yer değiştirme isteğinde bulunamaz. Ancak,
kadrolarına geri dönen öğretmenler, kadrolarının olduğu eğitim kurumunda en az 3
(üç) yıllık çalışma süresini tamamlamışlarsa, il içi yer değişikliği isteğinde
bulunabilirler.

6- Başvurular, elektronik ortamda alınacaktır. Başvurular, sırasıyla eğitim kurumu
müdürlüğü, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra geçerlilik
kazanacak; bu birimlerin herhangi biri tarafından onaylanmayan başvurular ise
geçersiz sayılacaktır.

7- Yer değiştirme iş ve işlemleri ile başvuruların onaylanması veya reddedilmesinden
sırasıyla okul, ilçe ve il millî eğitim müdürlükleri yöneticileri görevli, yetkili ve
sorumlu olacaktır.

8- İl içinde yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerden görev yaptığı il/ilçe
dışında bulunanlar, her türlü iletişim aracıyla kadrosunun bulunduğu okul
müdürlüğünü bilgilendirmek suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyecek; okul
yöneticileri de süresi içinde başvuruları onaylayacaklardır. Başvurusu onaylanan
öğretmenlere ait Başvuru Formu’nun çıktısı okul müdürlüklerince öğretmenlere
göreve başladıklarında imzalattırılacaktır.

9- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe
bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamaz. Ancak il içinde atanmalarından sonra
doğacak özürleri sebebiyle öğretmenler özür durumundan yer değiştirmelere
başvurabileceklerdir.

10-Yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler, Elektronik Başvuru Formu’na
yansıtılacak kimlik, öğrenim, Bakanlık atama alanı, hizmet süresi, hizmet puanı ve
benzeri bilgilerini başvuru yapmadan önce MEBBİS e-Personel Modülünden (Özlük)
kontrol ederek yanlış ya da eksik bilgilerinin düzeltilmesini belgeye dayalı olarak
eğitim kurumu, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerinden talep edeceklerdir.

11-Yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden, yurt dışı görev
süresi veya aylıksız izinlerinin 15 Eylül tarihine kadar sona ereceğini belgelendirenler,
diğer şartları da taşımaları kaydıyla, yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.
Bunlardan yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenler, en geç 15 Eylül tarihi itibarıyla
görevine başlamazsa, atamaları il millî eğitim müdürlüklerince iptal edilecektir.

12-İl içinde soruşturma sonucu görev yeri değiştirilen öğretmenlerin hizmet süresinin
hesabında, daha önceki kurumlarında geçen hizmetleri de dikkate alınır. Ancak bu
durumdaki öğretmenler, 3 yıl geçmeden daha önce görev yaptıkları eğitim kurumuna
veya ilçeye atanmak üzere yer değiştirme isteğinde bulunamaz.

13-Aynı dönemde il içinde yer değiştirme isteğinde bulunan karı koca öğretmenlerden
farklı ilçelere atanan eşler, büyükşehir belediye sınırları içinde farklı ilçelere atananlar
hariç olmak üzere, özür durumundan yer değiştirme döneminde tekrar başvuruda
bulunabilir.

14-Başvuru süresi içinde öğretmenler, görevli olduğu eğitim kurumu ya da kadrosunun
bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle yer değiştirme
başvurusunu elektronik ortamda iptal ettirebilir. Bu şekilde başvurusunu iptal
ettirenlere, aynı başvuru döneminde yeniden başvuru hakkı verilmez.

15-Öğretmenler, il içi yer değişikliği başvurularında en çok 25 (yirmi beş) eğitim kurumu
tercih edebilir.

16-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak
Bilgisi Öğretmenliği Bölümü mezunları, ilkokullar ile ortaokulları; İngilizce
öğretmenleri ise, ilkokullar ile diğer okulları tercih edebilecektir.

17-Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden matematik-bilgisayar, istatistik-bilgisayar
bilimleri, bilgisayar teknolojisi/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar
ve öğretim teknolojileri öğretmenliği ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları ise,
mesleki ve teknik liseleri tercih edemeyecektir.

18-Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin bütün alan öğretmenleri ile güzel sanatlar ve
spor liselerinin görsel sanatlar/resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenleri, tüm eğitim
kurumlarını; ilgili mevzuatına göre Anadolu liselerine sınavla atanan öğretmenler ise
fen liseleri ile sosyal bilimler liselerini de tercih edebilecektir.
Güzel sanatlar ve spor liseleri dışındaki eğitim kurumlarında görevli görsel
sanatlar/resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenlerinden, geçmişte güzel sanatlar
liselerinde görev yapmış olanlar, güzel sanatlar ve spor liselerini tercih edebilecektir.

