2008 Eğitici Formatör Öğretmenliği Sınavı Hakkında Duyuru-Bakanlık Yazısı

Kodla Büyü

CadCam67

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bakanlık Yazısı dır Bugün geldi

InVinoVeritas' Alıntı:
yazıda bahsedilen, 2. oturumda gerçekleştirilecek, katılımı zorunlu olmayan uzmanlık sınavaı hakkında bilgisi olan var mı peki?

Uluslar arası Setifika sınavlarında Sorulacak Sorular.
.Net,Network, Cisco ilgili sorularu ekliyeceğim

Ekli dosyalar

• 2008 EBITEFO SINAV.rar
    78 KB · Görüntüleme: 1,221
Teşekkürler Tuncay hocam..
YAZIYI İNDİRMEDEN OKUYABİLMEK İÇİN EKLİYORUM..

2008 YILI EĞİTİCİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FORMATÖR
ÖĞRETMENLİĞİ SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA

Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmenlerin dikkatine;
Elektronik ortamdan edinilen bilgiler ve illerden alınan duyumlardan elde edinilen
izlenimler neticesinde, mevcut eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerin bilgi düzeylerinin
belirlenmesi ve yeni eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen (EBİTEFO) adaylarının
belirlenmesine yönelik önümüzdeki aylar içinde düzenlenecek sınavların çesitli spekülasyonlara
neden olduğu görülmektedir.
Bilindiği üzere, Genel Müdürlüğümüzde yürütülmekte olan eğitim programlarına her geçen
gün yenileri eklenmekte olduğundan il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapan mevcut
eğitici bilgisayar formatör öğretmen sayısı bu konudaki ihtiyacı karsılamada yetersiz kalmaktadır.
Bu sebeple, söz konusu ihtiyacı karsılamak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz 2008 yılının ilk
aylarında mevcut kadroya ilave olarak yeni eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen
(EBİTEFO) adaylarını belirlemek üzere, merkezî bir sınavı yapmayı kararlastırmıstır.
Söz konusu sınava Bakanlık Makamından alınacak onayla il ve ilçe millî eğitim
müdürlüklerinde görevlendirilecek mevcut eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerin de katılması
sağlanacaktır.
Belirtilen sınavın yapılmasında temel üç Amaç belirlenmistir. Bunlar;
1. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlere ilaveten yeni Eğitici Bilisim Teknolojisi
Formatör öğretmen (EBİTEFO) adayları belirlemek.
2. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerle birlikte sınav sonucunda belirlenecek yeni
eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen (EBİTEFO) adayları arasından bilisim
teknolojilerinin çesitli uzmanlık alanlarında uzmanlasmıs kadroların belirlenerek,
olusturulacak çekirdek ekiplerin her bir üyesinden eğitim öğretim faaliyetlerinde
eğitmen olarak yararlanmak.
3. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerin bilgi düzeyini ölçerek, sahip oldukları bilgi
kapasiteleri konusunda eğitim ihtiyacı analizi yapmak ve bunun sonucunda, kendileri
için ihtiyaç duyulacak gelistirme eğitimlerini planlamak.
Bu yılın ilk ayları içinde düzenlenmesi planlanan merkezî sınavda, mevcut bilgisayar
formatör öğretmenlerle birlikte sınava katılacak Eğitici Bilisim Teknolojisi Formatör öğretmen
(EBİTEFO) adaylarına çesitli kategorilerde sorular sorulacaktır. Sınava katılacakların tamamına
uluslararası A Plus standartlarında bilisim teknolojisinin temelleri konusundaki temel bilgi
seviyesini ölçen sorulardan olusan ortak bir sınav sabah saatlerinde uygulanacaktır.
Aynı günün öğleden sonrasında bu sınavın devamı niteliğinde bir uzmanlık sınavı
yapılacaktır. Söz konusu uzmanlık sınavında asağıda yer alan konu baslıklarında sorular
sorulacaktır. Uzmanlık sınavına katılım zorunlu değildir. Bu sınava katılmak isteyen öğretmenler,
asağıda yer alan konulardan en fazla ikisini seçerek basvuruda bulunacaktır. Ortak sınava zorunlu
olarak katılan öğretmenler, uzmanlık alanlarından 1 veya 2 konu seçebilecekleri gibi uzmanlık
sınavına basvuruda bulunmayabilecektir.
Bu sınavla ilgili duyurular, planlama çalısmalarının tamamlanmasını takip eden en kısa süre
içinde hem Bakanlığımızın web sitesinde hem de resmî yolla tüm illere duyurulacaktır.

