2003 serverda birden fazla web yayını

Kodla Büyü

stratusxxx

Üye
merhabalar, 2003 server üstünde birden fazla web sitesini yayınlamak istiyorum alan adlarını aldım adslde statik ip var alan adlarını bu ip ye yönlendirdim adsl modemden servera yönlendirme yaptım ve iis managerda siteleri oluşturdum home directoryleri gösterdim windows/system32/drivers/etc klasörü altındaki hosts dosyasını açarak
;127.0.0.1 localhost
192.168.1.250 www.websitesi1.com
192.168.1.250 www.websitesi2.com
olarak ayarladım bu şekilde local olarak testini yaptım gayet güzel çalışıyor ama sorun şu benim bu hosts dosyası sadece bu serverda tanımlı olduğu için burada düzgün çalışıyor dışarıdaki bir kullanıcı bu adreslerden herhangi birine yazdığında default olarak tanımlı olan web sayfasını gösteriyor çünkü alan adlarına verdiğim ip adsl modemin ip si ve her alan adı aynı ip adresimle modemime geliyor ve doğal olarakta modemim 80 portunu servera yönlendiriyor isim olmadığı içinde direkt olarak default u devreye sokuyor diğer web sitelerine yönlendiremiyor yani servera gelen paket ip olarak gösterildiği için direkt olarak default devreye giriyor benim çözemedeğim nokta ise bunu dns server olarak kurmak yada başka bir method yok mu ne şekilde bir ayarlama yapmam gerekecek mantıklı olarak baktığımızda bu konuda açıkçası biraz bocaladım ve internette bu konu üzerinde detaylı bir açıklama getirilmemiş lütfen yardım edin çıldıracam ayrıntılı bir şekilde yazarsanız sevinirim...

Selam, fazla vaktim yoktu ayrıntılı yazamadım. Internet Infırmation Services 'da Host Headers Name(Üstbilgi Adı) diye bi özellik var. bunu kullanman gerek. Öncelikle aşağıdaki linkteki makaleyi bi incele, sonra ayrıntılı görüşürüz, kolay gelsin

http://support.microsoft.com/kb/308163

iis içersinde tanımlaman gerekiyor. headers kısmında tanımlama yapman lazım IIS SERVER aç
websitesi1.com olan dosyaların bulunduğu yeri sağ tıkla ÖZELLİKLER web sitesi kimliği kısmına açıklama kısmında işte sitenin adını yaz hem ip yazan yerde sağ tarafta gGELİŞMİŞ var ordan IP ve üst bilgiyi yaz yani www.websitesi1.com diye

arkadaşlar teşekkür ederim ama ben bunların hepsini zaten yaptım ve serverdan explorer sayfasından deneme yaptığım zaman sorunsuz çalışıyor ama dışarıdan bir kullanıcı denediği zaman olmuyor adsl modemden yönlendirmede yaptım galiba sorunun çözümü için dns ve wins kurmam gerekecek

yardımın için teşekkür ederim ama hala bir sonuca ulaşamadım ben tüm yaptıklarımı baştan alayım birden iki tane alan adım var bunları modemin ip sine yönlendirdim modemden de 80 portuna gelen istekleri 192.168.1.250 2003 web serverına yönlendirdim ilk olarak iss 6.0 kurdum kendisi inetpub altında default olarak yayın yapıyor new web site oluşturdum örnek www.website1.com host header aynı şekilde ayarlandı ip 192.168.1.250 port 80 olarak ayarlandı ikinci web siteside örnek www.websitesi2.com oda aynı şekilde ayarlandı bu iki web sitesinin home director bölümler wwwroot un altında değil farklı bir yerde klasörlere yölendirildi iss manager da bulunan web service extensions bölümünden add a new web service extensions ı seçtim extension name www.websitesi1.com olarak ayarladım required files bölümüne iss de oluşturduğum www.websitesi1.com un home directory kısmında tanımladığım dizin belirlendi index sayfası dahil olmak üzere set extensions status allowed yapıldı bunu aynı şekilde www.websitesi2.com olarak da oluşturuldu dns server kuruldu forward lookup zones altından new zone /primary zone/ zone name www olmadan websitesi1.com / olarak oluşturuldu websitesi1.com içeriğinden
new host seçildi burada name kısmı boş bırakıldı ip adres 192.168.1.250 olarak yazıldı ve eklendi yine aynı yerden new alias cname seçildi ve burada www olarak yazıldı Fully qualified domain name bölümüne www olamadan websitesi1.com olarak yazıldı ok dedik ve bu işlemleri aynı şekilde www.websitesi2.com içinde yapıldı şimdi server üstünden explorer ı açtığımız zaman www.websitesi1.com veya www.websitesi2.com dediğimiz zaman sayfalarımız çalışıyo ama dışarıdan başka bilgisayardan her iki sayfayı denediğim zaman servera kadar ulaşıyor ama server onu iss ta bulunan default web server a yönlendiriyor her iki sayfa içinde aynısını yapıyor

Geri