2006 Eğitek Eğitici Formatör Sınavı Soruları...

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
konuyu baya saptırdık galiba. tüm arkadaşlardan özür diliyorum.yalnız branşımıza karşı böyle saldırılar gelince insan dayanamıyor cevap vermek istiyor. Sayın nisay hocama paylaşımı için teşekkür ediyorum.

cinoemre' Alıntı:
evet saldırın bakalım..zaten okula gelen veliler bile kuyruk olmuş branş öğretmenlerini görmezden gelip yana yana bilgisayar öğretmeni veya formatörleri arıyolar...benim çocuğumun durumu ne olacak ya bilgisayarı öğrenemzse diye.bıoş ver hocam matematik fen b. türkçe fizik kimya diyolar ..illede bilgisayar..
bu arada kullanılan dili eleştirenler burda yazdıklarım 84 almamı ve sizinde alamayacağınız gerçeğini değiştirmez...

komiklik ve komplekse devam...
erdem nerede???
(bazen susmak erdemdir de, bilmeyenlere hatırlatayım dedim. gerçi burada bir tane var bilmeyen gibi)

arkadaşlar çok uzamadı sizcede bu konu. ben 2006 yılına ait soruları yolladım sadece. bu kadar uzatmayalım. bizler yetişkin bireyleriz. sonuçta öğretmeniz. bize yakışmıyor. son bir açıklama yazmak istiyorum ve konunun uzaması üzüyor beni. ikili sayı sisteminden bahsederken ben buradaki herkesin bilgisayar öğretmeni olduğunu zannederek yazmıştım. yani bizim bilgimizin bu sınavı atlatacak düzeyde olduğunu belirtmek istemiştim. kimseye kasıtlı kızdırmak, aşağılamak amaçlı olmamıştı yazdıklarım. herkesten böyle bir tartışma ortamına dahil oldukları için özür dilerim.

Kim bu zamana kadar fizik dersi aldı da bir işe yaradı ya Allah aşkına. Şu sınav saçmalığı olmasaydı bu ana derslerin hepsi boş olurdu. Sizin dersinize büyük bir sıkıntıyla girdikleri için mi üzüntülüsünüz hocam. Ayrıca çocuklar sizden öğrenmiyor diye birşey demişsiniz ben bir ilçedeyim ve hiç bilgisayar kullanmamış öğrencilere ders veriyorum şimdi okuldaki sizin o çok övündüğünüz derslerin öğretmenleri kadar bilgisayar kullanıyolar. Komedi ya...

Tuncay ŞANLI' Alıntı:
cinoemre' Alıntı:
ben bilgisayar öğretmeni değilim ama
bende ikilik sekizlik 16 lık çevirmeyi çok iyi biliyorum.ukalalık yapanlara duyurulur.
hatta 4 e giden oğlumda sizin kadar biliyo

Yani şunu mu demek istiyorsun
Vatandaş 4 sene lisede bu eğitimi alsın, 4 senede Üniversite, ama genede benim 4 'e giden oğlum da aynı bilgilere sahip.....

Bu kadar yazılan mesajdan sonra bende Bir Bilgisayar öğretmeni olarak konuyu değerlendirmek istedim.

Arkadaşlar buradaki yanlış şahıslar tarafından yapılan bir yanlış değil onun için şahıslara takılıp kalmayalım bence.

Ortada bir meslek var ve bu mesleğin kimin olduğu meb tarafından kararsızlaştırılmış belirsizliğe sokulmuş...

Şöyleki;
ülkemizde bilgisayar öğretmenliği mesleğini şahıslara kazandırmak için YÖK tarafından açılmış şu anda tam sayısını bilmediğim ama sayısının bi hayli çok olduğundan emin olduğum genel olarak bilgisayar bölümü diyebileceğimiz bölümlerimiz açılmışken ve her yıl binlerce mezun verip mezunları boşta gezerken ( 3 kuruş ücret karşılığı 3. sınıf öğretmen muamelesiyle karşı karşıya kalırken) ,

ve yine bu bölümlerden mezun olup MEB saflarında yerini tutmuş, okullarda maaş karşılığını bile dolduramayıp atıl pozisyona düşürülmüşken,

Milli Eğitim Bakanlığımızın Meslek liselerine ileriye yönelik Bilgisayar öğretmeni olmak için binlerce öğrencimiz kayıt olurken,

ve Üniversitesinden bilmem kaç kredilik ders içeriği olan kredilerini tamamlayarak Bilgisayar Öğretmeni ünvanıyla mezun olurken,

Kendi mezun olduğum ünv. nin örnek ders içeriği: http://tefsrv.sdu.edu.tr/dosyalar/bilsis.pdf

MEB kurum ve kuruluşlarında bu görevi sırtlanmak isteyen bilgisayar öğretmenleri mevcutken,

Tutupta bu kurum ve kuruluşlarda görev alacak personeli belirlemek için yapılacak sınava canı isteyen herkes başvurabilir demek bilmem ne kadar doğru olur sizce.