19-Bilim ve sanat merkezlerinde kadrolu olarak görev yapan öğretmenler, fen liseleri ile
sosyal bilimler liseleri hariç, bilim ve sanat merkezleri ile diğer eğitim kurumlarını
tercih edebilecektir.

20-İl içi yer değiştirmeler, Valiliklerce, öğretmenlerin tercihleri doğrultusunda, hizmet
puanı en fazla olandan başlanarak yapılacaktır. Hizmet puanlarının eşitliği hâlinde
öncelik, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana verilecek; eşitliğin bu durumda da
sürmesi hâlinde bilgisayar kurasına başvurulacaktır.

21-İl içi isteğe bağlı yer değiştirme kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer
değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak, yer değiştirmeleri
gerçekleştirildikten sonra, 06/05/2010 tarihli 27573 sayılı Resmî Gazete’de
yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme
Yönetmeliği’nde belirtilen özür durumlarından birinin oluşması ve görev yerlerinden
ayrılmamış olmak kaydıyla atamaları iptal edilebilecektir.
Ataması iptal edilenlerden, eski görev yerinde uygun norm bulunmayanlar, il içinde
alanlarındaki diğer eğitim kurumlarındaki boş normlara Valiliklerce atanacaklardır.

22-Yer değiştirme başvurularına ilişkin tereddütler öncelikle il millî eğitim müdürlüğünce
giderilecek, bu aşamada giderilemeyen tereddütler yetkililerce Bakanlığa
bildirilecektir. Yukarıda açıklamalarda yer almayan diğer hususlarda Milli Eğitim
Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri
esas alınacaktır.

23-İl içi yer değiştirme başvuruları 8-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında alınacak,
atamalar 15 Temmuz 2013 tarihinde, ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 16
Temmuz tarihinden itibaren yapılacaktır.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

il içinden tayin isteyip çıkar kurumumuzu il içindeki yeni yerimize geçirir ve ardından da ordan il dışı içn tayin isteyebilirmiyiz.
bunu neden mi yapcam kurumumdan kurtulmak için aslında amaç il dışı ama o olmasa bile il içinden önceden gitmiş olabileyim. uzmanların cevaplarını bekliyorum.

Arkadaşlar iyi akşamlar.17. maddeden bişe anlamadım ben.Teknik eğitim mezunları mı isteybiliyor sadece meslek liselerini.Aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

ş(s)ehven' Alıntı:
il içinden tayin isteyip çıkar kurumumuzu il içindeki yeni yerimize geçirir ve ardından da ordan il dışı içn tayin isteyebilirmiyiz.
bunu neden mi yapcam kurumumdan kurtulmak için aslında amaç il dışı ama o olmasa bile il içinden önceden gitmiş olabileyim. uzmanların cevaplarını bekliyorum.
Hocam bu konuda belirsizlik var biraz. Memurlar. net te bu konuyu ele almış.

http://www.memurlar.net/haber/386896/

9. madde ne saçmalıyor? okulları dönüştürülen ve bu yuzden norm fazlası olaanlar mecburen il içi yapacak . Neden il dısı tayin hakkı verilmeyecekmişki? ben isteyerek yapmıyorum bu il içini mecburiyeetten yapıyorum sırf senin saçma sapan can sıkıntısı sistem değisikliğin yüzünden!! Birde il dışı tayin hakkımı nasıl elimdn alırsın??? :verymad: bu madde derhal düzeltilmeli!

bahhele' Alıntı:
9. madde ne saçmalıyor? okulları dönüştürülen ve bu yuzden norm fazlası olaanlar mecburen il içi yapacak . Neden il dısı tayin hakkı verilmeyecekmişki? ben isteyerek yapmıyorum bu il içini mecburiyeetten yapıyorum sırf senin saçma sapan can sıkıntısı sistem değisikliğin yüzünden!! Birde il dışı tayin hakkımı nasıl elimdn alırsın??? :verymad: bu madde derhal düzeltilmeli!
öle bişey demiyor ki 9. maddede. sen fazlaysan sana zorla yer değiştirde demiyor? sadece değiştirirsen il dışı yok diyor zorla değil yani. hocam sen canını sıkma okuyup okuyup kendi aleyhine bişeyler çıkarıyorsun. zamanı gelince il dışını iste geç. kısmet haa olmazsa norm fazlasından en kötü resen atanırsın zatende aynı ilde olacağın için toplamda ildışı süreni etkilemez. sen il içi isteme yeter. hadi iyi geceler.

