20 Adımda Etkileşimli Tahta Güvenliği

Kodla Büyü
Güzel çalışma. :alkis:
Bunu ve diğer gerekli işlemleri yazıcıdan çıkartıp tek tek tahtalara uygulayacağım, ama çok zaman alacak.

Hocam çok güzel bir baylaşım olmuş. Bunu kayserifatih.gov.tr den sizi referans verek paylaşacam.

yataylimit' Alıntı:
Aşağıdaki mesajı bir arkadaşa cevap vermek için yazmıştım, bir kopyasını da buraya yazıyorum, belki faydalı olur.

Not: Bu adımlar belirli bir seviyede bilgisayar yönetim beceriniz olduğu düşünülerek yazılmıştır. Maddelerden herhangi biri hakkında detaylı bilgi istenirse yardımcı olabilirim.

1- Derhal yönetici şifresini değiştirin. Bu şifre yakında forumlarda paylaşılacak ve öğrenciler öğrenecek.
2- Netsupport'u kaldırıp kendiniz yeniden kurun.
3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.
4- Deep Freeze 7 kurun ve sadece C sürücüsünü dondurun.
5- Biosa şifre koyun.
6- Biosun boot seçeneklerinde USB boot özelliğini kapatın ve dahili diski 1. boot aygıtı yapın.
7- Bios boot ayarlarından açılış sırasında F8'e basılınca boot ekranı gelme özelliğini de ekstra güvenlik için kapatın.
8- Bios seçeneklerinden Wake on Lan özelliğini etkinleştirin. Bu sayede NetSupport ile kapalı durumdaki tahtaları fiziksel müdahale olmadan oturduğunuz yerden açabilirsiniz.
9- Yönetici, Deep Freeze ve Bios şifreleriniz birbirinden farklı olsun.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
11- Windows Güvenlik Duvarınız açık olsun (yoksa ağ bulma özelliği kapanmaz ve çocuklar yukarıda anlattığım şekilde, telefon üzerinden bağlanarak yasaklı sitelere girerler)
12- gpedit.msc 'den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın. Bunu yapmazsanız Internet Explorer'ın Proxy ayarlarını değiştirerek harici bir site üzerinden yasaklı sitelere girdiklerini gözümle gördüm.
13- Bağımsız proxy ayarlarına sahip olan Firefox'u kurmayın. Bakanlık istiyor derseniz de, bir dll dosyasını silerek çalışmasını engelleyin. Firefox kurarsanız gpedit.msc 'den yaptığınız proxy ayarı işe yaramaz.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
15- NetSupport programından yönetimin rahat olması için her tahtayı, bulunduğu dersliğin adıyla adlandırın. Aksi taktirde Vestel PC olarak görünen onlarca tahtanız olur ve arıza durumunda hızlı müdahale edemeyebilirsiniz.
16- gpedit.msc 'den, Başlat menüsündeki Çalıştır simgesini gizleyin.
17- gpedit.msc 'den Kayıt Defterinin çalıştırılmasını engelleyin.
18- Acronis True Image 2011 veya 2013 yükleyin. Acronis Secure Zone oluşturun ve Deep Freeze aktifken her tahtanın yedeğini bu alana alın.
19- Tools menüsünden Acronis Startup Recovery özeliniğini etkinleştirin. Bu sayede, bilgisayar açılırken F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı True Image CD'si ile açmış gibi olursunuz. Büyük kolaylıktır.
20- Ebeveyn Denetimi ayarlarından çocukların Acronis True Image programını kullanmasına izin vermeyin.

Hocam yazmış olduğunuz 30 maddenin bazılarına katılıyorum ama bazıları öğretmenlerin tahtayı etkin kullanımını etkileyeceğini düşünüyorum.
Deep freeze kurma, yönetici şifresini değiştirme gibi ayarların kesinlikle yapılması gerekiyor.
Bence aşağıdaki maddelerin yapılması bizim ve öğretmen arkadaşların işlerini zorlaştıracaktır.
3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.
=>Bazı öğretmen arkadaşlar .exe uzantılı eğitsel oyun ve video kullanabiliyorlar. Yada bazı yayın evlerinin(Coşku, Zambak) dağıtmış olduğu flash diklerdeki içerikleri kullanmak isteyebilirler. Bunu yasaklamanın bence hiç gereği yok.
=>bios ayarlarına bence dokunmaya hiç gerek yok.
=>Daha önceki mesajlarımda yazmıştım ben vestel oturumunu kilitledim. Güncelleme isteyen programların çalışması için sürekli yönetici şifresini istiyor. Direk administrator olarak açılacak şekilde ayarladım ve bence çok daha kullanışlı.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
=>Bu zaten kapalı çıkıyor. Bence bunu açmamız gerekiyor. Hatta ben her tahtanın d sürücüsüne paylaşım isimli bir klasör açıyorum ve arkadaşlara dosyalarını buradan taşıyabileceklerini söylüyorum. Hiç denediniz mi bilmiyorum ama starboard daki konferansında kullanmak isteyen arkadaşlara için ağ bağlantılarının sağlıklı çalışması gerekiyor.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
=> Yazma silme iznini kaldırırsak Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün içerisine kullanacakları ek materyalleri atamayacaklar. Bunun için yönetici şifresi gerekecektir.
Tahtalarda yapılacak her işlemi bizim yapmamıza gerek yok. Bunların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlasak yeterli. Diğer öğretmen arkadaşlarında birtakım işleri kendilerinin yapabilmeleri bizim iş yükümüzü azaltacaktır bence.
Yazmadan geçemeyeceğim bence öncelikli amacımız öğrencilerle savaş vermek yerineöğretmenlerin daha kolay kullanmalarını sağlamak olmalıdır.