Söz konusu sınavda sorulacak soruların yer alacağı konu baslıkları asağıda belirtilmektedir.

SINAV KONULARI ZORUNLULUK DURUMU
Bilisim Teknolojilerinin Temelleri+Öğretim Becerileri ZORUNLU
İsletim Sistemi (Windows) SEÇMELİ
.NET Yazılım Platformu SEÇMELİ
Ofis Yazılımı (MS Office) SEÇMELİ
Veritabanı Yazılımları (Oracle + SQL) SEÇMELİ
Network Yönetim Sistemi SEÇMELİ
Yazarlık Yazılımları (Dreamviewer+Flush+Photoshop) SEÇMELİ
Java Yazılım Platformu SEÇMELİ
İsletim Sistemi (Unix/Linux) SEÇMELİ

yazıda bahsedilen, 2. oturumda gerçekleştirilecek, katılımı zorunlu olmayan uzmanlık sınavaı hakkında bilgisi olan var mı peki?

arkadaşlar bu sınava başvuru felan alındımı, yoksa ben mi kaçırdım

kimlerin katılabileceği konusunda herhangi birşeye değinilmemiş.. sanırım diğer sınavlarda 3 yıllık tecrübe isteniyordu. Öğretmenlikte 3 sene geçirdiğinizde mi bu görevde yeterlilik kazanılıyor. Tam tersine bilgileri daha taze olan, yeni, mezunlara da daha fazla şans vermek gerekir diye düşünüyorum. Aksi taktirde kendimizi geliştiremekten dolayıp, körelmemek için gözümüz hep dışarıda oluyor. Çünkü mebdeki tüm eğitimler bu sene eğitici formatörlere yönelik. Ayrıca bu uzmanlaşma işi de oldukça iyi olacak bence, iyi düşünülmüş. Donanım vb. içinde teknik ekip oluşturulabilir, bir çok okulun garantisi bitiyor.

Bu yılın ilk ayları içinde düzenlenmesi planlanan merkezî sınavda, mevcut bilgisayar
formatör öğretmenlerle birlikte sınava katılacak Eğitici Bilisim Teknolojisi Formatör öğretmen
(EBİTEFO) adaylarına çesitli kategorilerde sorular sorulacaktır.

deniliyor buna göre şu and formatör olmayan bilgisayar öğretmenleri bu sınava katılamayacak mı :cry:

Sınava mevcuy eğitici formatör ve okul formatörleri katılacak . Ama diğer kişilerin katılıp katılmayacağı sınav duyurusunda belli olur şimdiden polemik yapmaya gerek yok 2006 sınavında 3 yıllık kıdem şartı getirildiği için çok bilg öğretmeni başvuramamaştı son anda buı şartı ve branş kısıtlamasını kaldırdılar stajyerlii kalkan maks 15 senelik idarecilik görevi olmayan herkes girmişti şimdi de öle olur sanırsam :)

cogullu' Alıntı:
(EBİTEFO) adaylarına çesitli kategorilerde sorular sorulacaktır.

deniliyor buna göre şu and formatör olmayan bilgisayar öğretmenleri bu sınava katılamayacak mı :cry:

eğitici formatör arkadaşımın söylediğine göre daha önceden görev yapan eğitici bilgisayar formatörlerinin yeterlilikleri açısından girmesi mecburiymiş. bunun dışında yeni alımda olacak tabiki. zaten yazıdada ihtiyacı kapatmak için yeni alım yapılacağından bahsetmiş.

"Bilindiği üzere, Genel Müdürlüğümüzde yürütülmekte olan eğitim programlarına her geçen
gün yenileri eklenmekte olduğundan il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapan mevcut
eğitici bilgisayar formatör öğretmen sayısı bu konudaki ihtiyacı karsılamada yetersiz kalmaktadır.
Bu sebeple, söz konusu ihtiyacı karsılamak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz 2008 yılının ilk
aylarında mevcut kadroya ilave olarak yeni eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen
(EBĐTEFO) adaylarını belirlemek üzere, merkezî bir sınavı yapmayı kararlastırmıstır."

bu sınava sedece EĞİTİCİ formatörler mi girecek?
bilgisayar öğretmeni arkadaşlar giremeyecek mi ?

Geri