2008 EĞİTİCİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EBİTEFO SINAVI SORULARI

Kodla Büyü
bilgisayarın açılırken aniden kapanmasının nedenini birçok arkadaşımız aşırı ısınmasına yormuş. doğrudur ısınırken bilgisayar kapanır. ancak bu hemen olmaz yine bilgisayar açılır ve ardındabirkaç saniye sonra kapanır. açılır açılmaz kapanmaz. doğru cevap bence biostaki cpu voltaj ayarlarının yapılmamasıdır. ayrıca cpu nun ısınmasına sebep ya fanın çalışmaması yada voltajdır. fandan bahsedilmediğine göre voltaj cevabı bana daha doğru gelmektedir yada soru kökünde bir yanlışlık vardır.saygılarımla

alim' Alıntı:
Cavabın Hazırda Beklet olması gerekir. (Dizüstü bilgisayarımda çok kullandığım bi özelliktir.)

Win XP de : Görüntü Özellikleri > Ekran koruyucu sekmesi > güç (Denetim Masası > Güç seçenekleri), açılan pencerede Hazırda beklet sekmesi,

hazırda beklet özelliği aktif edildiğinde ; ram daki tüm bilgiler hdd yazılması ve bilgisayarın tamamen kapanması imkanı doğar.

bu özellik aktif olduğunda Başlat > bilgisayarı kapat karşınıza çıkan seçeneklerde Shift e bastığınız zaman Hazırda beklet in Beklemede nin yerinde seçilebileceğinizi görürsünüz.

Yukarıda yazdıklarım XP pro sp2 PCde: hazırda beklet i aktifleştirildiği yerde (Güç ayarları penceresinde) RAMin hdd ye kopyalandığı yazıyor ve de oyle oluyor.
XP home sp2 dizüstümde, güç düğmesine bastığımda "hazırda beklet" işlemini yapmasını ayareladım ve herdefasında bilgisayarım tamamen kapandı.

hibernate işleminde de ram hdd ye kopyalanıp bilgisayar tamamen kapanıyor.

http://www.microsoft.com/windowsxp/usin ... rnate.mspx
http://www.lockergnome.com/windows/2005 ... ernate-xp/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hibernation
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hibernate

soruda yanlış hatırlamıyorsam aktıf dizini altındaki dosyalardan bahsediyordu. eğer siz aktif dizinin altındaki tüm dizinlerde de aynı işlemin yapılmasını istiyorsanız /s parametresi kullanılır. ayrıca (.) ile *.* arasında anlam olarak bir fark yoktur. her ikiside tüm dosyalar anlamını taşır.

soruda yanlış hatırlamıyorsam aktıf dizini altındaki dosyalardan bahsediyordu. eğer siz aktif dizinin altındaki tüm dizinlerde de aynı işlemin yapılmasını istiyorsanız /s parametresi kullanılır. ayrıca (.) ile *.* arasında anlam olarak bir fark yoktur. her ikiside tüm dosyalar anlamını taşır.

bilgisayarın açılırken aniden kapanmasının nedenini birçok arkadaşımız aşırı ısınmasına yormuş. doğrudur ısınırken bilgisayar kapanır. ancak bu hemen olmaz yine bilgisayar açılır ve ardındabirkaç saniye sonra kapanır. açılır açılmaz kapanmaz. doğru cevap bence biostaki cpu voltaj ayarlarının yapılmamasıdır. ayrıca cpu nun ısınmasına sebep ya fanın çalışmaması yada voltajdır. fandan bahsedilmediğine göre voltaj cevabı bana daha doğru gelmektedir yada soru kökünde bir yanlışlık vardır.saygılarımla

soruda diyorki çalışan sisteme yeni bir işlemci takılarak upragade yapılıyor. Bilgisayar belli bir süre sonra kilitleniyor. Nedeni: takılan işlemcinin Fan tarafından yeterli seviyede soğutulamamsı sonucu kitlenmesi.. Zaten beli bir süre sonra demesindende böyle anlaşılıyor.

Biliyorum hocam. Ve soruda alt dizinleri de kapsayacak diyordu. O yüzden /s li cevap doğru.

Ayyyyyyyy. Tamam fazla kurcalamıyorum. Ters takla atsak bile faydası yok. Şu sorular yayınlansın. Sonuçlar da yayınlansın.
Herşey netliğe kavuşacak zaten. :? :? :? :cry: :scared:

soruda fandan bahsetmiyordu açılıp hemen kapanması diye hatırlıyorum. kilitlenme değil hemen kapanıyor diyordu. belkide ben yanlış hatırlıyorum.

eğitim soruları çok kolaydı.donanım çalışan arkadaşlar bu işi götüreceklerdir..çok kolay sorularda vardı ama ben açıkçası zorlandım...çalışmadığım için bazı sorularda çok ikilemde kaldım..umarım hepmiz için güzel sonuçlar çıkar....hayırlısı olsun bakalım ;)

Arkadaşlar Ne Oldu umarım sizinde beklediğiniz sonuçlar benimki kadar iyidir ve oyuzden susmuşsunuzdur diye düşünüyorum. bu arada ben netlerimi saydım 68 bekliyorum ve benim için çok çok iyi bir sonuç ne olsa ben bilgisayar öğretmeni değilim.
Vatana millete hayırlı olsun ben zaten seviyemi öğrenmek için bu sınava girmiştim anlıyorumki daha çok çalışmak lazımmış. daha öğrenecek okadar çok şey varmışki.
hayırlı olsun.

evet 98 kullanan okullar var

keantr' Alıntı:
benim anlamadığım hala win95 veya win98 kullanılan bilgisayarlar varmı okullarda. varsa bile bunları upgrade etmekle kim niye uğraşsın. astarı yüzünden pahalıya gelir. bu arada XYZ deki teknisyeni gören olursa haber versin....
bu kısıma kadar okuma fırsatı bulamamışım.ama bunu görünce yazmak istedim.evet benim çalıştığım okulumda halen 98 kullanıyorum.isteyerek değil zorunlu olarak.çünkü ram den dolayı xp yüklenemiyor.öğetmen bilgisayarıda aynı şekilde.bilgisayarlar bozulmasın diye uğraşıyorum.ders anlatmanın zorluğu ve birde öğrencilere 98 i anlatıyorsun,eve gidip xp çalışıyor çocuk.o da ikilemde kalıyor.
yapacak birşey yok bakalım bizim bilgisayarlarıda değiştireceklermiş,

Geri