Bunların hepsi güzelde. Bu işlemleri yapmak için lisansız programlar kurmak gerek. adamlar Lisanssız yazılım kurmayın diye bas bas bağırıyorlar.
Lisanssız yazılımların sonu devlet için hiç iyi olmaya bilir.

yolcu9' Alıntı:
Bunların hepsi güzelde. Bu işlemleri yapmak için lisansız programlar kurmak gerek. adamlar Lisanssız yazılım kurmayın diye bas bas bağırıyorlar.
Lisanssız yazılımların sonu devlet için hiç iyi olmaya bilir.
20 adımdan uygulanabilir olanlar var ama net support school tutor ve protect parası verilmiş alınmış biz neden kaldırıyoruz.
bunun yerine elimizdeki aktif olan, akıllı tahtayla birlikte gelen programları nasıl optimize edebiliriz?Bunu düşünmek daha mantıklı bence
1. net support şifresi nasıl değiştirilir?
2. En iyi lisanslı virüs programı hangisidir?Hangisi alınabilir?
3. Ücretsiz virüs programı kurulacaksa hangisi olmalı,bunula birlikte malware,spyware kurulmalımı?
Şimdilik bunlar....

samil hocam:

- Ebeveyn denetimleriyle ilgili olarak yaptığınız eleştiri yerinde. Ben bunu sene başında öğretmen arkadaşların kullanacağı bu tür programları her tahtaya yükleyip izinlerini ayarlayarak çözdüm.
- Bios ayarlarını değiştirmezsek:
1- Vestel elemanları güncelleme yapmak için bizden habersiz imaj atıyorlar ve tüm çabalar boşuna gidiyor.
2- Öğrenciler tahtayı USB disk veya harici DVD sürücü ile başlatıp format atıyorlar. Ben bunu bizzat Türk Telekom'un Fatih projesi ayağının en başındaki kişiden duydum.
- Hangi program güncelleme istiyor? Söyleyin, ben de ona göre size çözümü söyleyim :) Tahtaları yönetici oturumunda kullanırsanız öğrencilerin yönetici şifresini öğrenmek veya kırmak için kullanacağı programları da çalıştırmasına ortam hazırlamış olursunuz.
- Ağ bulma normalde kapalı olabilir, açıksa kapatın anlamında yazdım. Ağ bulmayı kapatmak ağın çalışmaması anlamına gelmiyor, dolayısıyla Starboard konferans çalışacaktır. Dosya paylaşımı için ben çok daha verimli bir yöntem kurdum. Onun da videolu anlatımını şimdi bu foruma koyacağım. Bu yöntem aynı zamanda öğretmenlerin Fatih Eğitim İçeriklerine eklentide bulunmasına da izin veriyor :)

Zaten bizim amacımız öğrenciyle savaşmak değil, haylaz öğrenciler nedeniyle tahtaların off duruma geçmesini önlemek :)

yolcu9 ve sayees hocam:

- Haklısınız :roll: Yazdıklarım sadece öneri bazında şeyler, yapmak veya yapmamak size kalmış. Ben tahtaların eski hallerinin de yedeklerini aldım ve herhangi bir durumda Acronis Snap Deploy programıyla 25 dakika içinde 50 tahtanın eski imajını oturduğum yerden aynı anda geri yükleyebiliyorum.

Beğenisini dile getiren arkadaşlara teşekkür ederim.