Eğer doğru olur diye düşünülüyorsa ozaman
Üniversitelerdeki bölümler kapatılsın tek tip öğretmen yetişrilsin ve sınavla branşlaşılsın. :)
yada şu anda
Tüm branşlardan öğretmenlerin sınavına girmek ve gerekli puanları almak şartıyla ( eğitici for. sınavındaki gibi) istedikleri branşta görevlendirilmeleri gerekmez mi? yada görevlendirilirlerse buda doğru olurmu?

onudaellerini vicdanlarına koyarak bi düşünüversinler bi zahmet.

Burada birşeye daha dikkat çekmek istiyorum eğitici formatör arkadaşlar iyi bilirler Hizmetiçi eğitim adı altında bu eğitici formatörlere kurslar, seminerler düzenleniyor bence hesp boş... Örneğin Bir programlama dilini öğrenmek için kursa gerek yoktur. Bir algoritma mantıgın olur ki bu bütün bilgisayar öğretmeni arkadaşlarımda mevcut. Oturursun bilgisayarın başına güneşin doğuşunu izlersin (isteğin, azimin olur) ve öğrenirsin. değilse aylarca kurs verip perian etsen yine bişey olmaz yine bişey olmaz...

Ayrıca bu eğitici formatörlük hakkıyla yerine getirilirse bence çok ağır bi yük. alınan ücretle karşılığı ödenemeyeceği gibi çokta yorucu bir iş.

Şahsım adıma ben bu işi yapmak istemem.

Yazdıklarımdan kimse alınmasın gocunmasın arkadaşlar. Kimsenin şahsına yönelik bir yazı değildi çünkü bunlar. Bu mesajı alması gerekenler kendilerini bilirler.

meraba arkadaşlar ben daha yeni üye oldum ve forumu çok beğendim...
ben de eğitici formatörlük sınavına başvurmak istiyorum ama ne zaman yapılacağını tam olarak bilmiyorum..
malumunuz okullara yazılıar bayaaa geç ulaşıyor:( sınav tarihi bile geçmiş oluyor...
bu sene yapılacak olan sınav tarihini bilen arkadaşlar varsa ve haber verirlerse çok memnun olurum...
şimdiden çok teşekkür ederim..

merhaba arkadaşlar...
sınav sorularının bazılırının zor bazıarkadaşların kolay olacağı yönünde yazılarıvar ozaman
1.Hangisi doğru
2.Tuncay hocamın verdiği sorular ile bilişm tekn.temelleri arasında fark var.Onlar uzmanlık içinmi.
3.Madem sorular yine çok kolay olacak ve kolylıkla baraj geçilecek o zaman eğitek ne amaçlıyo maksat sınavdan gelir elde etmekmi
cevaplarınızı bekliyorum
NOT:Her soru 1.ve 3. sorular 30 2.soru 40 puan,İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz)teşekkürler

Hocam sınav 2 oturumda olacak biri uzmanlık için diğeri sadece eğitici formatörlük için. Eğitici formatörlük soruları biraz karmaşık olsada kolay sayılır. Ama Uzmanlık sınavı bu defa ilk defa yapılacağı için kapalı kutu, bilinmez nasıl olacağı ama zor olacağ bence kesin. Şuda bir gerçek ki eğitek gerçektende sınav olayını hala tam rayına oturtamamış durumda. Biildiğiniz gibi 2005 müdür yardımcılığı. sınavının hala yeni hataları çıkmakta. 2006 EBFÖ sınavındada bir sürü hata vardı.