il içi istemesem reesen atayacak.il dışı belki olmayacak neden il içinde reesen atanmaya razı geleyimki? Neden buna mecbur bırakıyorlar! Ya il dışından göndersinler adam gibi yada en yakın okula versinler il içinde.her sene düzen kur düzen kaldır yapmak zorundamı bu millet yaa.lanet olsun! Biri şu 9. maddeyi açıklasın yaa.gerçekten kafayı yemek üzereyim

9. madde il içi tayini çıkanlar il dışı tayin isteyemez diyor
17. madede de eskisi gibi teknik okula atanabilenler ancak meslek lisesi isteyebiiliyor geri kalanı ortaokul

ben zorunlu çalışma hükümlüsüyüm ve il içinden doğu görevi olan yere tayin istemek istiyorum sanki bizim önümüzü engelliyor gibi geldi :S inşlh yanlış yorumlamışımdır.

Bu 9. maddeyi koyanların Allah cezasını versin ben çalıştığım ilçede kalmak istemiyorum ama ildışına çıkmak istiyorum ildışını beklesem ilici bitiyor ilicini yazsam ildışı yazamazsın diyorlar bıktım artık bu adaletsizlikten geçen sene mağdur oldum zaten bir de zorunlu hizmete af geldi bulunduğum yerin hizmet puanını düşürdüler hepsi mi beni buluyor

uniQue87' Alıntı:
ben zorunlu çalışma hükümlüsüyüm ve il içinden doğu görevi olan yere tayin istemek istiyorum sanki bizim önümüzü engelliyor gibi geldi :S inşlh yanlış yorumlamışımdır.

üç yılını doldurduysan il içi tayin isteyebilirsin ama istediğin okul yine zorunlu hizmet bölgesi olması şartıyla

şuan doğu görevi olan bir yerde değilim hocam normalde oluyor biliyorum da bu yönetmelik pek açık değil gibi bu konuda

uniQue87' Alıntı:
şuan doğu görevi olan bir yerde değilim hocam normalde oluyor biliyorum da bu yönetmelik pek açık değil gibi bu konuda

senin durumun il dışı atama klavuzu yayınlandıktan sonra belli olur

tefbilisim' Alıntı:
Bu 9. maddeyi koyanların Allah cezasını versin ben çalıştığım ilçede kalmak istemiyorum ama ildışına çıkmak istiyorum ildışını beklesem ilici bitiyor ilicini yazsam ildışı yazamazsın diyorlar bıktım artık bu adaletsizlikten geçen sene mağdur oldum zaten bir de zorunlu hizmete af geldi bulunduğum yerin hizmet puanını düşürdüler hepsi mi beni buluyor
aynen hocam ben de aynı durumdayım sizinle, çok sinirliyim bu maddeye. bir seçim yapmamız gerekiyor anlaşılan. kaç gündür düşünüyorum hangisine başvuracağımı bilemiyorum

bahhele' Alıntı:
il içi istemesem reesen atayacak.il dışı belki olmayacak neden il içinde reesen atanmaya razı geleyimki? Neden buna mecbur bırakıyorlar! Ya il dışından göndersinler adam gibi yada en yakın okula versinler il içinde.her sene düzen kur düzen kaldır yapmak zorundamı bu millet yaa.lanet olsun! Biri şu 9. maddeyi açıklasın yaa.gerçekten kafayı yemek üzereyim
valla hocam önceki senelerde norm fazlası olmak varmış, sinirim tepemde kaç gündür..

vkgz' Alıntı:
9. madde gayet mantıklı bence
Nesi mantıklı bu maddenin hocam benim ilici de il dışı da isteme hakkım var il dışı hakkımı neden elimden alıyorlar beraber yapsınlar madem ya da il dışını sonra yapsınlar.

sgulkurusu' Alıntı:
tefbilisim' Alıntı:
aynen hocam ben de aynı durumdayım sizinle, çok sinirliyim bu maddeye. bir seçim yapmamız gerekiyor anlaşılan. kaç gündür düşünüyorum hangisine başvuracağımı bilemiyorum
Hocam ben il içini yazacağım geçen sene bekledim il dışına 5 okul açtılar bu sene dersler zorunlu oldu ama ben güvenmiyorum bakalım ildışına kaç okul açacaklar geçen yıl benim gideceğim ile il dışına 5 okul açan meb ilk atamaya sayısını hatırlamıyorum ama daha fazla okul açtı bakalım bu açıkları il dışına gösterecekler mi

Geri