Hocam çok titiz bir çalışma yapmışsınız. Benim şahsi düşüncem bu kadarına gerek yok. Eğer olaya bu tahtalara öğrenciler hiçbir şey yapamasın gözüyle bakarsak belki sizin yaptığınız bunca şey de yetmeyebilir. Yada en kolayı kitlemek olabilir.
Türk Telekom'un Fatih projesi ayağının en başındaki kişi bunları söylüyorsa o zaman bu tahtaları daha güvenli göndermek onların görevi olmuyor mu? ve siz keşke bunlara engel olmak için neler düşündünüz diye sorsaydınız.
Ağ üzerinde birbirini bile görmeyen, çift tıklaması çalışmayan, ofis olmayan tahtaları göndermek yerine sizin düşündüklerinizi onların düşünmesi çok daha güzel olurdu bence.
Bu başlıkta karşılıklı atışmak istemem. Ben benim okulumdaki öğretmen ve öğrenci profiline bakarak konuşuyorum.
Sizin yaptığınız gibi sene başında bende talep topladım.
Sene başında duyurdum arkadaşlara hangi programları kullanacaksınız diye. Sonra ben her ayarı yaptıktan sonra şuda olsaydı bunu da eklesek gibi istekler gelmeye devam etti. Öğretmen arkadaş bir program çalıştıracak beni arıyor yönetici şifresini istiyor ve tüm sınıfın önünde giriyor. Her şeyde zırt pırt beni arıyorlar. Buda hoş değil bence.
Öğrencilerin 10 dakikalık teneffüslerde maç özeti izlemekten başka bir amaç için kullanmadığı tahtalar emin olun bizden başka kimsenin umurunda değil.
Tabii siz öneride bulunmuşsunuz. Bence kendi düşüncelerimi paylaştım.

Teşekkürler samil hocam. Ben tahtalarla ilgili hiçbir şikayet almıyorum. Öğretmenlere şifre vermiyorum. Sonradan eklenmesi gereken program olursa da ağ üzerinden hepsine atıyorum. Öğrenciler hiçbir şey yapmasın demiyorum, hatta olası açıkları öğrenmek için tahtaların şifresini kırana yemek ısmarlayacağım diyorum :) İşimiz Vestel'e veya Türk Telekom'a kalırsa yandık.

tahtalar gelsin de bir inceleyelim...tabii o zamana kadar proje devam ederse.

Etkileşimli Tahtanın yönetici şifresinin değiştirilmesine windows izin vermiyor... Değiştirebilen var mı?

baron38' Alıntı:
Etkileşimli Tahtanın yönetici şifresinin değiştirilmesine windows izin vermiyor... Değiştirebilen var mı?

Yönetici hesabına giriş yaptıktan sonra bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp - Yöneti seçin.Yerel Kullanıcılar ve Gruplar altında Kullanıcı hesaplarından Administrator çift tıklayıp "kullanıcı parolayı değiştiremez" tikini kaldırın..

Dün bizim okula vestelden gelmişler akıllı tahtaları denetlemek için ve lisanssız program kurulu olan bilgisayarların garanti dışı kalacağını söylemişler. şimdi tekrardan kuruyorum sistemleri ama deppfreeze tarzı lisanslı bir program lazım. çocuklar oyun vs yüklüyolar çünkü. nerden bulabiliriz acaba MEBin bu konu ile alakalı çalışması varmı?

ben de deepfreeze kurup kurmama konusunda kararsızım ama servisten gelen görevli deepfreeze kurun dedi bana. yalnız lisans poblemi var işte. ne dersiniz?

Bizim vestelciler de deepfreeze kurabilirsin hocam dedi. lisanssız olduğu için garanti dışı olursa diye sorduğumda yazılım kurdun diye garanti dışına almayız dediler. Ancak herhangi bir sorun olup da bizim imajdan kurmamız gerekirse bu durum garanti dışı dedi. Bu herhangi sorun lisanslı tahtalar da olabilir :) Ben deepfreeze den başlayıp gerekli olanları kurayım diyorum.

Ben de şu kısayol virüsünden sonra düşünüyorum deepfreez kurmayı ama hala kararsızım, ne yapsak :?: :?:

yataylimit' Alıntı:
Teşekkürler samil hocam. Ben tahtalarla ilgili hiçbir şikayet almıyorum. Öğretmenlere şifre vermiyorum. Sonradan eklenmesi gereken program olursa da ağ üzerinden hepsine atıyorum. Öğrenciler hiçbir şey yapmasın demiyorum, hatta olası açıkları öğrenmek için tahtaların şifresini kırana yemek ısmarlayacağım diyorum :) İşimiz Vestel'e veya Türk Telekom'a kalırsa yandık.

Ağ üzerinden sadece kopyalama mı yapıyorsunuz , yoksa kurulum da mı yapıyorsunuz?

DotCom' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:

Ağ üzerinden sadece kopyalama mı yapıyorsunuz , yoksa kurulum da mı yapıyorsunuz?

İlk sefere mahsus olmak üzere uzaktan yönetim programlarını yükledikten sonra ağ üzerinden hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Buna kurulum (imaj geri yükleme) de dahil.

yataylimit hocam, sizin okulunuzun ag alt yapisi tamamlandi mi yoksa var olan agi kullanarak mi yapiyorsunuz bu isleri?

yataylimit' Alıntı:
DotCom' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:

İlk sefere mahsus olmak üzere uzaktan yönetim programlarını yükledikten sonra ağ üzerinden hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Buna kurulum (imaj geri yükleme) de dahil.

Hangi uzaktan yönetim programını kullanıyorsunuz?

Lisans kısmını nasıl halletiniz?

Geri