Karışık yazdım ama kaç puan aldım :))

sana bi 95 yakışır hocammmm..
ama bir kaç 1. oturum sorusu atarsan kannat kullanıp 100 yaparım haberiniz olsun :) :lol:

Cinoemre, gelmişsin burada konuşuyorsun, ortamı germeye çalışıyorsun.
Bu devletin uygulaması, o zaman bilgisayar öğretmenleri haklarını arasaydı. Bugün yatan bilgisayar öğretmenlerini biliyoruz. Formatör öğretmenlerin arasında bilgisayar öğretmenlerini bilgi olarak geçebilecek birçok öğretmen var.
Multiplexer, Visual Basic veya C programlamayı ilköğretimde kullanmayabilirsin ama bir bilgisayar öğretmeni veya formatör kendine bir alan seçip orada kendini geliştirebilir.
Bu kadar büyütmeye gerek yoktu.

Eğer birilerini küçümsemek, açıklarını aramaksa niyet istemediğimiz kadar açık bulabiliriz. Amacımızın birlik olmak, açık kapatmak, ilerlemek ve ilerletmek olmasını diliyorum.
Emek vererek paylaşımda bulunmuş olan meslektaşıma da teşekkürler. Paylaşıma devam hocam...

cinoemre' Alıntı:
ayrıca ben sadece sayı sistemleri ile ilgili yazmıştım...şahsen bilgisayar öğretmeninin de okuldaki çocuklara hiçir katkısı yok....bunuda unutmayın...

Kusura bakma hocam amaaaaaaa....Seni buraya seçerek mi verdiler...Ne bilim garip garip adamlara raslşıyorum bu günlerde sitede...Alllaa alaaaaaaahhh....

Sen bilgisayar öğretmenlerinin forumuna takılacan..Bi de atıp tutacan...Ne işin var burada ozman.....adamı hasta ettin akşam akşam...

cinoemre' Alıntı:
ben bilgisayar öğretmeni değilim ama
bende ikilik sekizlik 16 lık çevirmeyi çok iyi biliyorum.ukalalık yapanlara duyurulur.
hatta 4 e giden oğlumda sizin kadar biliyo

Zaten şu bilgisayarı bilmeyen yok...Hocam lisede biraz daha çalışıp bilgisayar öğretmenliğini kazansa baya büyük işler yapacakmış bilgisayar alanında maşallahh

mefete' Alıntı:
cinoemre' Alıntı:
ayrıca ben sadece sayı sistemleri ile ilgili yazmıştım...şahsen bilgisayar öğretmeninin de okuldaki çocuklara hiçir katkısı yok....bunuda unutmayın...

Kusura bakma hocam amaaaaaaa....Seni buraya seçerek mi verdiler...Ne bilim garip garip adamlara raslşıyorum bu günlerde sitede...Alllaa alaaaaaaahhh....

Sen bilgisayar öğretmenlerinin forumuna takılacan..Bi de atıp tutacan...Ne işin var burada ozman.....adamı hasta ettin akşam akşam...

:D :lol: :+1:

Her horoz kendi çöplüğünde diyorsun galiba hocam? Aynen katılıyorum... alperbilisim hocama da canı gönülden katılıp inşaallah demeden geçemiyorum...

cinoemre' Alıntı:
evet saldırın bakalım..zaten okula gelen veliler bile kuyruk olmuş branş öğretmenlerini görmezden gelip yana yana bilgisayar öğretmeni veya formatörleri arıyolar...benim çocuğumun durumu ne olacak ya bilgisayarı öğrenemzse diye.bıoş ver hocam matematik fen b. türkçe fizik kimya diyolar ..illede bilgisayar..
bu arada kullanılan dili eleştirenler burda yazdıklarım 84 almamı ve sizinde alamayacağınız gerçeğini değiştirmez...
sınav nasıldır neler sorulur diye araştırma yaparken böyle bir yoruma rastlayacağımı düşünmedim. şu gerçeği bende değiştirmek istedim bilgisayar öğretmeniyim 90 aldım lesten. Şunu da belirteyim sayıal yeteneği olmayan bir insan programda yazamaz diye düşünüyorum.
Sınav soruları için teşekkür ederiz.

cino Allah iyliğini versin o zaman aldığın les puanıyla git ne yapackasan yap burayı meşgul etmmmee

cinoemre' Alıntı:

her öğretmenin iyi ya da kötü öğrencilerine katkısı vardır.

benim anladığım ve sizlerinde anladığı bu sorular geçen sınav daki gibi olmayacak. Ona göre çalışın arkadaşlar

Konu Kilitlenmiştir.... teşekkürler arkadaşlar. Düşünceleriniz için !!!!

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri