2008 EĞİTİCİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EBİTEFO SINAVI SORULARI

Kodla Büyü
Xp de fdiske gerek yok disk yönetimi ile bölünür. biçimlendirip biçimlendirilmediği önemli değil.

Tamam doğru yapmışım.. :D

Bu arada fdisk winxp de yoktur. Dosta çalışır.
Doğrusu disk management...

Kolemans' Alıntı:
Xp de fdiske gerek yok disk yönetimi ile bölünür. biçimlendirip biçimlendirilmediği önemli değil.
İyi de soruda bu hdd'de işletim sistemi olup olmadığı belirtilmemiş. Ya 200 gb'lik hd tek bölümse ve Xp kuruluysa, bunu nasıl böleceksiniz Xp'de? Xp kendi kurulu olduğu partition'u da bölebiliyor mu?

alpaygunes' Alıntı:
Öğretmeniz ama , eğitim bilmleri alanında bende dahil olmak üzere bir çok arkadaşımın durumu vahim.
Şunu öğrendim bizim 4-5 yılda bir eğitm bilimlerinden hizmet içi kursa alınması alzım. ena zında beni ihtiyacım varmış :(

öncelikle sınava giren bütün arkadaşalara büyük geçmiş olsun. alpay hocam hangi sorularda takıldınız bilmiyorum ama ben bütün öğretmen arkadaşlarımızın görevini çok iyi yapabildiğini düşünüyorum. şahsi kanaatim şu yönde sorulardan bazıları ezberdi hangi düşünürün ne dediğini ezbere bilmesende olur sınıfta bir konuyu anlatmadan önce ya ben bunu brunere göremi anlatsam yoksa gagneye göremi anlatsam diye düşünmüyorsunuz sanırım hele hele dil sorunu olan bir bölgedeyseniz bunu pek bi önemi kalmıyo neyse herkesin düşüncesine saygımız var herkese ii çalışmalar

Diskmanagement Değil

Diskmanagement Değil çünkü Diskmanagement yeni bölüm oluşturmaz var olan bölümleri silebilirsiniz formatlayabilirsiniz ama xp altında disk magement bişey yapamaz vistada bölümleme desteği sunar xpde yokttur. cevaplar arasınada partition magic yoktu. en uygun cevap fdiskti. xpde yok ama 98 me başlangıç cdsinde vardır. bu benim kesin diye baktığım bir cevap
İkinci kesin cevapsa dayanaıklılık nedeniyle Lİ-ON piller bilgisayarda kullanılmaz

kazuo' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:
İyi de soruda bu hdd'de işletim sistemi olup olmadığı belirtilmemiş. Ya 200 gb'lik hd tek bölümse ve Xp kuruluysa, bunu nasıl böleceksiniz Xp'de? Xp kendi kurulu olduğu partition'u da bölebiliyor mu?

Hayır belirtiyor. Windows xp kurulu olan bir sistemden bahsediyor.

mkart_336' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
Öğretmeniz ama , eğitim bilmleri alanında bende dahil olmak üzere bir çok arkadaşımın durumu vahim.
Şunu öğrendim bizim 4-5 yılda bir eğitm bilimlerinden hizmet içi kursa alınması alzım. ena zında beni ihtiyacım varmış :(

öncelikle sınava giren bütün arkadaşalara büyük geçmiş olsun. alpay hocam hangi sorularda takıldınız bilmiyorum ama ben bütün öğretmen arkadaşlarımızın görevini çok iyi yapabildiğini düşünüyorum. şahsi kanaatim şu yönde sorulardan bazıları ezberdi hangi düşünürün ne dediğini ezbere bilmesende olur sınıfta bir konuyu anlatmadan önce ya ben bunu brunere göremi anlatsam yoksa gagneye göremi anlatsam diye düşünmüyorsunuz sanırım hele hele dil sorunu olan bir bölgedeyseniz bunu pek bi önemi kalmıyo neyse herkesin düşüncesine saygımız var herkese ii çalışmalar

problemli bölgelerdeki öğretmenelrimizin durumu gerçekten çok vahim bende bir yıl muş ta çalıştım. Bence o bölgede ççalışan öğretmenerimizin ayrı bir hizmet içinden geçirip dil problemini aşamın becerileri öğretilmeli.

Kişinin eksik yönünü görmesi gerekeni yapamazsa bile ihitiyacını kabul etmesi , ayrı bir erdemdir.

mustafa_ogr' Alıntı:
Hayır belirtiyor. Windows xp kurulu olan bir sistemden bahsediyor.
Tamam da Xp'nin 200 gb'lik hdd'de kurulu olup olmadığı belli değil. Belki de Xp kurulu bir bilgisayarda ikinci bir 200 gb'lik hdd olabilir.

Ya da ben öküzün altında buzağı arıyorum :p

1. Bir yönetici veya Administrators grubunun üyesi olarak oturum açın
2. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, compmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
• Yeni bir disk bölümü oluşturmak için, temel diskte bölümü oluşturmak istediğiniz ayrılmamış alanı sağ tıklatın ve Yeni Disk Bölümü'nü tıklatın.
• Genişletilmiş disk bölümünde yeni bir mantıksal sürücü oluşturmak için, genişletilmiş bölümde mantıksal sürücüyü oluşturmak istediğiniz boş alanı sağ tıklatın ve Yeni Mantıksal Sürücü'yü tıklatın.

3. Yeni Disk Bölümü Sihirbazı'nda, İleri'yi tıklatın.
4. Oluşturmak istediğiniz disk bölümü türünü (Birincil bölüm, Genişletilmiş bölüm veya Mantıksal sürücü) ve sonra da İleri'yi tıklatın.
5. Bölüm boyutu (MB) kutusunda, disk bölümünün boyutunu belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
6. Sürücü harfini el ile atamak, sisteminizin sürücüyü otomatik olarak numaralandırmasına izin vermek, ya da yeni disk bölümü veya mantıksal sürücüye bir sürücü harfi atamamak seçeneklerinden birini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
7. Aşağıdaki yordamlardan birini kullanarak, istediğiniz biçimlendirme seçeneklerini belirleyin:• Disk bölümünü biçimlendirmek istemezseniz, Bu bölümü biçimlendirme seçeneğini ve ardından İleri'yi tıklatın.
• Disk bölümünü biçimlendirmek isterseniz, Bu bölümü aşağıdaki ayarlarla biçimlendir seçeneğini tıklatın ve Biçimlendirme iletişim kutusunda aşağıdaki yordamı tamamlayın:a. Birim etiketi kutusuna, birim için bir ad yazın. Bu, isteğe bağlı bir adımdır.
b. Dosya sistemi kutusunda, kullanmak istediğiniz dosya sistemini tıklatın.

Disk ayırma birimi boyutunu değiştirebilir ve hızlı biçimlendirme gerçekleştirmek ya da NTFS birimlerinde dosya ve klasör sıkıştırma işlemini etkinleştirmek seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz.
İleri'yi tıklatın.

8. İşaretli olan seçeneklerin doğru olduğunu doğrulayın ve Son'u tıklatın.
Yeni disk bölümü veya mantıksal sürücü oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresi altında uygun temel diskte görüntülenir. 7. adımda disk birimini biçimlendirmeyi seçtiyseniz, biçimlendirme işlemi bu aşamada başlar.

Bence bu soru şaibeli
Soruda yeni bölüm oluşturmak için bir sınırlayıcı kriter yok.
Bilgisayar yeni, içinde işetim sistemi var ama şirektin verisi yok . Ozaman fdisk te olur. disk yöneticiside. (Ben bunu bu gün öğrendim ama.)Ben beceremiyorum bende yeni bölüm oluştur seçeneği çıkmıyor

meslek lisesinde çalışan bir öğretmen olarak şunu demek isterim..soruların hemen hemen % 80 i modüllerden çıktı...daha gecen hafta anlattıgım konulardan en az 10 soru vardı hemde çok ayrıntı sorular..

eğitim osrularıda tamamen kpss ile aynıydı..sanırım genel olarak 50-75 arası doğrular çıkar herkesin...

tüm soruları bir araya toplayıp bir liste yapsak güzel olur aslında..

eğitim sorusunu tam olarak yazabilen kişinin eli öpülür..kimse bence hatırlayamaz azcıkta olsa :)

Şuuuuuu xyz firmasında çalışan elamanı googlede aradım...Bulursam var yaaaa....Patronuna söylicem atsın herifi yaa...Ne işe yarı yo manyak herif:)

sınav soruları

Bazı arkadaşlar formatör kursuyla sınav sorularını kıyaslamışlar. Aslında ben öyle yapmıştım önceki dönemde sorulan sorulara bakarak. Ancak bu sınava lisans diplomasına sahip olan herkes başvurabiliyor bildiğim kadarıyla. O yüzden bizim formatörlük kursundaki bilgilerimizle örtüşmemesi çok da anormal değil. Ayrıca bir arkadaş link vermişti ( ismini unuttum Erzurum'dan ) Megep'in dosylarını indirmiştim ama pek kaale almadım.Bu kadar detaylı sormazlar diye. Keşke alsaydım. Soruların tamamaına yakını o notlarda vardı.

Sorudan hatırladıklarım

Bilgisayar tam kapanacak
RAmda kiler hdd ye yazılacak
Hazırda bekle
bekle
kapat
..
bilinbakalım neydi bunun cevabu

Ben
Bekle ve Hazırda Bekle arasıdan kalmıştım
Hazırda bekle dedim

Benim makinede Bekle seçeneyi var ve birkere denemiştim Bilgisayar tam kapanmıyor. RAM lere elektrik gidiyor HDD ye yaam falan yok yani.
O yuzden Hazırda bekle demiştim

olurmu xp işletim sistemi kurulu diyordu soruda. xp de fdisk mi kaldı arkadaşlar. xp kurarken bile kurulum içinden bölümleme yapılıyor.

Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
a- xyz firmasındaki şahıs aslında yok.
b-xyz de çalışan adam aslında varda yok.
c- xyz de öalışan eleman şike yapıyor.
d- xyz de çalışan elemanı saat 21.50 MEB transfer etti.

Bu arada linux la ilgli sorular için çok sevindim. sonunda meb de linux işletim sistemini farketti. şükürler olsun.:)

Geri